Sarıkamış Şehitleri Anma Bisiklet Turu EDİRNEKAPI ŞEHİTLİĞİ Turu 14.12.2014

Sinan Ş

Forum Bağımlısı
Kayıt
25 Mayıs 2014
Mesaj
628
Tepki
457
Şehir
Çengelköy
Bisiklet
b'Twin
Arkadaşlar,

Facebook'ta BUP ile gelen bildirimi size iletiyorum,

Küçükçekmece Bisiklet Grubu organizasyonu ile;

https://www.facebook.com/events/1000466346634386/?ref=3&ref_newsfeed_story_type=regular

Sarıkamış Şehitlerini Anma Edirnekapı Şehitliği Turu | Bisiklet Haber | bisiklethaber.com-cyclingnewstr.com

Küçükçekmece Meydan da Toplanma Saati: 08:30

Hareket: 08:50

Bakırköy Opet geçiş saaatimiz 09:20

Güzergah Sırasıyla Küçükçekmece Kent Meydanı-Florya-Yeşilyurt-Bakırköy-Zeytinburnu-Yedikule

Yedikule Işıklar Diğer Gruplarla Toplanma ve Hareket Saati: 10:00

Tüm Grub ve Bisikletseverlerin Ortak Buluşma Noktası SAHİLYOLU YEDİKULE ışıkları girişinde sağda bulunan İBB PARKIDIR

İstanbul'daki bisiklet grupları Sarıkamış şehitleri vesilesiyle tüm şehitlerimizi anmak için 14 Aralık Pazar sabahı bayraklarla donattığımız bisikletlerimizle Edirnekapı Şehitliği yoluna düşüyoruz.

Küçükçekmece'den katılım gösterecekler için toplanma noktamız her zaman olduğu gibi Küçükçekmece Kent Meydanı olacaktır. Sahil yolunu takip ederek Yedikule'den 100. Yıl Caddesi'ne saparak Edirnekapı Şehitliklerine ulaşacağız.


SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİ ANISINA
1914 yılının 15-22 Aralık tarihleri arasında, Sarıkamış yakınındaki Allahuekber dağlarında, Kars'ı Ruslardan geri almak için harekata katılan 60 bin asker donarak öldü.

Başkumandan vekili Enver Paşa büyük bir güçle, Rusları hiç beklemedikleri bir yerden, Allahüekber dağlarından aşarak vurmayı ve Kars'ı yeniden vatan topraklarına katmayı hedeflemişti.

Katılım Gösteren Gruplar ;

-Avrupa Yakası Bisiklet Grubu (AYPG)
-Bahçeşir Bisiklet Grubu
-Batı İstanbul Bisiklet Grubu
-Beylikdüzü Bisiklet Grubu
-BİSSEV
-DOÇEK
-Çelikoğlu Bisiklet Grubu
-Halkalı Atakent Bisiklet Grubu
-Güngören Bisiklet Grubu
-Gezegen Bisiklet Grubu
-Kalbin İçin Pedalla
-Kayaşehir Bisiklet Grubu
-Küçükçekmece Bisiklet Grubu
-Küçükçekmece Doğa Aktiviteleri Kulübü (KÜDAK)
-Turkuaz Bisiklet Grubu
-Parantez Bisiklet Grubu
-Pedalşörler
 
  • Beğen
Tepkiler: ouzoo
Scudo

Bisikletli Gezgin

Forum Bağımlısı
Kayıt
3 Mart 2011
Mesaj
3.894
Tepki
4.748
Şehir
Altındağ, Ankara
İsim
Mustafa
Bisiklet
Sedona
Etkinlik görüntüsü...


Katılan arkadaşlara ayrı ayrı teşekkür ediyorum... :alkis:
 

BF Okuru

Üye
Kayıt
2 Şubat 2005
Mesaj
8
Tepki
1
Tarihimizdeki bu acı olayla ilgili bir haber geçtiği zaman içimdeki yumruk tazeleniyor. Bir halt yiyip girdiğin savaşta, baldırı çıplak halde Irak çöllerinden yazlık elbiseyle aldığın ana kuzularını karlı dağlara sürmüşsün, o çocuklar düşmana bir kurşun dahi atamadan düşmüşler. Dağları aşıp Rusları kuşatacağım diyorsun. Dayanağın da, senden üç ay önce Polonyada korkunç bir risk alarak hasbelkader bir rus ordusunu kuşatıp yok eden almanlar. Lan heriflerin (almanlar) sınır boyunca demiryolları var, istedikleri gibi asker-cephane taşıyıp cepheye sürüyorlar. Sen topları dağlardan aşırmak için mandalarla çekiyorsun. Sendeki deli ve cahil cesareti, herhalde tarihte hiç hesap kitap yapmadan yola çıkıp çamura saplanan, adı büyük ama aklı küçük komutanlardan geliyor. Zaten öylesin. 2 sene içinde binbaşılıktan tuğgeneral payesine ulaşan, ancak bunu sindirecek tecrübesi olmayan adamdan da bu beklenir. Sonra da orduyu karlı ormanlarda kurtlara yem edip İstanbula dönersin, arkadaşlarına da "bunlar nasıl olsa bir gün ölmeyecekler miydi?" dersin.
Övündüğün Çanakkale zaferinden kendine pay biçersin, üç tarafından donanma ateşiyle desteklenen, sayıca üstün ve sipere yerleşmiş, tahkim olmuş düşman hattına hücum üstüne hücum emri verdirirsin. emrindeki alman general de bunu uygular. ölen sen değilsin çünkü. alt rütbelerdeki türk komutanlar sana mesaj yazarlar "hücumlarda eriyoruz, biz burada savunmada kalarak direnebiliriz, düşman nasıl olsa saldırmak zorunda, bekleyelim saldırsın, biz onları kıralım" derler, ama sendeki nerden geldiği bilinmeyen "düşman korkaktır" tavrından ötürü "düşman hücumlarla denize dökülecek" emirlerini tekrarlatırsın. asker şafakla beraber daha dün makineli tüfekle delik deşik olan arkadaşının üzerine basarak yeni mermilere hedef olmak için koşar, koşar... 250 bin zayiat nereden geliyor sorusunun cevabıdır.

"askerler, sırtınızda parkanız, elinizde tüfeğiniz, ayağınızda postalınız eksiktir, aşınız azdır, biliyorum, ama karşınızdaki ruslar sizden korkuyor, onlara saldırıp sarıkamış'ı, kars'ı alacaksınız, orada türlü nimetlere ve teçhizatlara kavuşacaksınız"
 
Yukarı Alt