Şehir bisikletine dropbar takmak

Turkug

Üye
Tepki
6
İsim
Ali K.
Bisiklet
Carraro
Merhaba arkadaşlar sahibi olduğum carraro sportive 227 bisikletime yol gidonu takmak istiyorum, nelere dikkat etmeliyim, daha önce böyle bir işlem yapan var mı, tavsiyelerinizi bekliyorum
Not: bisiklet hidrolik disk fren

• Beğen
Tepkiler: Riverside 100
Scudo

baykuş97

Forum Bağımlısı
Tepki
866
İsim
ilhan beyoğlu
Bisiklet
Trek
Forumda fx 7,5 ine takan vardı... Baya ayrıntılı anlatmış... Bi ara istersen

(link)

Turkug

Üye
Tepki
6
İsim
Ali K.
Bisiklet
Carraro
Konuyu okudum ama edip beyin yaptığı iş doğrusu beni aşar. Ben mevcut hidrolik disk fren kollarımı ve viteslerimi, aktarıcılarımı olduğu gibi dropbara aktarmak istiyorum.
Bu durumda fren kollarım,-resmi aşağıda -, ve vites değiştiricilerimi hangi şekilde takabilirim onu bulmaya çalışıyorum
Google'dan düz gidona takar gibi takmışlar bir iki fotoğraf buldum

Dosyalar

• Beğen
Tepkiler: Ozicu

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.276
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Vay arkadas ya, bisiklet bisiklet olali boyle zulum gormedi. Bu yuksek maliyetli ve neticesi ucube bir bisiklet ortaya cikarmak olan boyle projeler, benden daima eksi not alir.
Ergonomi dropbar ile kullanmaya musait degil. Simdi diyeceksiniz ki tur bisikletlerine takiyorlar. O gordugunuz tur bisikletleri ile 227nin kadrosu arasinda ucurum kadar fark var bunun da cizeyim altini.
Su city bike'lardan ne istersiniz anlamiyorum. City bike iste, bin git. Illa da dropbar isterim dersen de satip alacaksiniz bir yol bisikleti, bu is boyle...
Ne paraniza, ne emeginize yazik etmeyin, daha once defalarca acildi bu konu, hepsinde ayni sey oldu, deneyenler oldu, kimse muvaffak olamadi.
Hayirli isler.

emrahozkan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.824
Bisiklet
Cube
tur bisikletini daha konforlu yapmak istiyorsanız kelebek gidon takın, çok ucuza olay biter...

• Beğen
Tepkiler: Tolga Çelebi

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
@Turkug Sizin için önereceğim şey kelebek gidon olur. Amortisör dropbar için uygun olmayacaktır. Hidrolik freni ise çok pahalı yöntemlerle çevirebilirsiniz.

@Kuzey Ege Bisikletimden çok memnunum. En son kullandığım İznik turumda düz bir gidon olsaydı bana çok rahatsızlık verecekti.

Turkug

Üye
Tepki
6
İsim
Ali K.
Bisiklet
Carraro
@ aslında ilk amacım satıp yola geçmektir ama gerek ikinci eldeki değer kaybı, gerek yaptığım harcamalar bu düşünceyi 'şimdilik' aklımdan çıkatmama neden oldu. Bu kadar kızmaya gerek olduğunu düşünmüyorum sonuçta bisiklet yine şehir bisikleti sadece fazladan tutuş pozisyonu eklemek istiyorum.
@emrahozkan bisiklet oldukça rahat, yol gidonu takmak istememin sebebi biraz görsellik daha çok hızlanma amacı
@Edip Dinçer amortisör ün olayı nedir, neden engeller bilgi verirmisiniz rica etsem, ayrıca maşa kilitlenebiliyor, belki bu maşayı satıp normal ve hafif bir maşa da alabilirim ancak amortisör şehir içi kullanımda çok işime yarıyor ☺

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
@Turkug

En uç durumda konuşalım:

Hızlanma için bunu istediğinizi söylemişsiniz. Diyelim ki yokuş aşağı gidiyorsunuz ve amortisörünüz kilitli değil. Gidonu droplardan tuttunuz, sonuçta aero pozisyon en çok hızı kazanacağınız pozisyondur. Aniden, yavaş da olsa, fren yapma ihtiyacı duydunuz. Hem yokuş aşağı gittiğinizden, hem de droplardan tuttuğunuz için ağırlık merkeziniz zaten ileri ve aşağı kaydı. Bir yol bisikletçisi bu durumda bir zarar almamak için arkaya yaslanarak ağırlık merkezinin yerini değiştirir. ANCAK, siz ani (veya hafif) fren yaptığınız için, amortisör esneyerek sizin ağırlık merkezinizin iyice aşağı inmesine ve büyük ihtimalle -ne yazık ki- gidon üzerinden havalanarak takla atmanıza neden olacak.

Bu düz yolda çok hızlı giderken de başınıza gelebilir. Bu nedenle yüksek mm'li amortisörler ile dropbar kullanmak bence sakınılması gereken bir şey..
Yapılır mı? Yapılır.. Ama tehlikeli..

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.276
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@baykuş97
Edip'in bisikleti sanirim duz masa. Arkadas amortisorlu bir bisikletten bahsediyor.
Ayrica cok da masrafli is be ilhan??

baykuş97

Forum Bağımlısı
Tepki
866
İsim
ilhan beyoğlu
Bisiklet
Trek
@Kuzey Ege orası öyle de zevk meselesi işte.. Parası ve vakti varsa artık..
Ben de Dropbar A heves edip bullhorn takmıştım..

Turkug

Üye
Tepki
6
İsim
Ali K.
Bisiklet
Carraro
Sezonu 227 ile kapatalım o zaman bahar gelince ilk iş bunu satıp yol almak, hepinize teşekkürler özellikle uyarılar için

• Beğen
Tepkiler: baykuş97

fthugr23

Aktif Üye
Tepki
122
İsim
Fatih Uğur
Bisiklet
Salcano
Başlıktan da anlaşılacağı gibi tur bisikletime drop bar takmak istiyorum fakat bunun için yeterince teknik ve malzeme bilgim yok. Öncelikle bisikletim Salcano City Fun 60.Yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler :)

Şöyle bir video buldum fakat pek bir şey anlayamadım

Dosyalar

• Beğen
Tepkiler: kapluj

kapluj

Daimi Üye
Tepki
161
İsim
Yusuf Mucur
Bisiklet
b'Twin
benim birkaç sorum olacak, yol ya da tur ya da ortaya karışık bir bisiklet almayı düşünüyordum, tek amacım asfalt yokuş çıkmak, geve rüyamda bile yokuş çıkıyorum, ama şu an kullandığım hibrit bisiklet tek aynakollu, öne üçlü aynakol takmak istiyorum, bir de dropbar takmak ve tekerleri inceltmek istiyorum, yeni seleyle beraber bunların hepsini 900 liraya yapabilir miyim? bisikletim b'twin riverside 120. decathlon ürünleri önceliğim. önerilerinizi bekliyorum. bisikleti satıp yenisini almayı düşündüm ama farkettim ki oğlum gibi olmuş bisiklet.

Berat01

Daimi Üye
Tepki
206
İsim
Berat
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Klasik
Hort bisiklete modifikasyon serbest usta ne istersen yapabilirsin ama maliyeti evdeki hesap bu senin hesaba uymuyor :d

joker669

Üye
Tepki
45
İsim
özden özaydın
Bisiklet
Claud Butler
@Turkug sehir bisikletine dropbar gidon takmak sana bir bisiklet parasına çıkar hemen hemen v-fren için özel köprü alsan sti kol için 100x2 200 lira 300 lira sti vites/fren seti aynakol ruble filan onlar değişecek falan filan en iyisi ebay den yada amazondan aero bar baret almak yol gidonun kıolları gibi en azından rüzgarı kesmende faydası olur

DANGEROUS

Üye
Tepki
0
İsim
Ahmet Topuz
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Ümit
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Kuzey Ege abicim sıkıntı şurda mesela ben bisiklet alacağım ama kararsız kaldım her yüksek hızda akıp gitmesini istiyorum hem de yamalı yollardan geçmek,logar kapaklarından kaçmadan gitmek , trafiğin müsait olmadığı yerlerde kaldırıma çıkabilmek istiyorum (malûm ülkemizdeki ara sokaklar)