Şehir/tur bisikleti seçim rehberi

Tepki
4
İsim
MUHAMMET ÖZDEMİR
@ismailarilik

Göstergeli el pompası tr de giyo markadan başka marka yok sanırım fiyatlarıda 30 ila 100 tl arasında. Kask konusunda henüz araştırmam bitmedi yanlız moon markası sedona nın ürünüymüş f/p ürünü gibi duruyor onunda fiyatı 50 tl ile 200 tl arası değişiyor. Km saati tam bir muamma eğer kinetik bir saat (janta mıknatıs takmalı) alınacaksa marka çok fiyat 60 tl ile 400 tl arası ama gps li bir saat alınırsa direk 350-400 tl yi gözden çıkartmak gerekli. Şuan benim önceliğim kask ve pompa almak çünkü lastik yama setimi sustalı alyan ve anahtar setimi plastik levyelerimi aldım. İnşallah kaskımı, eldivenimi ve pompamı aldıktan sonra güzel bir çanta, suluk ve kafes, birde lastiğime uyumlu iç lastik almak. Acil olanlar tabii ki bunlar. Diğerlerini (km saati, ön ve arka far, terletmeyen kıyafet gibi...) ne zaman alsak alalım çokta problem değil.

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Merhaba. Motosikleti kenara koyup biraz hareket olsun diye şehir bisikleti almak istiyorum. Her şeyimiz hızlı oldu, hayatı kaçırıyoruz sanki. Bisiklet biraz düzeltecek gibi bu durumu. Genelde kaldırım, yol karışımı kullancam çünkü bu şehirde bisiklet yolu yok ve yollar berbat.
Hibrit denilen modellerden almak istiyorum, yokuşlarda var tabi. Şöyle yollarda sorunsuzca akacağım, kolay kolay arıza çıkarmayan, freni sağı solu sağlam olan ne önerirsiniz? İkinci el almayı düşünüyorum. Bütçe 1500₺, bu fiyata sıfırda olur.

elric1982

Daimi Üye
Tepki
665
İsim
Murat
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@emrb
(link)
İnceleyin derim

• Beğen
Tepkiler: sekizce
Tepki
5
İsim
İsmail Arılık
Bisiklet
Kron
@NOSTALJİ42

Kafes nedir, onu anlayamadım.

Tepki
8
İsim
Burak Şenel
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Diğer
Merhaba herkese ben Burak foruma yeni üye oldum 30 yaşında 171 boyundayım ve iç bacak boyum 76-77 cm arasında. Bu sıralar bir bisiklet arayışındayım. Uzun zamandır bisiklet kullanmıyorum arada yazın kullandığım oluyordu ama öyle uzun turlar şeklinde ya da bu forumda geçen kalite bisikletlerden değil eski dede işin bisan ceylan denilen modellerden ki kendisini oldukça konforlu bulurum her ne kadar hantal olsa da :) Esasen uzun zamandır bir bisiklet alasım var ama bir türlü gerçekleştiremedim sanırım yeterince öncelik vermediğim için. Özellikle bu forumda işe kar kış demeden bisikletle giden arkadaşları görünce dedim insanlar neler yapıyor ülke ülke geziyor sabahın köründe buz gibi havada kilometrelerce uzaktaki işlerine gidiyor ben hala niyetim var deyip duruyorum ve sonunda karar verdim bir bisiklet alacağım ama başlangıçta herkes gibi kararsızım.. bu konudaki arkadaşlardan tavsiye bekliyorum..

Kullanacağım yol genellikle asfalt öyle pek dağ taşa gideceğimi sanmıyorum. Çalıştığım okul 25 km evime bunun 20 km asfalt kalan 5 km de asfalt ama biraz çukur vs var ve yokuş da var kalan 5 km de eğer köpek sürüsünden kurtulmanın bir yolunu bulursam hafta içi her gün bu yolu gidip gelmeyi düşünüyorum biraz antrenman sonrasında tabi zira alır almaz gidebilecek kadar fit olduğumu düşünmüyorum.

Tüm bunlar ışığında özetlemek gerekirse size sorumu;

aklımda iki model var birincisi sedona 410 (1800-2200 bandında bulunabiliyor)
Diğeri ise Kron tx 500 (bu da 2300-2500 bandında)

Sizce ne yapmalı hangisini almalı ya da başka bir model mi bakmalıyım tecrübeli arkadaşlar yol gösterirse karar verme sürecim hızlanacak ve aranıza bir bisikletle katılacağım inşallah.

uussff

Daimi Üye
Tepki
228
@technoburak

Merhaba,
Oncelikle sedona 410 duz masa oldugu icin hem hafif, hem 24vites olusuyla ihtiyacini karsilar. V frenin bakimida kolay olur. Sedona musteri memnuniyeti acisindanda iyi bir firma.

Bunun disinda ben kron dusunmezdim.
Ayni ayarda carraro 227 bakabilirsin n11 de 2500 e var. 410 dan farki hidrolik fren(islakta daha iyi tutus ve daha kolay fren ama bakimi daha maliyetli) ve amortisor( 2kg daha agir tasirsin ama konforlu olur). Birde ayarli gidon bogaziyla gelmesi oturus pozisyonunu degistirmen hususunda sana daha fazla ozgurluk saglar.
Once amortisor isteyip istemedigine karar vermelisin.

• Beğen
Tepkiler: technoburak

yokgibi

Aktif Üye
Tepki
89
İsim
Numan U
Bisiklet
Sedona
Asfalt için amortisöre gerek yok. Gereksiz ağırlık olarak görüyorum. İstanbulda sürüyorum, yolların hali öyle çok da iyi değil açıkçası. Ama amortisörlü bisiklete ihtiyaç olduğunu düşünmüyorum.

Sedona 410 2017 kullanıyorum, memnunum. Tavsiye ederim.
Eğer bulabilirseniz size de 2017 model almanızı tavsiye ederim.

• Beğen
Tepki
8
İsim
Burak Şenel
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Diğer
@uussff
Esasen Giant escape city 2 modelinde kaldı gözüm ama sıfır bulamadım nette sanırım bulsam da fiyat uçuk olur. Bir de Carraro 330 modeli çok cezbetti donanım vs ile onun da fiyatı 3750 nette ve o kadar da çıkmak istemiyorum ilk etapta..
fiyatı makul gelenlerden kron ve sedonanın o modelleri ama amortisor konusunda cidden kararsızım malum tr yolları fakat şehir ya da tur bisikletlerine bakınca da genelde hep amortisorsüz modeller tercih edilmiş... kronda cezbeden deore vites oldu. sedona 410 da ise hafif olması cezbediyor ciddi anlamda kararsızım biraz daha araştıracağım sanırım tabi bu arada bahsettiğiniz carraro ya da bakacağım ilginize teşekkürler

@yokgibi
2018 ile ne gibi farklılık var 2017 uygun kadro bulmak mesele olabilir de :)

171 boy 76 cm iç bacak boyuna 48 kadro uygun mudur ?

uussff

Daimi Üye
Tepki
228
@technoburak

Kullanacaganiz yol yada kaldirim kotuyse amortisorlu bakin.

Bence 44 yada 46 kadro baksaniz daha iyi olur. Bisikletten bisiklete kadro geometrileride degisiyor. Siz model soylemeden burada ne soylesek yanlis olur. Model soyleseniz bile kadroyu denemenizde yarar var.

Model yili ne kadar yeni olursa genelde ustundeki komponentlerin kalitesi dusuyor :)

• Beğen
Tepki
8
İsim
Burak Şenel
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Diğer
(link)

(link)

boy 170-171 iç bacak boyu 76-77 cm Giant S sanırım 43 kadro oluyor bu mu yoksa 44 kadro sedona mı ?

Ve aradaki fiyat farkına değer mi gerçekten ?

Desert Fox

CARRARO Sportive 321 Deore
Tepki
1.426
İsim
TAHA
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@technoburak
hocam anladıgım kadarı ile bisiklet dünyasına başlangıç yapıyorsunuz size tavsiyem çok pahalı bir model almamanız olur sedona 410 size gayet yetecek bir bisiklet,uygun bir fiyatlı bisiklet ile başlayıp acemiliği atmak en mantıklı olan belki bisiklet hevesiniz bir gün bitecek belki daha da bağlanacaksınız ama şu anda bilmediğiniz için bisiklete çok para bağlamak mantıklı değil.
Eğer sabit maşalı bisiklet alırsanız ilk başta jelli bir eldiven almanız şart onu da belirteyim çünkü arada amörtisör olmadıgı için yoldan gelen darbeler direk bileklerinize vuruyor ve bu bir sonra inanılmaz ağrı yapıyor bisikletten soğutabilir,eğer kullanacağınız yollar iyi değilse 410 size işkence olur demesi

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Kron bisikletlerdeki genel sorun elden çikarmak isteyince çok zor satilmasidir. Biz buna opel tigralar gibi diyebiliriz. Alışı var satışı yok. Fakat Sedona , Salkano ,carrarolar satarken daha hizli satiliyorlar.
O yuzden Sedona diyorum ortalama bisikletlerde ilk tercih olarak

Tepki
8
İsim
Burak Şenel
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Diğer
İlginize ve desteğinize teşekkürler karar verme sürecimi hızlandırdınız.. Sedona 410 arayışına girdim büyük ihtimal netten sipariş vereceğim deneyeceğim yakınlarda bir bayisi Yok il bile değiştirsem Yok yani o kadar vahim durum o yüzden hesaplama tablolarına bakarak 44 kadro sipariş vermeyi düşünüyorum aslında şu fitbike Calculator sitesinde 48 gibi çıkıyor sonuç ama buradaki tavsiyeler 44 maksimum 46 yönünde bir de siz fikir verseniz kadro konusunda 170-171 boy iç bacak 76-77 cm kadro ne olmalı sedona 410da ?

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

cemkurkcu

Üye
Tepki
136
İsim
Cem Kürkçü
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@technoburak

Ben geçen hafta Sedona 300 aldım. 175 boyum, 74 de bacak. 52 kadro kullanıyorum. Sürerken hiç rahatsız olmuyorum fakat indiğimde kasık bölgem kadro borusuna çok yakın oluyor bu da biraz tehlikeli. Eşimin de Sedona 300L 44 kadro boyu (Kendi boyu 164). Dün bindim inanılmaz derecede rahatsız geldi. Burada birçok bilgili arkadaşım var ama bence 44-46 az gelebilir.

Sedona 300 de kilitlenebilir maşa var. Bir sürüşümde kilitledim ve parke yoldan gittim. Çekilecek çile değilmiş. @Desert Fox 'un da dediği gibi başlangıç seviyesi için bisikletten soğutabilir seni.

• Beğen

uussff

Daimi Üye
Tepki
228
@technoburak

Ben bisiklet bakarken hic duz masa bisiklet bakmadim baktiklarim sedona 340, mosso 1827 gibi amortisorlu bisikletlerdi.
Sonunda sedona 340 aldim(evime 5dk bayiisi) almadan evvel 44 48 52 kadrolarin hepsini deneme sansim oldu, en cok 44 kadroda rahat ettim. 52 inanilmaz buyuk geldi, bisikletin ustunde duramadim bile. 48 de alabilirdim ama 44 kadro rahatti en kotu uzun bir bogaz alir devam ederim dedim yola ama ihtiyac hissetmedim. Boyum 175 ic bacak 78.5cm, esimede ayni bisikletten aldik oda 169 boy 76.5 cm ic bacak la 44 kadroda oldukca rahat etti.

Mosso 1827 de ise 46 kadroda rahat ettim.

Ben alirken dag bisikleti kadro boylarini dikkate aldim cunku aldigim bisiklet amortisorlu olusuyla ince lastikli bir dag bisikleti gibi.

Duz masa bisiklet hic denemedigim icin senide yaniltmak istemem. Istersen sedona firmasini arayip kendi bilgilerini verip sor.

Tepki
8
İsim
Burak Şenel
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Diğer
@cemkurkcu
Karadeniz bölgesindeyim. Ordu Ünye’de ikamet ediyorum sahil yolu hariç çoğu yerde parke taş var şimdi sen böyle deyince kafam karıştı kilitlenebilir maşalı bir şey mi baksam acaba kron tx500 de biraz bu yüzden düşünmüştüm sonuçta işe gitme olayını yapmazsam şehir içinde parke taşlı yollarda da kullanacağım amortisör konforlu olur demiştim

@cemkurkcu
@uussff
İki farklı kullanıcı iki farklı yorum sanırım bu işin kesin ve tek çözümü bir şekilde yolunu bulup kadro denemek ve sanırım bulunduğum ilçenin yollarını göz önüne alırsak kilitlenebilir maşalı bir bisiklet bakmak. Sedona 410 nispeten hafif olması cezbetse de amortisor rahatlığından vazgeçmek pek mantıklı olmayacak benim için. Ayrıca marka olarak Kron alışı iyi de satışı pek olmuyor dendi ilçemde sadece kron satış bayii var gerçi alsam da internetten alacağım zira bayii ye dün gittim tx500 var mı diye fiyatlar uçtu geçen yıl 3.500 tx1000 sattım şimdi olmuş 5-6 bin o paraya karbon bisiklet alırım vs dedi yani ordan alsam da ekonomik olarak iteleme olacak gibi bir izlenim verdi zira tx500 2300 civarında bulmuştum internette. Bu durumda olurda satmak icap ederse diye önceliği sedona ya da carraro modellerine vereceğim.

Asıl sormak istediğim soru samsunda decathlon var oraya gitsem orda btwin amortisorlü bir model denesem kadro olarak benzer kadro boyunu sedona carraro ya da kron netten sipariş versem çok büyük fark olur mu aralarında ?

Biliyorum baya meşgul ettim sizleri de ama son bir yorumda bulunursanız ona göre rota çizeceğim ya da biraz daha erteleyeceğim almayı düşündüğüm modelleri deneyene kadar.

Yeşil Mavi

Doğa ve İki Teker Aşığı
Tepki
141
İsim
Hakan
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@technoburak

Merhaba.

Sedona 410 kullanıyorum hocam. Boyum 1.86 kilom 95 civarı. Kadro 52 cm. Ben de almadan önce çok araştırdım, her şeyine kadar inceledim. Öncelikle 2 şeyi istemedim biri amortisör, diğeri disk fren.

Bu fiyat aralığındaki bisikletlerde olan amortisör bence sadece görüntü. İlla ki az da olsa sönümleme yapıyordur ama ben pek etkisini göremedim. Üstüne bir de bisiklete +1.5-2 kg ekleme yapıyorlar. 410'da düz maşa ve ben bugüne kadar keşke amortisör olsaymış demedim.

Disk freni neden istemedin dersen, o da aynı şekilde hem gereksiz ağır, hem de bakımı zor. İleride daha hızlı ve daha pahalı bir modele geçersem o zaman düşünebilirim disk freni. Ama şimdilik v fren fazlasıyla yetiyor.

Eğer antalya'daysan gelip görebilirsin bisikletimi. İnceleyip karar verirsin. Bence seçimini yaparken ilk yapman gereken şey önceliklerini belirlemen. Şimdiden keyifli sürüşler dilerim ;)

Tepki
8
İsim
Burak Şenel
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Diğer
şimdi ordu carraro bayiini aradım mutlaka ön amortisor olsun ve senin ölçülerine 18 kadro gider dedi. Carraro sportive 227 için 2900 rakamlardan bahsetti onu alacağına 330 ya da 230 almanı tavsiye ederim dedi ben de dedim yeni başlıyorum o kadar para bağlamak istemiyorum deyince o zaman 225 tavsiye ederim 2000 küsür dedi.. Bir de elinde mosso legarda 1827 msm h 18 kadro varmış tek kalmış 2100e bırakırım dedi.. ama kesinlikle 18 kadro önerdi.. sanırım gidip deneyeceğim ama şu mosso konusunda ne dersiniz ?

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

yokgibi

Aktif Üye
Tepki
89
İsim
Numan U
Bisiklet
Sedona
@technoburak

2017 modelde göbekler sram mth300
2018 modelde göbekler shimano tourney tx

2017 modelde ön vites sram via
2018 modelde ön vites shimano tourney.

Göbekler konusunda bilgim yok ama ön vites farkı belirgin.

• Beğen