Schwalbe Fast Fred (light) 26 x 2.00

Deloth

Üye
Tepki
5
MTB'ye sadece asfaltta ve trafik yoğunlaşınca hızlı bir slaloma girişerek binen biri olarak hem hafif hem de sürate yatkın yüzeyli bir lastik arayışım sonucunda Schwalbe Fast Fred (light)'ı seçmek üzereyim, fakat Athletic arkadaşımızın hafif lastikler tablosundaki ''ıslak zemindeki güvenilirsizlik'' yorumu ve bunu destekleyen yabancı sitelerdeki okuduğum yorumlardan sonra bu lastiği kullanmış kişilere sormak istiyorum...

U dönüşleri ya da çok hızlı girilen bisikleti yatıracak dönüşleri bir kenara koyarsak, trafikte yaptığımız ani manevralarda da anında yeri boylayacağımız kadar güvenilmez miler ?

Yağmur altında Michelin Megamium 2 dış lastiklere sahip yol bisikletime hava şartlarının etkilerine dikkat etmek suretiyle binmekten çekinmiyorum, ondan da mı kötü ?

Scudo

Mithrelios

Daimi Üye
Tepki
167
yol tutuş için bişey diyemem fakat, hafif lastik incedir, ince lastik kolay delinir ve patlar. bu durumda lastiğinin daha kolay patlayabileceğini düşünüyorum, şehir içinde etrafta olanlar malum.

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
Sürate yatkın olmasından şüpheniz olmasın.Yol tutuş zayıflığı ise sadece ıslak zeminde görülmektedir.Tabi kuru asfaltta da başıma geldi fakat ben hep lastiklerimi yüksek havalı kullandığım ve bisikleti de fazla yatırdığım için kaynaklanmıştı.
Daha geçtiğimiz pazar günü (link) linkindeki All Mountain turumuzdaki fotolarda görüleceği üzere aynı bu lastikle (bendeki 2.25", 470gr) diğer full amortisörlü ve 2.35" "dişli" lastikleri olan bisikletilerin geçtiği parkurdan ben de geçtim.
25km sert arazi binişi yaptığımda da 250km asfalt binişi yaptığımda da hiçbir sorunla karşılaşmadım.
BU arada benim 2.25"lik satılık, elimde bir adet var.İlanı imzamda.

• Beğen
Tepkiler: Deloth

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.442
Ben de kullandım oldukça kaygan bir lastik. Ben testini yaptığım CST 1.15 lastikleri öneririm, tam bir trafik canavarı ;) Yol tutuş mükemmel...

• Beğen

Deloth

Üye
Tepki
5
@Hakan Yazman

Dış lastiğin yanı sıra 6 ay taksite bölerek almayı planladığım maddi durumuma uygun Shimano WH-M505 Jant Setleri vardı kafamda; fakat 1.50'den aşağı ölçüler onlara takılamıyor sanırım. Anlattığım biniş ortamlarına uygunluğuyla daha önce test yazınızı okuduğum CST 1,15 lastikleri de düşünmüştüm, ancak incelikleri nedeniyle çekincelerim vardı, fakat madem trafik canavarı diyorsunuz ki ben o ortamdayım :), o zaman jant seçimimi değiştirmem gerekecek.

Shimano WH-M505 jant setinin fiyat aralığında 6 ay taksitle alacağımdan sıfır olacak set ya da toplama şekilde CST 1,15'lere uyumlu nasıl bir takım öneririsiniz.

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.442
@Deloth

Bence özel bir cant gerekmez, genel olarak çok geniş olmayan mtb cantlara uyum sağlayacaktır, cantı almadan önce deneyebilirsiniz sanırım lastikle...

• Beğen

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
Hakan abiye katılıyorum, ek olarak, 1.50" - 2.25" e uyumlu olduğunu yazab birçok jantta 1.15 gibi lastikleri kullanabilirsiniz.
Hatta DH jantı olan geniş profil Alex Supra BH'a bile zor da olsa 1.15lik CST'yi takıp 170km kullanmıştık :) tabi lastiğin yanakları kaybolmuştu ve bu bir riskti ama sizin 505'te bu risk görülmez.