Sarıyer

Özgür Nevres

Forum Bağımlısı
Tepki
1.287
Merhaba,
Sarıyer ve Boğaz bölgesinde epey bisiklet sevdalısı var. Ben de Sarıyer'de oturuyorum. Bildiğimiz rotaları, artılarını/eksilerini paylaşırsak iyi olur diye düşündüm. Çünkü yeni rota arayışındayım, tavsiyelerinizi bekliyorum
;)

Gerçi pek çok arkadaş biliyordur ama, ben bildiğim ve sık kullandığım rotaları bir özetleyeyim:

1- Kilyos yolu
Artıları: Genelde temiz bir yol, manzarası güzel, bolca rampa içeriyor (özellikle sarıyer çıkışı), yolda kaçış/sığınma alanı genelde var
Eksileri: Bolca rampa içeriyor (özellikle sarıyer çıkışı) :). Hafta sonları trafiği yoğun, özellikle dönüş saatine kalırsanız epey bir yoğun, yol boşken ayrı bir dert. İnsanlar 9 kilometrecik ormanlık yolun tadını çıkarmak varken tam gaz gidiyorlar. Gerçi ormanlar da hızla talan ediliyor orası ayrı.

2- Rumeli Feneri yolu
Şahsi fikrim, bu yolun İstanbul'un en güzel bisiklet gezi parkuru olduğu yönünde.
Artıları: Bolca rampa içeriyor (özellikle sarıyer çıkışı). Çam ormanları içinden uzanan tertemiz bir yol (asfaltı yeni yapıldı, yol bisikletçileri için uygun), hafta sonları bile trafiği seyrek, muhteşem boğaz manzaraları (bknz. avatarımdaki resim), rumeli fenerinde ve kalesinde gezi imkanı, kalenin dibindeki kayalardan denize girme imkanı (deniz sakinse), ucuz bakkal imkanı ve muhteşem manzaralı çay bahçesi (ucuz ve hafta sonları bile yer var).
Eksileri: Rampa demiş miydim :) Bence başka bir eksisi yok.

3- Belgrad Ormanı
Daha bugün gittik, ama hafta sonu gitmek hataymış bunu gördük. Oranın trafiğinin yoğun olduğunu biliyordum ama sabahın yedisinde tam gaz giden bu kadar piknik canavarı olduğunu tahmin edememiştim.
Artıları: Orman, bol oksijen. Bol bol yeşil. Kuş sesleri. Yol epey düz, orman içinde kısa yokuşlar var.
Eksileri: Arkanızı kollamaktan önünüze bakamıyorsunuz. Piknik canavarları. Oksijen bol ama yanımdan geçen piknik otobüsü rampada gazı bir kökledi, egzosundan neredeyse boğuluyordum. Ayrıca kaçış yoktu son anda kendimi bankete attım.

Scudo

msd_57

Forum Bağımlısı
Tepki
487
Selamlar,
Belirttigin yollari denemis bulunuyorum.

Dedigin gibi 2- Rumeli Feneri yolu istanbulda benim ilgimi ceken en guzel bisiklet yollari arasinda

Ben her pazar bir aksilik olmaz ise sariyer taraflarina ugruyor ve kendimi ii hissettigimde ise Rumeli Feneri yolunu kullaniyorum ( Malum her pazar bahcelievler - sariyer bedenen yormakta )

Gunun birinde yollarda karsilasma uzere

ANlasılan aramızda Bu canavar mekanı gormiyenler var

Ayrıca mekan sarıyer baslangıcı ile tam yol bisikleti antreman yeridir bilginize

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.696
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ramazan'dan sonra şuraya doğru bir tur yapalım kısmetse bakalım.

msd_57

Forum Bağımlısı
Tepki
487
Gitmedi isen Kacırdın derim
Yakın bi zamanda gitmeni isterim :)

( Bu arada bahcelievler olarak ramazan sonu bulusuyoruz dimi oraya kayabiliriz )

msd_57

Forum Bağımlısı
Tepki
487
Ya Basar sorma orayı ilk mahveden Koc universitesi oldu

ama rumelifenerinden ve son yıkılan villalardan o canım yesilligi sıkıstırıyorlar

bakalım ileride ne olacak orada biterse .........

Özgür Nevres

Forum Bağımlısı
Tepki
1.287
@Başar

Ne yazık ki gerçekten de oraların son birkaç yılı. O yol eskiden topraktı, yanlış hatırlamıyorsam 5 yıl önce asfaltlandı.
Emlakçı komşumun söylediklerine göre, İstanbul'un kuzeyindeki arazilerin fiyatları son 2-3 yıl içinde 10-20 ye katlanmış. Yani köprünün oraya yapılacağını en az 2 yıldır bekliyor, hatta "biliyor" arazi rantından ziftlenenler.

• Beğen
Tepkiler: A.Bülent Yamaner

msd_57

Forum Bağımlısı
Tepki
487
aslında medeniyet oralara koc universitesi sayeinde geldi :)

birde dedigin gibi 3. kopru orayla yusa tepesinden gececek

bir ek daha bilemiyorum kuzeye dogru gittikce yol olmayan yerlere kocam viyadukler yapılmakta

buralarda zaten arsalar ucmus

yani son zamanlarını guzel gecirmek gerekir oraları dedigin gibi

fas

Üye
Tepki
1
Bende Sariyer civarinda yeni rotalar bulmaya calisacagim acikcasi (tabii havanin elverdigi surece)... merak ettigim sizin Kilyos ve sonrasi hakkinda her hangi bi bilginiz var mi ? ornegin Kilyos'un batisindaki Demircikoy yada dogusundaki Gumusdere, Kesikkaya.

Bi iki sey daha soracam.. bu haftasonu Kilyos'a dogru bi deneme yapmak istiyorum. Merak ettigim Kilyos yolunun durumu ve ne kadar iyi oldugu yol bisikleti icin... ve sizin surus programiniz nedir (haftasonu / haftaici )
Belki bi ayar edip yeni rota bulabilir..

fas

@Juanito.Laguna

msd_57

Forum Bağımlısı
Tepki
487
@fas

Gecen yaz gumusdere ye dogru minibusle gitmistim

ama yollar gayet saglıklıydı ( yani zfit ) aslında oraları dusunmuyo degilim

gidisi saıyerden yokusu tamamladıktam sonra saga asaıya inis var ( koc uni tabelası ) ora degil

duz gidip doga koleji mevcut o yolu takiben yokusu tırmanıp elektrik merkezini takiben gidebilirsin

santralden sonra sol yaparsan bahcekoy sag yaparsan istikametin olur

bilgine

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.696
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@msd_57

Evet gidiyoruz. Bakırköy sahil şeridinden bir başlıyoruz Sarıyer'e hatta rumeli kavağına kadar zorlarız kısmetse

• Beğen
Tepkiler: msd_57

gizer

Forum Demirbaşı
Tepki
161
İsim
Özgür KUŞCUOĞLU
Bisiklet
Kron
Yakın zamanda Fener' e bir tur düzenlemek gerek.

msd_57

Forum Bağımlısı
Tepki
487
@gizer

bana uyar

tekte oraların tadı bi ayrıdır :)

malum zemin ve doga bi harika

Özgür Nevres

Forum Bağımlısı
Tepki
1.287
@fas

Gümüşdere ve Kısırkaya'ya da gittim. Yol güzel. Biraz fazla iniş-çıkışlı.
Kısırkaya gezimde çektiğim fotoğrafları aşağıdaki adresten görebilirsiniz:

(link)

@soneryen

Kavak zaten Sarıyer'e çok yakın. Ama asıl güzel manzaralar Rumeli Feneri yolunda, ama ta Bakırköy'den Sarıyer'e gelip bir de Maden yokuşlarını aşarak Fener'e gitmek çok zorlayıcı olabilir.

msd_57

Forum Bağımlısı
Tepki
487
@soneryen

bana uyar malum bakırkoyden tahmini 80 km kadar bilgin olsun

sencede sorun yoksa neden olmasın :)

@Juanito.Laguna

wallahi fotograflara baktım

gayet guzeldi

gitmis kadar oldum

ne zamandır oraların havasını alamadık bakalım hayırlısı

Özgür Nevres

Forum Bağımlısı
Tepki
1.287
@fas

Kilyos yolu en son gittiğimde iyi durumdaydı. Yol bisikletine uygun. Ancak bu hafta sonu Delta Bisiklet'in Belgrat Ormanı gezisine katılmayı düşünüyorum. Diğer hafta sonları size eşlik edebilirim.
Hafta içi iş sebebiyle o tür gezilere çıkamıyorum. İşe bisikletle gidip gelerek bu durumu telafi ediyorum. Akşamları genelde Mecidiyeköy'den Ortaköy'e inip sahilden Sarıyer'e pedallıyorum. Size uyarsa haberleşip birlikte pedallayabiliriz. Ama sahil yolu yol bisikleti için biraz bozuk gibi, her yeri kazdılar. Ben hibrid kullanıyorum, arada da dağ bisikleti.

fas

Üye
Tepki
1
saolasin ....benim kafamdaki haftasonlari teker teker Gumusdere, Kisirkaya, Demircikoy dogru yol almak ve rota bilgisi edinip Kuzeyin o gizeminde kaybolmak... zaten ilk isim bilgileri forum'dakilerle paylasmak olacak...

bilgilerin icin cok saol... ben cumartesi sabahtan Gumusdere yolunu deneyecem.. su an hava o gun icin bulutlu gosteriyo ... eger uygunda dusunursen haber et ...

tekrar saol

aksamustleri kac civari Ortakoy de oluyorsun... eger uygunsa senin icin beraber yol alabiliriz?

Kendi sitesinde bi aciklamaya rastlamadim. Delta Bisikleti'in Belgrat Ormani gezisi tam olarak hangi gun ve saat kacta ve belli katilma kosulu var mi?

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:
  • Beğen
Tepkiler: msd_57

msd_57

Forum Bağımlısı
Tepki
487
@fas

Bugun hava bulutlu vede yagmurlu

ama hafta sonu olay temizdir die bi dusuncem var ( ama bugun kesin yagmur yagar ise bu hafta sonu guzel olur senin icin ) :)

Özgür Nevres

Forum Bağımlısı
Tepki
1.287
Merhaba, Delta Bisiklet Belgrat ormanı gezisi için:

(link)

linkine bakabilirsin.
Akşamları 7:30 gibi Ortaköy'de oluyorum, ama 20-30 dakikalık oynamalar olabiliyor. Önceden haberleşirsek tabi tam kararlaştırılan saatte orada olurum.

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.696
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
msd-75 benim için uyar 80 km. problem olmaz. Bu arada mesajını son anda gördüm kusura bakma.