Şehir içi bozuk yollarda yol bisikleti kullanmak

dinçer karadayı

Daimi Üye
Tepki
174
Arkadaşlar herkese selamlar:) şu konuda fikirlerinizi almak istedim şöyle ki;bozuk asfalt yollarda yol bisikleti kullanmak sizlerce ne kadar doğru?malum şehir içi yolların bir çok kısmında asfalt üzerinde tümsekler,çukurlar ve akla gelmeyecek birçok engeller mevcut ve bir anda bisikletin kontrolünü kaybetmemiz olası. görüşleriniz yol bisikletini şehir içinde kullanmak isteyen arkadaşlara rehber olacaktır.teşekkürler :)

Scudo

umutkahraman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.304
Bisiklet
Geotech
bende yakında yol bisikletine binmeye başlıcam.bu konudaki fikirleri bende merak ediyorum.

Selim Esener

Forum Bağımlısı
Tepki
392
Tek kelimeyle dikkat ediceksiniz yada trafigin daha az seyrettigi alternatif yolları deneyeceksiniz akabinde olumsuz durumlar söz konusu olabilir ALLAH korusun...

• Beğen
Tepkiler: Raven_35

Selim Esener

Forum Bağımlısı
Tepki
392
aynen kurt sen yine az heder etmişsin 6 ay ben 2 yıl ettim akabinde dogru yolu (yol bisikleti) buldum...traktörden ferrariye geçmiş gibiyim:DDD

• Beğen
Tepkiler: Er.ysuf

Şafak Atilla Akpınar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.587
Bisiklet
Trek
Ya o kadar camurdan mıcırdan soyutlamayın kendinizi camurlu yoldada gittim,toprak yerdede vs vs vs bunu cogaltırsın

Tek suna dikkat ediyorum:); Şehir içinde mazgallara ve bir aracın arkasında isem arada mesafe bırakarak seyir etmeye çalışırım çünkü mazgallar ve çukular gerçekten çok tehlikeli
şehir dışında ise;yolların iyi olduğu yerlerde önde deryar varsa tempoya göre gidilir.deryar yok ise ve hızıma göre orta mesafe de ileriyi görmeye özen gösteririm.

Durum bu kasıntı yapmanızı gerektircek bir durum yok.

Selim Esener

Forum Bağımlısı
Tepki
392
Deryar nedir şafak böle terminolojik kelimeler kullanırken yanına parantez içinde anlayacagımız şekildede yaz:DD

• Beğen
Tepkiler: dinçer karadayı

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
(link)
Deryar tanımı burada çok güzel yapılmış, değiştirip bozmak istemedim.

Şehir içinde kullanmak için yorumlarım ise, eğer bisikletin gömüleceği bir çamur yoksa bisikletiniz her yolda gider. Çamurda lastikler ince olduğu için saplanıyor.

Bozuk yoldan kastınız, eğer asfalt deformasyonlarıysa sorun yaşamazsınız. Çukurlar ve tümseklerden geçerken vücudunuzu süspansiyon yaparsanız eğer hiçbir sorun yaşamazsınız.

Dikkat etmeniz gerekenler, araçların arkasından giderken yakın takip yapmamanız. Aniden çıkan çukurlar sizi zora sokabilir. Eğer mecbursanız da aracın teker hizasından gidin. En kötü sürücüler bile çukurları ortalayarak geçerler.

Diğer yollarda da önden sizi çeken bir arkadaşınız varsa, ona güveniyorsanız girin dibine. Yoksa, hafif çaprazından gidip yolu izleyin sürekli :)

• Beğen
Tepkiler: Gün A.

alper öztürk

Aktif Üye
Tepki
79
Çok yararlı oldu bu konu :) ince-kalın lastik arasında gidip geliyordum şimdi ise kesin Yol bisikleti :)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Bende yol bisikleti ile şehir içinde çok dikkatli kullanıyorum çünkü gerçekten bir anlık dalgınlık affetmez, özellikle mazgallar çok tehlikeli en son bisikletle çıktığımda ışıklarda duruyordum yeşil yandı ve hareket ettim ama dörtyol ağzını kontrol ederken mazgala dikkat etmemişim son anda fark ettim ön tekeri kurtardım fakat arka teker mazgala girdi allahtan sürat yoktu daha yeni kalkmıştım sürmeye ve hemen ayağımı yere koydum ve emniyetli bir şekilde durdum yoksa taklayı atıyordum genelde mazgallardan ya çapraz geçerim yada bisikleti zıplatırım duruma göre ...

Tepki
30
:boese157: : @SeLiM ESENER

izmirdeyim burdan izmir büyük şehir belediyesinee selam larımı yoolluyorumm böyle bir mantııkk yookk :boese157: otoban bıldıgınız otoban gıbı cevre yolunda 4 serıtlı ustelık tam ortasında çift katman mazgal yola paralel döşenmiş :boese157: herzamankı gıbı kafasızlıgın gostergesii bugun toplamda 2 kez kaza yapıyordumm benım hızım 50 kmh falandı nasıl durayım anıden bılemedım paralelde gecemedım sinir oldum sinir offf turkiyenin yollarınıdaa yönetenleridee :boese157: ama tinede yol bisikletimi seviyorumm:D

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@emrah bezirgan

evet bende selamlarımı yolluyorum acaba o mazgalları hangi ruh haliyle yapıyorlar bu nasıl bir mühendislik harikasıdır yahu artık gülüp geçiyorum bunlar adam olmaz evet ama ben yinede yol bisikletinden vaz geçmem

Tepki
30
@RECEP ÇALIŞKAN

dostum scottun hayırlı olsunn rival sistem gercekten cok ıyıı bende gordum o makıneyıı ama fiyatı bıraz pahalı geldııı ama sonradan gene o fıyata yakın bı makına almak zorun kaldımm hayırlısı olsun :D ınsallah yollarda karsılasırızz

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@emrah bezirgan

sağol teşekkür evet güzel birşey çıktı ortaya !inşallah karşılaşırız yollarda !sizde yenimi aldınız ne aldınız ?

Tepki
30
@RECEP ÇALIŞKAN

sedona 611 ıle kron rocket arasında sureklı gıttım geldım sonunda kron aldım memnunuum sua anda
:D

Serbay Akar

Forum Demirbaşı
Tepki
209
Bisiklet
KTM
Spd pedallarla mazgallar üstünden uçmak mümkün mü ? :D

Dizdar MERT

Forum Demirbaşı
Tepki
216
@Serbay Akar

Eğer bisikleti zıplatmayı diyorsanız daha kolay.
Ama bisiklet mazgala girdiğinde uçmayı diyorsanız bisiklet takılıp kaldığı için siz de kalıyorsunuz sonra yana doğru kütt :D

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Serbay Akar

evet mümkün hatta daha kolay çünkü bisikleti bu sayede daha kolay havalandırırsınız ,ayaklarınızlada yukarı çekersiniz bisikleti zıplarken

Serbay Akar

Forum Demirbaşı
Tepki
209
Bisiklet
KTM
Sabretmem gerekene süre 1 senecik , o ucma duygusu anlamam gerek :) 1 sene sonra yol bisikletimle pedallaşmak(spd'li olarak :D ) dileğiyle