Şehir - Tur Biisikleti İçin Jant Seti Tavsiyesi

halil fatih akbaş

Forum Bağımlısı
Tepki
274
Bisiklet
Specialized
Arkadaşlar merhaba. Bisikletim Special Sirrus Sport. Jant setini değiştirmek istiyorum. Çok fazla alternatif bulamadım ve çeşitte yok.Ssizce hangi seti almalıyım ya da nasıl bir jant seti toplamalıyım? Göbekler, jant telleri ve jant çemberi tavsiyelerinize de açığım ilginenen arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum . . .

• Beğen
Tepkiler: Barış TURAN
Scudo

Eser Sevinç

Eskiden buralar dutluktu
Tepki
3.079
İsim
Eser Sevinç
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Değiştirme nedeniniz nedir? Daha iyi performans ve hız için mi yoksa turda vs.. dayanıklı olsun diye mi?

• Beğen
Tepkiler: halil fatih akbaş

halil fatih akbaş

Forum Bağımlısı
Tepki
274
Bisiklet
Specialized
bisikletimin kardrosu sss ama toplama bir bisiklet xt göbekleri var fakat arka göbek kitlendi bende deore ile değiştirdim toplayan arkadaş jant çemberi olarak yol bisikleti jant çemberi kullanmış ve tellerde kalitesiz bu sebeblerden dolayı jant seti almayı ya da toplamayı düşünüyorum LX göbekli bir set düşünüyorum ama siz ne dersiniz?

Eser Sevinç

Eskiden buralar dutluktu
Tepki
3.079
İsim
Eser Sevinç
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bisikleti toplarken en çok başımı ağrıtan jantları oldu. Jant telleri kısa geldi 3cross yerine 2cross ördük, tel başları adiymiş gevşeme yaptı devamlı, kullanılmış tel olduğu için tam ayar tutturamadık bir türlü, Xt göbek kullandık, 500km geçmeden arka göbeğin mili eğildi vs.. derken en sonunda hem telleri değiştirdim, hem arka göbeği parallax göbekle değiştirdim, uzun süredir rahat ettim, jant çemberi de byte.
O yüzden eğer bütün parçaları sıfır alıp aldığınız yere toplatırsanız başınız ağrımaz diğer türlü zaten tel bulabilmek mesele, ya iyisi var çok pahalı ya da uygun tel boyu yok illaki bir sıkıntı çıkıyor.
Hazır jant seti bulabilirseniz daha iyi benim fikrimce. Shimanonun xt 775 ve slx 665 serisi göbeklerden uzak durun, göbek mili standart dışı kalınlıkta yamuldumu bulunmuyor.
Rulmanlı göbek aslında en iyi seçenek ama onda da problem çıktığında söküp bilyalarını değiştirme, gresleme vs. olmuyor, rulmanlarının değişmesi gerekiyor onu da Türkiyede bulmak zor.

Bu konuda çok başım ağrıdığı için iyi araştırma yaptım, bana kalırsa Shimano XT FH-M765 serisi en iyi seçenek, hem hafiflik konusunda hem de akıcılık konusunda.

halil fatih akbaş

Forum Bağımlısı
Tepki
274
Bisiklet
Specialized
tur bisikletim için ne yazıkki hazır jant seti bulamıyorum. Peki yol bisikleti jant seti kullansam nasıl olur mesela:
(link)

Eser Sevinç

Eskiden buralar dutluktu
Tepki
3.079
İsim
Eser Sevinç
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kullanabilirsiniz ama yol jant setlerine max. 28mm lastik oluyor ve bagaj vs.. ile tura çıkarsanız büyük ihtimal jantlarınızda problem çıkacaktır. Genelde max 90-100kg taşıma kapasitesi oluyor.

• Beğen
Tepkiler: Mesut C.

halil fatih akbaş

Forum Bağımlısı
Tepki
274
Bisiklet
Specialized
Shimano Arka Ön Göbek Takımı LX T665 36 V Break
Rigida Ultimate Power 36 delikli
DT Swiss Champion
Toplam maliyet 360-370 tl civarı sizce bu jant seti fiyat performans açısından nasıl?

Eser Sevinç

Eskiden buralar dutluktu
Tepki
3.079
İsim
Eser Sevinç
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
36 delik janta gerek varmı bilemiyorum aslında. Dünya turuna çıkmayı düşünmüyorsanız 32 delik işinizi görecektir. Bir de DT swiss teller pahalı oluyor taiwan tel tercih edilebilir. Tabi tercih sizin, zevk ve maddiyat meselesi tamamen.

Eser Sevinç

Eskiden buralar dutluktu
Tepki
3.079
İsim
Eser Sevinç
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu jant meselesi insanı delirtir, ben kendi jantlarımla 4 aydan fazla uğraştım nihai sonucu alana kadar :)

halil fatih akbaş

Forum Bağımlısı
Tepki
274
Bisiklet
Specialized
konuya hakim olan arkadaşların bilgisine ihtiyacım var...

devilmycarlos

Forum Bağımlısı
Tepki
298
İsim
yavuz
Bisiklet
Carraro
Merhaba yeni konu acmak istemedim. Az once isten gelirken derin bir mazgala girdim ve arka jant epey yamuldu. Arka masaya surtuyor zigzag ciziyor. 100 tl butceye nasil bisey onerirsiniz.

Zekeriya Çab

Forum Bağımlısı
Tepki
1.657
Jant biskletin kalbi janta Verdiğiniz paraya acımayın. Cember hafifliği lastik ve iç lastiklerin hafifliği siZi çok rahatlatacaktır. 300-400 $ civarı alacağınız her jant faZlasıyla yeter.

devilmycarlos

Forum Bağımlısı
Tepki
298
İsim
yavuz
Bisiklet
Carraro
@Zekeriya Çab

Hocam bisiklet 1000 lira zaten :) daha uygun bir şey bakıyorum.O kadar yamuk olan jant sizce akort ile düzelir mi.Jant alırken sadece çember ve telleri mi? almalıyım

Zekeriya Çab

Forum Bağımlısı
Tepki
1.657
Specialized Sirrus için söyledim ama 1000 tl bisiklet içinde geçerli. Sadece tel ve çemberler değiştirsende olur göbek akıcılıklarında bir sorun yoksa. Ama göbeklerde de aksama varsa komple değiş. Emin önü pedal bisiklet parçadan jant örümüne yardımcı olur.

• Beğen
Tepkiler: devilmycarlos