Sanırım neredeyse soyuluyordum!!?

Kerem Özbayrak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.688
Bisiklet
Giant
Arkadaşlar bugün garip bir şey geldi başıma. Her zamanki bostancı-kadıköy-pendik turumu yaparken Maltepe taraflarında (saat sabah 9 gibi) araba yolunda ilerlerken telefonuma bakmak için sağa çektim. Hemen arkamdan bir motorsiklet önce yanıma yanaştı sonra da hafif önüme kırarak durdu. Bir süre bakıştık, kendime tamam dedim ilk gasp olayını yaşamana ramak kaldı. Adam gebzeye nası giderim diye sordu. Adama pendik tersane, oradan e-5 vs tarifi verirken dikkatimi çekti cevabımı dinlemiyordu, boş boş baktı. Tekrar sordu, o an refleks olarak en ufak bir gelişmede kaldırıma çıkıp terse basarım gibi planlar yapmaya başladım. Aramızdaki zayıf iletişim gitgide azaldı ve sonunda bir şeyler geveleyip isteksizce uzaklaştı. Sanırım bir girişimde bulunamadı, cesaretini toplayamadı veya bir şey yapmamaya karar verdi. Belki de ben kuruntu yaptım.

Sadede gelirsek arkadaşlar olası bir saldırıda kendimce kaldırıma çıkmak, terse basmak falan anlamsız planlar kurdum bugün. Yapmamak gerek. Bu tip durumlarda 3-5 para, telefon hesabı yapmayın. Verin abi ne varsa bırakın defolup gitsin. Bir tane canınız var. Zaten adam böyle bir şey yapacaksa bir çok şeyi göze almış demektir. Siz medeni bir insan gibi sulara basmadan kaçmaya çalışırken bu adamların ne yapacağını kestiremeyebilirsiniz.

Scudo

offom

Üye
Tepki
19
İsim
Ömür Can Kayaokay
Bisiklet
Mosso
@Kerem Özbayrak Öncelikle geçmiş olsun. Bence kuruntu yapmamışsınız, "Aramızdaki zayıf iletişim gitgide azaldı" sözünüz bence her şeyi açıklıyor. Ben de ne zaman anayola çıksam tacize uğruyorum, otomobil, motorsiklet farketmez ya bağırarak geçiyorlar, ya uzun uzun kornaya basıyorlar ya da şakasına beni yolun dışına sıkıştırıyorlar. Bir gün biri yolumu kesip galiba soyacak beni, bir de dövüp kenara atıcak. Alınması gereken önlemler nedir acaba?

• Beğen
Tepkiler: Kerem Özbayrak

mesutmutlu

Üye
Tepki
33
İsim
mesut
Bisiklet
Merida
@Kerem Özbayrak sayın abim öncelikle geçmiş olsun mu demeliyim bilemedim...
Şahsi fikrim mümkünse bitinizi de vermeyin kaldı ki insanlara verin kurtulun önerisi algısı v.s yanlış işler öneriler.

• Beğen

Kerem Özbayrak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.688
Bisiklet
Giant
@mesutmutlu

Mesut Bey bilmiyorum insanlara tersi bir öğüt vermek ne denli doğru olur. Burada dikkat edilmesi gereken şey, karşınızdaki kişi sizden bir şey istemiyor, sizden onu alıyor. Alırken bunu sizi tehdit ederek yapıyor. Tehdit sürecini de elindeki keskin bir aletle, belki silahla vs ile yapıyor.

Şöyle bir örnek vermek isterim. Discovery channel'da bir belgeselde kendini savunma ile ilgili bir program vardı. Sunan kişi çok ciddi dövüş ustası ve eğitmeniydi. Adamın kısaca dediği tek şey, "ne ve kim olursanız olun direnmeyin ve o anki tehditten kendinizi sıyırın" idi. Benim düşüncem bu, karşı koymamalı. selamlar..

@offom Dostum ben de bilmiyorum ama bisikletine vea kaskına kamera takıp bunları kayıt altına alabilir daha sonrasında şikayette bulunabilirsin ancak bu başına devamlı gleiyorsa güzergahı değiştirebilirsin. Geçmiş olsun sana da.

@kuşlar gibi özgür Teşekkürler. Biber gazı uzun zamandır aklımda açıkçası. Belki de önlem amaçlı taşımalı.

ozeltimci09

Daimi Üye
Tepki
170
İsim
Özgür
Bisiklet
Whistle
Bende kesinlikle hiçbirşeyimi vermem zor da kalmadıkça sopaysa sopa bıçaksa bıçak tedbirli gezmekte fayda var her daim

• Beğen
Tepkiler: mesutmutlu

Kerem Özbayrak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.688
Bisiklet
Giant
Arkadaşlar canımı tehlikeye atacağım tek an eşim, çocuğum vs yakınımın canına kastedildiği andır. Cebinizdeki değersiz kuruşlar için ve kaybedecek hiç bir şeyi olmayan bir suçluya ders vermek için düşünmeden karşılık vermenin doğru olduğunu düşünmüyorum. Ama tabi ki herkes kendinden sorumlu. Umarım hiç birinizin başına bu tip bir durum gelmez.

ozeltimci09

Daimi Üye
Tepki
170
İsim
Özgür
Bisiklet
Whistle
Ya hani ben bir güvenlik gücü olarak tabancam her daim yanımda öyle bir durumda canıma kasıt var ise silahımı kullanırım ama böyle imkanı olmayanda biber gazı sopa bıçak yanında taşıması lazım bence çünkü öyle an oluyor bisikletle ıssız yerlerden gidiliyor... Allah bu tarz kişilere fırsat vermesin

• Beğen
Tepkiler: Selami53

seko28

Üye
Tepki
82
Bisiklet
Salcano
bilmiyorum diyip uzaklas dovebiliyosan dov ,basina boyle seyler cik geliyorsa yaninda kucuk bi sopa biber gazi falan tasi.. her onumuzu kesene telefonu parayi verseydik cebimizde zirnik kalmazdi kardes kendini savunmayi ogrenmeni oneririm

Kerem Özbayrak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.688
Bisiklet
Giant
@seko28 Hocam "bilmiyorum" kısmı her zaman olmuyor. Zaten karşındakini "bilmiyorum de" dediğin kısımda tartıp ne olduğuna karar veriyorsun. Senin ve diğer arkadaşların gözünden kaçan veya benim vurgulayamadığım bir şey var sanırım. Bakın ben bu kişiden korkmadım :) beni hiç korkutmadı. İnsan cebindeki malını korktuğu için vermez her zaman. Benim iyisiyle kötüsüyle bir hayatım var. Bu herifin kaybedecek bir şeyi yok. Ya da şöyle özetleyeyim. Biz bu arkadaşla kavgaya tutuştuğumuzda eğer benim elime sivri bir cisim geçerse ben buna saplamam ve yumruklamaya devam ederim ama bu arkadaş eline sivri bir şey geçirirse benim kalbime düşünmeden saplar. Bunun dışında herkes karşısındakine tekme tokat karşı koyma gücüne sahip olmayabilir. Fiziksel olarak ne yapalım hepimiz spor salonlarına mı koşalım? Kendini savunabilen savunsun ancak lütfen bu yazıyı okuyan herkese direk, "karşı koyun, biber sıkın, cebinizdeki sivri bişeyleri kullanın" gibi mesajlar vermeyin. Bu arada kardeş cevabın hepsi sana gibi oldu, genele yazmak istedim.

yihehe

Üye
Tepki
169
İsim
emre
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
b'Twin
Geçmiş olsun, siz soyuluyordum deyince aklima geldi... sabahları saat 5-6 civarı cıkıp bisiklet sürüyoruz geçen sabah boş caddelerde yankilanan bir alarm sesine dogru yaklasirken, bi baktik marketi soyuyorlar, tahminen çalıntı camı patlatılmış bir araca sigaralar yazarkasalar maskeli 3 kisi tarafinda taşınıyordu. Olay gormek bile bizim için şok etkisi yaratmıştı farkina varamadanbir anda olayin gibinden gectik ve 50 metre kadar uzaklastik polisi arayalim diye yolun kenarinda durduk ama sanirim orda hata yaptik bu sahislar o ara islerini bitirip hızla bize silme gecerek uzaklastilar. Kendimizi kaldirima zor attik. Plakalarida sökmuslerdi.
Yine bi aksam bi doblo geri viteste çıkilabilcek en yuksek hizla grup sürüşümüzün ortasına son sürat daldı. Bazi arkadaslarimiza surterek carpti Biz tepki gostermek icin adama kosarken adam hızla kaçtı, fark ettiki az ilerde polis cevirmesi var. Cevirmeden gözü dönmüş bicimde geri geri kacan bu arac bizi bicebilirdi.

• Beğen

Kerem Özbayrak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.688
Bisiklet
Giant
@kare2emre Çok geçmiş olsun Emre, ucuz atlatmışsınız. İlk olayda şansınız da varmış ki size karşı bir hamlede bulunmamışlar. İnsan bu tip ani gelişen olaylarda ne yapacağını o an kestiremeyebiliyor. Güvenli sürüşler dilerim.

• Beğen
Tepkiler: Hüseyin Odabaş

seko28

Üye
Tepki
82
Bisiklet
Salcano
Tabi oyle ama ben giresunda yasiyorum burda bile ayda iki uc kere oluyor istanbul gibi bi yerde yasiyosaniz eger kendinizi herhangi bi sekilde korumak yarariniza olur diye soyledim konusarak anlasamayacaginiz insanlar olur bazen paranizida verseniz evin tapusunuda ustune yapsaniz yine o elindeki bicagi sokmadan gitmeyebilirler en azindan korkutmak icin bisiler alsaniz yaniniza daha iyi olabilirdi ama genel olarak haklisiniz :)

• Beğen

DDŞ

Üye
Tepki
52
İsim
Doğukan
Bisiklet
b'Twin
Gecmis olsun. Nacizhane, boyle durumlarda ne sorarlrsa isterlerse istesinler olumsuz cevap verin. Bilmiyorum, yok bende gibi cevaplar kestirip atmaniza yardimci olur. Cunku siz birseyler ararken veya anlatirken dikkatiniz dagilacak karsinizdaki de cesaretini toplayacaktir. Kestirip atmaniz siyrilmaniz icin en hayirlisidir. Biber gazi guzel bir secenektir, yaninizda bulundurun. Kisa ve net hayir cevabini verirken gozlerinin icine kararli bir sekilde bakin ve bu sirada elinizi yavasca biber gazina atin. Bu sizin kararli oldugunuzu ve ondan gelecek bir hamleye karsilik vermeye hazir oldugunuzu gosterir.
Biber gazi zaten basit ve oldukca etkili bir yontemdir.

• Beğen