Samos Gezisi

Tolga Uşaklı

Forum Demirbaşı
Başlık
17
Tepki
986
Bisiklet
Lapierre
Selamlar,

Hafta sonu planımız Kuşadası ilçesinden başlayıp Samos'a uzanan bir gezi şeklindeydi. Limana araçları park ettikten yaklaşık 1 saat 15 dakika sonra Samos limanına ulaştık. Hava güzel olduğu için teknede ve denizde rüzgardan rahatsız olmadık. Kalabalık çok fazla olmadığı için rahatsız edici bir durum yoktu. Bisikletlerimizi alt güverteye bağladık ve yukarda yerimizi aldık.

GOPR5972.JPG

GOPR5973.JPG
Limandaki pasaport kontrolünden sonra sizi Samos'un geniş sahili karşılıyor, feribot sabah 9'da hareket ediyor, 2 kişi için 45 € ücreti var, bizim planımızda Cumartesi gecesini Karlovasi'de geçirmek olduğu için merkezde çok fazla dolaşmadan ilk durağımız olan Kokkari'ye doğru ilerledik. Mesafeler kısa olduğu için ara noktalarda istediğiniz kadar durup, fotoğraf molası verebiliyorsunuz.

_DSC8876.jpg

_DSC8880.jpg

_DSC8881.jpg

Kokkari oldukça bakımlı ve güzel sahili olan bir nokta, biz çok memnun kaldık. Öğle yemeği molasını burda verdik ve Prima Vera Restoran'da karnımızı doyurduk. Yemekten sonra yola koyulduk ve yol üzerinde her koyda ayrı bir manzara ile karşılaştık. Durum böyle olunca bol bol fotoğraf çektik ve akşama doğru Karlovasi'ye ulaştık.

_DSC8882.jpg
_DSC8897.jpg

_DSC8903.jpg

_DSC8904.jpg

GOPR5995.JPG

GOPR5998.JPG
GOPR5989.JPG

Karlovasi daha sakindi, henüz sezon açılmadığı için büyük yolcu gemileri yoktu ve restoranlar ile merkezdeki çarşıları sakindi. Biz otel olarak merkeze biraz uzakta olan tepeden limanı gören bir tesisi tercih ettik, gecelik 30 € ücreti vardı, kahvaltı dahil değildi, odalar geniş ve temizdi, bisikletimizi odamıza kadar almamıza izin verdiler, geceyi güzel geçirdik ve sabah uyanınca sahilde kahvaltıya indik. Kahvaltıdan sonra bir gün önce gelirken gördüğümüz oldukça ihtişamli kilisenin önünde hatıra fotoğrafları çektik.

GOPR6016.JPG

Önce kendimizi çektik, sonra ters ışıkta binayı biraz yakından görüntüledim, GoPro uygun ışık koşullarında güzel sonuçlar veriyor, hafifliği ise cabası. Yanımda DSLR olmasına rağmen her ikisini de kullandım bol bol.

GOPR6017.JPG

Bisikletime kısa bir süre önce kavuştuğum için kendi pozlarıma biraz torpil geçtim.

_DSC8934.jpg

Kahvaltıdan sonra tekrar Kokkari'ye doğru pedal bastık. Aslında ilk planımız tempolu bir şekilde Samos'a gelip, ordan şehir içini gezmekti ama Kokkari'de yemek manzarası ile karşılaşınca dayanamadık ve kalan süremizin büyük bölümünü burda sohbet ederek ve keyif yaparak geçirdik. Yol üzerinde istemediğiniz kadar buna benzer noktalar var, bir süre sonra artık fotoğraf çekmekten yorulduk, manzaralar çok güzeldi.

_DSC8937.jpg

Öğleden sonra Kokkari'ye geldiğimizde ateşte pişenleri görünce daha fazla zorlamadık ve teslim olduk. :)Yemeğin tadını çıkarıp, yemekten sonra 10 km devam edip Samos limanına geldik ve akşam eve döndük.

GOPR6037.JPG

Diğer masraflara gelirsek 4 şişe Uzo olan ve çatlayana kadar balık, karides ve kalamarın salata ile taçlandığı bir akşam yemeğine toplam 80 € verdik 4 kişi. İlk gün öğle yemeğinde ise bira ve et yemeği ile birlikte kişi başı 8 - 10 € seviyesinde normal rakamlar vardı. Maliyetler gayet uygun geldi bize. Ekipman olaraksa, ben Sensium 300 kullandım, eşim Ghost Square Cross 6, arkadaşım Samed kendi topladığı Viper Galibier ve eşi yine kendi topladığı Carraro yol bisikleti ile sorunsuz şekilde turu bitirdi, zaten kimse performans peşinde değildi ama sürat yapılabilecek güzel düzlükler ve inişler var adada.

Adanın güney tarafında gezilecek çok yer var aslında eğimler daha sert olduğu için bu sefer eşlerimizle oraya uzanamadık, gelecek sefere o bölgeleri de keşfe çıkacağız.

Fazla kondisyon istemeyen bu rotada herkesin keyifli zaman geçireceğine eminim, şimdilik fotoğraflar ile başlıyorum, vaktim olduğunda GoPro videolarını da konuya ekleyeceğim.

Strava kayıtları ise aşağıdaki gibi.

Samos - Karlovasi

Bağlantıyı görüntüleyebilmek için üye girişi yapmalısınız.

Karlovasi - Samos

Bağlantıyı görüntüleyebilmek için üye girişi yapmalısınız.

Dosyalar

Aytaç DİREK

Daimi Üye
Başlık
13
Tepki
723
Bisiklet
Canyon
Çok güzel bir gezi olmuş.Benim de kafamda Çeşme'den Sakız Adasına geçerek tam bir ada turu atmak var fakat Sakız'ın eğimlerinin daha fazla olduğunu biliyorum.

• Beğen
Tepkiler: erdsde

ikraertas

Üye
Başlık
0
Tepki
112
İsim
İkrâ
Bisiklet
Mosso
Hocam çok güzel fotoğraflar çekmişsiniz, içimiz açıldı vallahi :)

Şu vizeydi finaldi telaşemiz bi bitsin, biz de arkadaşlarla böyle bir tur düşünüyoruz bakalım

• Beğen
Tepkiler: erdsde

emreselseyler

Aktif Üye
Başlık
2
Tepki
181
İsim
emre selseyler
yazın her akşam ışıklarına bakarak bira içtiğim ada.
daha gidip gezmek nasip olmadı. sayenizde güzel fotoğraflarla gözümüz gönlümüz açıldı.

Türka¥

Forum Bağımlısı
Başlık
102
Tepki
2.818
Bisiklet
Ghost
@Tolga Uşaklı güzel bi tur olmuş.. peki en çok merak ettiğim şeyi sorayım;
- kapıda vize ile mi giriş yaptınız yoksa herkesin schengen vizesi mi vardı?
- son ihtimal ise yeşil pasaport mu var?

Tolga Uşaklı

Forum Demirbaşı
Başlık
17
Tepki
986
Bisiklet
Lapierre
  • Başlık sahibi Başlık sahibi
@Türka¥ herkesin vizesi zaten var, biz iş ve tatil dolayısıyla zaten yurt dışına çıkıyoruz, son başvuruda 2 senelik vize verdiler Almanya'dan, onunla gidip geliyorum.

Söylentiye göre Haziran'da adalara vize kolaylığı olacak diyorlar ama ne kadar gerçek bilemem. Kapıda vize alınacak bir durum yoktu Samos tarafında sadece Pasaport kontrol memuru vardı.

Türka¥

Forum Bağımlısı
Başlık
102
Tepki
2.818
Bisiklet
Ghost
@Tolga Uşaklı geçen hafta izmirdeki tur ajanslarından bi tanesine adalara girişi sormuştum..
"mülteciler yüzünden adalara kapıda vize uygulaması bu sene zor" demişti eleman,
acaba salladı mı yoksa doğru mu söyledi merak ediyordum..
senin turu görünce hemen sorayım dedim ama sen de vizeli çıktın :)

Cüneyt HOCAOĞLU

Forum Bağımlısı
Başlık
22
Tepki
1.482
Bisiklet
Trek
Süper bir tur yapmışsınız paylaşımınız için teşekkürler.:)

Tolga Uşaklı

Forum Demirbaşı
Başlık
17
Tepki
986
Bisiklet
Lapierre
İzmir'den gitmek isteyenler için güncelleme yapalım konuya.
Samos Star adlı bir firma tura başladı, Sığacık - Karlovasi gidiyorlar.
Alternatif ulaşım rotası olarak kullanılabilir.
Web sayfalarında detay var merak edenler için.

• Beğen
Tepkiler: Türka¥

hauy

Aktif Üye
Başlık
1
Tepki
243
İsim
Hüseyin
Başlangıç
2002—03
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
merhaba 2 yıl aradan sonra konuyu tekrardan gündeme getirmiş olacağım. Bu yaz bende Samos adası turu düşünüyorum. Merak ettiğim adada bisikletliye yaklaşım nasıl, güvenli mi ve de çadır atılabilecek yerler hakkında bilginiz var mı?

Tolga Uşaklı

Forum Demirbaşı
Başlık
17
Tepki
986
Bisiklet
Lapierre
@hauy Samos'ta bisikletle en ufak bir sorun yaşamazsınız, yollar güzel ve her türlü imkan var.
Son kur artışından sonra biraz maliyetli ama doğal güzellik ve keyifli zaman geçirme açısından öneririm.
Eğer biraz daha büyük bir adaya gideyim derseniz Sakız'da güzeldir.

Tur firmalarının paket turları var uygun fiyatlı, vize işlerini de hallediyorlar, onlarla geçip sonra gruptan ayrılırsınız ertesi gün dönüşte tekrar buluşursunuz.
Maliyet o şekilde daha uygun olur.

• Beğen
Tepkiler: hauy

hauy

Aktif Üye
Başlık
1
Tepki
243
İsim
Hüseyin
Başlangıç
2002—03
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Tolga Uşaklı teşekkür ederim , tur dışında kendim gidip 1 hafta gibi sakince dolaşmayı düşünüyorum hava da sıcak olduğundan çok yol yapmayı düşünmüyorum gün içinde o yüzden 1 hafta düşündüm.

mahden

Forum Demirbaşı
Başlık
13
Tepki
878
Bisiklet
Sedona
@hauy niyetlenirseniz şengene başvurun, 3 günlük kapı vizesi ile şengen aynı ücret..

• Beğen
Tepkiler: hauy

hauy

Aktif Üye
Başlık
1
Tepki
243
İsim
Hüseyin
Başlangıç
2002—03
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@mahden yeşil pasaportum var ondan yararlanıcam,teşekkürler yine de bilgilendirmeniz için

UPCycling

Unidentified Pleasure of Cycling
Başlık
1
Tepki
60
İsim
Nusret
Bisiklet
b'Twin
Sisam (Samos) Adası Turu
Bisiklet kiralamanız mümkün: “Yol 35€-60€, MTB 10€-15€.” O yol fiyatına yakıtıyla beraber motor kiralayabildiğim için MTB kiraladım ben. Eğer performanstan çok gezi ise önceliğiniz MTB öneririm. Ayakkabınızla gelirseniz kilit pedallılar da mevcut. Kokkari, Vathy ve Pythagorio arası en virajlı yol Mykali sahiline iniş. Onun dışındaki virajlara frensiz girdim hep-yol bisikleti için iş değişebilir. Adada taksiciler haricinde sürücülerden gelen herhangi bir kötü muameleye rastlamadım. Pek çok kez selamlaştık insanlarla.

Kendi yemeğinizi pişirip yemek istiyorsanız otel odasından(35€) ziyade stüdyoları(35€) tercih edin. İki kişi geliyorsanız biriniz tek kişi kalacağını söyleyerek kiralayabilir odayı çünkü tek kişiye de iki yataklı oda veriyorlar-3 farklı otelde de böyle gördüm. Arkadaşınız çaktırmadan girer. Belki çok etik değil ama öğrencilik işte arkadaş…

Adanın birkaç farklı merkezi mevcut. Merkezleri büyükten küçüğe doğru sıralayacak olursak Samos>Pythagorio>Karlovasi(gitmedim, gidenler düzeltsin). Yukarıda bahsettiğim fiyatlar Pythagorio yerleşkesine ait ama diğer merkezlerde de aynı anladığım kadarıyla. Eğer gezinize deniz rotası üzerinden devam edecekseniz gideceğiniz yerin konumuna göre liman değişebiliyor dikkat!

Kapıda vizeyi 4 5 saat limanda bekletildiği için tavsiye etmiyorlar. Orada çekeceğiniz işkenceye değmez, başvuru işlemlerini önceden yapın diyorlar. Başka soru olursa yardımcı olmaya çalışırım.

Yukarı Alt