Şehir/tur bisikleti seçim rehberi

BF Okuru

Üye
Tepki
2
yol bisikletinin jant seti daha akıcı ,lastik yuvarlanma direnci daha düşük, kadro geometrisi farklı olduğu için daha hızlı olabilir mi?

Scudo

Tolga67

Aktif Üye
Tepki
91
İsim
Tolga67
@hamlet2006

Aynı hızı elbet aramıyorum ama uçurumda olmamalı demek istediğim :)

gezgin gezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.599
İsim
mehmet emin
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Diğer
@Tolga67
Ner kadar hız farkı var? Aynı yolda; Scultura ile bir saatte kaç km yol yapıyordunuz, 7.3 FX ile 1 saatte kaç km yol yapıyorsunuz?

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

Tolga67

Aktif Üye
Tepki
91
İsim
Tolga67
İş yerim ile evime yani scultura ile 9 dakika da vardığım güzargaha 14-15 dakika da varıyorum. Kondüsyon olarak da bastıkça yoruyor haliyle

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

Mert E.

We create Chemistry
Tepki
3.598
Bisiklet
Giant
@Tolga67

Birine bir şeyi yanlış biliyorsunuz demeden önce bi kendinize sorun acaba adam ne yazmış, ben ne diyorum, acaba dediğim yanlış olabilir mi diye.

Ben bisiklete hbrit değil mi dedim? Ne demişim ben?
Hybrid diye yarış ile şehir bisikleti arasında değil, yol, şehir, dağ bisikletlerinin karışımına deniyor.
Neden demişim bunu? Şunu dediğiniz için mi acaba?
yarış ile şehir bisikleti arası (hybrid) deniyor ya alakası yok bence
Peki nedir hibrit bisikletin tanımı (link)
Hybrid bicycles blend characteristics from more specialized (link), (link) and (link). The resulting "hybrid" is a general-purpose bike that can tolerate a wide range of riding conditions and applications.
Meali: Hibrit bisikletler özelleştirilmiş yol bisikletleri, tur bisikletleri ve dağ bisikletlerinin özelliklerinin karışımıdır. Ortaya çıkan "hibrit", geniş yelpazedeki sürüş koşullarına ve uygulamalarına uyabilen genel amaçlı bir bisiklettir.

Ezcümle: Sahibi olduğunuz bir hibrit bisiklettir. Görece dağ bisikletinin geometrisini, şehir bisikletinin konforunu, yol bisikletinin çevikliğini içerir ama hiç birini onlar kadar iyi yapmaz. Hibrit bir bisiklete yol kadar hızlı değil demek ile dağ bisikleti ile indiğim patikadan inemiyorum demek aynı mantıktır.

Siz bisikletinizin hibrit olduğunu biliyor ama hibrit bisiklet nedir onu bilmiyorsunuz, sıkıntınız ordan kaynaklanıyor.

gezgin gezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.599
İsim
mehmet emin
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Diğer
@Tolga67
Biraz anormal bir fark bu. normalde, %10-%20 den fazla fark olmaması gerek. Lastik basıncını kontrol ettiniz mi?

Gökay Akçay

Forum Demirbaşı
Tepki
1.869
İsim
Gökay Akçay
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@hardwrestler
Kusurabakma dostum ben yanlış biliyormuşum “28” jant diye bişey yokmuş hatta hiç üretilmemiş 99 yılından beri aynı gaflete düşmüşüm hep yanlış lastik iç lastik filan almışım, @ippon un gönderdiği en iyi 100 tur bisikletine baktım onlarda %90 senin dediğin gibi “29” jantmış

Tolga67

Aktif Üye
Tepki
91
İsim
Tolga67
@Mert E.

İyide canım kardeşim bunu ben mi demişim "Hybrid diye yarış ile şehir bisikleti arasında değil, yol, şehir, dağ bisikletlerinin karışımına deniyor. " Yani nedir bu kibriniz anlamadım?

Siz şimdi alıntı yaptığım yazınızda

"Hybrid diye yarış ile şehir bisikleti arasında değil, yol, şehir, dağ bisikletlerinin karışımına deniyor."

Benim şehir ile yol bisikleti tanımı'mı yani hibrid tanımı mı ekarte etmiş olmuyor musunuz? Yok eğer aynı şeyi söylüyorsanız o zaman neden Hibrid tanımı için yol ile şehir değil diyorsunuz? Hibrid bisikletlerin çeşitleri var Dağ ile şehir yani tek amortisörlü bisikletler de hibrid tanımına girer, ben hibrid tanımı için karışım, birleşme diye bahsetmişim neyi yanlış tanımlamışım? Benim bisikletimin hibrid oluşunun dağ bisikletiyle herhagi bir karışımı söz konusu değil, zaten bisikletin özelliklerinde bizatihi yazıyor yol ile şehir karışımı diye, bu bisiklet dağ bisikleti özelliklerinin hiçbirissine de sahip değil, bu ince lastiklerle şehirde bile bozuk yollarda zıp zıp zıplıyorken dağ'da arazide nasıl binip de kullanıcam ben bunu? Bisikleti satın aldığım satıcı Trek firması da aynı şeyi dedi arazide dağ yolunda bu bisikleti kullanamazsınız diye! Hibrid tabiri caizse çorba değil ara türler için kullanılan bir terimdir. Wikipedia'daki yazıyı da kusura bakmayın yanlış anlamışsınız, Burada denmek istenen şey birbirlerinin karışımıdır, tümünün karışımı değil! Ara türdür yani şehir yol karışımı hibrid'dir şehir dağ karışımı hibrid'dir. Hibrid bunların tümünün tek karışımı demek değildir.

Mert E.

We create Chemistry
Tepki
3.598
Bisiklet
Giant
@Tolga67

Bunun kibirle alakası yok. Birine "yanlış biliyorsun" deyip bir de karşı tarafı kibirle suçlayamazsınız.

Bakın tekrar yazayım. "yarış ile şehir bisikleti arası (hybrid) deniyor ya alakası yok bence" dediniz mi? Hah, ben de diyorum ki, öyle bir şey yok. Bindiğiniz bisiklet yarış ile şehir bisikleti arası değildir.

Bisikletiniz bir hibrit bisiklettir, hatta tam manasıyla bir fitness bisikletidir. "Eee nasıl yarış ile şehir arası" bu diyemezsiniz. Bisikletinizin geometrisi dağ bisikletine yakınsar, üst boru daha kısadır, chain stay'iniz daha uzundur, oturuş pozisyonunuz daha diktir. Muhtemelen çember setlerinizde ağırlık farkı vardır, kuvvetle muhtemel kadronun tamamı daha ağırdır zaten. Üstündeki vites seti (alivio'lar acera'lar) dağ bisikleti komponentleri.

Sadece tekerlekleri ince, amortisörü yok diye dağ bisikleti özelliklerine sahip değil, değil.

Daha hala yanlış anlıyorsunuz diye üst perdeden konuşuyorsunuz.

Şu blogu okuyun, ufkunuz genişlesin..
(link)

Spoiler: So, a hybrid bike is the result of a mummy road bike having a little ‘how’s your father’ with a daddy mountain bike.

adeko

Üye
Tepki
42
İsim
Adem
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Whistle
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Arkadaşlar merhaba ben de aranıza yeni katıldım. Forumu takip ederek bir kaç model belirledim. Max 2500 TL ye kadar çıkabiliyorum. Amacım kısa turlar da yapmak siz hangisini önerirsiniz.Boyum 180 kilo 75

Giant Escape 3 Şehir Bisikleti - 3000 TL

Btwin Rockrider 520 - 1500 TL

Trek FX - 3500 TL

Sedona 300 sport ( sarı-laci ) - 2000 TL

Mosso Legarde 1921 MSM v - 1600 TL

CARRARO Sportive 224 - 2000 TL

sedona 410 - 1800

TREKKING BİSİKLETİ T 11 28 / SHIM | Peugeot Bisiklet

• Beğen
Tepkiler: Ned Stark

yenhesa

Aktif Üye
Tepki
212
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Diğer
@jettthasan

İyi günler bir de Decathlon a gidin isterseniz. Bisikletlerini beğenmeseniz bile en azından kafanıza takılanlar konusunda yardımcı olurlar, fikir verebilirler. Antares mağazasıyla telefonda görüşmüştüm, bayağı ilgili gelmişlerdi; eğer giderseniz de arayıp sorun bisiklet ile ilgili yetkili uzman kişi orada mı diye.

• Beğen
Tepkiler: jettthasan

jettthasan

Aktif Üye
Tepki
113
İsim
hasan bilgili
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Katlanır
@yenhesa
teşekürler bir de öyle bilgi sahibi olayım hem de şu kadro boyumu net orada öğrenirim.

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.466
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Tolga67
Satip merida alabilirsin

@Gökay Akçay
Hayir yanlis biliyorsun. Dunyada en yaygin tur bisikletleri 26 jant ve celiktir birde v frenlidir. Araya kaynak attim umarim olmustur ehehe

Gökay Akçay

Forum Demirbaşı
Tepki
1.869
İsim
Gökay Akçay
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@ippon
Uzun turun sırrı çorabın üzerine sandalet giymekte ? hem serinletip vücut ısınızı düzenleniyor ayrıca aerodinamik açıdan ayak parmaklarının arasına girip sizi yavaşlatan rüzgarı engelliyor

mariokaldato

Tepki
34.466
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Gökay Akçay
En onemli detay "Trek" yazisinin dogal ayrodinamik olmasi bence. Bide kamyoncu gomlegi ile kombinlenince gelsin yollar gitsin kaveler çaylar eheheh

N.ozer

Üye
Tepki
1
İsim
Nurullah ÖZER
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Yeni başlık açamadığım için konuyu buraya yazıyorum arkadaşlar.
(Mümkünse konu açma imkanı olan bi arkadaş şikayet bölümüne konu başlığı şeklinde açarsa, çok memnun olurum)
Yaklaşık 15 gün önce ERDOĞANLAR BİSİKLETTEN Kross Evado 7.0 bisiklet aldım. Almadan önce ürün sıfırmı, teşhir ürünmü diye sorduğumda, kutusunda sıfır ürün olduğu belirtildi. Ürün kargo ile İstanbula geldi , kutuda görünür bi sıkıntı olmadığından teslim aldım. Bisikletikleti İstanbul Anadolu yakasında bulunan ve Shimano yetkili servisliğinide yapan değerli bi servise kurulum için götürdüm. kurulum başladı, ilk problem, kutuda sıfır ürün denilen Kross bisiklet, CUBE marka bi kutudan çıktı. Hadi neyse dedim tabiki, kısa bi süre sonra ikinci ve asıl problem, Arka aktarıcı yamuk, kulakçığı filan değil, basbaya aktarıcı yamuk, görevini yapamayan aktarıcı habire takılıyor. Belki kargoda başına bişi gelmiştir diyeniniz olabilir, kutuda en ufak hasar yok arkadaşlar. Servişçi ustamınız yanında ERDOĞANLAR BİSİKLETİ aradım, verdikleri cevap, biz bisikleti kargolamadan kontrol ettik sıkıntı yoktu. El insaf, o aktarıcıyı ben keyfinden mi bozdum, kutuda en ufak hasar yokken arka aktarıcı nasıl yamuldu. Belki ben anlatamıyorum sorunu diyerek Servisçi arkadaşıda konuşturdum, sonuç aynı ve Ustamızın ifadesi ile bu ürünün başına Kargoda bişi gelmemiş.
Arka aktarıcıyı çıkarttırıp, yenisini 500 TL ye aldım.
Şimdi soruyorum,
1- sizce ben ne yapmalıyım
2- kargodan gelir gelmez her parçayı tek tek inceleyip, kargoyu öyle mi almalıyız,
3- ERDOĞANLAR BİSİKLETTEN bu sürede bi geri dönüş olur diye bekledim ama nafile
4- Kutusunda sıfır denilen ürünlerin durumu buysa, teşhir de dedikleri ürünleri acaba 2. el mi?
5- Evet arkadaşlar ben resmen aldadıltım, sizler daha dikkatli olunuz.

Yeni başlık açamadığım için konuyu buraya yazıyorum arkadaşlar.
(Mümkünse konu açma imkanı olan bi arkadaş şikayet bölümüne konu başlığı şeklinde açarsa, çok memnun olurum)
Yaklaşık 15 gün önce ERDOĞANLAR BİSİKLETTEN Kross Evado 7.0 bisiklet aldım. Almadan önce ürün sıfırmı, teşhir ürünmü diye sorduğumda, kutusunda sıfır ürün olduğu belirtildi. Ürün kargo ile İstanbula geldi , kutuda görünür bi sıkıntı olmadığından teslim aldım. Bisikletikleti İstanbul Anadolu yakasında bulunan ve Shimano yetkili servisliğinide yapan değerli bi servise kurulum için götürdüm. kurulum başladı, ilk problem, kutuda sıfır ürün denilen Kross bisiklet, CUBE marka bi kutudan çıktı. Hadi neyse dedim tabiki, kısa bi süre sonra ikinci ve asıl problem, Arka aktarıcı yamuk, kulakçığı filan değil, basbaya aktarıcı yamuk, görevini yapamayan aktarıcı habire takılıyor. Belki kargoda başına bişi gelmiştir diyeniniz olabilir, kutuda en ufak hasar yok arkadaşlar. Servişçi ustamınız yanında ERDOĞANLAR BİSİKLETİ aradım, verdikleri cevap, biz bisikleti kargolamadan kontrol ettik sıkıntı yoktu. El insaf, o aktarıcıyı ben keyfinden mi bozdum, kutuda en ufak hasar yokken arka aktarıcı nasıl yamuldu. Belki ben anlatamıyorum sorunu diyerek Servisçi arkadaşıda konuşturdum, sonuç aynı ve Ustamızın ifadesi ile bu ürünün başına Kargoda bişi gelmemiş.
Arka aktarıcıyı çıkarttırıp, yenisini 500 TL ye aldım.
Şimdi soruyorum,
1- sizce ben ne yapmalıyım
2- kargodan gelir gelmez her parçayı tek tek inceleyip, kargoyu öyle mi almalıyız,
3- ERDOĞANLAR BİSİKLETTEN bu sürede bi geri dönüş olur diye bekledim ama nafile
4- Kutusunda sıfır denilen ürünlerin durumu buysa, teşhir de dedikleri ürünleri acaba 2. el mi?
5- Evet arkadaşlar ben resmen aldadıltım, sizler daha dikkatli olunuz.

mariokaldato

Tepki
34.466
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@adeko
Giant escape 3 de harikadir, sedona 410 da ama en memnun kalacağin alet kesinlikle trek fx serileridir

• Beğen
Tepkiler: adeko

hardwrestler

Aktif Üye
Tepki
214
İsim
Yusuf
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Geçmiş olsun. Ama iade vs haklarınız var. Tüketici hakları. Bende en son bir parça ürün aldım. Farklı ürün geldi. O yüzden o şirketi bıraktım.

• Beğen
Tepkiler: N.ozer