Şehirdışına Çıkarmayacak Single Speed Projesi

geloturikidakka

Daimi Üye
Tepki
176
İsim
Olgun Z.
Bisiklet
Diğer
Bi inatla sattığım MTB den sonra (Kron XC150) sadece şehiriçinde işimi görecek orta yollu bi bisiklet alayım ama beni fethiyeden dışarı o güzelim koylara çıkaracak bir şey olmasın((garip gelecek ama öyle) extradan da basit bir şey olmasın. bunu da bi single speed bisiklet yapar heralde diye düşünürken arkadaşım bisikletçide benim aradığım tarz (ince teker eski restorasyona uygun ucuz yollu bir şey) bi bisiklet gördüğünü söyleyince koşarak gittim bisikletçiye. yalnız adam yoktu çırak benim usta bu bisikleti satmaz kendisi restore edecekmiş dedi. Tabi dedim kardeş parasıyla değilmi basıp parayı alacam dedim :) oda 2 saat sonra gel o zaman gelir dedi.

2 saat sonra gittiğimde bisikletçiyle konuştum abi ben bu bisikleti alacam dedim. o senin işini görmez ne yapacan hurda dedi. abi olsun ver falan derken adamla pazarlığa tutuştuk ben biraz yüksek bi fiyat beklerken adam uygun bişi dedi pazarlıkla o fiyatı da yarıya çekip baya uygun şekilde bisikleti aldım.
neyse baya uzattım. adam ardından dedi bunu istersen ben boyayayım sana dedi istediğin renge 40tl ye boyarım 10 liraya da verniklerim dedi. 35tl yede frenleri ayarlarız dedi.(adam makinada karışım falan yapacakmış spreyle değil). bende bisikleti aldım tamam abi ben gelirim yine senin yanına dedim.

şimdi ben bu bisikleti ne yapam nasıl yapam ne renge boyatam önerilerinizi bekliyorum tabi herzamanki gibi bütçe kısıtlı :)

bisikletin jantlar paslı ama bulaşık teli ile çok zorlamadan çıkıyor.
üzerinde sıfır gibi kenda lastik var.
furş dediğimiz kısım dağılmış gibi hafif sallanıyor.
fren kabloları telleri değişecek.
dişlileri şimdilik değiştirmeyecem bu şekilde devam edecem.

bunlarda fotoğraflar.DSC_0059.JPG DSC_0060.JPG DSC_0061.JPG DSC_0062.JPG DSC_0063.JPG DSC_0064.JPG DSC_0065.JPG DSC_0066.JPG DSC_0067.JPG DSC_0068.JPG DSC_0069.JPG

Scudo

sener35

Daimi Üye
Tepki
90
İsim
Şener P.
Bisiklet
Sedona
yanlış anlama arkadaşım ama bisiklet çok sağlam durmuyo gibi.fotoğraflarda görülen çürüme var.güvenliğin ve sağlığın açısından tehlikeli gibi geldi bana ama sen bilirsin yine de uyarayım dedim.

Zekeriya Çab

Forum Bağımlısı
Tepki
1.657
Derin çukur çürüme yoksa problem yok. Krom parçalar aliminyum folyo (mutfakta kulladığımız) bir parça buruşturulup wd40 ile ıslandıktan sonra parlatır pasları söker, çizmeden en iyi ucuz çözüm. Tabi başka pastalar var kroma özel. Asıl sorunlar daha teknik aynakol vidaları, arka göbek ayarları, ve ayna kol dişlisi gibi bir sürü teknik problem çıkacak. Beyaz kadro, krom jantlar ve turuncu/ sarı elcik - aynakol- sele güzel durur. You tube dan bol bol video izle (fixie bike building- fixed gear renewing) seklinde arama yap. Astarıyla birlikte hazır spreyl boyayla çok sağlam iş çıkar ama bisikletçi fiyatını geçer.

neler lazım iyice bak derim kolay değil.

• Beğen
Tepkiler: geloturikidakka

D.Mustafa

Forum Bağımlısı
Tepki
754
Bence harika olur. Ama 20 tl ye boya sökücü jellerden alın. Kardoyu tamamen söküp boyasını jel ile çıkartıp boya yaptırın. Ama tavsiyem oto boyacasında boyatmanız. Soyulmuş iskelet i götürürseniz o fiyata boyarlar zaten. Hem de aslarlı filan güzel birşey olur. Netden fixie diye arattırıp renk ve modellere bakabilirsiniz.Tavsiyem orj. rengine sadık kalarak restore etmeniz.1484667547_10dfcaa378_b.jpg
p4pb5275225 (2).jpg

geloturikidakka

Daimi Üye
Tepki
176
İsim
Olgun Z.
Bisiklet
Diğer
Önerileriniz için çok teşekkürler @D.Mustafa @Zekeriya Çab. Başlarda pek öneri gelmeyince maddi olarakda imkan yoktu ( öneri ve bi itekleme olsaydı maddi olanağı sağlardım bi şekilde). Bende bisikletçi abiye verdim bisikleti bordo renge boyanacak+ eksiklikleri giderilcek. Bu öneriler önce gelse beyaza boyatırdım. Olmadı sabah bi bisikletçiye gidem boya hazırlatmadıysa beyaz olsun. eğer kadrosu ve akışı falan hoşuma giderse kendim tekrardan üzerine düşeceğim müsait bir zamanda

D.Mustafa

Forum Bağımlısı
Tepki
754
@Olgun Zengin
Bordo da güzel renktir. Full nikelajlı parçalar ile güzel görünür. Ama umarım işciliği iyidir yapacak kişinin. Tabi boyanın kaliteli olması ve akıtmadan atılması gerekir. Yani biraz fazla olunca akmaya başlıyor ve ne yazıkki ıslak boyaya ya da müdahele edilemiyor. Kurumasını bekleyip 1500 zımpara ile akan kısmı sıyırıp rütuş atılması lazım. Bence şuan hiç bunlara takılmayın. Bİlgilendirme olsun diye söyledim. Şuan öyle yada böyle ne olursa olsun alın bisikletinizi güzelce toplayın. Ve binin keyfini çıkartın. Baktınız sıkıldınız yazın satın gitsin.Başka bir bisiklet bulup daha tecrübeli bir halde toplayabilirsiniz. Akma konusundada pedal göbeği (BB) ve jant göbekleri çok büyük etken. Jant millerini(ön-arka) ve jant göbeğinin içindeki bilyeleri yenilemenizi tavsiye ederim. Tabi göbek yuvalarında bozulma-karıncalanma yok ise. Varsa akıntıyı küçük ölçekte etkileyebilir. Ama rahat pedal çevirmek ve gücünüzün tamamını tekerlere aktarmak istiyorsanız parayı görmeyip yeni bir pedal göbeği almalısınız.Bakalım iş bitince nasıl bir sonuç olacak. Fotografaları paylaşmayı unutmayın.
102 (2).jpg
30nb49s (2).jpg

geloturikidakka

Daimi Üye
Tepki
176
İsim
Olgun Z.
Bisiklet
Diğer
@D.Mustafa Bakalım bi son halini göreyim de bisikletin ona göre karar vereceğim artık. Hoşuma giderse üzerinde oynamaya devam ederim gitmezse de işimi görüyor kullanmaya devam ederim. Ama ileride kendi emeğimle bi bisiklet restore edeceğim:) Ve Önerileriniz için tekrar çok sağolun. fotoğrafları da bi kaç güne atarım artık.

• Beğen
Tepkiler: D.Mustafa

geloturikidakka

Daimi Üye
Tepki
176
İsim
Olgun Z.
Bisiklet
Diğer
Bunlar da bisikletin son hali. Bisikletçi güzel boyamış inşallah hemen çıkmaz boyası. Sele borusu kaynamış onu çıkaramadım dedi başka bir bisikletçide deneteceğim açmasını hala olmazsa da sele borusuna ek yaptıracağım boyu baya alçak geldi. Orta full kısmını da açamamış ama sorun da yok gibi şimdilik işimi görüyor.DSC_0082.JPG DSC_0081.JPG

Dosyalar

Ahsen Okyay

Forum Bağımlısı
Tepki
588
Bisiklet
Dahon
Bu tur hobiler sabir, beceri ve maddiyat isteyen seylerdir. Yavas yavas yap ama en guzeli olsun. Sabirsizlanma ve umitsizlige dusme hic. Suan iyi gidiyor

• Beğen
Tepkiler: geloturikidakka

geloturikidakka

Daimi Üye
Tepki
176
İsim
Olgun Z.
Bisiklet
Diğer
Acelem yok zaten yavaş yavaş yükselteceğim bisikleti yada başka bi tane bulursam onu yenilerim bakalım insanın yaptıkça üzerine düşesi geliyor..

Tepki
18
İsim
nejat şahin
Bisiklet
Bisan
nikelajlı kısımları ve jant tellerini parlatırsan daha bir alımlı olur.kolay gelsin