Şehir/tur bisikleti seçim rehberi

abducekic

Üye
Tepki
10
İsim
Abdullah
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Sedona 410
Carraro Sportive 224
Mosso Legarda 1921
Bu bisikletler ile uzun 600-700kmlik yolculuklar mümkün müdür ?
Yani heybe ağırlığı benim ağırlığım bu bisikletler için sorun çıkarır mı ?
Çok teşekkürler...

Scudo

drolki

Üye
Tepki
47
İsim
olki
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Dahon
Bisiklet türü
Katlanır
@ordic
hocam ozelden mesaj yazdım sıze bakarmısınız?

Mert E.

We create Chemistry
Tepki
3.598
Bisiklet
Giant
Katlanir bisiklet alma arifesindeyken gene kurtlandim, aklima kotu kotu seyler geliyor. Katlaniri her halikarda alacagim da. Bir de dilemma'nin icine dustum.

Toplanin bakalim sizce hangisi:

A) 2017, 60 mm suspansiyon masali, yuksek komponentli (shimano gobekler, XT setler) hibrit mi?
B) 2019, Sabit karbon masali,dusuk komponentli (no name gobekler, Altuslar, Tektrolar) sehir mi?

Ikisi de iyi marka, ikisi de estetik olarak guzel, A'nin aleyhine agirlik farki ihmal edilebilir (~2 kg), B'nin aleyhine fiyat farki ihmal edilebilir..

Buyrun teravih sohbetine.

• Beğen
Tepkiler: Gökay Akçay

Gökay Akçay

Forum Demirbaşı
Tepki
1.869
İsim
Gökay Akçay
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Mert E.
Muhtemelen konu yine forum klasiği “şehir bisikletinde sabit maşamı yoksa suspansiyon muya” dönecektir, öncelikle günlük kullanımda amortisör bana saçma geliyor ama buna rağmen A bisikletini almanızı öneririm kadro kaliteleri benzer ise komponetleri arasında önemli bir fark var bisiklet yıllandıkça üzerindeki aksamın kalitesi daha çok önem kazınıyor,
Ayrıca dişli oranlarınada dikkat edinki altıntepe yokuşunu rahat çıkın ?

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

Tolga67

Aktif Üye
Tepki
91
İsim
Tolga67
@pandie

Tercihleriniz arasında Merida da olsun çok kaliteli markadır. Eğer Merida'ya bütçem yetmeyebilir derseniz Mosso bu saydığınız diğer markalardan çok daha iyidir.

• Beğen
Tepkiler: abducekic

Furbey40

Üye
Tepki
2
İsim
İbrahim
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
1- Şehir bisikleti seçiminde düz maşa mı, yoksa amortisörlü veya kilitli maşamı?
2- Fren türü olarak hidrolik disk firen ya da V fren hangisini önerirsiniz?

pandie

Üye
Tepki
1
İsim
Furkan
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Tolga67
Hocam maksimum 2000TL harcamayı düşünüyorum ve en ucuz hybrid Merida bisiklet 4000TL. Tabii ki saydıklarımdan daha iyi markalar ve bisikletler bulunmakta fakat arada fiyat olarak uçurum var. Onun dışında Mosso iyi bir marka haklısınız ama özelliklerine bakıldığında 300-400TL daha fazla harcanacak kadar üstün müdür Salcano'dan?

ordic

Üye
Tepki
22
İsim
Orhan K
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur

amasseia

Forum Bağımlısı
Tepki
3.779
İsim
Ali
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Furbey40 şehir dışına, araziye, toprak yola çıkacaksaniz kilitli amartisorlu maşa alabilirsiniz ama 2.000 TL bandındaki amortisörlü maşalar tam randımanlı, konfor odaklı çalışmıyorlar çünkü çok sertler ve hassas değiller, diğer handikapi ise ekstra ağırlık oluşturmaları.
Fren konusunda disk fren daha iyidir yalnız "V" freni de yabana atmamak gerekir. Hidrolik disk fren daha iyi sonuç verir ama hem ağırlığı daha fazladır hem de bakımı V frene göre daha zordur. Ancak çok bir fiyat farkı yoksa disk fren alabilirsiniz, ama butcenize zorlayacaksa da v fren alabilirsiniz ak ile kara değil neticede.
Kesin ve net konuşmadım çünkü kullanacak sizsiniz. Nerde ve nasıl kullanacağınızı siz daha iyi bildiginizden yol göstermeye çalıştım. Düşünün, yordayin ve ona göre tercihlerinizi yapın.

• Beğen
Tepkiler: Furbey40

jettthasan

Aktif Üye
Tepki
113
İsim
hasan bilgili
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Katlanır
merhaba,
mariokaldato üstad, ve diğer arkadaşlar.
yaklaşık 2 aydır araştırmalarım sonucu carraro-227 ve whitstle 2830 arasında kalarak inceleme yaptım, bazı durumları tekrar gözden geçirince tek birkez bisiklet almayı hedeflemiş birisi olarak, az para ile iyiyi yakın orta bisiklet alınamıyormuş. bir de malzemeleri dikkate almamıştım vitesleri dikkate almamıştım. hd fren ve amortisör üzerinden yola çıkmıştım. bugün nihayet bisikletçiler ankara biraz gidip hem bakış hem alıcı oldum.
eksik bilgilere sahip olduğumu birkez bisiklet alacaksam parçaları-deore takımlar olmasının sistemin komplikesinin iyi olması gerektiğini anladım.
sonuç olarak 2000-2500 civarı bisikletlerin her donanımın 3500-ve yukarısı özellikli birçok bisikletle farklı olduğunu anladım. yani 3500 civarında para harcanması gerektiğini gördüm.
buradan da 30 vitesli hd diskli gidondan kilitli vs. donanım parçalarının çoğunun deore olduğu bisikletlere yönelmek zorunda kaldım.
markalar: salcano 30 vites, mosso 30 vites carrraro 330 30 vites ve whistle 2830 bisiklet olarak ortaya çıktı.
son marka whistle 2830 3500 tl peşin veriliyor.
işte zurnanın deliği de orada zırt dedi.....
ben 2500 bisiklet 500 diğer aparatlar (araç arkası taşıma-eldiven-kask-kilit) düşünürken şimdi çıplak 3500 tl peşin para gerekti ki burada da yine kararsızlık oluştu.
salcano city wings 3hd-carraro sportive330hd ve whistle 2830 aşağı yukarı aynı fiyattalar.
bunlardan hangisi ya da

bunlarda ki özelliklere sahip hangi bisiklet

saygılar

• Beğen
Tepkiler: efaruk

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.466
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@jettthasan
Carraro 330 tek gecerim abi bende hastasiyim o aletin.

Mert E.

We create Chemistry
Tepki
3.598
Bisiklet
Giant
@Gökay Akçay

Tesekkurler. Dogrusu ben de o tartisma cikmasin diye pek o eksene kaydirmamaya calistim soruyu. Sonucta iki bisiklet arasindaki tek fark suspansiyon değil diye düşünüyorum. Şimdiye kadar hiç süspansiyonlu kullanmadım zaten; artısı nedir eksisi nedir bilemedim.

Zaten aklımda da yoktu ama işte denk gelince tırmalıyor aklımı.

Diğer yandan zamanla donanım da değiştirilebilir, yükseltilebilir.

• Beğen

Furbey40

Üye
Tepki
2
İsim
İbrahim
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Mossa legarda 1924 amortisörlü kilitli maşa alsam daha sonra maşayı düz maşa ile değiştirebilir miyim?

Şehir bisikleti olarak maksimum 2000 TL, kilitli maşa, V fren baktığım modeller,

1- Mosso legarda 1924 V
(link)

2- Kron Tx-150
(link)

3- Carraro sportive 224
(link)

4- Sedona 410 Düz maşa, ama bunu da beğeniyorlar.
(link)

Lütfen artısı ve eksisi ile karar vermeme yardımcı olursanız çok memnun olurum. Farklı model ve önerilere de açığım.

Son düzenleme:

yenhesa

Aktif Üye
Tepki
212
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Diğer
@jettthasan

Hocam bisikletleri tek tek incelemedim ama sizin söylediklerinizden ve fiyatlarının benzer oluşundan aynı kademede bisikletler belli ki. Size tavsiyem görünüş olarak sizi hangisi çekiyorsa onu almanız. Sürüş zevki benzer olacaktır. Onun dışında accell bisiklet servis ve müşteri hizmetleri açısından bir kaç puan önde denebilir.

efaruk

Daimi üye
Tepki
355
İsim
Faruk
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
@Furbey40

Mosso alırsanız düz maşa ile değiştirebilirsiniz diye biliyorum. Yeni bir maşanın maliyeti eklenecek. 2000 tl yi geçeceksiniz.

Zaten kafanızda düz maşa, V fren, fiyat aralığı ve bisiklet cinsini oturtmuşsunuz. Bundan sonra çok para verip farklı marka mı seçmeliyim? sorusu geliyor..Çünkü 4 bisiklete de baktım. Bunlar eşdeğer bisikletler.

Eğer bu dördünden hangisi diye sorarsanız, kendinize şunu sorun. Çok para vermek istiyor muyum?
Veririm sıkıntı yok diyorsanız 2019 Carraro S. 224 ' ü öneririm.
Yok vermek lüzumlu değil, 1500 verir çıkarım, diyorsanız Kron Tx150 öneririm. Kron kullandım. Güzeldir. Carroro alırsanız estetik ve güzeldir. Benim önerim, ikisinden birini seçin inanın o kadar muhasebe etmenize bile gerek yok. İkisi de size aynı şehir bisikleti konfor ve hizmetini sunacak. İkisi de güzel bisikletler.
Kron biraz serttir. Ben kron u arabada Ford a benzetirim. En iyi seçimi yapmanız temennisi ile.

• Beğen
Tepkiler: Furbey40

jettthasan

Aktif Üye
Tepki
113
İsim
hasan bilgili
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Katlanır
@yenhesa
bilgilendirmeniz için teşekkür ederim.
boy 1.80 eğer kadro uygun varsa yarın ankarada batıkentte accell grup bisikletleri var oradan carraro 330 bakacağım. diğer ghost vs. de varmış
bakalım. dediğiniz gibi insan mantık ile yola çıksa da gönül zevk beğeni ile de ilgileniyor.

(link)

bu ürün de mariokaldato üstad bunu özellikle öneriyor 46 kadro ve v fren benim için eksileri, ama yarın gittiğimde bir sonuç çıkmaz ise üstadın önerisi ile ktm ye yönelebilirim kadro uyarsa boyuma ve bacak boyuma , carraro 330 2018 varmış ona bir bakacağım
teşekkürler

Uerakman

Üye
Tepki
65
İsim
Umut Erakman
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Diğer
Herkese selamlar. Aranıza yeni katıldım. Forumu 1 haftadır okuyorum ve okudukça fikrim deşiyor.
İzmirde oturuyorum. İşe bisiklet ile gidip gelmek istiyorum. İş ev arası 21 km. 12 kmsi bölünmüş yol. Daha sonra Güzelbahçe’den Urla Kalabak’a sahilden 9km. Yolda yokuş fazla yok.
3 bisiklet arasında kaldım.
Carraro sportive 224
Mosso legarda 1924
Sedona 410

Bunlardan hangisini seçmek doğru olur. Vites takımı olarak aralarında pek fark var mı? Hangisi daha sağlam ve servis hizmeti izmirde iyidir?

Aklımdaki sorular bunlar. Değerli yorumlarınızı bekliyorum.

hardwrestler

Aktif Üye
Tepki
214
İsim
Yusuf
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Herkese merhaba,
Yıllardır bisiklet turu yapmaktayım. Ve bisiklet ile dünya turu yapanları misafir olarak kabul ediyorum. Öğrendiğim kadarıyla tur bisikleti 29 jant olmalı. Mutlak olmalı demiyorum! Olmalı diyorum. Ben 26 jant kullanıyorum. Boyum 170 beni idare ediyor. Velakin 29 jant ile eğer çıkacaksam dünya turuna çıkmalıyım. 26 jant ile Moğolistan vs gibi arazili yerlerde arazinin yapısını daha fazla hissetmek istemiyor isem!ancak malum tur bisikletleri baya pahalı ve de buna çelik olmayan bir bedeni de eklersek stres dolu bir tur olabilir. Gövde kaynak tutmaz. Yok borunun içine boru at. Bilmem kayakçı bulmak ta ayrı bir. mesele... Yinede tur bisikleti alacak olanlar. 29 jant ve çelik beden alsınlar. İlk başta iyiyle başla. Sonra neden almadım deme. Sağlıcakla kalın.

• Beğen

Gökay Akçay

Forum Demirbaşı
Tepki
1.869
İsim
Gökay Akçay
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@hardwrestler
Size turlarınızda hayırlı başarılar diliyorum, bir iki minik ekleme yapayim, öncelik 29 jant değil 28 olacak evet haklınız genelde 28 jant tercih edilir ama sizin gibi 26 tercih eden bisürü turcu var biraz zevk biraz kolay yedek parça bulmak birazda arazi şartlarıyla alakalı (ama boyunuzla hiç alakası yok) ikinci olarak tur bisikletinde çelik “Kadro” tercih edilmesinin ilk sebebi kaynak kolaylığı değil ayrıca alüminyumda kaynak tutar, tur bisikletlerinin lastik açıklığı (ön ve arka lastik arasındaki mesafe) fazla(uzun) olur bu hem sizin bagajlarınızı takabilmeniz için alan yaratır, hemde borular uzadıkça titreşim azalır denge artar (manevra, kıvraklık, tepki, hızlanma azalır) bu yüzden tur bisikletlerini “çelik” yaparlar çünkü bu uzunluklara sahip bir kadroyu alüminyumdan yapmak dayanıklığı bir hayli azaltır, sevgiler

hardwrestler

Aktif Üye
Tepki
214
İsim
Yusuf
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Fotoğraf silmişim yoksa alaminyum kaynaklı bedeni gösterecektim. Kaynak için Baya uğraştılar. Şehir merkezi olmasa ne olacak onu bilemiyorum.

198086198087198088