sedona 341 2013 19" bisikletimin boyu benim için yüksek.

Tepki
54
İsim
Abdullah Keleş
Bisiklet
Scott
bacak içi boyum 77cm. bisikletimi seviyorum ancak boyunun yüksek olması güvenli sürüş yapmamı engelliyor. birde kilitli pedala geçince bayırlarda performansı artırmak için. düşme katsayım arttı :)

öğrenmek istediğim, 19" kadroda değişiklik yaparak kendime uygun hale getirme imkanım var mı? yada bu bisikleti alıp bir kısa 17" kadro bisiklet alabileceğim bildiğiniz bisikletçi var mı? (bisikletçi Zonguldak veya Ankara'da olmalı )

Scudo
Tepki
12
İsim
Emre Gerçek
Bisiklet
Scott
Sizin boyunuz kaç acaba merakımdan soruyorum sadece?

HakanAydın55

Forum Demirbaşı
Tepki
381
Bisiklet
Mosso
bildiğim kadarı ile büyük kadroyu değişlik yaparak kendine uygun hale getiremezsin.
MTB de 175 boya kadar 16-17-17,5 uygun gibi biliyorum .

boyum 170 MTB kadrom 16" ve gayet uygun...

SRT

Forum Bağımlısı
Tepki
1.504
Başlangıç
1964—65
Bisiklet
Diğer
@abdullah keleş

Bisikletin sadece kadro boyu değil, efektif üst boru uzunluğu ve yer ile üst boru arasındaki mesafe(standover height)de çok önemlidir.Kullandığınız şehir-tur bisikleti olduğu için ;Bisikletin üst borusunun üzerinde,selenin önünde ayakta durduğunuzda,bacak arası ile üst boru arasında 2-3 cm (MTB için 5-6 cm) kadar boşluk kalması gerekir.Eğer hiç boşluk kalmıyorsa 17 inch kadro daha uygun demektir.

Aşağıdaki resimde C ve K değeri , A(kadroboyu) kadar önemlidir
(link)

Tepki
54
İsim
Abdullah Keleş
Bisiklet
Scott
boyum 1,73

@SedatT

C yukarı eğimli olduğundan maalesef hesaplamalarım tutmadı. 341 kadrosunda bana uygun olan 17" . pahalı bir tecrübe olacak gibi :)

yusuf tunçer

Daimi Üye
Tepki
142
Bisiklet
Giant
benim boyumda 1,73 ve 21 inc kadro kullanıyorum bana tam uygun diemem ama sorunsuz şekildede kullanıyorum 19 un size tam uygun olması lazım

Tepki
54
İsim
Abdullah Keleş
Bisiklet
Scott
C'nin eğimi yukarı doğru olsa (ön amortisör olmasa) tam bana göre.

SRT

Forum Bağımlısı
Tepki
1.504
Başlangıç
1964—65
Bisiklet
Diğer
"C'nin eğimi yukarı doğru olsa (ön amortisör olmasa) tam bana göre."

Burada herhalde "olmasa" yazacaktınız.
O zaman,28" sabit(rigid)maşa bulabilirseniz,takıp kullanın.Eğer sabit maşa normal bir maşa ise(50 mm süspansiyon düzeltmeli değilse);Üst boru eğimi biraz düşer.Çok fazla olmasa da bisiklet geometrisi etkilenir.Ancak daha az masraf yapmış olursunuz.

emrahozkan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.824
Bisiklet
Cube
Önemli olan yukarı tablodaki standover değeri, amortisörlü kadroların üst borusu yukarıya doğru eğimli olduğu için daha küçük kadro almak gerekiyor. Düz maşa şehir bisikletimde 170 boyla 19" kullanıyorum gayet rahat ediyorum. Ama amortisörlü 18" denedim daha büyük geldi. Amortisörü söküp düz maşaya geçerseniz biraz ön taraf düşecektir ama bu seferde kadro açıları olması gerektiğinden sapacak pek tadı olmayabilir denemek lazım. Büyük bisiklet keyfinizi kaçırıyorsa bisikleti komple satıp yeniden almanızı öneririm.

internette ararken ne buldum :)
(link)
bu arkadaşla iletişime geçin, bisikletleri değiştirin eğer ona küçük geliyorsa...

SRT

Forum Bağımlısı
Tepki
1.504
Başlangıç
1964—65
Bisiklet
Diğer
@abdullah keleş

herhalde "yukarı doğru olmasa" yazacaktınız.

O zaman,28" sabit(rigid)maşa bulabilirseniz,takıp kullanın.Eğer sabit maşa normal bir maşa ise(50 mm süspansiyon düzeltmeli değilse);Üst boru eğimi biraz düşer.Çok fazla olmasa da bisiklet geometrisi etkilenir.Ancak daha az masraf yapmış olursunuz.

Tepki
54
İsim
Abdullah Keleş
Bisiklet
Scott
@emrahozkan
teşekkürler, iletişime geçtim.