Scott sub 40 2012

Cem03

Üye
Tepki
37
Bisiklet
Scott
herkese merhabalar. 4-5 aylık acı mtb tecrübemden sonra benim için en doğru seçimin bir hibrit bisiklet olacağına karar verdim. uzun süren araştırmalar ve kararsızlık sürecinin sonunda bu modeli almaya karar verdim. açıkçası marka olsun istedim. çünkü anladım ki bisiklette en önemli şey kadro. geri kalanlar teferruat biraz. 100-200 tl ye en dandik bisiklet bile deore, sora vs. yapılabilir(şehir bisikletleri için konuşuyorum). dolayısıyla ben de bu süreçte ömür boyu kadro garantisi olan ve bisiklet konusunda en üst sıralarda yer alan bir markanın nispeten daha düşük donanımlı bir bisikletini almaya karar verdim ve tercihimi de scott dan yana kullandım.

bisikletin rengi internetteki fotoğraflarda çok kötü duruyor. gri üstüne kırmızı ne alaka diyorsunuz ilk görünce fakat çıplak gözle inanılmaz güzel. mat gri/siyah renk üstüne kırmızı logo ile harika bir kombinasyon elde edilmiş. bu modelin 2013 ünde tamamen gri siyah model kullanılmış. bu linki görünce acaba beklesemiydim dedim siparişi verdikten sonra fakat bisiklet elime geçince iyi ki bunu almışım dedim. renkleri inanılmaz güzel ve çekici duruyor.

bir kaç hayal kırıklığı yaşamadım desem yalan söylemiş olurum. bunlardan birincisi sele klipsi yok. vidalı sistem bulunuyor. bu arada terminoloji hatalı olabilir kusura bakmayın. ikincisi göbekler. bunların ikisi de mandallı değil. çok pahalı parçalar değil özellikle klips. üçüncüsü ise pedallar. bildiğin dandik. üzerindeki reflektörler bisikleti sürerken iki kere düştü.

yazının başında da belirttiğim gibi seçimimi f/p oranına göre yapmadım. eğer öyle yapsaydım sanırım sedona 321 en mantıklı tercih olacaktı. bence bisiklet alacaklar önce buna karar vermeli. f/p oranı yüksek, fiyatı daha ucuz yerli bir ürün mü yoksa marka mı. ben tercihimi ikinciden yana kullandım. komponentleri eğer bana yetmezse yavaş yavaş değiştiririm.

son olarak kararsızlık yaşayan arkadaşlara tavsiyem forumda saatler harcamaktansa iyi, bol marka ve bisiklet seçeneği bulunan bir bisikletçiye gidip bir bisklet almaları. yoksa o mu, bu mu, şu mu derken günler geçiyor. sonbaharın ilk günlerinin hissedildiği şu güzel günleri bisikletlerinizle daha da güzellik katın. ayrıca kötü bir seçim yapmış olsanız da unutmayın ki hayatınızda alacağınız ilk ve son bisiklet olmayacak. bisiklet, ikinci el piyasası da bulunan ve hareketli olan bir araç. memnun kalmazsanız biraz biner satarsınız.

kararsızlık sürecinde açtığım başlıklarda benimle fikirlerini paylaşan arkadaşlara teşekkür ederim.

(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)

Scudo

Özcan Çömez

Aktif Üye
Tepki
19
Bol ve hayırl pedallar. herkesin zevki farklı tabi. ama bisikletin gerçekten çok hoş kardeşim.

• Beğen
Tepkiler: Cem03

Ali.K

Forum Bağımlısı
Tepki
488
Bisiklet gerçekten güzel ama kıırmızı yazılar havayı biraz bozmuş gibi.Hayırlı olsun

• Beğen

sedat_slave

Forum Demirbaşı
Tepki
398
Bisiklet
Beldeyama
sele kelepçesi o kadar dert değil.neticede bir kere sabitlersiniz.sizden başkası da kolay kolay sürmek istemez :)
güvenlik önemli tabi,reflektörleri sökün diyemem.ama onun yerine gece için reflektörlü yelek daha çok önem arz ediyor.(bu durumda ağırlık yaratan reflektörler çıkartılabilir)
Bildiğiniz gibi, göbeği zaman kaybetmeden mandallı model ile değiştirmenizi öneririm.Teker patlaması gibi aksi bir durumda çok fazla zaman ve güven kaybettiriyor.
Bunların dışında diğer aksamlar ihtiyaç duyuldukça değiştirilebilir.
Her şeye rağmen hibrit çok güzel bir tercih olmuş.
Bol pedallar.Bize de bekleriz :)

• Beğen

doğan_69

Daimi Üye
Tepki
326
bisikletiniz gerçekten çok güzel hayırlı olsun..renk uyumuda hoş olmuş..bisikletle ilgili görüşlerinize katılıyorum önemli olan kadro yani

• Beğen

ulaş kaya

Forum Bağımlısı
Tepki
405
Bisiklet
Cannondale
Gayet güzel bisiklet bende düşünmedim değil.Acera başlangıç için yeter .

Acaba mtb arka aktarıcısı ile tur arka aktarıcısı aynı mı?

Farklı mı?

Mesut C.

Forum Demirbaşı
Tepki
179
Bisiklet
Merida
Arkadaş aslında küçük detay sele kelepçesi ve mandallar fakat ne amaçla onları koymazlar anlamıyorum. Ne kadara mal olabilir ki? 50 TL fiyatı arttır ama onları da koy müşteri memnun kalsın.

Scoot biraz cimrilik yapmış gibi. :)

• Beğen

Joyrider

C'mon, join the joyride, everybody
Tepki
201
İsim
ZEA
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
bisikletinizi beğendim... renk uyumu harika...

321'den vazgeçmeniz konusunda bir şey diyemeyeceğim... zira ben de 321 mi guipago mu diye sorup duruyorum kendime :D

sanırım son kararda yakından görmek en iyisi

• Beğen

Cem03

Üye
Tepki
37
Bisiklet
Scott
@ulaş kaya

acera şuan için bence de iyi, yeterli. bu sorunuza cevap veremeyeceğim. bir bilgim yok malesef.

@Mesut C.

kesinlikle katılıyorum. cimrilik olmuş resmen ama dediğiniz gibi 50- 60 tl ile düzeltilebilecek şeyler.

Cem03

Üye
Tepki
37
Bisiklet
Scott
@Erdinç ALTINÇEKİÇ

dediğim gibi markaya yatırım yaptım diyebilirim. scott olsun istedim, o yüzden vazgeçtim 321 den. sizinle de fikir alışverişinde bulunmuştuk seçim konusunda. bence daha fazla vakit kaybetmeyip iyi bir bisikletçiye gidip, görüp alın derim.

• Beğen
Tepkiler: Joyrider

Cem03

Üye
Tepki
37
Bisiklet
Scott
@sedat_slave

çok teşekkürler, sanırım ilk değiştireceğim parça dediğiniz gibi göbekler olacak.

oksagaslan

Üye
Tepki
9
renkleri güzelmiş arkadaşım hayırlı olsun güle güle binersin inşallah

Ozan Yılmaz

Forum Demirbaşı
Tepki
1.197
Öncelikle hayırlı uğurlu olsun, kazasız belasız boool bool pedallamalar :)

Çok da eski sayılmamakla birlikte eski bir Scott Aspect kullanıcısı olarak yeni alacağım bisikletin de Scott olmasına karar verdim.Karar veremediğim tek konu düz maşalı veya maşasız yani Sportster veya Sub idi.Kararımı büyük ölçüde verdim ve sizin gibi Sub 40 almaya karar verdim.Üstündeki komponentleri çıkarıp 27 alivio-deore'ye çevirmeyi düşünüyorum.Hatta bu konuda bir bisiklet satıcısı ile öngörüşme yaptım.

Düz maşa bir bisiklet hiç kullanmadım.Bu konudaki tecrübeleriniz nelerdir?

Cem03

Üye
Tepki
37
Bisiklet
Scott
@AppRoacHaTe

bahsettiğim gibi ben de bir mtb kullanıcısıydım. gönül isterdi ki mtb mi satmadan alayım şehir bisikletimi fakat nakite ihtiyacım vardı. madem bir mtb niz var, o halde kesinlikle düz maşa alın derim.
tecrübelerime gelince %90 asfalt % 10 toprak yolda kullanıyorum (belki daha da az), dolayısıyla hiçbir sıkıntı çekmiyorum. zaten mtb kullanırken de amorisörlü maşamı kitliyordum sürekli. asfalt yoldaki yamalarda bile hissedilmiyor sarsıntılar. yani çok büyük problem olmuyor. zaten çukurlara girmekten de kaçınıyorsunuz. amortisörlü maşa tabi ki de konfor demek fakat götürüsü de var.performansı olumlu yönde çok etkiliyor düz maşa.

• Beğen
Tepkiler: Ozan Yılmaz

Ozan Yılmaz

Forum Demirbaşı
Tepki
1.197
Tam da okumak istediklerimi yazmışsınız :) Kararım sub 40 yönünde tek sorun maddi kaynağın bulunması :) bunun dışında herşey tamam; ama gel görelim sub 40 2012 m beden bulamıyorum! Biri bana yardım etsin yahu 2013 modeller gelecek diye yok diyorlar onların da ne zaman geleceği belli değil :(

Cem03

Üye
Tepki
37
Bisiklet
Scott
ben L beden aldım. boyum 182 cm. üst boru uzunluğundan dolayı biraz eğilerek kullanmak zorunda kalıyorum. buda boyun ve bel ağrılarına neden oluyor. seleyi biraz indirdim, belli bir miktar faydası oldu fakat istediğim ölçüde değil. seleyi biraz öne alacağım, faydası olur sanırım. o da çare olmazsa son seçenek olarak gidon boğazını daha kısa olanı ile değiştirmeyi düşünüyorum.
görmeden, binmeden almanın dezavantajı sanırım. belki M beden benim için daha uygun olabilirdi.

• Beğen
Tepkiler: Ozan Yılmaz

halil fatih akbaş

Forum Bağımlısı
Tepki
274
Bisiklet
Specialized
bisikletiniz hayırlı olsun güle güle kullanın kadro scott sonuçta yükseltirsin kafana göre ön lastik ters takılmış bu arada düzeltmeni tavsiye ederim

halil fatih akbaş

Forum Bağımlısı
Tepki
274
Bisiklet
Specialized
bisikletiniz hayırlı olsun güle güle kullanın kadro scott sonuçta yükseltirsin kafana göre ön lastik ters takılmış bu arada düzeltmeni tavsiye ederim