Seferihisar'ı kurtarmaya gidiyoruz

Konu, 'Ege Bölgesi' kısmında Kerem GÜNDOĞDU tarafından paylaşıldı.

 1. Kerem GÜNDOĞDU

  Kerem GÜNDOĞDU Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  31 Ekim 2007
  Mesajlar:
  626
  Beğeniler:
  517
  Şehir:
  istanbul-avrupa yakası
  Seviye:
  Bu cumartesi sabah-21 AĞUSTOS- 09:00 da Göztepe İskele' de buluşarak Seferihisar'a pedallıyoruz. Dileyen çadırını da alıp gelebilir çünkü bir gece de oradayız.
  iritibat tel :0537 566 54 44
  [​IMG]
   
  Levent Temiz bunu beğendi.
 2. Buradasınız:

  * ANA SAYFA >
  * Denizlerimiz

  Orkinos

  * Yazdır
  * Gönder

  School of Tuna

  Orkinos sürüsü.
  Büyütmek için tıklayın

  2000 seneden fazla bir zaman önce,Yunan filozof Aristo, Akdeniz'deki mavi-yüzgeçli orkinosların göçünü anlattı. Orkinos avcılığı henüz daha Roma İmparatorluğu'nda en kararlı endüstrilerden biriydi. Şimdiyse, Dünya'daki en karlı balıkçılık alanlarından biri olan bu balıkçılık türü, endüstriyel faaliyetler ve koruma eksikliği nedeniyle tehdit altında.

  1999'da, Akdeniz'deki mavi-yüzgeçli orkinos nüfusunun azalmasına dikkat çeken bir rapor yayımladık. Son 20 sene içinde, yumurtlama işini üstlenen yetişkin mavi-yüzgeçli orkinosların toplam ağırlığı %80 azalmıştı. Her sene çok aşırı miktarda genç orkinos yakalanıyor ve korsan filolar sürüleri azaltıyordu. Açıkçası, mavi-yüzgeçli orkinos nüfusunu geri kazanmak için katı önlemlerin alınması gerekiyordu.

  Orkinos çiftlikleri: bir felaket reçetesi

  Üzücü bir şekilde, o zamandan bu yana yalnız aşırı balıkçılık kötüleşmekle kalmadı, yeni bir endüstriyel faaliyet de Akdeniz'deki orkinosların hayatta kalmasına ek bir tehdit oluşturur hale geldi. Bu faaliyet, tüm Akdeniz boyunca, orkinosların yakalanması, taşınması ve kafeslerde semirtilmesi anlamına gelen orkinos çiftlikleri. Endüstriyel çift tekneli ağ tekniğini uygulayan gemiler ve römorkörler, orkinos sürülerini -azalan sayılarına rağmen - bulabilen helikopter ve hava taşıtlarından oluşan küçük bir filonun da yardımıyla bütün bölgeyi orkinos bulmak üzere süpürüyor.


  Orkinos çiftlikleri, Japon pazarına yönelik yüksek karlı bir faaliyet. Orkinosların Akdeniz'de yeniden kendilerine gelmelerine yardım etmek için balıkçılığı azaltmak yerine, hızlı karlar bu balıkçılığa daha fazla yatırım yapılmasıyla sonuçlandı. Bu da yeni ve daha büyük balık tekneleri, muhafaza tesisleri ve hatta orkinosu ihraç etmek için yeni hava alanları demek oluyor. Hükümetler bu genişlemeyi teşvik etmek için oldukça katkıda bulundular.1997'den sonra 34 milyon dolara kadar yükselen Avrupa Birliği para yardımları, büyük Japon ve Avustralya yatırımlarıyla da ikiye katlanınca daha büyük avların yapılmasını teşvik etti.

  Bu faaliyet, genç orkinosların yakalanmasında bir artışla sonuçlandı ve ICCAT'nin (Atlantik orkinos sürülerini koruma örgütü) karşılaştığı yönetim zorluklarını şiddetlendirdi. Hiç kimse Akdeniz'deki mavi-yüzgeçli orkinosların tam miktarını bilmiyor, ama bu sayı izin verilen toplam avlanma miktarından kesinlikle yüksek.

  Orkinos Tesisleri

  Çiftlikte yetiştirilen orkinosları beslemek için gerekli büyük balık miktarı ise ayrı bir sorun. Sadece bir kilogram orkinos üretmek için, 20 kg'yi bulan balıktan oluşan yem kullanılıyor. Çoğu Batı Afrika, Kuzey Atlantik ve Amerika'dan gelen tahmini 225.000 ton yem, her sene Akdeniz'e atılıyor.Yeni yayımlanan bir rapor, balık yemi nedeniyle yerli balık türlerini hastalıklarla tanıştırma riskine dikkat çekti - tıpkı daha önce Avustralya'daki orkinos semirtme faaliyetlerinde görüldüğü gibi. Sardalya gibi önemli yerel balık sürülerine hastalık yayılması yöredeki balıkçılar için felaketi getirebilir. Tedbirli bakış açısıyla baktığımızda, bu risk kabul edilemez.

  Yunuslar güvende mi ?

  Balık yemine olan talep ayrıca balıkçıların daha önce ticari olarak avlanmayan türleri toplamasına da neden oluyor. Adriyatik Denizi'ndeki yuvarlak sardalya işte böyle bir sorun; Bu bölgede bu türün avının artması, Akdeniz'deki en sağlıklı geniş yunus popülasyonlarını riske atabilir. Akdeniz'deki orkinos çiftlikleri, daha önce tüm Akdeniz kıyısındaki balıkçılık kültürleri tarafından paylaşılan genel bir kaynağın, şu anda bir kaç yatırımcı tarafından kontrol edildiği anlamına geliyor. Sadece mavi -yüzgeçli orkinos sömürülmek ve özelleştirilmekle kalmıyor, aynı zamanda bölgedeki diğer balıkçıların da işi tehlikeye atılıyor.

  alıntıdır... acaba bu durum yavaş şehir olmasına engelmi oluyor?bilgisi olan varmı?