Şehir/tur bisikleti seçim rehberi

Gökay Akçay

Forum Demirbaşı
Tepki
1.869
İsim
Gökay Akçay
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@hardwrestler
Araya kaynak yapmışsınız ?

• Hahaha
Tepkiler: mariokaldato
Scudo

hardwrestler

Aktif Üye
Tepki
214
İsim
Yusuf
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Gökay Akçay
İçine boru atıldı. İki gün sürdü. Dövüş kavga yaptırdık. Adamlar uğraşmak istemiyor.

• Beğen

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.466
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@hardwrestler
Ugraşmaya da pek degecek bi durum yok yav arkadasim iki yerden patlak lastige yama yapar gbi bsey bu aşiri riskli

• Beğen
Tepkiler: Aruera

jettthasan

Aktif Üye
Tepki
113
İsim
hasan bilgili
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Katlanır
günaydın,
ankara da bisiklet alma serüvenim şimdilik stop etti.
firmaların birbiri ile irtibatlarının olduğunu daha önce belirtmiştim. Ayrıca yetkili satıcı ve servisi olmadığı halde yetkili satıcı ve servisi gibi davranan var, elinde internet ortamında satışa sunduğu bisiklet olmadığı halde güncel satış yapan firma var, internet ortamında peşin fiyatına taksit çeşitleri olmasına rağmen yüz yüze de pazarlık yaparken hiç de öyle davranmayan firma var. daha önce konuları açılmış ankara bazı firma sahipleri konuşma-iletişim kurma vb. durumlarında kaba yaklaşımları var. kendi ürünleri toplamış piyasadan diğer farklı ürünleri kötüleyip kendi topladığı ürünleri satmaya kalkışan firma var, satış piyasası olmayan marka için diğer bütün markaları kötüleyen firma var, şu marka üretilmiyor diyen firma var(dediği ürünü başka firma üretimi devam ediyor öyle kapanma falan yok dedi-sedona)
carrraro 330 fiyat yüksekliğinden tamamiyle vazgeçtim. buradan arkadaşlar yüz yüze pazarlıklar iyi olur demişti ama firmaların hiç birisinden/ankara öyle bir indirim teklifi gelmedi. peşin alırsan şu taksit alırsan banka faizli deyip kestirip attılar. sanırım ekonomik durum ve piyasa(dolar-euro) onları bu tür net davranışlara itiyor ürün kendi istediği fiyata satılmasa da üstüne koyuyor diye rahatlar..
bu dediklerim tüm firmalar için geçerli değil sonuçta tüm firmalar adına bu tür bir yazı yazma hakkına sahip değilim, ama maalesef durum böyle.

ankara da olmayan bir firma herşeyi aynı whistle yi 3000 tl bırakırken ankara 3500 inmiyor.
kadro boyumdan emin olsam iş kent dışından da çözülür. bir firma 1.80 boy 46-51 önerirken bir firma sana 56 olur diyor bu bile beni şoke etti.
bisiklet satıcıları bu kadar farkı neye göre söylüyorlar onu da anlamadım.
boyum 1.79-80 bacak boyum topuktan kasık 70-72 civarında kg 77
inç-cm cinsinden net bir kadro nasıl olacak birçok ölçü var ama neti nedir

tamam bir bisiklet almak bu kadar mı zor kısmında bir bisiklet demeyenlerdenim, çünkü ne el ne bel ne diğer aksamlardan zarar görmeden kullanmak ne malzemeleri ne donanımı zarar görmeden kullanmak için
mutlaka ki bir bisiklet değil ekonomi ile orantılı iyi bir bisiklet almak gerekir.

sonuçta 30 vites üzerinden ya da 30 vites fiyatlarına ulaşamazsam 27 vites üzerinden birkaç bakış yapacağım.
carraro sportive 230-227
whistle 1830 guiepaggo
salcano city 30
kron tx 30 viteslilerden
corelli 30 vitesli
peugeout
gibi yollara kaydım

gezgin gezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.599
İsim
mehmet emin
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Diğer
@jettthasan
Çoğu bisiklet satıcısının bilgisi malesef yeterli değil. Olsa bile ilk düşündükleri elindeki fazlalık malı satmak.
Kadro boyu için en güveniliri üreticinin boy çizelgelerine bakmak.
bunlardan bütçenize uyan birini düşünebilirsiniz.
(link)
(link)
giantın M kadroları tam uyar.
Bulabilirseniz seek 2 de çok iyi. (link)

• Beğen
Tepkiler: jettthasan

Mert E.

We create Chemistry
Tepki
3.598
Bisiklet
Giant
@jettthasan

Size de günaydın,

Ülkede işinin ehli olmayan ve karşısındaki alıcıyı salak yerine kullanmaya bayılan meslek erbablarından birisi de -doğru düzgün olanları da çoktur, onları tenzih ederim- bizdeki bisiklet satıcılarıdır.

Bisiklet hem basit ama az biraz da teknik bir konu ya; bayılırlar işkembei kübradan sallamaya. Bunlar falanca markanın alt markası zaten, bunlar en kalitelisi, bunun metali süper metal, onda amortisör yok, o marka dandik vs..

Neyse... Bisikletçileri dolaşıp, bisikletleri görüp, inceleyip, tepesine binip içinize sinen, beğendiğiniz ve kadrosu size uygun bisikleti sonra gidip internetten alın bence. Bir sıkıntısı olmaz korkmayın, üstünde bin çeşit elektronik donanımı olan otomobil satın almıyoruz, alt tarafı bisiklet. Burada önerisi verilmiş bir bisikletçiye götürür toplatırsınız.

Kadro meselesi.. Eğer üstüne binmek gibi bir şansınız olmayacaksa, foruma sorun benzer kadroları benzer boydaki insanlar ne ölçü kullanıyor. Onu da bulamazsanız, bisikletin ölçülerine bakın. Standover yüksekliği, yani üst borudan yere kadar olan mesafesi bacak içi uzunluğunuzdan 1 cm alçak olan en yakın kadroyu seçin. (Yani seleden inip yere tam bastığınızda bacak aranızda üst boru apış aranızı sıkıştırmamalı)

Kolay gelsin.

• Beğen
Tepkiler: jettthasan

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Gökay Akçay
koga,santos gibi dünya turcuları tarafından rağbet gören tur bisikletleri alüminyum kadrodur. kendi kullandığım alü kadro 920' nin 58 kadro için önerilen ağırlık haddi 136 kg'dır. benim 61 kadro 180/185 kiloları test etti tık yok çok şükür. saygılar

jettthasan

Aktif Üye
Tepki
113
İsim
hasan bilgili
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Katlanır
teşekkürler bilgi paylaşan arkadaşlara,
özellikle (Yani seleden inip yere tam bastığınızda bacak aranızda üst boru apış aranızı sıkıştırmamalı) bu cümle üzerinden yola çıkmak lazım.
bir de öneri bisikletler oluyor tabi doğal olarak msj larım farklı farklı olunca son msj üzerinden değerlendirme yapılması gayet doğal.
benim netlerim: hd fren olacak, kilitli(olabilirse gidondan kilitlemeli) maşa amortisör- düz maşa ve v- makanik fren vs. kullanmayacağım.
hibrid bisiklet olacak- 27-30 vites üzerinden yola devam.
aslında çok isteğim yok bu istekleri karşılayan bisikletler var ve fakat yukarıda yazdığım gibi firmalar uçuk fiyat istiyorlar ve indirimleri de yukarıda yazdığım sebeplerden yapmıyorlar hatta bir firma ya benim yazdığım fiyat euro arttı internete girip fiyatı yukarı güncelleyeceğim deyip beni o yüksek fiyata almak için algı zorlaması yapıyor......
eyvallah ticaret yapın kar da yapın 2018 yılında ki kurla aldığınız ürün şuan ki ekonomik verilerle kur yükselmiş uçmuş olabilir ama siz de kar payınızı uçurmayın biraz insaflı olun
ama maalesef durumlar böyle
çeşitli fırsatlı gözlemlemeye devam edeceğim.
aslında bir ürün var isteğimi karşılayan
Whi̇Stle Gui̇Pago 1830 Şehir Bisikleti
ankara dışı gözüm onda ama bahsettiğim kadro boyun deneyip görüp alma fikri almamı engelliyor yoksa ankara fiyatı ile 500 tl fark var arasında
20 inç, 50 cm diyor

hardwrestler

Aktif Üye
Tepki
214
İsim
Yusuf
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Arkadaş 28 jant diye ısrar etmiş te bende bakayım dedim o boyda jant üretildi de benim mi haberim. Olmadı,?neyse baktım yok. Neyse bişey demek istemiyorum. Vsf kalitesi onda olabilir mi bilmiyorum ben çelik bedenden yanayım.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
vsf , fuji, trek 520 ,specialized awol expert ,ktm pinion, surly bunlar çelik kodrolu tur bisikletleridir. mutlaka aklıma gelmeyen marka/model vardır.

Gökay Akçay

Forum Demirbaşı
Tepki
1.869
İsim
Gökay Akçay
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@ippon
Senin 920 körüklü otobüs gibi zaten tur bisikleleri arasında en uzun lastik mesafesine sahip hastasıyım, koga, santos neyden sonra alü kadro yapmaya başladı, sayılı kaliteli marka alü kadro yapabiliyor zor iş, çelik yapanların çeliğe güvenmelerindeki temel sebep zaten borularını columbus veya reynolds dan almaları kendileri boru yapmıyolar, alü olanlar kendi borusunu yapıyor arkasında durmak içinde anca trek filan olman lazım

• Beğen

Tolga67

Aktif Üye
Tepki
91
İsim
Tolga67
Trek 7.3 fx bisiklet aldım bir hafta önce felan, açıkçası bisikletin hızından hiç memnun kalmadım, yarış ile şehir bisikleti arası (hybrid) deniyor ya alakası yok bence. Satmadan önce kullandığım Merida Scultura 100 yol bisikleti buna iki tur attırır hız konusunda. Merida'yı satmakla sanırım hata ettim. Bu bisiklete hızını artırmak için bir şeyler yapılabilir mi?

gezgin gezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.599
İsim
mehmet emin
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Diğer
@Tolga67
Hızı etkileyen en büyük etken dış lastikler. Schwalbe G-ONE 35mm takmayı düşünebilirsiniz. veya 28mm schwalbe pro one, olmadı 32mm duranolar var.

Mert E.

We create Chemistry
Tepki
3.598
Bisiklet
Giant
@Tolga67

Hybrid diye yarış ile şehir bisikleti arasında değil, yol, şehir, dağ bisikletlerinin karışımına deniyor.

Tabii ki geometrisi, lastikleri (25mm ile 32mm arasındaki farkın yolla sürtünmesini düşünün), ağırlığı (Scultura 9.5 kg, FX7.3 10+ sanırım) vb. özellikleriyle bir yol bisikletinin çevikliğini (hız değil, hız başka bir şey) bir şehir bisikleti ile yol bisikleti kıyas kabul etmeyecektir.

Lastikleri inceltmekle başlayabilirsiniz.

• Beğen

Tolga67

Aktif Üye
Tepki
91
İsim
Tolga67
@ippon

Yazımı doğru okursanız şehir bisikletinden bahsetmiyorum şehir ile yol bisikleti arası denen bir hybrid bisikletten bahsediyorum. Şehir bisikleti ile yol bisikleti arasındaki hız farkını elbet anlarım lakin hybrid denilen bir bisiklet ile yol bisikleti arasındaki ciddi hız farkını anlamıyorum. Mesela bende dağ ile şehir bisikleti arası denilen hybrid carraro sportive 225'de vardı bu bisikletin hızı aşağı yukarı onunla aynı. Bir konuda mantık yürütüp fikir beyan etmek için başkalarının bir şey demesine gerek yok :)

@Mert E.

Hybrid konusunu yanlış biliyorsunuz adından da anlaşılacağı üzere karışım yada birleşik gibi bir anlama geliyor yani bu salt dağ ile şehir bisikleti anlamına özel bir isim değil. Buyrun bisikletin kendi tanıtımında özelliklerinde de Hybrid yazıyor (link)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
bir üstteki mesajda belirtilmiş hybrid bisikletin yol ile şehir bisikleti arası olmadığı.bence siz 7.3 fx'i vakit kaybetmeden satın ve bir yol bisikleti alın.

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.964
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Aerodinami
Scultura gibi bir yol bisikletinin aero verimliliğini Trek'in hiçbir şehir,hybrid bisikletinde ,ne derseniz deyin,bulamazsınız.İki tip bisiklet arasındaki hız farkını en çok etkileyen unsur iki bisiklet tipi arasındaki aerodinamik sürtünme direnci farkıdır.

Tolga67

Aktif Üye
Tepki
91
İsim
Tolga67
@ippon

Bende bir üst mesajda link de vererek hybird konusuu yanlış bildiğinizi yazdım :)