Kadın Bisikleti İçin Tavsiyeler

Tepki
21
Merhabalar!
Daha önce "çalıntı bisikletler" bölümünde (link) bisikletimin çalındığını paylaşmıştım sizlerle. Vazgeçmek yok, pedallamaya devam diyorum ve gidenin çok daha iyisini almaya da kararlıyım; ama pek çok kadın gibi tercihler arasında kararsızım, ben size ihtiyaçlarımı anlatsam ve siz de tecrübeyle fikir verebilirseniz çok sevinirim.

Öncelikle boyum kısa 150 cm., 52 kiloyum; yani yüksek kadro hiç bana göre değil anladığım kadarıyla.

İkincisi alacağım bisiklet beni İstanbul'un tüm yokuşlarında taşısın istiyorum, performansı yüksek olsun; en basitinden Dolmabahçe'den Taksim'e çıkabileyim istiyorum. Sadece şehir içi değil, hafta sonu turlara da katılabileyim, orman, bayır, çayır, Rumeli Feneri ne var ne yoksa gezebileyim istiyorum. (Kaptırıp Silivri, İzmit fln bile yapabilirim.)

Bir de hafif olsun istiyorum, o beni taşısın ben onu değil. Hafif yağmurda kullanabileyim, üzerine iki gıdım su yağdığında paslanacak, bozulacak mı diye endişe etmiyim?
Çok şey mi istiyorum? :)

Bisiklet tekniği üzerine çok şey okumama ve karşılaştırmama rağmen 21 vitesin 24'ten daha iyi olduğunu bilecek seviyedeyim ancak :) Bu yüzden ikna kabiliyeti yüksek satıcıların hikayelerine hemen inanabilirim.

Bu taleplere karşılık çıkabileceğim bütçe de fena değil, 1000-1500 arası bir meblağı kredi kartı, taksit vs. ile gözden çıkartabiliyorum. Eh mümkünse bu kadar bütçeyle de biraz evladiyelik olsun istiyorum, en az bir 5 yıl bisikletim süper diyebileyim.

Şimdi tüm bunları düşününce aşağıdaki bisikletlerden hangileri beni kaptırıp götürür?:

Raleigh Pioneer 2 Womens

(link)

Trek FX 7.2 (link)

Trek Verve 4 serisi hakkında fikri olan var mı? (link)

Bir de Metin Bisiklet'te Carraro 805 ELITE var: (link) kadın bisikletçiler arasında deneyen, performansından memnun olan var mı acaba? Yukarıdaki modellerin muadili olabilir mi?

Giant serisi de kafamı karıştırmıyor değil : GIANT VIA 2 WOMAN (link)

GIANT ROAM 2 WOMAN (link)

Bir de Scott modellerin çok tavsiye edildiğini okudum forumda, sanırım beni tatmin edecek model şu :
SPORTSTER 60 (link)

Bir de bu nedir:Marka Salcano / model İstanbul-L : (link)

Bu modellerin dışında sana uyacak bisiklet şudur dediğiniz tavsiyelere de açığım pek tabii.
Renk, tasarım vs. o kadar öncelikli değil, dediğim gibi yüksek performans ve rahatlık istiyorum öncelikle. "Süper bir model var ama siyah?" Siyah olsun daha iyi derim :)

Şimdiden çok çok teşekkürler, emeklerinize sağlık. Tavsiyelere göre bayramdan sonra Kadıköy-Fenerbahçe civarı bisikletçileri gezip, sezon sonu fiyatlarla bir karara varacağım.

• Beğen
Tepkiler: Fehimerve
Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Donanımları fazla inceleyemedim ama şöyle bir göz atınca Trek FX 7.2 çok ilgimi çekti.
Hele kırmızı rengi yakıyor! :boese157:
Zaten Trek de kadro olarak oldukça kalitelidir.
Benim naçizane oyum bundan yana... :in:

tt2000

Forum Demirbaşı
Tepki
431
Bisiklet
Diğer
Raleigh güzel bisikletmiş, var mı ki Türkiye'de? Diyelim buna karar verdin nasıl alacaksın?

Salcano'da güzelmiş. 1.50 boy için bence bunlara bak. Shimano tourney vites olmasın da ne olursa olsun.V-fren olsun, önde amortisör olsun, kilitlemeli olmasa da olur.Yollar zaten berbat, nerede kilitleyeceksin? Onun dışında iş gelip giderken vasıta olarak kullanılacağı için çamurluk olması da avantaj.Arkada yük taşıma demiri de var.Buna bir de ön sepet lazım.:) Sen al salcano'yu bence.Scot mıkat boşver.Çok teknik(!) bir yorum oldu ama, hem yüksek performans hem rahatlık olacak şey değil.Bu ikisi birbirine zıt şeyler.Performans istiyorsan bisiklet mümkün olduğunca hafifleyecek ve rüzgar direnci oluşturacak parçalar olmayacak.Yani çamurluk, bagaj demiri falan olmaz performans dediğin zaman.Fakat bu yeni alüminyum gövdeli bisikletler gerçekten çok rahat ve hızlı aletler.Çalınan demir yığını (afedersin ama öyle) bisikletine benzer bir bisiklet kullanıyorum işe giderken.Ondan yeni aldığım alüminyum kadroluya geçince kamyondan uçağa geçmiş hissi yaşıyorum.O kadar fark var aralarında! Yani bu yeni tip bisikletlere geçince acayip şaşıracaksın, hiç kullanmadıysan bu keyfe de hazır ol.

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
Yokuş çıkmak istediğiniz için amortisörsüz bisiklet almalısınız. Ben Trek FX 7.4 kullandığım için şiddetle FX 7.2 alın derim. Eğer 7.4 alabilirseniz karbon maşası sayesinde yollarda sarsıntıları hissetmeden uçarsınız. 7.4 bütçeme uymaz derseniz kesinlikle 7.2 alın. Pişman olmazsınız.

• Beğen
Tepkiler: duygu_kocabay
Tepki
21
volkert, hem performans hem rahatlık derken çamurluk, taşıma aleti vs. kast etmemiştim, benim ilgilendiğim modellerde onlar yok zaten. rahatlıktan kastım selenin rahat olması, rahat sürüş sağlaması. Amartisörde de pek gözüm yok açıkçası bana koymuyor İstanbulun yolları çukurları, tümsekleri, takır takır geçiyorum. bana tabir-i caizse kuş gibi hafif olmak gerekli ki sürüşten zevk alayım. Raleigh'ın Türkiye distribütörü varmış bu arada.

yüküm varsa sırt çantamda taşıyorum zaten :)

Murat Bey yorumunuzu aklımda tutacağım çok teşekkürler.

Tepki
21
ve evet aluminyum kadrolu bir bisikleti şimdiye kadar hiç kullanmadım herhalde şahinden, mazdaya geçmiş gibi hissedeceğim Trek alırsam; yorumlar için teşekkürler tekrar.
Gerisi gelirse çok memnun olurum.

Aydın Diricanlı

Forum Bağımlısı
Tepki
1.871
Bisiklet
Specialized
Trek FX serisini şiddetle tavsiye ederim.Bahsettiğiniz tüm ihtiyaçları kombine olarak sağlayabilecek bir seridir.Grubumuzda bu seriden bisiklet kullanan 2-3 arkadaşımız var.Çok memnunlar ve ayrıca gözlediğim kadarı ile bisikletlerin pratikteki performansları çok iyi...Benimde bisikletlerimden biri Trek (MTB 4900-D), bu sebeple kişisel pratik sahibiyim aynı zamanda.Pişman olmazsınız...

Grup sürüşleri her anlamda performansınıza katkıda bulunacaktır.Bu konuda A.Y.P.G. (Avrupa Yakası Pedal Grubu) grubunu önerebilirim.Beşiktaş civarından da katılan arkadaşlarımız var.Etkin bir gruptur.Tüm yıl düzenli olarak şehir içi ve dışı turlar düzenler...Grubun bilgilerine forumdan yada Fecabook'tan ulaşabilirsiniz.

Yazdıklarınıza bakılırsa zaten ne istediğinizi biliyorsunuz.Hangi marka yada modeli seçerseniz seçin şimdiden hayırlı olsun.

• Beğen
Tepkiler: Vedat METİN

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
Aradiginiz bisikletin özeti Trek FX serisidir. Nokta.

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
@duygu_kocabay
daha mı iyiymiş :S

fatihaydın

Forum Bağımlısı
Tepki
356
Bisiklet
Look
öncelikle şunu söyleyeyim sanırım yazım yanlışından oldu 24 vites 21 vitesten daha iyidir :)
seçiminize gelirse de bence bunlar arasında kesinlikle trek fx 7,2 olmalı kesinlikle pişman olmazsınız özellikle amotisörsüz maşa olması çok iyi.gerek hafifliği gerek akıcılığı olsun çok iyi bisiklettir.bu bütçede eğer daha fazla performans isterseniz de bana öle geliyor ki yol bisikletlerine yönelmeniz gerekir...
sonuç : kesinlikle trek fx serisinden herhangi biri...

Tepki
21
Arkadaşlar tüm yorum ve öneriler için teşekkür ederim. Bugün Ortaköy Bahar'dan Trek 7.3 aldım, yarın ilk sürüşümü gerçekleştireceğim umarım. Biraz tuzlaya mal oldu gerçi :) Fotoğraf, performans yorumlarımı ilerleyen günlerde paylaşacağım.
Tekrar teşekkür ederim, sevgiler...

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
Çok iyi bir seçim olmuş. Güle güle kullanın. Sele yüksekliğini iyi yapın. Üstünden inmek istemiyeceksiniz. Ama bu bisiklet için iki tane de kilit almalısınız.

Tepki
21
aynen öyle yaptım murat bey! şimdi kuzu kuzu çift kilitle yatıyor koridorda. Sele yükseliğini trek'teki arkadaşlar çok iyi ayarladılar sagolsunlar, bakalım sürüş deneyimi nasıl olacak :)

Tepki
21
Farklı konu başlığı açmaktansa Trek FX 7.3 bisikletim hakkındaki ilk kısa deneyimlerimi buradan aktarmak istedim.
Öncellikle yeni göz ağrım budur : https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-snc6/s720x720/251156_3822719081395_1595478885_n.jpg allah uzun ömürler versin ikimize. :)

Performansa gelirsek, öncelikle bisiklet düz yolda yağ gibi, su gibi gidiyor, nasıl akıyor o sahil yolu anlamadım ve haşatımın çıkmış olması gerekirken akşamın şu saatinde hala ayaktayım. Bu sabah bostancı iskele- kadıköy iskele arasını (yaklaşık 12 km. sanırım) molasız tam 40 dakkada aldım. giden eski bisikletimle 1,5 saat alıyordu molalarla.

Benim için en can alıcı noktasına gelirsek evet o meşhur Yıldız yokuşunu çıkmayı başardım! :) yalnız biraz performans eksiğim var, bisiklet çıkıyor ama benim daha baya antremana ihtiyacım var. Beşiktaş iskeleden Yıldız üniversite durağına hiç durmadan 13-15 dakka civarında çıktım.
Ama asıl sonrası daha zordu. Lanet olsun o Zincirlikuyu trafiğine, o metrobüs ve minibüs keşmekeşine! Her yan yokuş yukarı, nasıl başaracağım bilmiyorum ama Ortaköy'den Zincirlikuyu'ya Yıldız'dan başka alternatifler arayacağım sanırım. Bir sonraki sefere şansımı Portakal yokuşunda deneyeceğim. Gerçi otobüs bile öksürüyor o vitesi alırken, bakalım bizim pedallar ne kadar dayanacak :) ama Ulus'tan sonra Zincirlikuyu'ya çok rahat basarım gibime geliyor.

Tepki
21
Bir de bunun lastikler baya inceymiş. Önceki bisikletimde traktör lastiği gibi her yana giriyor çıkıyordum. Sabah moda tramvayının raylarında baya sağlam düştüm. Kaygan rayların arasına girince çıkmadım, yolu gözlerken iyi devrildim :) neyse ki önüm arkam, sağım solum boştu şansıma. Ama bu incelikte lastik kullanacaklara nacizane tavsiyem geniş aralıklı mazgallardan, yerdeki raylardan uzak durmaları. anında denge bozulabilir, aman diyeyim.

Bunların dışında alet inanılmaz hafif. sırt çantam bisikletten çoğu zaman daha ağır :) hatta markete girsem bundan daha fazla ağırlık taşıyarak eve dönüyorum. Kısacası muhteşem bir tasarıma imza atmış Trek.

ben bir de duraklamadan sonra tekrar kalkarken sorun yaşıyordum, denge kurmakta. o da azaldı gibi şimdilik, daha dengeli kalkıyorum bu aletle.

şimdilik son olarak 7.3 sürekli basıp gitmek için tasarlanmış. Bisiklet ağır ağır gidince, dur kalk yapınca kendini gösteremiyor. Ver bunun altına açık yol, gitsin. Durmamak üzere...

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
ulus, yıldız... ankara'da da çok iç açıcı yerler diil...

ulus insanı ve trafiği açısından (gerçi yabancı zannediyolar, bi de biraz hızlı olunca anladım ki, n'olduğumuzu idrak edene kadar (canım insanımın idrak yeteneği gelişse mi daha iyi olur gelişmese mi karar veremediğim nokta bu nokta :p) baya bi zaman geçiyo, yanlarından geçip gidebiliyoruz :))

ankara'nın da yıldız yokuşları iyidir... sürücüler falan rahatsız etmez, saygılıdırlar (en azından ben bi sorun yaşamadım şimdiye kadar) ama yokuşu iyidir... hızlı çıkmak zordur... hızlı çıkınca baya bi yol ketetmişiz demektir =)

bisikletin rengine de bayıldım bu arada =) kazasız, patlaksız, sorunsuz, keyifli pedallamalar =)

Tepki
21
Teşekkür ederim Candan Hanım, valla rengi tamamen şans oldu. gri bir 7.2 alacaktım aynı yerden. o gitmiş, bu kalmış 2012 serisinden yüksek performanslı olarak. indir onu sar dedim ben de :)

trafik ve yokuş sıkıntısından dolayı eskişehir, izmir gibi kentlerde yaşayanlara çok özeniyorum. çook :)

• Beğen
Tepkiler: CandanC

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
yok yok özenmeyin =) bisikletle ne kadar çok rampa çıkarsanız o kadar özgürsünüz... düz yollar her halükarda biter ;)

(bu arada, dakika bir gol bir, bi mesajıma, beni tanımadan cevap verirken "hanım" yazan ilk forumdaşsınız... demek ki biz birbirimizi anlıyoruz :) ben bi de bunun için ayrıca teşekkür ediyorum size =) )

HikmetYılmaz

Forum Bağımlısı
Tepki
877
Bisiklet
KTM
Ortaköy'den Yıldız'a Yıldız Parkı içinden çıkmayı deneyebilirsiniz, Darphane'nin karşısına çıkar, gayet keyifli olur. Bisiklete ücret alıyorlar mı bilmiyorum ama Emirgan Parkı'nda almıyorlardı, büyük ihtimalle orada da yoktur.

Edit: Sanırım yanlış anlamışım, derdiniz Darphane'ye çıkmak değil ondan sonrasıymış :)

Ender Piyale

Aktif Üye
Tepki
66
Bisiklet
Scott
Merhabalar:

2012 Scott Sub 20 sahibiyim. Kiz arkadasimin sehir ici turlarda bana eslik edebilmesi icin maksimim 1000 liraya kadar sehir bisikleti tavsiye edermisiniz?
Disk fren ve amortisor gibi agirlik yapacak, bakim gerektirecek ekipmanlarinin olmamasi tercih sebebim.

Tesekkurler