İnceleme Scott Aspect 730 ve Tur Ekipmanları

tameryc

Aktif Üye
Tepki
207
İsim
Tamer
Bisiklet
Scott
Merhaba arkadaşlar;

2012 yılında bir arkadaşımın 47 günlük İstanbul-Londra bisiklet turundan ilham aldım ve üniversiteden mezun olduğum bu yaz bu turun bir benzerini yapmayı planlamıştık.(Nasıl olsa askerlik vs olacak o zamana kadar gezip eğleniriz diyorduk.) Kazın ayağı öyle olmadı tabi hem dövizin yüksek seviyelere çıkması hemde farklı fırsatlardan dolayı ne tur oldu ne de askerlik :)

Sonrasında minik bir Ege turu yapalım dedik ama şuan için o treni de kaçırmış gibi görünüyoruz. Neyse gelelim asıl konuya. Uzun bir tura o yada bu şekilde mutlaka çıkılıcak diye inat ettim kendimce ve bisikleti toplamaktan vazgeçmedim :) Öncelikle yoldaşım ile başlayalım;

Scott Aspect 730
IMG_4421.JPG
SPECS

Frame

:

Aspect 700 series / Alloy 6061 / Performance geometry

Travel

:

100mm

Fork

:

Suntour XCR-RL-R 27.5" / Remote Lockout,reb. Adj., 100mm travel

Headset

:

Ritchey Logic OE integ.

Rear Derailleur

:

Shimano Deore RD-M592 / 27 Speed

Front Derailleur

:

Shimano FD-M4000 / 34.9mm

Shifters

:

Shimano SL-M370-9R / R-fire plus

Brake Levers

:

Shimano BL-M355

Brakes

:

Shimano BR-M355 / Hydr. Disc / 180F/160Rmm SM-RT20 CLRotor

Crankset

:

Shimano FC-M4000 / 40x30x22

BB-Set

:

Shimano BB-ES-25 / Cartridge Type

Handlebar

:

Syncros M3.0 / 680mm, black, 31,8mm / 12mm rise 9°

Handlebar Stem

:

Syncros M3.0 / HL-D507A

Pedals

:

Wellgo M-248DU

Seatpost

:

Syncros M3.0, 31.6mm

Seat

:

Aspect VL1423

Hub (Front)

:

Formula CL51

Hub (Rear)

:

Shimano FH-RM 33-CL

Chain

:

KMC X9

Cassette

:

Shimano CS-HG200-9 / 11-34 T

Spokes

:

14 G, stainless, black

Rims

:

Syncros X-37 Disc / 32H, black

Tires

:

Kenda Slant 6 / 27.5 × 2.1 / 30TPI

Approx. Weight KG

:

13.70kg
IMG_4475.JPG
IMG_4476.JPG IMG_4477.JPG

Bisikletim maalesef henüz asfalta değmedi :( en kısa zamanda bisiklet ile ilgili görüşlerimi artıları eksileri burdan paylaşacağım.

Şimdi gelelim üstüne takılan ekipmanlara:
  • Topeak Explorer Tubular Rack (Disk fren uyumlu)
  • Ortlieb Back Roller City Tur Çantası
  • Schwalbe Marathon Performance Green Guard 27x1.65
  • Zefal Z konsol çantası
  • ZIXTRO Evo ZI-013 Sele altı çanta
  • VIOO300 USB Bisiklet ön-arka aydınlatma B'twin
  • SIGMA 16-12 Kablolu KM saati
TOPEAK Explorer Tubular Rack:

Topeak markasının 26 ve 27.5 inç disk frenli bisikler için uyumlu 6061 alüminyum alaşımlı bagajını tercih ettim. Tubus markasına yönelecektim ama hem fiyat olarak beni aştığı için hemde 25kg taşıma kapasitesi bana yeterli geleceğinden Topeak Explorer modelini tercih ettim. Ayrıca üst kısmında kızaklı bir sistem bulunmakta. Bu bölgeye dilerseniz Topeak markasının çantalarını kızaklı ve tırnaklı sistem ile monte edebiliyorsunuz.

ORTLIEB Back Roller City Tur Çantası:

Orlieb Back Roller City tur çantasını ve Schwalbe Marathon lastikleri bike-components sitesinden sipariş ettim. Totalde kargo hariç 113 Euro tuttu. 75 Euro üstü kargoların gümrüğe takılma ihtimallerinden dolayı siparişi Stuttgart da ikamet eden tanıdıklarıma gönderttim. Onlardan kargoyu açıp, etiketleri, faturayı vs söküp paketleyip göndermelerini istedim. Sonuç olarak kargom gümrüğe takılmadı :) ya şanslıydım yada işe yarıyor.

Ortlieb Tur Çantalarını Türkiyede Bisiklet Gezgini satıyor bildiğim kadarıyla. Yurt dışı siparişinde fiyat yaklaşık olarak %40 daha uyguna geliyor. 79.90 Euro civarında olması lazım.

IMG_4522.JPG

Green Guard patlak koruması olduğu için bazı dış lastikler gibi minimal boyutlarda katlanamıyor.
IMG_4523.JPG

Forumdan Fırat bey( @BF Okuru ) zaten çantanın incelemesini yapmış o yüzden bu konu üstünde fazla vaktinizi almayacağım :) Yaptığı incelemeler ve insiyatifi içinde kendisine teşekkür ederim.
(link)

Ek olarak söyleyebileceğim şey ise çantayı alttan bagaja sabitlemeye yarayan mandalın rayının yerini şekildeki gibi alyan yardımı ile simetrik olarak değiştirebiliyorsunuz.
IMG_4534.JPG
Rayın pozisyonu benim bagajıma göre aşağıda kalıyordu. Ortlieb Tur Çantaların bir diğer artısıda hemen hemen bir çok duruma uyum sağlaması.
Bisiklet üzerinde ise takıldığında şu şekilde duruyor.IMG_4535.JPG

Dolu olduklarında nasıl gözükeceğini merak ettiğimden arkada görülen yastıklar ile içini doldurdum :)
IMG_4536.JPG IMG_4537.JPG
Şahsi görüşüm Ortlieb Back Roller Classic için fazladan para vermeye gerek yok yönünde. Sonradan alacağınız bir omuz askısı City modeline de eklenebilir. Aralarında fiyat dışında aman aman bir fark bulunmamakta.

Schwalbe Marathon Performance Green Guad:

Araştırdığım kadarıyla Green Guard serisi 3mm kalınlığında kauçuk koruma katmanı var. Ayrıca Avrupa turunu gerçekleştiren arkadaşım da bu seriyi önerince seçimimi bu yönde yaptım.
Tanesi 16 Euro civarındaydı ve Türkiyede tanesini en uygun 125TL ye bulabilmiştim.
Lastikleri henüz takma şansım olmadı. Ayrıca bir çift iç lastik almam gerekiyor. İleriki günlerde onu da buradan editleyeceğim. Bu arada lastikler ağır sayılır, bir tanesi 820gr.

IMG_4529.JPG

@M.Furkan Kurt arkadaşımız Schwalbe Marathon lastikler üzerindeyken fotoğraf istemişti ama ileriki günlerde koyacağım bi aksilik çıkmaz ise.

Zefal Z Konsol Çantası:

Satın aldığım yerde 2 adet boyutta bulunmakta L ve M olarak. Ben L modelini tercih ettim. Kumaşı su geçirmez gibi duruyor. Yalnız içinde sağanak yağışlar için ekstra bi yağmurluk bulunduruyor.
12092516_1495367360788780_1968128459_n.jpg
Fermuar kısmı da yağmura karşı korumalı. Aynı zamanda kenarlarında reflektör şeritler bulunmakta.
IMG_4697.JPG
İç hacim olarak az çok fikir vermesi açısından. Gözlüğünüzü ve lenslerinizi de içinine rahatlıkla koyabilirsiniz.IMG_4698.JPG
Grimsi folyo rengi olan kısım, çantanın ekstra yağmurluğu. Telefon koyulduktan sonra dokunmatik algılaması gayet tatmin edici. Ayrıca arka kısmında kulaklık çıkışı bulunmakta.
Buda yağmurluklu hali. Yağmurluk dokunmatik hassasiyetini düşürüyor, gelen armayı cevaplama veya birini armak için yeterli.
12067200_1495367354122114_153206854_n.jpg

ZIXTRO Evo ZI-013 Sele Altı Çanta:

Tur amaçlı düşündüğüm için emsallerine oranla hacimce biraz daha büyük bir sele altı çanta tercih ettim. Tamamen su geçirmez olup fermuar sistemide korumalıdır. Fermuarın üst kısmında reflektörlü şerit yer almakta.
IMG_4700.JPG

Arka tarafında aydınlatma takma için yeri bulunmakta. Buraya Dechatlondan VI00 Clip almayı düşünüyordum yalnız Kentpark mağazasında kalmamış, belki internetten sipariş verebilirim.
IMG_4701.JPG

İç hacim olarak şuan yedek iç lastiklerim olmadığı için öylesine doldurdum. İç hacim gerekli olan yama seti, yedek lastik ve alyan çakısını ve dahasını rahatlıkla alabilecek şekilde. 1.5kg taşıma kapasitesi bulunmakta ve 1.2lt hacime sahip.
IMG_4703.JPG

VI00 300 USB Bisiklet Ön-Arka Aydınlatma:

Piyasada envai çeşit aydınlatma mevcut, benimde kafam bir ara allak bullak olmuştu aydınlatma konusunda. Okuduğum konularda lümen değerleri yarışıyordu sürekli ve lümen arttıkça fiyatlarda tırmanmaya başlıyor. Dechatlondan aldığım ve çok güzel bir F/P ürünü olarak gördüğüm VI00 300.

IMG_4707.JPG
IMG_4708.JPG

Ön farda 3 mod bulunmakta.(Sabit düşük, sabit güçlü ve çakar)(Fotoğraflar 12my uzaklıktan olan görünümlerdir.)
upload_2015-10-3_21-24-40.png
upload_2015-10-3_21-25-8.png

Özellikle arka fardan aşırı memnunum. Işık gücü memnun edici derecede kuvvetli. 2 modu bulunuyor.(Sabit ve çakar) Hatta neredeyse arka far daha çok aydınlatıyor gibi :D
upload_2015-10-3_21-25-41.png
upload_2015-10-3_21-26-5.png

SIGMA BC 16-12 Kablolu KM Saati:

KM saati iki bisiklet özelliği sunmakta böylece dilerseniz iki farklı bisiklette değerlerinizi görebilirsiniz. Ama realitede ne kadar kullanışlı olur bilemiyorum. Bir bisikletten sök diğerine tak vs. Şu şekilde belki işinize yarayabilir, mesela bir arazi lastikli profiliniz olabilir birde tur lastikli tur profiliniz. Bu modelde kadans sayacı opsiyonel olarak sunulmakta.
Bir diğer güzel yanı ise arka plan aydınlatmalı oluşu, gece sürüşlerinde kolaylık sağlayacaktır.(sol üst+sol alt tuşa aynı anda bastığınızda ışık açılıyor ve aynı şekilde kapanıyor)

Ek olarak elite nanogel thermal 500ml tercih ettim. Sıkılabilen esnek termal matara diye geçiyor. Hiç koku yok, 4 saate kadar içindeki sıvının derecesini koruduğu söyleniyor ama deneme şansım olmadı.
Pompa olarak ise Dechatlondan aldığım B'twin 100 el pompasını kullanıyorum. Fiyatına göre performansı gayet iyi. Daha önceden de kullanıyordum.

Umarım faydalı olur, ekipmanlar hakkında ekstra bir sorunuz olursa memnuniyetle cevaplamak isterim. Biraz uzun bir inceleme oldu :)

Scudo

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
super bir anlatım olmuş güzel kardeşim ;
Senin adına ben heyecanlandım emin olasın.
İnşaAllah kazasız belasız bir turu kucaklarsın en kısa surede...
sevgiler saygılarımla

• Beğen
Tepkiler: tameryc

tameryc

Aktif Üye
Tepki
207
İsim
Tamer
Bisiklet
Scott
@mariokaldato güzel yorumunuz ve iyi temennileriniz için çok teşekkür ederim :)

M.Furkan Kurt

Forum Demirbaşı
Tepki
134
İsim
Furkan
Bisiklet
Carraro
Çok güzel bir inceleme yazısı olmuş elinize sağlık maratonda vazgectik detenator aldık :)

• Beğen

tameryc

Aktif Üye
Tepki
207
İsim
Tamer
Bisiklet
Scott
Arkadaşlar Schwalbe Marathon Performance 27.5x1.65 lastikler bugün takıldı. Görüntü açısından korktuğum gibi olmadı açıkçası. Lastikler değiştikten sonra çıktığım aynı yokuşu daha yüksek bi vites oranında daha seri tırmandım gibi geliyor ama psikolojik de olabilir :D Şimdilik memnunum.IMG_4771.JPG IMG_4772.JPG

Ayrıca elcikleri de değiştirdim. Velo ile Plus marka arasında kararsız kaldım. Görsel olarak da hissiyat olarakta birbirlerine çok benziyorlar, fiyat açısından Plus bi 20tl kadar daha uygundu tercihimi o yönde yaptım ama bugünün sürüşünden sonra elciklerde oynama hissettim sıktığım halde zorlama ile ile geri oynayabiliyor şuan pek can sıkıcı boyutta değil :) Ama rahatlık açısından bu tarz bir elciği tavsiye ederim.

Edit: Bu arada bisikletten çok memnunum son iki gün içinde 70km civarı yol yaptım, vites geçişleri çok seri. Sele şuan için biraz rahatsız etti ama uzun süre sürmeyişimden dolayı olabilir bi hafta sonra durumu tekrar değerlendiricem. (Not: Pedsiz kullanıyorum)

sezgindurmus

Daimi Üye
Tepki
263
İsim
Sezgin
Bisiklet
Carraro
Bisikletiniz çok hoşuma gittim ben de bisikleti değiştirmeyi düşünüyorum, allah kazasız belasız turlar nasip etsin.

• Beğen

tameryc

Aktif Üye
Tepki
207
İsim
Tamer
Bisiklet
Scott
@sezgindurmus Teşekkür ederim daha iyileri sizlerin olsun, gönlünüzce olur inşallah :)

OsmaniyeRehber

Forum Bağımlısı
Tepki
869
İsim
ibrahim
Bisiklet
b'Twin
Sele altı çantaya bayıldım ;) eline sağlık .Nice gezilere çıkarsın inşallah. Burada gezilerini paylaşmayı unutma ha :harika:

• Beğen

scott61

Üye
Tepki
5
İsim
alican
Bisiklet
Scott
Bende Aspect 720 var üzerinde gelen lastiklerden menmun değilim.

siyu

Üye
Tepki
2
İsim
kazım
Bisiklet
Salcano
maraton lastikler satıldımı