SATRANÇ ın Büyük Ustaları...

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Önder Özdoğan tarafından paylaşıldı.

 1. Önder Özdoğan

  Önder Özdoğan Onursal Üye

  Kayıt:
  25 Mayıs 2005
  Mesajlar:
  2.329
  Beğeniler:
  1.291
  Seviye:
  [​IMG]

  Garry Kasparov ve Anatoly Karpov


  Garry Kasparov

  Satranç'ın geleceği bu genç adamın ellerinde uzanıyor." diyor eski dünya şampiyonu Mikhail Botvinnik Kasparov daha 11 yaşındayken! Daha önce defalarca Dünya Satranç Şampiyonu olmuş ve Anatoly Karpov gibi başka bir satranç efsanesinin hocalığını yapan bir adamın daha 11 yaşındaki bir çocuk için bunu söylemesi ilginç, değil mi? Bahsedilen bu çocuk Kasparov olduğu için belki de ilginç değil, çünkü daha 9-10 yaşlarındayken kendinden yaşça büyük ve daha tecrübeli rakiplerini rahatlıkla yenen Kasparov'un daha o zamandan geleceğin büyük ustası olacağı şüphesizdi...

  Dünya Şampiyonluğu Çekişmesi...
  16 yaşına geldiğinde Sovyetler Birliği'nde çoktan tanınmaya başlanmıştı. Rusya'da genç "Garik" olarak biliniyordu. Ayrıca şimdi hem Rusya hem de uluslararası mücadelelerde eski ve deneyimli oyuncular tarafından çetin bir rakip olarak görülüyordu.

  1979 yılında Garry 16 yaşına bastığında, Yugoslavya'da yapılan bir turnuvada bu on dört uluslararası büyük usta ile mücadele etme şansı tanındı. FIDE (Dünya Satranç Federasyonu) reytingine yeni ulaşmış olmasına rağmen, Garry maçları rahatlıkla kazandı ve turnuvanın ikincisi oldu. Bu sonuçla gelecek Dünya Şampiyonası için sıkı bir rakip olduğunu herkese gösterdi. Artık gelecekte onun bir satranç şampiyonu olacağı kesinleşmiş gibiydi. Kendisini geliştirmesi ve azmi sayesinde daha o zamanlardan beri bunu kendine hedef seçmişti..

  Tarihteki En İyi Satranç Oyuncusu...
  1984 ve 1990 yılları arasında Kasparov, Karpov'la dört kez daha Dünya Şampiyonluğu unvanı için oynadı. Kasparov bu maçlardan üçünü kazanarak, unvanını çok iyi bir şekilde korudu. Bundan sonra 1993'de Nigel Short ve 1995'de de Hindistan'ın yükselen genç yıldızı Viswanathan Anand'ı mağlup ederek bu unvanını yineledi. Kasparov, 1996 yılında dünyanın en güçlü bilgisayarı karşısında yapılan maç teklifini kabul etti ve Deep Blue'ya karşı oynadığı altı maçtan dördünü kazanarak bilgisayar karşısında 4-2 lik üstünlük sağladı. Buna rağmen, ertesi yıl daha da geliştirilmiş bir bilgisayara karşı tekrarlanan maçtan 3,5-2,5 puanlarla mağlup ayrıldı.

  Ardından 2000 yılında Vladmir Kramnik ile yaptığı unvan maçını 8,5-6,5 kaybederek Dünya Şampiyonluğu unvanını rakibine bıraktı. Ayrıca bu maçla ilk kez bir insan Kasparov karşısında üstünlük kurabilmişti.

  Daha sonra 2003 yılında bilgisayar ile tekrar maç yapmayı kabul etti ve turnuvanın ödülü 1 milyon dolar olarak kondu, fakat oynadığı üç maçtan da beraber ayrılarak kesin bir sonuç elde edilmedi. Ardından 2005 yılının Nisan ayında profesyonel satranç hayatını bıraktığını açıkladı ve politikaya soyunmaya başladı.

  Garry Kasparov vs. Anatoly Karpov
  World Championship match (game 16)
  London/Leningrad 1986

  [​IMG]  Anatoly Yevgenyevic Karpov

  Anatoly Yevgenyevic Karpov, Rusya satranç büyük ustası ve eski dünya şampiyonu olan diğer bir satranç efsanesi. Satranç tarihinin en iyi oyuncularından biri olarak kabul ediliyor. Özellikle turnuva oyunlarında üstün başarılar göstererek Kasparov'dan sonraki en yüksek FIDE reytingi olan 2780'e ulaşmıştır. Oynadığı 3163 oyunda, 1118 galibiyet, 287 yenilgi ve 1480 de beraberlik alarak ve 130 kadar turnuvanın şampiyonu olarak büyük ustalar arasında ulaşması çok zor bir seviye elde etmiştir.

  Gelmiş Geçmiş En İyi Satranç Oyuncularında Biri...
  Ünvanını ilk kez 1978 yılında Viktor Korchnoi'ye karşı korumuştur ve maçı 6-5 üstün tamamlamıştır ve 21 beraberlik almıştırlar. Daha sonraları da Dr. Robert Huebner karşısında rahat bir şekilde 11-7 kazanmıştır ve maç İtalya'nın Merano şehrinde yapıldığı için satranç tarihine "Merano Katliamı" olarak geçmiştir. Karpov'un başarısı Montreal de yapılan ve Jan Timman, Ljubomir Ljubojevic , Boris Spassky, Lubomir Kavalek gibi Dünya Satranç Tarihi'ne adını yazdıran büyük ustaların katıldığı "Süper Büyük Ustalar" turnuvasıyla zirveye çıktı. Bunun ardından da Lin**** ve Tilburg turnuvalarından da şampiyonluklarla ayrıldı......

  İki Kurdun Çekişmesi
  Karpov, Garry Kasparov satranç sahnesine çıktığı zaman hem dünyanın en iyi oyuncusu hem de Dünya Şampiyonluğu unvanını elinde bulunduruyordu. 1984'teki ilk maçlarında, Karpov hızlı bir şekilde 4-0 lık üstünlüğe yükseldi, ve unvanını koruması için sadece iki galibiyet daha yeterliydi. Buna rağmen, peş peşe 16 oyun beraberlikle sonlandı, ve bu 27. oyunda Karpov'un kazanmasına kadar sürdü. 31. oyunda Karpov kazanma pozisyonundaydı fakat satranç sahasındaki avantajını kaybederek oyun beraberlikle sonlandı. Peşindeki oyunu kaybetti, fakat bundan sonraki 14 oyun daha berabere bitti. 41. oyunda Karpov belirgin bir şekilde galip pozisyonundaydı, fakat çok büyük bir gaf yaparak maç yine berabere sonlandı. Bundan sonra Kasparov 47 ve 48. oyunları kazandı. Karpov zihinsel ve fiziksel şekilde yaralandı, ve maç periyodu boyunca 10 kilo kaybetti. FIDE Başkanı kontrolü eline aldı, ve Karpov'un 5-3 üstünlüğüne ve 40 beraberliğe rağmen oyunu galipsiz ilan ederek bitirdi.Ertesi yıl maç tekrarlandı. Bu zor oyunda, Karpov'un final maçında yaptığı büyük hata yüzünden yenildi ve 11-13 lük bir skorla mücadeleyi tamamladı.1985 yılında, 10 yıl sonra şampiyonluk unvanını Garry Kasparov'a kaptırmıştı.
  Bundan sonra Kasparov'la 4 maçlık bir unvan oyunu daha yaptı ve bunların 3 ünü yenik tamamlandı, diğer oyunda da beraberlik alarak tekrar unvan kazanmak için giriştiği mücadeleyi kazanamadı.

  [​IMG] [​IMG]  Unutmadan geçmeyeyim..diğer büyük USTALAR....

  Kiril Georgiev BUL***Predrag Nikolic BIH***Michael Roiz ISR****Ivan Ivanisevic SRB***Mihajlo Stojanovic (IM)
  ***Viorel Iordahescu MDA***Branko Damljanovic SRB ***Suat Atalık TUR ***Dusko Pavasovic SLO
   
 2. Volkan Çağlar

  Volkan Çağlar Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  12 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  600
  Beğeniler:
  403
  Şehir:
  İstanbul-Eyüp
  Seviye:
  Satranca çok büyük ilgim vardı eskidençYakından takip ederim.Paylaşım için teşekkürler
   
 3. Emre Ede

  Emre Ede Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  13 Nisan 2007
  Mesajlar:
  572
  Beğeniler:
  227
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Seviye:
  Emanuel Lasker, unutulmazki cnm !! Dünyanın en uzun süre santraç şampiyonu kalan insan, 26 yıl 337 gün..
  ama varsa yoksa Garry Kasparov, 28 hamle sonrasını görebildiğini iddia eden ve maç sırasındaki harekletleriniden bunun doğru olduğunu kanıtlanan insan üstü varlık !! İStanbula geldiğinde gitmeyi çok istemiştim, ama olmadı :(

  biraz bilgi veriyim seviceğiniz şeyler ;) :

  Satranç hakkında, tüm diğer oyunlar için yazılmış olan kitapların toplamından fazla kitap yazılmıştır.

  - Napolyon, öldüğünde kalbinin çıkarılıp yerine satranç tahtası koyularak gömülmeyi vasiyet etmiş.

  - Şimdiye kadar yapılmış en garip satranç takımı, Salvador Dali imalatı bütün taşların yerini gümüş parmakların aldığı takım olsa gerek.

  - Bildiğiniz siyah beyaz satranç masası, 11. yüzyılda Avrupa’da tasarlanmış.

  - Teorik olarak bir satranç maçı 5949 hamle sürebilir. Ama bu maç berabere biter.

  - Bir satranç oyunundaki birbirinden farklı potansiyel pozisyon sayısı, evrendeki elektronların toplamından fazladır.

  - Satranç tarihinin en uzun maçı, 1987’de oynanan Kasparov – Karpor dünya satranç şampiyonluğu unvan maçıdır. 48 oyunluk maç 5 ay sürmüştür. Bu maç, Karpov’un 15 kilo verip hastaneye kaldırılması sebebiyle iptal edilmiştir.

  - Kaptan Kirk ile Mr. Spock üç kere satranç oynamış. Hepsini de Kirk kazanmış. Eminiz Spock, kaptanın yenmesine izin vermiştir.

  - İlk telefon satranç oyunu, 1878’de İngiltere’de oynanmış.

  - Aynı anda en çok kişiyle satranç oynama rekoru, Jose Cabaplanca’ya ait. 103 kişiyle oynamış ve sadece biriyle berabere kalıp kalanların hepsini yenmiş.

  - Oyunu görmeden aynı anda en çok kişiyle satranç oynama rekoru ise George Kaltanovski’ye ait. 1960 yılında aynı anda 56 körleme oyun oynamış. 50’sini kazanmış, kalanlar da berabereymiş.

  - Sergej Karjakin, 2002’de, 12,5 yaşında dünyanın en genç büyükustası olmuş. Ondan önceki en genç büyükusta, Çinli Bu Xiangzhi’ymiş.


  paylaşım için teşekkürler, bildiğim şeylerdi ama okumaktan yinede zevk aldm :)

  NOT : Satranç Ustaları Arasına Forumumuzun Üyesi - Nyx - Arkadaşımızı Eklememişsiniz :D Onuda Ekleyin :D:D Oda Yabana Atılcak Bi Oyuncu Değil :D
   
  Recep TOPAL bunu beğendi.
 4. çağatay_çankaya

  çağatay_çankaya Onursal Üye

  Yaş:
  29
  Kayıt:
  18 Eylül 2004
  Mesajlar:
  2.831
  Beğeniler:
  851
  Şehir:
  İstanbul / Eyüp
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  cidden santanç kadar kafa çalıştıran bişi yok yaa
   
 5. nyx

  nyx Kıdemli Üye

  Kayıt:
  10 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  297
  Beğeniler:
  253
  Şehir:
  Istanbul
  Seviye:
  emrecim cok tesekkurler, ama keske ben bu yukardaki isimlerin tirnaklari kadar olabilseydim:)
  ogrenmek isteyen, calismak, oynamak isteyen varsa elimden geldiince, seve seve destek veririm!
   
 6. Emre Ede

  Emre Ede Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  13 Nisan 2007
  Mesajlar:
  572
  Beğeniler:
  227
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Seviye:
  rica ederim nyx =)) tırnakları kadar olabilseydim die bişi yokki, istesen onlar kadarda olabilirsin ne kadar iyi oynadığını biliyorum, biliyorumki konuşuyorum bi ara internette kapışalım :D :D
   

İlginizi Çekebilir

stelvio-pass-hill-climb1.jpg
Selamlar İngiltere'de aylık olarak yayınlanan "Get into Road Cycling" isimli derginin Aralık sayısında yayınlanan "Profesyonel Sporculardan Tepe Tırmanma Teknikleri ve İpuçları" konulu makaleyi...
upload_2017-2-1_9-17-20.png
Şöyle bir hizmet olsa, iyi olmaz mıydı? - Katılacağımız yarış parkurunun tüm detaylarını biliyoruz. Diyelim ki, organizasyon bu parkuru internet sitesinden paylaştı veya geçen yıl bu parkurda...
upload_2016-10-26_9-55-33.png
Emre Üçüncüoğlu geçen yılın Aralık ayında 2016 hedefleri başlığıyla bir konu açmıştı. 2016 hedefleri Kışa doğru yaklaştığımız bu günlerde, 2017 hedeflerimizi şimdiden belirleyip, buna göre plan...