Samsun - Artvin sahil yolu bisiklet turu

Tepki
5
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Atala
Merhaba,

Öncelikle şimdiden fikir verebilecek ve yardımcı olabilecek olanlara teşekkür ederim.

20 Temmuz'da yaklaşık 15-20 gün sürmesini planladığım bir yola çıkacağım. İstanbul'dan Samsun'a otobüs ile bisikleti taşıyıp oradan Artvin'e kadar gidip geri gelmeyi planlıyorum.

Ancak ilk kez bu tür bir tur yapacağım. Daha önce amatör birkaç günlük kamp tecrübem oldu ancak bu türlü olmadı. Sportif birisiyimdir. İstanbul'da Belgrad ormanına en az 2 hafta da bir gidiyorum bisiklet sürmek için.

Ana konu olarak sormak istediğim birkaç soru var.

1- Sizce günde kaç km yapabilirim?

2- Potansiyel tehlikeler nedir?

3- Yanıma almam gereken ekstralar vb. değerli tavsiyeler verebilir misiniz?

Salcano city sports yol bisikleti ile çıkacağım. Çıkmadan evvel bakım yaptırıp, patlamaz tekerler taktırıp ve 50 lt heybe alarak başlayacağım. Ayrıca tamir kiti de aldım.

Toplam 1000 km civarı bir mesafe var. Benim gibi kısmen acemi sayılabilecek bir kişi bunu kaç günde bitirebilir?

Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato
Scudo

JusTiMe

Siyah Bisiklet Delisi
Tepki
1.117
İsim
emre
Bisiklet
Mosso
Mesafe merkezler arası 567km yol bisikletin ile hız yapıp gideceğim dersen günde muhtemelen 200km rahat gidersin. Nedeni ise yolların yüksekliği en fazla 70m ama her ihtimale karşın dikkatli gitmen şart!
Yanına ne kadar az şey alırsan o kadar iyi marketlerden hızlı çorba almank tavsiye ederim termos şart muza gelince onu da her gün marketten 2 tane alırsın sabah akşam yersin yanında taşıman pestilini çıkartırsın 4 tane powerade iş görür herhalde suya gelince yanında getireceğin matarayla günde 3-4lt içmelisin tecrübeli arkadaşlar daha ayrıntılı anlatırlar.
Suyun en güzeli Karadeniz'de akar ne de olsa Giresun ve sonrasında tabi bu arada sana tavsiyem

Ordu'da teleferik, Giresun'da mavi göle gitmelisin. Trabzon da Sümela Manastırına, Rize'de de kaleye son olarak Artvin'de de Kemalis tabi oralarda yaşayanlardan öğrenebileceğin yerdir...

Tepki
5
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Atala
@JusTiMe Bilgiler için teşekkürler. Aklıma takılan bir husus var, teleferik vb. yerlere giderken bisikleti nerelere bırakabilirim? Ayrıca google dan araştırınca Giresun dan sonra pek kamp alanı bulamadım. Öğretmenevlerini araştırdım. Öyle bir rota yaptım. Nerelere çadır atabilirim? sagolun.

• Beğen

JusTiMe

Siyah Bisiklet Delisi
Tepki
1.117
İsim
emre
Bisiklet
Mosso
@Abdurrahim Erol Trabzon'da oturuyorum ne yazık ki oralara hiç gitmiş insan değilim. O yüzden hiç 1 fikrim yok nasıl konaklayacağını :S

• Beğen
Tepkiler: Abdurrahim Erol

cem_filiz

Daimi Üye
Tepki
301
İsim
Cem Filiz
Bisiklet
b'Twin
Kondisyon durumunuzu bilmiyorum. Ama yolu büyük ölçüde (Samsun Trabzon arasını) biliyorum. Şöyle tavsiye vermeye çalışayım.

Neredeyse dümdüz ve neredeyse tamamı bölünmüş yol. Yarım şerit kadar emniyet şeridi var, o mühim, bazı yollarda çizgi asfalta sıfır oluyor ve arabalar çok yakın geçiyor, burada o problem yok.

Sıklıkla yerleşim yeri var, orta halli oteller de var, ama kamp alanlarını hiç bilmiyorum. Bazı arkadaşların benzin istasyonları yanına vs kamp attığını okuyorum burada, ama emniyet kısmı tartışılır. Yanlış hatırlamıyorsam, Ünye ile Ordu arası bir tünel var, buradan bisikletle geçmek tehlikeli olabilir, Perşembe'den geçen eski sahil yolu var. Daha dar ve biraz yokuşlu. Ben genelde tünelleri pek sevmiyorum, yukarıda yazdığım gibi, emniyet şeridi mesafesi kalmıyor. Yukarıda arkadaşımız günlük 200km gidersin demiş, ama hem biraz iddialı buldum (yine kondisyona bağlı), hem de o kadar sürünce oturup dinlenip etrafın keyfini sürmeye pek vakit kalmayabilir.

Ben yarın 10 yaşındaki oğlumla 17 günlük Münih --> Viyana turuna gidiyorum, ama yazın ilerleyen kısımlarında eşimle birlikte sizin bahsettiğiniz rotayı yapmayı planlıyorum.

Şimdiden iyi pedallamalar.

@Abdurrahim Erol

Yanlış hatırlamıyorsam, teleferik için bilet alınan bir gişe var. Oradaki insanlara da söyleyip, arkasında vs kuytu bir yere bağlarsanız sıkıntı olmayacaktır diye düşünüyorum.

Cyanide

Daimi Üye
Tepki
404
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Güzergah konusunda pek fikir sahibi değilim fakat Trabzon Rize ve civarında normalinden fazla yağmura yakalanmanız kaçınılmaz olur, yağmurluğunuz ve heybe için koruyucunuz mutlaka olsun. Samsun, Trabzon, Rize kordon boyu gideceğiniz düz bir yol olacak, hatırladığım kadarı ile çok fazla eğimi yok.

JusTiMe

Siyah Bisiklet Delisi
Tepki
1.117
İsim
emre
Bisiklet
Mosso
@cem_filiz Yolda 1 pedallama ile iyi hız yapacağından eminim dağ bisikleti değil ne de olsa
@Celâl Y. Aynen iyi hatırlattınız yağmur sıkıntı çıkartabilir her ihtimale karşın alınmalı

• Beğen
Tepkiler: Abdurrahim Erol

cem_filiz

Daimi Üye
Tepki
301
İsim
Cem Filiz
Bisiklet
b'Twin
@JusTiMe

Biraz zor hocam. Yol bisikleti ile birlikte her önüne gelenin günde 200 km yapması zor, dediğim gibi, kondisyon mühim. Arkadaş da iki haftada bir bisiklete binebildiğini söylemiş, yani çok yüksek bir kondisyon beklemek doğru olmaz. Dağ bisikleti değil ama, yine de duruşu yol kadar yatık olmayan ve pedaldaki gücün birazını emen amortisör mevcut (EDIT: kilitlenebilirmiş sanırım). Sırf dişli lastiği yok diye uçacak gibi düşünmemek lazım.

Yol bisikleti ile uzun yolda 30 km/saati bile kondisyonu iyi arkadaşlar anca yakalar. bu bisiklet ile uzun mesadefe 25 km/saat ortalama bile bence zorlar - ki 25 km/saat ortalama ile gitse günde 8 saat bisiklet sürmesi lazım.

Sanki o kadar da emin olunacak bir durum değil gibi, ne dersiniz? :harika:

Tepki
1
Samsun Artvin arasını biliyorum. yol genel olarak düz ve asfalt kaplama sorunsuzdur. yol kenarlarında yeterince geniş emniyet şeritleri var. lakin karadeniz sahil yolu özellikle tır kamyon ve otobüs olarak çok yoğun kullanılıyor. özellikle tır ve otobüs sürekli olarak yollarda yoğun şekilde karşınıza çıkar. ayrıca yol boyunca yerleşim yerleri birbiriyle bitişik halde olduğu için ilçeler arası çalışan minibüsler vardır ve trafik kurallarını çok önemsediklerini görmedim ben çok çok dikkatli olmak lazım. bir diğer husus özellkile Ordu Nefise akçelik tüneli ile başlayıp artvine kadar devam eden tüneller var çokça ve tünel içinde emniyet şeritleri bisiklet için uygun değil ve çok tehlikeli. hız kurallarını pek takan yok tünel içlerinde bu yüzden kesinlikle önermem. önceki gün sırf meraktan tünele girdim ve hayatımın soon hatası olabilirdi. bir kamyon o kadar yakın geçtiği nerdeyse oraya pestilimi çıkaracaktı. bende bisikletten inip tünelin en dibinden duvar tarafından adeta sürünerek tünelden çıktım. yoğun trafik tünel içinde inanılmaz gürültü yapıyor bu bile dikkatin dağılmasına yeterli sebeb. aman ha tünele girmeyin girmek zorunda kalırsanız tünel içinde bisiklet kullanmayın. bu kadar net söylüyorum çok tehlikeli. bir başka husus ise zırt pırt yağan yağmurlar için önlem almak ve uygun lastikle yola çıkmak lazımdır. konaklama için sahilde kamp yerleri olduğunu pek sanmıyorum ama uygun sakin yerlere çadır atabilirsiniz.

• Beğen

JusTiMe

Siyah Bisiklet Delisi
Tepki
1.117
İsim
emre
Bisiklet
Mosso
@cem_filiz Bu yorumundaki durumu gerçekleştirdim ama Bende pert hale düştüm :D Bulunduğum yerden Rizeye 92km var. Rizede azcık dolaşmalar falan ve geri dönmeyle birlikte 200km gerçekleştirmiş oldum. Toplamda 9 saat bisiklet sürdüm... Eve giderken fazla dinlendim sebebi berbat sele yüzünden popoda brooks sele yok ki 2000km gideyim :D

• Beğen

OmerCycler

Üye
Tepki
70
İsim
Ömer
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Karadeniz yolları boş olduğu için hız sınırina dikkat eden yok. Çok dikkatli olun. İyi yolfucuklar

• Beğen

Yunus EROL

Üye
Tepki
556
İsim
Yunus
Bisiklet
Mosso
Merhaba. Bu yolu yakın zamanda ben de planlıyorum. Samsun dan Artvin 15 20 gün sürmez bence. Tabii bu şehirlerde geçireceğiniz vakte göre değişir. Samsun Rize arası yol ufak birkaç eğim hariç düz yol sayılır. Karadeniz dağlıktır rampadır görüşünün aksine burada yol sahil yolu olduğu için düz yol. Bence günde 90-120 km arası rahatça yapılır. 150 180 kimlere çıkmak için çok uzun süre bisiklet kullanmak gerekiyor. Arkadaşların da yazdığı gibi Perşembe Ordu arası tüneller var. Eğer tünellerin geçeceksiniz bisikletten inip yürüyün. Kenardaki yükseltiye çıkıp yürümek en mantıklısı bence tünellerde. Tünelde bisiklet sürünce yol sıfır gitmek gerekiyor. Çok kasıyor insanı. Eğer tünellerde girmeyip eski yoldan giderim derseniz orada baya dik rampalar var. Manzarası ayrı güzel tabii. İyi yolculuklar kazasız belasız inş.

Metin_S

Gezgin
Tepki
138
İsim
Metin S
Bisiklet
Diğer
Bence Artvin tarafından gelmek daha mantıklı.Tünellerde kaçış yeri var,gidiş tarafında yok.Çoğu turcu diğer taraftan gelin diyor.Sahil boyu düz,Rize başta olmak üzere yaylaları es geçmemek lazım (görmediyseniz tabi)

• Beğen
Tepkiler: nonsteril