Şarjlı ön far yapımı

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
7-8 seneden beri kendi yaptığım dinamosuz farları kullanıyorum arkadaşlar.

Şimdiki bisikletimde kurulu olan farı anlatmaya çalışacağım:

Bir adet kuru pil(ışıldak bataryalarından), bir adet bildiğimiz klasik bisiklet farlarından, bir adet şarj aleti ve bağlamak için de yetecek kadar kablo gerekli. Aldığım şeylerin fiyatları yaklaşık 5'er YTL.
Batarya+far+şarj aleti=15 YTL.

Tabi bir de farı takıp sökmek için kızaklı bir tutacak lazım, onu da eski kırık bir fardan temin etmiştim. Ucuz yollu bir şey de ayarlanabilirdi eğer elimde olmasaydı.

Şimdi parçalara geçeyim:

Önce farı ayarlayalım... Kızağa farı monte ediyorum ve diğer parçasını da gidona.
Bunu takıp-sökmeli yapmamdaki amaç, sadece gündüz sürüşlerinde evde bırakıp yük etmeyeyim diye.
Bisikletçiden far alıp kızağa monte ettim, içine de ampul ayarladım 6V'luk:

(link)

(link)

Kızağın sabit olan ucunu gidona taktım ve farı monte ettim:

(link)

Akü dediğimiz, 6V & 4Ah'lik kuru pilin ve farın ucuna bir dişi bir de erkek adaptör ucu bağladım, düğme de koyabilirdim tabi...

(link)
Aküyü kadroya sabitlemek için de etrafına eski bir tansiyon aletinden çıkma cırt cırtlı (Amerikan fermuar diyorlar sanırım), paça bandı gibi bir şey taktım.

Şarj aleti şöyle bir şey:

(link)

İşte bunlar da bisiklete monte edilmiş halleri:

(link)

(link)

Şarjı ne kadar gidiyor derseniz; haftada 3-4 gün 0,5-1 saatlik kullanıyorum ve şarj tam bitmemiş oluyor ve 2 haftada bir falan şarja takıyorum. Yani kesin 4 saatten daha fazla gidiyordur.

Makine iyi çekmediği için gece nasıl aydınlattığını şimdilik gösteremiyorum ama led fenerlerden çok çok daha iyi aydınlatma sağlıyor.

Umarım fikir oluşturup işe yarar bir şekilde anlatabilmişimdir.

Bu arada 15 TL olarak yuvarlak bir rakam söyledim, 3 aşağı 5 yukarı oynayabilir bu fiyat.

Scudo

Ahmet Can Yakışır

Forum Bağımlısı
Tepki
1.137
Bisiklet
Sedona
estetik olarak daha iyi olabilirdi diye düşünsem de, daha şık bir farla işin bu kısmı pek ala halledilebilir ki zaten gece vakti farın gövdesinden çok ışığı görünecek :) gayet başarılı ve pratik bir sistem olmuş hocam, eline sağlık...

• Beğen
Tepkiler: S26

ugurcani

Daimi Üye
Tepki
74
gecen ön arka pilli farı 2.5 ytl aldım, şarjlı pil alıp kullanmak estetik olarak daha iyi

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Aydınlatma açısından gerçekten tatmin edici. Hele hele led farlarda çoğu kişinin karşılaştığı, (özellikle yüksek hızlarda) yoldaki çukurları ayırt edememe sorunu gibi şeyler hiç yok. Aslında bunu, güçlü farların fiyatları yüksek olduğu için yaptım. Çok daha ucuza da yapılabildiğini göstermek için...

Estetik olarak görünüş düzeltilebilir. Ben sadece işimi görsün diye çok da üzerine gitmedim, sonuçta gece takıp gündüz söktüğüm bir şey için. ;)

Piskiletci

Forum Bağımlısı
Tepki
2.578
Bisiklet
Corratec
Onun yerine yüksek performanslı küçük kuru pillerden alsaydın daha iyi olurdu. Elindeki pilin yarısından bile küçük 6-12V gerilimi var kısa yolculuklarda iyi sonuç veriyor. Ayrıca power ledlerin mercekleri vardır 42 derecelik mercek 3 veya 4 cm çapındadır. Eğer içindeki ampulu onun içine monte edebilirsen daha küçük ve estetik olur. Şu anda kullandığın far hem ışığı tam geçirmiyor hemde arkadaki yansıtıcılar iyi olmuyor. Kısacası ışıktan kayıp yaratıyor. Aynı yaptığın sistemi power lelerlede yapabilirdin hem bayaz ışık sağlar hemde lümeni yüksek. Size tavsiyem power ledide denemeniz. Uygun olanı bulursanız elinizdeki ampulden daha az enerji harcar ve daha fazla ışık akısı vardır. Tabikide bunlar benim yaptığım çalışmalarımda elde ettiğim tecrübeler uygulamak size kalmış ama bi düşünün derim. Saygılar....

• Beğen

Hay.alper.est

Aktif Üye
Tepki
52
sen beğendiysen sorun yok sonuçta sen kullanacaksın tabi ağırlık fobin yoksa o akü baya ağır göründü çünkü.

• Beğen

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Akü ağır zaten. Ama sadece gece sürüşleri için işte, idare ediyorum.

Bildiğim bu piller vardı, daha hafifleri de M:T:B arkadaşımızın dediğine göre varmış demek ki... Ne kadar sürer bilemem ama bataryanın ömrü bittiğinde daha hafifini de düşünürüm kendi açımdan.

Piskiletci

Forum Bağımlısı
Tepki
2.578
Bisiklet
Corratec
@maosxs

Bunlar kesinlikle normal led veya power ledlerle kullanılmalı diğer akkor flamanlı lambalar çok ısınır ve enerji harcar.
Bunları gidip bir elektronikçiden sorabilirsiniz ama markaya ve fiyata göre performansı değişir.
Dediğim Akülerden Bazıları Bunlar:
Yaklaşık olarak 2.2Ah kullanıldığında 15-20 Saat gider.(led türleri ile!)
http://www.pilmarket.com/urun_images/PLMRKTJ383Q7Y4LY9.jpg

6V ama kısa aydınlatmalar için gayet iyi gider ve hafiftir özellikle power ledlerle kullnıldığında iyi sonuç verir.
http://www.pilmarket.com/urun_images/PLMRKTNQ10VJ2H2B1.jpg

Bunun ağırlığını bilmiyorum ama orta düzey kalitei bir akü
http://www.pilmarket.com/urun_images/PLMRKTRF65956H14I.jpg

Saygılar... :)

• Beğen
Tepkiler: S26 ve temucin90