Sedona 300 Tourney vites kolu kırıldı

cemkurkcu

Üye
Tepki
136
İsim
Cem Kürkçü
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Merhaba arkadaşlar.

6 gün önce eşime ve bana Sedona 300 ve 300L aldık. Dün eşimle ufak bir rampa çıkalım dedik ve kademeli olarak 1-2 ye düşürdük viteslerimizi ve rampayı çıkıp tamamladık. Sonrasında ben 2-2, 2-3 ile yoluma devam ettim. Eşim arkamda 2. vitese alamamış bisikletini. Sol vites kolundaki vites arttırma kolu birkaç kez boş atmış, kırmızı ibre 1'in üzerinde olması gerekirken daha da arkaya gitmiş. Sonrasında ben aldım bisikletini ve pedala yüklenmeden hareket halindeyken vites değiştirmeyi denedim. Önce 1'e geldi. 2 için denediğimde vites arttırıcı kol kırıldı, boşa gidiyor şu an (Belki de tırnak yuvasından çıktı gece bakamadım).
Kendi bisikletimde de sol vites grubunda vites büyütmek oldukça zor, güç harcamak gerekiyor. Şimdi birkaç sorum olacak sizlere.
  • Vites değişiminin sert olması Tourney (3x7) sistemi ile mi alakalı yoksa bisikletin mağazada kaldığı süre içerisinde bakımsız kalmasından dolayı toz, kir, yağsızlık gibi sebeplerden ötürü mekanik bir zorlanmaya mağruz kalması ile mi alakalı? Ya da vites ayarı ile ilgisi olabilir mi?
  • Tourney sol vites yerine önerebileceğiniz başka bir vites-fren grubu var mıdır?
Şimdiden teşekkür ederim.

Scudo
Tepki
1.982
İsim
Ceyhun Özkan
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sol tarafta yani ön aktarıcıda vitesin sert olması %99 vites teli gerginliği ve aktarıcının H/L (limit) ayarı ile ilgilidir.Üst limit vidası gereğinden fazla sıkılı ise geçmekte zorlanabilir ya da tel aşırı gergin ise yine aynı durum söz konusu.
Bir ara Decathlon'da Tourney vites fren seti(kollar) vardı kablo ve telleri ile birlikte 70-80 ₺ civarı bir fiyatı vardı galiba.

cemkurkcu

Üye
Tepki
136
İsim
Cem Kürkçü
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Ceyhun Özkan

O zaman internetten biraz video izleyip bunun ayarını kendim yapmayı öğrenmem gerek. Kendi bisikletiminkini de kırmadan...
Teşekkür ederim bilgilendirme için.

• Beğen
Tepkiler: Ceyhun Özkan

MAERKEK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.024
İsim
Mehmet Ali ERKEK
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Diğer
Modeli ne st ef 41 mi

cemkurkcu

Üye
Tepki
136
İsim
Cem Kürkçü
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@MAERKEK

Evet.

(link)

MAERKEK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.024
İsim
Mehmet Ali ERKEK
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Diğer
Geçenlerde st-ef-51 aldım . Ben arka viteste sizin dediğiniz sorunu yaşadım. Üst ve alt kapağı çıkardım bir somun var gevşekti. 8-9 anahtar ve pense yardımıyla sıktım . Sorun halloldu sandım fakat sıktığım somun yine gevşedi. Bir kaç defa tekrarladım bu işlemi . En son aşağidaki somunu söktüm . Aşağıdaki vites düşürme kolu yayı vs ile elimde idi. Nasıl takacaz derken yay gergi bağlantısını takmadan geri takmayı başardım . Şimdi yukseltmek icin ust kolu kendime cektikten sonra dusurme kolunu da kendime dogru asiliyorum vites geciyor. Dusururken normal sekilde dusuruyorum . Foto atayim isterseniz

• Beğen
Tepkiler: yokgibi

cemkurkcu

Üye
Tepki
136
İsim
Cem Kürkçü
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@MAERKEK

Zahmet olmazsa çok iyi olur. Teşekkür ederim.

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Selamlar , sol vitesler her zaman problemlidir alt seviye donanimlarda
Fakat bisiklet yeni oldugundan teller bi zaman esneme payina ulaşana kadar viteslerde problem olur. 1 ay surekli kullanimdan sonra tekrar vites ayari gerekir. O yuzden vites kollarinin ic aksaminida yaglatin vites ayarindan sonra

Kolay gelsin

Ek olarak daha ust seviye bir vites kolu ve aktarici sizin icin daha iyi olur altus yada alivoo yeni nesil olabilir

MAERKEK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.024
İsim
Mehmet Ali ERKEK
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Diğer
@mariokaldato
Katılıyorum @cemkurkcu wd-40 ile yağlayıp bi miktar kullandıktan sonra dediğim işleme başvurun

Fotoğrafları bugün atmaya calışacağım

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@MAERKEK
Wd 40 mi? :D naptin Mustafa bunu duymamis olayim o yağ degil ki abisi , genel temizleyici o :D olan yağı da yok eder o

MAERKEK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.024
İsim
Mehmet Ali ERKEK
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Diğer
@mariokaldato
Yok artık kardeşimin adını da bildin (Falda kargo beklediğimi bilmiştin). Bilgi için teşekkürler.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

cemkurkcu

Üye
Tepki
136
İsim
Cem Kürkçü
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bu tarz sıkıntılar garanti kapsamına girer mi peki? Pek bilgim yok bu konuda.

MAERKEK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.024
İsim
Mehmet Ali ERKEK
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Diğer
@cemkurkcu
Sorun bizde öğrenelim.

• Beğen
Tepkiler: yokgibi

cemkurkcu

Üye
Tepki
136
İsim
Cem Kürkçü
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@MAERKEK
Sordum, getirin bisikleti gorelim ona gore de fabrikayla irtibata gecelim dedi. Bakalim cumartesi goturecegim.

Desert Fox

CARRARO Sportive 321 Deore
Tepki
1.426
İsim
TAHA
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
bende de tourney setli bir bisiklet var,vites kolları ef41 3000 km kullandım hala da kullanıyorum.En başta her zaman zincirlerim yağlıdır ve vites atarken erken davranmam pedal boşa dönene kadar beklerim ki sistem zorlanmadan devri ile rahatça vites değiştirebilsin.Bİr de alt mandalları biraz serttir ona dikkat etmek lazım

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK

cemkurkcu

Üye
Tepki
136
İsim
Cem Kürkçü
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Desert Fox

Esimin bisikletinin arka aktarici da cok sesli geciriyor zinciri. Sanirim hem on hem arka vites ayari bozuk. Cunku o da dikkat ediyor vites degisimi sirasinda yuklenmemeye. İnternetten izledim, ayarlarini kontrol edecegim bakalim.

MAERKEK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.024
İsim
Mehmet Ali ERKEK
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Diğer
@Desert Fox
Hiç acımam . Vites kollarına hele hızlanışlarda çok seri geçmesi için sert yüklenirim pedala da kuvvet bindirmeye devam ederim. Size tavsiyem aşırı yük altında vites mekanizmasını kullanmayın dayanmaz.

Berat01

Daimi Üye
Tepki
206
İsim
Berat
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Klasik
Shimona microsifht vites kolları en iyisi

MAERKEK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.024
İsim
Mehmet Ali ERKEK
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Diğer
@Berat01
O nasıl oluyor ? Shimano farklı bir marka micro shift farklı bir marka. Bahsi geçen st-ef 41 zaten shimano ürünü

• Beğen
Tepkiler: Berat01

CeRKeZ

Kağnı Arabası
Tepki
1.188
İsim
Yunus Emre Cebe
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Soldaki kolun sert olmasının sebebi telin çok gergin olması olabilir. Ancak Tourney alt seviye bir donanım olduğu için belki de tel gergin olmadan vites geçişi yapmayacaktır. En iyisi servise göstermeniz. Eğer kolda problem yoksa muhtemelen tamirini ücretsiz bir şekilde yapıp size bisikletinizi tekrar teslim ederler. Kol kırılmış olursa da Tourney zaten ucuz parçalardan oluşuyor çok masrafınız çıkmaz.