Seçim Konusunda Tecrübeli Arkadaşlarımdan Yardım

Alper Yıldırım

Forum Bağımlısı
Tepki
450
Merhaba,
Kendimi tanıdığım için uzun bir yazı olacağını düşünüyorum çok ayrıntı vermek gibi bir huyum var. sonuna kadar sabredip okuyup tavsiyede bulunacak arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim...

Öncelikle kullanım amacım ile başlayayım: Henüz bir bisikletim yok ve bu alacağım bisiklet giriş seviyesi, tahminim de giriş ve üstü bir seviyeye çıkacak kadar(buyuk hevesim var ama zaman gibi konulardan yapamazsam, ilerletemezsem giriş seviyesinde kalacağım)

Kullanım alanlarım: İstanbul'da yazları ise Ankara'da ağırlıkla şehir içi olacğaını tahmin ediyorum fakat arazi çok büyük zevk aldığım nokta, her fırsatta eminim toz çamur demeden gireceğim bu yüzden hidrolik disk frenli bir bisiklet düşünüyorum.

Bütçe: Zorlanarak maksimum 1200TL üstündeki modellerle ne yazık ki ilgilenemeyeceğim. (not: pazarlık payıyla piyasası 1500 maks yani)
Kadro boyu: 76cm bacak iç boyu, yani 16-17 kadro boyum (175 boy 55 kilo)
Ben kafamdaki modellerle başlayayım.

1) (link)
2) (link)
(bu ikisi arasındaki tek fark birisinin sram set olması. donanım olarak çok iyi, fakat sezonu geçtiği için stok konusunda sorun yaşamam muhtemel, ayrıca Salcano kadrodan emin değilim fakat ileride kadroyu değiştirmek benim için bir alternatif. fakat diğer tüm bisikletlere göre kilosu buyuk avantaj
3) (link)
(bu bütcemi aşan bir bisiklet fakat değer verdiğim ve bisikletle ilgilenen bir abim 1200 Tl ye pazarlıkla çekebileceğine inanmakta...)
4) (link)
(Bu ise görüntü olarak hoşuma giden bir bisiklet)

carraro, whistle markalarına ağır bisikleteler ürettikleri için bakmadım...

Scott ve giant markalarının ise kadro boyu bulursam 2009 serilerinde çok iyi indirimli ve iyi donanımlı bisikletler mevcut fakat çok tercih edilen bir kadro boyu olduğundan genelde çok küçük yada çok büyük kadrolar var. Bu yüzden Scott ve Giant modellerine ve donanımlarına bisikletcilerle görüşmemin üzerine karar vereceğim.

Yazım uzun oldu farkındayım, bu yüzden zahmet edip okuyan arkadaşlardan özür dilerim. Tecrübeli arkadaşlar tecrübelerini benimle paylaşırlarsa mutlu olurum. mümkünde nedenleri ile yazarsaniz beni sevindirirsiniz.

ayrıca bir yakınım ise napcaksın sedona 711d gibi bir bisiklet al ekonomik olur, uzun sürede idare eder etmediği noktada parçaları değiştirsin gibi bir öneride bulundu, tecrübeli arkadaşlardan bu konudaki düşünlerinide alırsam çok memnun olurum...
Unuttuğum bir şey umarım yoktur varsa lütfen uyarınız...

Scudo

BULUT ÇELİK

Forum Demirbaşı
Tepki
163
yazınızın uzun olması bir eksi değil bence artı bir çok kişi bisiklet alıcam ne alayım? diyip kesip atıyorlar sonra soru yağmuruna tutuluyorlar. bence 1200 tl pek giriş seviyesi olmamakla birlikte beklentilerinizi karşılayacak bir bisiklet almanıza yeter ayrıca kullanım alanınızın mtb ye daha yakın olduğu belli.
seçtiğiniz bisikletlerin hepsi de güzeller bence en beğendiğinizi seçmeniz daha önemli bunun yanında kadro boyuna dikkat etmelisiniz sanırım 16 inç size uygun :)

• Beğen
Tepkiler: Alper Yıldırım

BORA AÇAR

Aktif Üye
Tepki
16
Bisiklet
Trek
deneyimli arkadasların bu başlığa yazacaklarını merakla bekliyorum ...

Alper Yıldırım

Forum Bağımlısı
Tepki
450
Deniz Bey sizede çok teşekkür ederim, Sedona 761 eğer düşündüğümüz fiyata çekemezsek düşüncem salcano lardan birini almayı planlıyorum, umarım bulabilirim. hepsiburada.com da buldum ama bir bisikletçide bulsam daha iyi olur diye düşünüyorum.

Bunların yanında önerebileceğiniz bisikletler var mı?

akifberkant

Forum Bağımlısı
Tepki
1.566
Bisiklet
Salcano
Ben de Sedona 761 derim, bence pişman etmeyecek bir bisiklet. Seçiminiz sizin için hayırlı olsun

• Beğen

Alper Yıldırım

Forum Bağımlısı
Tepki
450
teşekkürler Akif Bey umarım düşündüğüm fiyata çekebilirim bisikleti...

Alper Yıldırım

Forum Bağımlısı
Tepki
450
Bu durumda iyi bir pazarlık beni bekliyor olmadı alışımı bir kaç ay erteleyip 761 üzerine yoğunlaşayım.

Yardımcı olan, yorum yapan ve tavsiyede bulunan bütün arkadaşlara çok teşekkür ediyorum

atakibrahim

Forum Bağımlısı
Tepki
302
Deniz Gökhan arkdaşımıza katılıyorum full Shimao Deore sete sahip,deore hidrolık frenleri olan Whistle Mivok 1160 modeli olan bisikleti ısrarla alın derim fiyat performansı oldukça başarılı olup açılarıda fena sayılmaz ve kompnemetleri giriş seviyesinde yeterli bence yaklaşık fiyatı 1300TL cıvarı...
(link)

• Beğen

Alper Yıldırım

Forum Bağımlısı
Tepki
450
Öneriniz için teşekkürler, bu bisikleti de listeme ekleyeceğim. full deore olması sanırım giriş ve birazdaha ilerisi bir seviye için uygun. Sadece bisikletin ağırlığı konusunda bilgi bulamadım. ağırlık konusunda bilginiz var mı?

Emirhan Kaya

Daimi Üye
Tepki
149
761 piyasa fiyatı tam olarak nedir ? Bisikletçiden alırsak sıkı bir pazarlıkla ne kadar aşağı çekebiliriz ? Yada 751 ? Özür dilerim konunuzda kendi sorularımla doldurduğuma.

Bende arkadaşlara katılıp 761den yanayım 2011 modelleri çıktı diye belki 2010 kadrolara indirim yapabilirler. Gönlünüzce olsun aldığınızda fotoğrafları bekliyoruz
Saygılar

Alper Yıldırım

Forum Bağımlısı
Tepki
450
Ben değerli bir abimin bir kaç bisikletçiyi tanımasından ve onlardan daha önce iyi alışverişler yapmasına ve aynı zamanda 2011 modellerinin çıkmasına bel bağladım. umarım dediğiniz gibi olur hatrı sayılır bir indirim yaptırabilirim.

atakibrahim

Forum Bağımlısı
Tepki
302
@Alper Yıldırım

Ben yinede arkadaşa ağırlık bilgisini vereyim istersen 13,44kg bisikletin toplamda ağırlığı fakat şununda altını çizeyim bahsettiğin fiyatlarda hemen hemen bu ağırlıkta bisiklet alabilirsin bence

• Beğen

Alper Yıldırım

Forum Bağımlısı
Tepki
450
Yok çok düşük bir ağırlık olacağını düşünmüyorum ama geçen araştırırken full deore (yanlış olabilir tam hatırlamıyorum carraro snaırım) bir bisiklet 14.89kg dı ve bu bir hayli ağır geldi. 13-13.5 bence bu seviye bisikletler için gayet iyi diye düşünüyorum. Ağırlığıda çok yabana atmak istemiyorum...

BORA AÇAR

Aktif Üye
Tepki
16
Bisiklet
Trek
@Deniz Gökhan Tezcan

merhaba ...

deniz bey yazınızda whistle modellerindeki amortisörlerin prblemli oldugunu yazmısınız ...

üzerlerindeki parça SUNTOUR 26"SF11 XCM V3 PM. DISC MLO BEYAZ 100mm

suntour un bu parçasımı sorunlu yoksa ? bunu ögrenebilirmiyim ...

BORA AÇAR

Aktif Üye
Tepki
16
Bisiklet
Trek
@BORA AÇAR

ayrıca sedonadaki maşada " Suntour XCM HLO"

akifberkant

Forum Bağımlısı
Tepki
1.566
Bisiklet
Salcano
@BORA AÇAR

Hayır, 761 deki maşa Xcm değil, Epicon. Xcm ler yaylı; Epicon havalı bir maşa, ağırlık olarak Xcm lerden en az 700-800 gram daha hafif ve çalışması Xcm ye göre daha kaliteli.

• Beğen