''Savaş fotoğrafçısı''(En iyi kısa Fİlm ödüllü)

Turan Babacan

Forum Bağımlısı
Kayıt
18 Aralık 2013
Mesaj
1.334
Tepki
1.375
Yaş
43
Şehir
İzmir
Bisiklet
Bisan

Bir savaş fotoğrafçısının mesleği ve insanlığı arasında kaldığı ikilemde verdiği kararı aktaran 2006 yapımı kısa film, bugüne kadar basın ahlakında sıkça gündeme gelen ‘hangisi önce gelir’ sorusunu oldukça etkileyici bir dille irdeliyor. Mesleki deze...nformasyonla bir süre sonra insanlığı bırakıp, haberi önceleyen foto muhabirin yaşadıklarını anlatan kısa film aynı zamanda, Doğu ile Batı arasındaki ‘yaşayan ve izleyen’ durumun açık bir biçimde ortaya koyuyor. Savaşta yok olan şehirleri, ölen çocukları temsil eden Doğu ile onları izleyip ölü çocukların en güzel fotoğrafını çektiği için süslü salonlarda ödül alan muhabirin iç hesaplaşması ise Batı kültürünü temsil ediyor.

kaynak : https://www.facebook.com/video.php?v=10150237827959528
 
Scudo

Turan Babacan

Forum Bağımlısı
Kayıt
18 Aralık 2013
Mesaj
1.334
Tepki
1.375
Yaş
43
Şehir
İzmir
Bisiklet
Bisan
http://pics.filmaffinity.com/A_Thousand_Times_Good_Night-521073524-large.jpg

A Thousand Times Good Night - Binlerce kez iyi geceler.


Rebecca dünyanın en önemli savaş fotoğrafçılarındandır. Kocası artık tehlikeli yaşamına katlanamayacağını açıkladığında duygusal bir fırtına yaşar. Kocası ve küçük kızının Rebecca’ya ihtiyacı vardır; Rebecca da ailesini de işini de çok sevmektedir.

@Edip Dinçer

Film gerçek hayattan alınmış. Kevin Carter karakteri "(13 Eylül 1960 - 27 Temmuz 1994) Johannesburg, Güney Afrika Cumhuriyeti doğumlu Pulitzer ödüllü fotoğrafçı ve Bang-Bang Kulübü üyesi.

Fotoğrafçılık kariyerinin büyük bölümünü, son yıllarını yaşayan, Güney Afrika`daki ırkçı Apartheid rejiminde geçirmiştir. Güney Afrika Cumhuriyeti'nde yaşanan ırk ayrımcılığını yansıtmayı planlayan, zaman zaman da yaşanan vahşetin paparazzisi olmakla itham edilen Bang-Bang Kulübü`nün öncülerindendir.

27 Temmuz 1994'te Johannesburg'un bir banliyösünde park ettiği kamyonetinin içine egzoz basarak intihar etti. Yanında çevresine yazılmış çok sayıda mektup bulundu." Daha vazla bilgi isteyenler Edip Dinçer'in linkinden okuyabilir.


Dört savaş fotoğrafçısının gerçek hikayesi… Greg Marinovich (Ryan Phillippe), Joao Silva (Neels Van Jaarsveld), Kevin Carter (Taylor Kitsch) ve Ken Oosterbroek (Frank Rautenbach) 90'ların hemen başında Güney Afrika'ya gider Irk ayrımcılığının hüküm sürdüğü, vahşet ve şiddet dolu bu topraklarda ilk defa özgür bir seçim yapılacaktır Dört savaş fotoğrafçısı, bu kritik dönemde hayatlarını tehlikeye atarak dünyaya gerçekleri duyurmaya çalışır.
 

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Kayıt
16 Şubat 2014
Mesaj
5.729
Tepki
5.177
Yaş
34
Şehir
54karya
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
savaş fotoğrafçısı. cesaret isteyen en yürekli mesleklerden biri. ilk paylaşımdaki videoyu eskiden de izlemiştim. gene duygulandım.
 
Yukarı Alt