Samsun Trabzon Hopa Batum (Karadeniz Sahil Turu) 1. Gün

pedalterapi

Daimi Üye
Tepki
1.136
İsim
erhan erdem
Bisiklet
Carraro
Yazın yapılan turun kışın günahı olmazmış :)
Biraz tembellik biraz da iş yoğunluğu derken Eylül ayının başında yaptığım turu 3 buçuk ay sonra yazabiliyorum. Türkiye sahilleri turumu hem iş hem eş durumundan dolayı 7-10 günlük etaplar halinde tamamlıyorum. Daha önceden Çanakkale - İzmir, Antalya - Mersin turlarımda bu büyük turun etaplarıydı. Sıra Karadeniz turunda diyerek Samsun'dan Zonguldak yönüne bir rota planlamıştım ancak birlikte gitmeyi planladığım arkadaşımın annesi rahatsızlanınca maalesef gelemedi. Bende tek başıma biraz daha konformist düşünerek Samsun'dan Hopa - Batum yönüne rotayı değiştirdim. 31 Ağustos Cuma günü gece 23:00 gibi aştiye arkadaşım arabayla getirdi ve birlikte "cesur"u söktük parçaladık sardık sarmaladık Kamil Koç'un 23:59 otobüsüne yerleştirdik. Ve macera başladı :)

185660

Sabah tam 06:00 da Samsun otogara ulaştık. Hemen malzemelerimi bir kenara çekip Cesur'u topalamaya ayarlarını yapmaya başladım. 30 dk sonra navigasyondan sahile çıkan ana yola düştüm. Samsun'da ki ilk işim hemen yola koyulmak değil Atakum'da börekçi dükkanı olan dostum İsmali ziyaret etmek ve sabahın ilk sıcak börekleriyle kahvaltı yapmaktı. İsmail ekmek teknesini sabah 8 de açıyor. Bu sebeple direk ana yoldan direk sahile, daha önceden ziyaret etmiş olduğum Amisos Tepesiydi. Sıcak Tepsi Börek Salonu açılana dek üj bej fotoğraf çekeyim dedim. Neredeyse pedal bile çevirmeden sahile doğru iniyordum ki dakika bir gol bir ilk köpek kovalamasını yaşadım. Yol bomboştu kask aynama baktım en sağ şeritten en sol şeride geçtim köpek sakinleşti :) 07:00'de içimde tatlı bir heyecanla Amisos Tepesine ulaştım. Biricik karımı aradım biraz deniz kıyısında olmanın havasını attım birazda yalnız olmamdan dolayı endişelendiği için her şey yolunda mesajımı verdim.

185661

185663

185662

185664

185665

07:30 gibi Atakum'a doğru yola koyuldum. Bir Angaralı olarak girdim bisiklet yoluna 4 heybeyle zor oldu biraz ama bir süre sonra dayanamadım bozuk köy yolu gibiydi tangur tungur bisiklet yolu. 08:00 gibi Sıcak Tepsi Börek Salonu'na ulaştım. İsmail dükkanı açmış sabah hazırlıklarını yapıyordu. benim gideceğimden de haberi yoktu. Sürprüzzzzzzzz !!! selamlaştık kucaklaştık "Börek yemeye geldim" dedim :)

185666

185667

185668

185669

Muhabbet çok koyuydu saat de 10:00'u geçmişti. Yolcu yolunda gerek diyerek vedalaştık ve bastım pedala.
Lastik havalarım bisiklet yüklü olduğu için 35 psi seviyelerindeydi. Pompayla o kadar basabildim. Şehir içinde bisikletçilerin ve motosikletçilerin çok olduğu bir arka sokağa girdim. Kocaman SALCANO yazan bir bisikletçiye girdim " biz onu şişiremeyiz " dedi :) Bildiğin uğraşmak istemedi adam. Tenezzül etmedi. Sonuçta presta (ince) sibop. Neyse başla bir yerde ideal hava basıncını ayarladıktan sonra Bandırma Vapuruna doğru ilerlerken BİM markete girdim ve bir paket hurma bir paket de cevizi aldım. İleride lazım olacaklar :) İlk gün hava çok sıcaktı güneş kremini de sürmeyi unuttuğumu ilk günden eldivenin izini ellerimde görünce fark ettim :)

185670

185671

185672

185674

Bandırma Vapurunu ziyarete gittiğimde bisiklet içeriye almadılar daha önceden de ziyaret ettiğim için içeriye girmedim uzaktan fotoğraf alıp yola çıkmak istedim. Vakit öğlen oluyordu ve hala Samsun'dan çıkmamıştım. Yola çıktım artık aylardır beklenen yolculuk başlamıştı. Bol Bol su molası vererek ilerledim. acıkmaya başlamıştım ki Tarihi İstek Pidecisinde güzel bir pide gömdüm.

185675

185676

185677

185678

Sonra Çarşamba'yı sel almadan ( iğrenç espri için özür ) Çarşamba'dan çıktım ve Terme'ye az kala akşam yemeği için alış veriş yapmaya bakkala girdim ve bakkalda ki genç arkadaştan ilerideki Miliç Park'ta çadır kurabileceğimi öğrendim. Gittiğimde güvenik görevlileri yalnızca ailelerin çadır kurabileceğini söyledi. "Abi önceden tek kuruluyordu ama bir asayiş olayı oldu sonra yasaklandı yalnızca ailelere izin var" dedi. Zaten kocaman tabeleda da yazıyordu ısrar edemedim. 100 metre geride yine son derece güzel bir yere yönlendirdi. Kendime kuytu bir köşe de yer bulup akşam yemeğimi pişirip yedim. Aile yeri olmadığından bir yarım saat kadar gürültülüydü ama sonra bir ben bir cesur bir de deniz esintisi gece huzurlu bir uykuya daldık.

185679

(link)

(link)

(link)

(link)

(link)

Dosyalar

Scudo

pedalterapi

Daimi Üye
Tepki
1.136
İsim
erhan erdem
Bisiklet
Carraro
@Bahri Kaplan
selamımı söyleyin :) hem aile dostum hem de bisikletçi dostudur İsmail :)

Tepki
228
İsim
Volkan
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Çok güzel yazı olmuş, keyifle okudum, ikinci güne geçiyorum Erhan emeğine sağlık.