Sedona satmıyoruz! tribi...

Tepki
6
Merhabalar,öncelikle forumdaki tüm bisiklet sevdalılarına selamlar. İlk mesajım biraz can sıkıcı bir konuyla alakalı.İzmir Karşıyakada oturuyorum ve bugün uzundur hayalini kurduğum ve parasını denkleştirdiğim Sedona'nın Borla modeli bisikletini almak üzere bisiklet mağazasının yolunu tutum. Aynı modelden geçen hafta evime yakın bir mağazada gördüğümden ilk oraya gittim.Satıcı arkadaş Sedona satmadıklarını,satmayacaklarını söyleyip bana sedonadan az pahalı başka bir markayı önerdi. Bütçemin üzerinde olduğunu söyleyip teşekkür ettim ve diğer mağazaya gittim. Gittiğim ikinci mağazadaki arkadaşa daha önceki ay fiyat danışmış, taksitli 550ye olur cevabı almıştım ki bugün nakit ödeme niyetindeydim.O kişi yoktu kavruk tenli bir arkadaş vardı. Dedim 550 liraya fiyat almıştım bu marka-model için hala aynı mı fiyat. Satıcı arkadaş sanki kendisinden esrar yada eroin istemişimde onda yokmuş gibi bir tavırla ve ukala bir yüz ifadesiyle; ARTIK SEDONA SATMIYORUZ! dedi.

Ben dumur olmuş ve birazda sinirlenmiş bir şekilde sebebini ve ne zaman geleceğini sordum. "Getirtmeyecez,sedona satmıyoruz,öyle" diye cevap verdi tekrardan. Anladımki piyasada bir şeyler dönmekte ve benim haberim yok. Bana aynı fiyatta başka bir marka-model gösterdi. Beğenmediğim halde Nakitte indirim var mı diye sorduğumdada 30 lira gibi komik bir indirim yapacağını açıkladı. Bilen bilir, nakit pazarlığıyla Borla'yı 450 hatta 400e bile almak mümkün. Yine teşekkür edip ayrıldım. Şu an gerçekten sinirliyim çünkü bir hafta önce bu markayı boy boy satarken şimdi niye böyle bir şey yaptıklarını anlayamıyorum. Ne olduda sedona tu kaka, dünyanın en kötü markası oluverdi.

Aklıma ilk gelen olasılıklar:
1)Bu marka-modelin popülerliği sebebiyle bisikletçilerin diğer pahalı mallarının az satması,bunun işlerine gelmemesi.
2)Sedona firmasının başka bir markası daha varsa o markayı sattırmak için sedona ürünlerini piyasadan çekiyor,stokçuluk yapıyor olma ihtimali.

Ayrıca bisikletçi arkadaşların sevimsiz tavırlarını ve bilgi vermeme triplerinide anlayamadım. Devlet sırrı falanmıdır nedir bu herkeste aynı ağızlar. Lütfen bu konuda bilgisi olan bir arkadaş şuraya iki kelam cevap yazsın,bu markanın satılmıyor olma sebebi nedir. Ben bu malı beğenmişim para verip almak istiyorum. Bir bisikletçiye daha gideceğim ondada yok cevabı alırsam artık internetten sipariş falan vereceğim. Cevap verecek arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim.

Scudo

İbrahim Aslanhan

Forum Bağımlısı
Tepki
814
Bisiklet
Scott
Arkadaşım,

Başınızdan geçen olay güzel bir olay değildir.
İzmir gibi bir yerde Sedona rahatlıkla bulabilirsiniz. Belirli bir bölge ile sınırlı kalmamanızı öneririm. Forumda İzmirli arkadaşlar var. Sizi magazalar konusunda yönledireceklerdir. İçiniz rahat olsun.

Doğukan KARBAL

Forum Bağımlısı
Tepki
386
Bisiklet
Merida
Ben İzmir'de yaşıyorum. Her türlü sorunuza cevap verip size yardımcı olabılırım. Seda Bisiklete baktınız heralde. Karşıyaka'da oturdugunuza gore. Eger oraya bakmadıysanız bır oraya bakın derım ben. Sundu'da yok cunku. Parkurda'da yok.

Talha Ateş

Forum Bağımlısı
Tepki
605
Bisiklet
Bianchi
Piyasada satılan bazı markalar, üst markaların modellerini taklit ediyorlar ama kalite düşük görünüm aynı..... Adamlar bilmeyen müşterilere yüksek fiyattan satıyorlar. Sizin anlayacağınız bizim beğenmediğimiz ve tavsiye etmediğimiz modellerde kâr oranı daha yüksek....:)

Tepki
6
Selamlar,vakit ayırıp cevap yazan arkadaşlara çok teşekkür ederim.
Baktığım iki yerin ismini vermeyeyim ama Seda bisiklete daha bakmadım.İş çıkışı oraya bakacağım.Ordada yoksa başka semtlerde şansımı deniyeceğim.

Dünkü bisikletçi borla yerine SALCANO-ASTRO 241 SV modelini önerdi(570 tl)
Daha iyi parçalar takılı dedi ama renk olarak ve lastiklerini kaba bulduğumdan beğenmedim.Bu arada bütçem 600 lira,aşmayı düşünmüyorum.

Birde Sedona Borla çok kötü bir şeçimmidir,asfaltta değil doğada kullanacağım.94 senesinden beri emektar Bisan ART 900 modelini kullanıyorum.Hala sağlam.Ama artık baydı beni.
İnternette Borla için olumsuz yorum görmedim açıkçası,sadece kilitlemeli maşası olmadığı yazıyor,eğer öyle ise alırken maşayı kilitlemeli bir modelle değiştirtirim.

Doğukan arkadaşım ilgine teşekkürler.Eğer karşıyakada bulamazsam sana danışırım.Bornovada bildiğim bisiklet mağazası yok çünkü.

Herkese iyi sürüşler.

Berk Mercancı

Forum Bağımlısı
Tepki
887
Bisiklet
Raleigh-USA
Küçükyalı'da Doruk Bisiklet'te Sedona satılıyor oraya da bakabilirsiniz :)

Gökhan GÜNERİ

Aktif Üye
Tepki
36
@Orhun Evcimen

Merhaba ben bursadayım ancak ızmırden 4 tane bısıklet aldım.Malesef butun bısıkletcı arkadaslar dedıgınız gıbı bırbırlerını kotuluyorlar.En ıyısı marka modelı kendınız belırleyıp ,onların tavsıyelerıne uymayıp ,kendi istedıgınız bısıkletı almanız.(Her bısıkletcı boyle degıl tabı bır genelleme yapmıyorum ve ısımde vermıyorum ,yaşadığım seylerı soyluyorum).Sedona bulmaktakı ugrasınızda da yardımcı olmak ıcın yalı semtındekı doruk bisikleti önerebilirim.Fiyat konusunda nasıl davranırlar bilmiyorum ama bisikletle ilgili bi sorun yaşadıgınızda yardımcı olabılıceklerını dusunuyorum...

Eser Sevinç

Eskiden buralar dutluktu
Tepki
3.079
İsim
Eser Sevinç
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Borlayı kilitlemeli maşayla değiştireceğine 711 v alman daha mantıklı hem 24 vites hem de kilitlemeli maşa. Bence üçe beşe bakma 711v al, neden dersen sonradan parça değiştirmek çok pahalıya geliyor, alırken alabileceğinin en iyisini almaya çalış. 600 lira bütçen varmış, pazarlık yapmaya çalış, gerekirse 30-40 daha ilave edip 711v alabilirsin. Tamam bütçeni belirtmişsin, aşmayı düşünmüyorum demişsin ama borla ve 711 arasında çok fark var, fazladan vereceğin 50-60 liraya değer.

Tepki
6
Eser bey bu modeli atlamışım ,gösterdiğiniz çok iyi oldu.Baya bir inceledim.Parça seçimi ve tasarım olarakta borladan daha iyi bir seçim gibi gözükmekte.Artık 50-60 lira fark verip bunu alacağım.Almışken en iyisini alma konusunda sanırım siz haklısınız.
İnşallah "Sedona satmıyoruz" cevabı almam akşam gittiğimde.
Teşekkürler

Tepki
16
aslı bisiklete ulaşırsan onlar seni izmir için doğru noktaya yönlendirirler,sedona nın web sitesinden numarasını bulabilirsin

Obsessad

Üye
Tepki
39
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Arkadaşım bana kalırsa Sedona için ilk önce gitmen gereken yere gitmemişsin..Seda bisiklete git istemediğin kadar Sedona var..711V ile Borla arasında 100TL gibi bir fark var bence hiç düşünme 711 al..Ben öyle yaptım..takma kafana bahsettiğin yerlerde benzer sorunları ben de yaşadım ama kendileri kaybediyor boşver..

Yusuf Z. Şipal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.476
Bisiklet
Cannondale
Doruk Bisiklet de satıyordu, çalışanlar da gayet ilgili, hayırlı olsun şimdiden

Tepki
26
Aynı sıkıntıdan ben de muzdarip oldum. Dediğin yerden ilk bisikletimi almıştım, bilgisizliğim nedeniyle bana hiç olmayacak kadro boyu ve paramın değerinde olmayan bir bisiklet aldım. Aslında kandırıldım diyebilirim. Ha sadece şuç onlarda mı hayır değil, asıl suç benim araştırmadan almamda ama o "Sedona Satmıyoruz!" cevabını ben de katı bir şekilde aldım. Dün seda bisiklete gitti gayet ilgili davrandılar. Sedona 751 almayı planlıyorum paramı denkleştirdim, dün gidip konuştuğumda çok ama çok samimi bir ilgiyle karşılaştım. Şu an istediğim kadro boyunu bulamadığım için alamadım. Aman diyim bisiklet alırken satıcıya çok çok dikkat et..

aso2

Aktif Üye
Tepki
71
Bisiklet
Giant
Doruk bisiklet güzelyalı tarafındadır,Seda karşıyaka ikisinde de sedonalar istemediğin kadar vardır.Zaten sahipleri aynı,ayrıca çok ilgililer bisiklet konusunda herşeyi gösterirler.

Tepki
6
Arkadaşlar 711 v'de karar kıldım,yönlendiren arkadaşlara tekrardan teşekkürler..Seda bisikleti bilirim,alışveriş etmişliğim,tamir yaptırtmışlığım vardır önceki senelerden.Dün yolumun üzeri olduğundan diğer 2 mağazaya gittim,keşke ilk Seda'ya gitseymişim.Neyse geç olsun güç olmasın.

Serbest piyasa koşullarında herkes istediği ürünü satmakta özgürdür,benim kızdığım nokta satıcıların ilgisiz,küçümseyici tavırları ve bir açıklama yapılmamasıydı.Demekki sadece benim başıma gelmemiş.Özellikle dükkan ismi vermedim kimseyide karalamış gibi olmak istemem.Ama oralardan bir suluk bile almam bu saatten sonra.

Harun.

Yaşam boyu bisikletçi
Tepki
908
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
"Sanki çok umrumdaydı başka yerden alırım." deyip çıksaydınız.

Tepki
53
İstanbulda 615 lira peşin 711V aldım. Borla yerine pazarlık edin 3-5 daha üstüne katın kesinkle 711v alın pişman olmazsınız

Deneme yanılma

Daimi Üye
Tepki
128
arkadaşım eğer bulamazsan yada istediğin fiyat yoksa internetten sipariş et. EFT/havalede indirimleride oluyor. gerekirse telefonda pazarlık yap getirt. ama sağlam bisikletçilerden getirtmeni tavsiye ederim. Benim evim yakın elden alırım dersen ne ala ama eğer değilse oturduğun yerden ayağına kadar geliyor. borlayı geçenlerde pazarlıkla 475'e 711'i 625 ye kadar indirtmiştim. çoğu arkadaş forumdan 711 i şiddetle tavsiye ettiği için 711v almıştım.
Her esnafın dediği gibi. Pazarlık sünnettir :)

Tepki
5
Kardeşim öncelikle geçmiş olsun demek isterim.
Ben İstanbulda yaşıyorum,İstanbulda bisiklet satan çoğu mağazaya gitmişimdir.Özellikle Avrupa yakasında Sefaköyden tutta Bakırköy,Ortaköy,Sirkeci ,Cadde bostan Vs.Burdaki tüm bisiklet satan dükkanları gezerim,gezerdim!Fuarda ziyarette bulunduklarımda oldu.Sana sadece şunu söylemek isterim.Çoğu Bisiklet satıcıları öyle adamlarla dolmuş ki! Vicdanı olmayan aklı paradan başka bişeye çalışmayan,yardım severliği olmayan tipleri seçmişler sanki.Hani çocukluğumuz dönemimde ki ton ton mahalle bisikletçileri kalmamış kardeşim.
Kısacası adamlar şunu diyor."Ben yılda 4-5 ay iş yaparım ondada geri kalan 8 yada 9 ayın acısını çıkarırım"Zaten piyasada belli sayıda dükkanız birimiz olmazsa diğerimize gideceksin.
Hele geçen gün Sirkeciden 26*1,50 iç lastik sorucam girdim bir dükkana,firma sahibi bu var dedi ve 6.5 tl olarak fiyat söyledi. Bende bir marka adı verdim ve ondan varmı dedim. Bu o dedi! bilseydim marka aradığını 15 lira derdim dedi.Bu tamamen fırsatçılıktır,aç gözlülüktür.
Kutuların içinden çıkan; normalde yere attıkları üstüne bastıkları bir parçaya ihtiyaç duydum,ona bile 5 tl fiyat istedi.Yazık sana dedim ayrıldım.Kılçıkla bağladım bisikletime parçayı.
Kısacası cebinde paran varsa çoğu bisiklet satıcıları için 15 dakikalık bir an ilgi alanındasın.
Ne demek istiyorum anlatayım.İlk önce bakıyor bisikletten anlıyormu anlamıyormu diye "Şu bisiklet kaç kg diye sor,üzerindeki parçaları sor" hemen canları sıkılır başını başka yere çevirmeye başlarlar.Suratına bile bakmazlar.Çünkü elinde kalan yada satmak istediği modeli satamaz sana anlar ki anlıyor bu işten diye.Çünkü o sana 12 kg diyorsa al tart 15 kg çıkar o makina.Bu tarz davrananların ruhları kirlenmiş kardeşim.
Bir bardak su iste çoğu vermez.Emin ol başıma geldi,yanda büfe var kardeş dedi adam bana.
Üst üste asarlar sana 3000-4000 tl olarak sattıkları bisikletleri.Şurası çizilmiş dersen Bu var kardeşim tek kaldı alacaksan al diyorlar.Git yarın sabah aynısını asmış duruyordur askıda.
Çok şükür İstanbulada yabancı isimli bir mağaza açıldı.Bisikletin formasından eldivenine kadar var.Aksesuar parçaları uygun fiyata bulunuyor.Güleryüzlü hizmet kalitesinde alabiliyoruz.Soruyorum sana kardeşim,Bir bisiklet forması 100-150 tl arası olurmu.Git oraya maksimum 50 tl ye alırsın güzel bişey, hatta ikitane alırsın duruma göre indirim olduğu gün.Diğer satıcılar simsar olmuş kardeşim.Onlar öyle davrandıkça bizim gibi kullanıcılarda onlara hissettirmeliyiz ve demeliyiz ki "Ayıp ediyosun kardeşim azcık insan ol esnaf ol" Emin ol ben diyorum.Seni dükkandan kovsada sen üstüne git ve her yerede yay bu durumu.Gerçekten hak ediyor bu şekilde davrananlar.Tabii yöneticiler ithalatçılar böylemidir bilemem.Biz en alt kademe çalışanlarla muhatap olduğumuz için belkide bu durumları yaşıyoruz.Belkide İthalatçı firmanın sahibi çok kültürlü biridir bilinmez.Ama Sirkecideki bir abimi bu sohbetimin dışında tutmak istiyorum.Gerçekten çay,su vs.Al yada alma hiç önemli değil ikram eder,Zaten doymuş esnaf konumunda, kimseyede ihtiyacı yok anladığım kadarıyla.Fuar bileti iste yoksa gerçekten yoktur varsada 2 tane verir.Onada teşekkür etmeden duramam elbet.Çünkü hak edene hakkını vermek gerekir.Ama başka biri içinde tam tersini söylerim,hatta daha fazlasını söylemek isterim.
Kısacası Türkiyede bisiklet sporunun ve bisiklet seven insanların kaliteli hizmeti hak etmeleri birazda kendi elinde.O seni tersliyorsa sende ona bağır "Suratsız herif de" Çık git.Emin ol bir gün düzelir böylelikle.
Son olarak.
Herzaman üzüldüğüm Küçük esnaf ölüyor büyük şirketler yüzünden, yazık oluyor gerçekten mahalle bakkalıma vs. gibi düşüncelerim; Bisiklet satan ve tamir eden çoğu esnaf için kalmadı artık. Tek elden yok ettiler.
Düşünsene kardeşim.Göbeklerin yağlanması,rublenin ve zincirin temizlenip yağlanması,vites ve fren ayarlarını yapılması 50 TL İstanbulda.Kaldıki tura çıkan kişiler sık sık ayarlarını ve bakımlarını aksatmazlar.İşine geliyorsa diyor çoğu esnaf.
Zaten dikkat et bisiklet satan firmalar hep lüks semtlerde toplanmaya başladılar
İstanbulda Göktürkte,Caddebostanda,Ortaköyde ve malum eskiden olduğundan dolayı sirkecide.Yani orta gelirli gelmesin diyor bana.
Umarım tüm dostların düşüncesine tercüman olmuşumdur.Kızmak isteyen eleştirmek isteyen elbet aklındakini söyleyebilir,ancak bu gün ona denk gelmemişse bizim yaşadıklarımız ve maruz kaldığımız ilgisizlik gün gelir onada denk gelecekmiş gibi düşünerek yazmalarını isterim yazılarını.
Kısacası Orhun bu tarz alakayla karşılaşan tek sen değilsin kardeşim.Moralini yüksek tutmanı tavsiye ederim.
Tüm bisiklet dostlarına İstanbuldan selamlar.
Bol pedallı güleryüzlü geçsin her gününüz.

Tesup Taru

Forum Demirbaşı
Tepki
425
Bisiklet
Salcano
Samet arkadaşımız güzel bir noktaya dikkat çekmiş...bisiklet tamir ve bakımında güvenilir, işinin ehli ve dürüst usta ve atölyeler bulmak gerçekten zor. kurumsal yerler ise, rutin işlemlere yüksek fiyatlar istiyorlar. küçük dükkanlar ise bilgi ve beceri konusunda güven vermiyor. öte yandan bisiklet de, güvenle kullanım için ilgi ve bakım istiyor...ben bu sorunu teknik bilgi ve becerimi, kendim geliştirerek gidermeye çalışıyorum. bunun için türkçe de yeterli kaynak da yok maalesef. ingilizce güzel kitaplar buldum onları okuyor ve çeviriyorum. bir yanda da uygulamalar konusunda youtube daki videoları izliyorum. hızla yol alıyorum...satıcı ve bakım-onarımcılar, bu muamele ve yaklaşımlarının kendi aleyhlerine olduğunu anlayacaklar ama iş işten geçecek, hele ki bilgiye erişimin giderek kolaylaştığı bu zamanlarda...