sedona 761 için sunrace 9 speed 11-40 nasıl olur?

polo34

Daimi Üye
Tepki
157
Bisiklet
Sedona
merhaba, orjinalinde 11-34 dişli var, xt arka attırıcısı var, sunrace marka (35 usd gönderi dahil aliexpress'de var) 445 gr 11-40 alsam

1- yokuş performansı nasıl olur sizce? internette biri canavar oldu demiş:)
2- düz yolda hız nasıl olur?
3- orta göbekteki her üç dişli kullanılır mı? internette sadece ortadakini hiçbir ayara gerek kalmadan sorunsuz 1x9 olarak kullanıyorum diyen var, acaba 1x9 kullanmak istemiyorsak ne olacak? 1x9 orjinale göre fark yaratır mı? 3x9 olsa daha iyi değil mi?
4- sorunsuz kullanırmıyım, öyle çok binen biri değilim, eskitemem muhtemelen bisikleti.

Scudo

07yusuf

Daimi Üye
Tepki
589
İsim
Yusuf
Bisiklet
b'Twin
Yalnızca ortadakini kullanarak 34'ten 40'a çıkmak yerine, orta göbekteki en küçüğü de kullanarak 34'te kalmak daha mantıklı değil mi?

Boşa masraf yapıyorsunuz gibi. Hem 40 çok çirkin görünür bence.

Ya aslında bilmiyorum, bu kadar düşük oranlar isteyen arkadaşlar nasıl eğimlerde sürüyor bu bisikletleri? Düz duvara mı tırmanıyorsunuz nedir yani?

nbacıshaquılle

Daimi Üye
Tepki
184
İsim
Emre
Bisiklet
Sedona
@07yusuf Hocam ön aktarıcıyı çıkarınca bi rahatlama geliyor hem ağırlık hem ekstra uğraşmaktan kurtuluyodun. E haliyle Aynakol 32 gibi bişe oluyor mecburen 40 ruble gerekiyor. Aynakol 22 olsa 34 yetiyor tabi ki.

• Beğen
Tepkiler: polo34 ve 07yusuf

polo34

Daimi Üye
Tepki
157
Bisiklet
Sedona
ben 1x9 yerine 3x9 kullanmak istiyorum, sorunsuz olur mu sizce, fikriniz nedir? güzel ayar tutar mı? vites geçişleri iyi olur mu? zincir değişimine gerek olur mu?

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Hocam ben sunrace"iyi btwin"in kendi ürünü zannediyordum. Aynı dişli btwin marka bisikletlerde var. Hatta bahsettiğiniz dişli btwin riverside 500 modelinde vardı galiba, görmüştüm mağazada.
Benim aynakol 42 diş, tırmanış için 40 diş mükemmel olur.

polo34

Daimi Üye
Tepki
157
Bisiklet
Sedona
bir kaç gün sonra kartım yeni aya giriyor, alayım, buraya da foto sonuç vs atarım, teşekkürler

Yalnız Pedal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.057
Bisiklet
Diğer
Yol için 39/52 yerine 34/50 aynakol
11/25 yerine 12/30 ruble nasıl olur
Ruble 12/30 yapıldı zaten de yinede rampalarda epey zorluyor da şimdi aynakol u da değiştireyim diyorum.

• Beğen
Tepkiler: polo34

polo34

Daimi Üye
Tepki
157
Bisiklet
Sedona
üstatlar daha iyi bilir de arkadaki dişli ne kadar büyükse o kadar kolay yokuş çıkarsın diye biliyorum, ben çok amatörüm bu konularda, arkası 50 ya da üzeri olanlar bile var :)

bugün cesaret edip 11-40 sunrace 9 hız aldım, 122 TL ye mal oldu, zincir problemleri yaşayan olmuş, arka attiricinin uzun orta kısa olması da etkiliyormuş, bakalım masraf açacak mı göreceğiz :)

C.Koc

Forum Bağımlısı
Tepki
1.085
İsim
Cem
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
40 diş bence çok bende değişim yaptım 32 den 36 ya çıktım yetiyor rampalarda

• Beğen

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.986
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@polo34 Önceki rublenize bakarak arka aktarıcınızın zaten uzun bacaklı olduğunu söyleyebiliriz. Öyleyse zincire birkaç bakla eklemek yeterli olacaktır.

Benim shimano rublemin sunrace versiyonuna baktım. Fiyat olarak yakınlar ama sunrace neredeyse iki katı daha ağır. Ağırlığın benim için çok önemi olmasa da iki ruble ağırlığında ruble taşımanın gereği yok.

Öte yandan 40 dişliyle düz duvara bile tırmanılır :p güle güle kullanın :)

• Beğen
Tepki
293
İsim
Furkan
Bisiklet
b'Twin
Bende 1×9 kullanıyorum rublem 11-32 Bursa gibi bol yokuslu bir sehirde daha çıkamadığım rampa olmadı.

• Beğen

polo34

Daimi Üye
Tepki
157
Bisiklet
Sedona
@FurkanKamacı
Keşke sizin gibi formda olsak, bir kaza sonucu uzun yıllar ara verip motora geçtim, şimdi tekrar başlamak amacım, eskiye göre kötü olursa çıkarıcam zaten, bu alışma form tutma zamanımı iyi geçirmek istiyorum:)

@Mustafa Zeybek

Yorumlar için çok teşekkür ediyorum, benim orjinalle de muhtemelen 150g fark var, bakalım getirisi götürüsü ne olacak, değecek mi:)

Anadolu yakasındayim, yaş 43, evli çocuklu olunca spora arzu ettiğim saatlerde vakit ayırmakta zorlaniyorum, geçen kazam gece idi, şimdi sabahı deneyecegim, haftada iki gün sabah beste altunizade maltepe civarı cadde sahil git gel yapmak amacım :)

• Beğen
Tepkiler: FurkanKamacı

Saikou

Forum Demirbaşı
Tepki
336
İsim
Ali B
Bisiklet
Scott
Arka aktarıcı 40 dişe izin veriyor mu? 11li aktarıcılar hariç 36 olması lazım.

• Beğen

polo34

Daimi Üye
Tepki
157
Bisiklet
Sedona
@Saikou

Orjinalleri 36, bu modifiyeli olanın youtube videoları da bolca mevcut, sunrace 9 speed 11-40 yazarsanız video ve yorumlar bolca var, 10lu sistemin rublelerini 9lu sisteme shimano sram melez sistemleri ile uyumu tutturanlar bile var:)

11-40 için bazıları geri pedallama sorunlu demiş, bazıları sorunsuz diyor, arka attırıcı ayar zincir uzunluğu vs etkilidir heralde, göreceğiz

Saru

Aktif Üye
Tepki
194
Bisiklet
b'Twin
Roadlink lazım sanırsam. 40t ile çıkamayacağın yokuş değil dağın kalmaması lazım. :D

Böyle bir değişim ile ortaya çıkacak dezavantajlar vites geçişlerinin eskisi gibi hissettirmemesi, düz yolda o tatlı vitesi ayarlamanın zorlaşması ve arkada tabak gibi bir ruble. Bana kalırsa böyle bir değişime tüm gün 100-200 km Asya'daki dağlarda sürmediğin sürece gereksiz yok ben illa kullanacağım o 40t'yi diyorsan 14-40 seçimi daha mantıklı olacağını düşünüyorum.

• Beğen

polo34

Daimi Üye
Tepki
157
Bisiklet
Sedona
@Saru

Bazıları orta göbekteki üçlü dişlinin sadece ortadaki ni kullanarak 1x9 olarak kullanıyormuş, zincir uzatmaya o durumdakiler gerek kalmadı da yazmışlar

Saru

Aktif Üye
Tepki
194
Bisiklet
b'Twin
@polo34

Yok benim dediğim parça arka aktarıcının kapasitesi ile ilgili, şimdi xt'nin arka aktarıcısı kaçlı kaset destekleyeceğini bilemiyorum ama şimdiye dek gördüğüm 36 ve üzeri birçok bisiklette o dediğim aparat kullanılıyor.

61Wdgc8D6WL._SY355_.jpg

Wolf Tooth Road Link diye geçiyor.

• Beğen

polo34

Daimi Üye
Tepki
157
Bisiklet
Sedona
@Saru

Teşekkürler, bu parçanın da adı geçiyordu ne olduğunu bilsem yazacaktım :) bazı satıcılar bunu da yanında yolluyor, keşke isteseydim.

Arka attiricinin vereceği destek de önemli, bu konudan da bahsediliyor, zaten olmazsa satarım heralde.

• Beğen
Tepkiler: Saru

sargonnas

Forum Demirbaşı
Tepki
1.501
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Diğer
Torku bacak verdiği için dişli oranlarını değiştirmek pek işe yaramaz. Çünkü sen 40 dişliyede çıksan bacak gene senin bacağın ve hep aynı kilo için asılacaksın. 40 dişlide hızın düşecek ve yokuşta düşme tehlikesi atlatacaksınız. Bu tarz atraksiyonlara hiç gerek yok 32 dişliden sonrası israf hiç birimiz pro mtb yarışı yapmıyoruz. Bacak çalışın vitese yatırım ölü yatırım olur.

Yeri gelmişken söylüyeyim 28 dişli ruble 36 dişli aynakol ile Karagöle Çukurköye tırmanıyorum 90 kiloluk hantal vücudumla. Olay bacakta. :harika:

• Beğen
Tepkiler: polo34 ve Saru

polo34

Daimi Üye
Tepki
157
Bisiklet
Sedona
@sargonnas

Benimkinin orjinali 11-34du, 12-36 denemesi de mümkündü ama biraz fantazi yapıp o disliyi yaşamak istedim:) yabancı forumlarda yüzlerce sayfa tartışma var, bende olaya dahil olmak istedim, vardır belki bir hikmeti diyerek:) orada takmak lazım mi yi geçmişler, nasıl ayarlarız, memuniyet vs modifiyeleri tartışıyorlardı, acikcasi o da durtukledi, arka aktarici degisimi lazım olursa zimbirtiyi muhtemelen sökerim, benimki xt arkası, zinciri bozucaz biraz galiba.

• Beğen
Tepkiler: sargonnas