sanki bi gün öleceğini biliyor gibiydi

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında mustafa susam tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. mustafa susam

  mustafa susam Kıdemli Üye

  Kayıt:
  20 Aralık 2009
  Mesajlar:
  240
  Beğeniler:
  75
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Motobecane
  Seviye:
  değerli bisikletforum üyeleri benim aklımdaki karışıklık çok ciddi konuşulan herşeyden çok daha ciddi herkes bir gün öleceğini biliyor üniversiteler bitiriyor mastır yapıyorlar yüzlerce kitap okunuyor sonunda kültürlü,medeni biri oluyorlar binlerce bilim adamı araştırıp her bi şeyi buluyor ALLAH ın 1 olduğunu düşünemiyor herşeyi birileri yaptıysa bu evreni de BİRİ yaptı diye düşünemiyor her türkçe konuşan müslüman olduğunu söylüyor çoğu cuma namazına bile gitmiyor oysa KİTABIMIZDA nasıl yaşamamız gerektiği konusunda herşey eksiksiz bi şekilde yazılmış durumda ama biz özlü sözler söyleyen william shakespeare gibi bi sürü adamın sözlerinde mantık, yaşama dair banko notlar arıyoruz.
  bi çoğumuz 5 vakit namaz kılmıyor (bende) hergün beş kere namaza çağrılıyoruz ama gitmiyoruz hep bişeyler peşinde beynimiz alakasız şeyler düşünüyor.
  aklımızda hep yapamam ben bu devirde herkesin haline baksana hepsi aynı tv yi açsan kıçı açık kızlar, reklamlar aynı yiyesim var,ye beni, napabilirim diyor insan; tv izlemesem sokakta hep önüme baksam yaşlılarla camiye gitsem bunları yapınca herşey iyiye gidecek bunu biliyorken yapamamak beni isyankar hayattan keyif almayan monoton düşünceli bi insan yapıyor pesimist olmak zorundamı benim gibiler.
  yaşlanınca geç kalmışlık,
  yaşlanınca aynaya bakmak,
  yaşlanınca ahireti düşünmek
  yaşlanınca camiye gitmek
  yaşlanınca iyilik yapmak
  bi gün öleceğini anlayınca pozitif düşünmek kurtarır mı dersin?
  (ALLAH BÜYÜK BEN İYİ BİRİYİM KÖTÜLÜK YAPMADIM DEME! DEDİĞİN AN SENİ KURTARMAZ EMİN OL.)
   
 2. A.Taha TERCAN

  A.Taha TERCAN Aktif Üye

  Kayıt:
  15 Ocak 2011
  Mesajlar:
  172
  Beğeniler:
  109
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Pesimist olmak zorunda değil insanlar bence... Peygamberimiz (S.A.V.) ile ilgili daha da derin okumalar yaparsan bence güzel bir çok şey keşfedeceksin. SEVMEK çok çok önemli... Her şeyi sevmek lazım...Burada bisiklet sporu ile ilgileniyoruz ki bu Dünya'ya bağlılığımızı ve doğa sevgimizi gösterir... Müslümanlığın en büyük özelliklerinden biridir sevmek... Mevlana'nın en özlü sözleridir sevmek... Asıl özgürlük nefsinin istediğini yapmak değildir...Zincirleri kırmak gerek... İşte o zaman insan daha iyi hissediyor. . .Dengeli bir insan olmak budizm, bilmemneizm ile olabilir doğrudur ama bence namazdan güzel meditasyon, dinimizden güzel iç huzur yoktur... Nacizane görüşlerim bunlardır... Muhabbetle kalın... İyi olan her şey güzel kötü olan her şey beterdir... Güzellikler iyiliğe, iyilikler sevaplara, onlar da cennete götürürler... En öndemlisi de " İman etmedikçe cennete giremezsiniz! Birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olamazsınız."

  Not: Bir empoze değil sadece görüşlerim ve bana iyi hissettiren şeylerdir bunlar.Paylaşmak istedim. Herkese, her şeye saygım sonsuz...
   
 3. Harun Salcı

  Harun Salcı Bisikletkolik

  Kayıt:
  8 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  1.380
  Beğeniler:
  652
  Şehir:
  İnegöl/Bursa
  Seviye:
  Ben de tüm dinlere saygılı biriyim.Şunu sormak istiyorum.Herşeyin bir yapanı varsa evreni yaratanı (Allah'ı) da biri yapması lazım.Burada işler sarpa sarıyor.
   
 4. Oktay Ataş

  Oktay Ataş Kıdemli Üye

  Kayıt:
  30 Mart 2010
  Mesajlar:
  241
  Beğeniler:
  112
  Şehir:
  Moda, Kadıköy, İstanbul
  Seviye:
  Felsefe'nin en büyük sorularından birisi bu zaten en tartışmalı olay. Bende müslümanım namaz kılmıyorum ama kimseye haksızlık yapmıyorum, iyilik, paylaşım yapmaya çalışıyorum yapabildiğim kadar. İslam düşüncesinde herşey ibadet değildir. İyilik, hoşgörü, yardımlaşma, paylaşım, dürüstlüktür. Dinlerde çok karışık olaylar var mesela bana Deistlerin düşüncesi çok mantıklı geliyor. Eğer herşeyin kusursuz yaratıcısı bir Tanrı varsa insanları kontrol etmesine gerek yoktur diyorlar ki gayet mantıklı.

  Harun'un da dediği gibi karmaşık olan bir şey var ortalıkta. Ateistlerin bir düşüncesi de "Eğer tanrı varsa ve herşeyi yapabilecek güçteyse kaldıramayacağı bir taşı yaratabilir ama bunu kaldıramaz bu durumda tanrının sınırsız gücü yoktur."

  felsefeciler bunları araştırdığı için çok çeşitli inançlara inanıyor. Bu işler çok karışık insanların bir dine bir inanca sahip olabilmesi için bence bütün din ve düşüncelerin bilgisine sahip olunması bütün din kitaplarının okunması, anlanması gerekir.
   
 5. Mustafa Acar

  Mustafa Acar Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  2 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  829
  Beğeniler:
  550
  Şehir:
  Konya
  Bisiklet:
  Kron
  Seviye:
  biraz garipsedim yani acaba benmi yanlış anladım yoksa "allahında bir yaratıcısı var" onumu düşünmek gerekiyor.cevap verirseniz sevinirim..:)
   
 6. Harun Salcı

  Harun Salcı Bisikletkolik

  Kayıt:
  8 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  1.380
  Beğeniler:
  652
  Şehir:
  İnegöl/Bursa
  Seviye:
  Mesela sen evreni Allah yarattı diyorsun.Ama Allah'ın ezelden beri var olduğunu söylüyorsun.Böyle bir şey demedin de öyle varsayalım.Peki Allah'ı var eden bir güç de olması gerekmez mi?Hiçbir şey kendi kendine oluşmaz sonuçta.Bu böyle sonsuz döngü içerisinde devam eder.
   
 7. Haşim Okyay

  Haşim Okyay Onursal Üye

  Kayıt:
  17 Ocak 2008
  Mesajlar:
  5.246
  Beğeniler:
  4.705
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Forum kuralları madde (5)'e binaen, konu kilitlenmiştir arkadaşlar.

  Anlayışınız için teşekkürler.

  05-) Tehdit edici, küfürlü, örf ve adetlere karşı, nefret dolu ya da çok miktarlarda istenmeyen mesajlar göndermek; din, dil, ırk ayrımına yönelik iletiler göndermek ve materyaller kullanmak; forum yöneticilerini ve kullanıcılarını küçümser davranışlar sergilemek yasaktır.
   

İlginizi Çekebilir

upload_2016-5-10_15-11-39.png
İki hafta önce yol grubuyla buluştuğumda benim yaşlarda Serdar adlı bir arkadaşın bir iki ay önce koroner bypass ameliyatı olduğunu öğrendim. Doktorunun tavsiyesi üzerine sahilde çok düşük tempo...
4.JPG
Bisiklete yaptığımız faydalı yükseltmelerden biri kilitli pedal. Kilitli pedalın güç aktarmada faydası, çalışmayan bazı kasları da çalıştırarak sadece itme değil çekme kuvvetini de uygulatması,...
rub-down.jpg
Merhabalar, Bicyling.com'un güzel bir makalesini paylaşıyorum :) Alıntı yapılan metin; 8 Quick Recovery Tricks to Get You Back on the Bike Bisiklet üzerine tekrar çıkmanızı hızlandıracak 8 püf...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.