Salcano xrs 030 Apex (Yeni yol arkadaşım)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Herkese merhaba. Uzun süren bir dağ bisikleti serüvenini mutlu sonla bitirip kategori değiştirmeyi kafaya koymuştum ve uzun araştırmalar sonucu fiyat/performans ürünü olarak beni şu an için tatmin edecek olan xrs 030 Apex'te karar kıldım. Bu periyotta ilgimi çeken bisikletler arasında Cube Peloton Race, Merida Scultura 400 ve KTM Strada 2000 gibi ürünler vardı ancak yol bisikleti hususundaki cehaletimi bu kadrolar üzerinde atmak istemedim :) ve sonuç olarak donanımın biraz daha ön planda olduğu bu bisikleti tercih ettim.

20150821_151615.jpg
DSC_0074 (1985 x 1320).jpg

Xrs 030 almadan önceki meşhur tiagra mı apex mi (Hagi mi Alex mi gibi oldu :) ) karmaşasını ben de yaşadım ve bu konuda forum üyelerinden sevgili @Berke 'nin de desteğiyle tercihimi Apex'ten yana kullandım. (Belki saçma gelecek ama uyum takıntılı bir adam olarak tiagra grupsetin renginin gümüş olması bile beni uzaklaştırdı. Ancak Apex tercih etmemin sebebi elbetteki renk değil :) Hafiflik, serilik, double tap gibi teknolojiler beni cezbetti). Ayrıca kadro boyu hususunda yardımcı olan @Saturn'e (Eray) de teşekkürlerimi sunuyorum.

DSC_0074 (2) (1985 x 1320).jpg

Çoğunuz az çok biliyorsunuz ancak bilmeyen arkadaşlar için hatırlatmış olalım. Grupsetimiz 2x10 Sram Apex, gerçekten iyi bir ayarla kararlı vites geçişlerine sahip. Bu sebeple özellikle atağa kalkarken güç aktarımı esnasında sizi yarı yolda bırakmıyor. Vites geçişleri esnasında çıkardığı tok ses de insanı gaza getirmeye yetiyor :).

DSC_0081 (1985 x 1320).jpg

Aynakol oranı 53-39 :) benim gibi bir yol bisikleti çaylağı için zor bir oran olduğunun farkındayım ve bunu daha ilk gün uzun bir yokuş çıkışında popomdan dökülen ve eşofmanımda oluşan kalp biçimindeki terden anladım. Ancak bacaklarımın buna alışmasını istiyorum ve kesinlikle pişman değilim.

DSC_0077 (1985 x 1320).jpg

Frenlere gelirsek, eski dağ bisikletimde giriş seviyesi m395 hidrolik frenleri kullanıyordum beni tatmin ediyordu. Apex'i ilk kullandığımda yüksek hızlarda acaba durabilir miyim o_O sorusu kafamı kurcaladı. Ancak bu tereddütümün yersiz olduğunu kısa sürede anladım. Çünkü frenler dengeli dozlamayla işini gerçekten mükemmel yapıyor hatta olayı biraz abarttığınızda 75 kiloluk kütleyi üzerinden atmak konusundaki kararlılığını da gösteriyor.
Continental GP 4000s lastikler hakkında fazla söze gerek yok sanırım :cool:

DSC_0079 (1320 x 1985).jpg

Jantlarımız ve göbekler Shimano
R500. Şu an için tatmin edici bir akıcılığa sahip ancak bisiklet üzerinde yapacağım ilk değişiklik jantlarda olacaktır. Ayrıca no name jant ve göbeklere göre daha iyidir canııııım:eek: diyerek içimdeki yol bisikleti cahilini ortaya çıkarıyorum :)

DSC_0082 (1985 x 1320).jpg
DSC_0080 (1985 x 1320).jpg
Gidon, boğaz, sele borusu ve sele Ritchey Comp. Salcano beni şaşırtarak gidon bandını dahi Ritchey göndermiş ayrıca gördüğüm kadarıyla mantar yapısı var yani kaliteli duruyor :harika:

DSC_0075 (1985 x 1320).jpg

Gelelim zurnanın zart dediği yere yani kadroya. (Zurna zart değil de zırt diyor da olabilir:D). Kadro bildiğim kadarıyla Axman adlı bir Taiwan firması tarafından üretiliyor. Tamam bir Merida, Cube değildir mutlaka ancak çöp de değil be arkadaşlar. Yalnız kadroda dikkatimi çeken bir nokta var. Salcano frame yazan yerin yanında KUŞ TÜYÜ logosu var. Salcano bize yanlış da olsa bir subliminal mesaj veriyor. :D Bu arada maşamız da Carbon. :islik:

DSC_0073 (2) (1985 x 1320).jpg

Zahmet edip de okuyan herkese teşekkür ederim. Yazımda eksikler olabilir kusura bakmayın. Son olarak bisikletin bana 1 günden kısa sürede sapasağlam ulaşmasını sağlayan Yusuf Kartal'a(YK Bisiklet) dürüstlüğünden ve stoklu çalıştığından ötürü teşekkür ediyorum. NOT : Fotoğraflar biraz aceleye geldi daha detaylı ve özenli fotolar gelecek :) Ayrıca r540'lar yetişmediği için idareten 5 liralık pedallardan taktım biraz görüntü kirliliği yarattım sanırım:bsmagryr:

Scudo

eness

//**
Tepki
227
İsim
Enes
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Hayırlı olsun gayet güzel bir tercih olmuş.
Kazasız belasız ins.

Kensou

Aktif Üye
Tepki
49
İsim
Batuhan T
Bisiklet
Salcano
Vay vay vay alev çıkacak fotodan hocam.Kem gözlere şiş diyelim, Allah kaza bela vermesın inşallah.

Ahmet Onur Çakmak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.562
Gerçekten güzel bisiklet. Apex iyi seçim. Uzun süre götürür sizi. Hatta aynakolu biraz daha kaliteli olsa üst seviye gruplarla kiyaslanabilir. Kisacasi alabileceginiz en ideal alu bisikletlerden birini almissiniz. Guzel gunlerde gule gule kullanin. Kazasiz belasiz.

ahmetkya

Forum Demirbaşı
Tepki
147
İsim
Ahmet Kaya
Bisiklet
Merida
Hayırlı olsun inşallah birkaç haftaya tiagralısı benim olacak :) Beni de en çok düşündüren rengiydi ama katalog fotoğrafıyla alakası yok canlı olarak oldukça hoş duruyor :)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Ahmet Onur Çakmak, Fiyat/Performans odaklı yaklaşınca ve acemiliği atmak için ben de doğru bir seçim yaptığıma inanıyorum. Teşekkür ederim.

@çağatay_çankaya Teşekkür ederim daha iyisi sizlere...

@ahmetkya Size de şimdiden hayırlı olsun diyeyim. Renk konusunda ilk tercihim sarı siyah idi ancak sanırım 57 kadro sarı siyah piyasada kalmadı. İyiki de kalmamış diyorum çünkü bu renk daha cazibeli :) Orijinal hali katalogdan ve hatta burada yayınladığım fotoğraflardan çok daha çekici emin olabilirsiniz.

berkex

Aktif Üye
Tepki
108
İsim
Berke
Bisiklet
Ghost
Hayırlı olsun hocam çok güzel bisiklet, tekerinize taş değmesin :harika:

Gjankrow

Forum Bağımlısı
Tepki
3.299
Bisiklet
Salcano
Bisiklet çok güzel. Ayrıca güzel tercih yapmışsınız. Ben bu kadroyu pek sevemedim hatları itibariyle. Fakat bu zevk meselesi anlayışla karşılamak lazım. Kazasız belasız sürüşler dilerim.

Gjankrow

Forum Bağımlısı
Tepki
3.299
Bisiklet
Salcano
@Onur YCL Kötü olmadığına eminim. Bana eski kadroyu tavsiye ettiler, benimde hoşuma gitmişti ben tercihimi öyle yaptım ve memnunum :) Güle güle kullan.

Wessaur

Üye
Tepki
28
İsim
Emirhan AVCI
Bisiklet
Salcano
Şahane gözüküyor. Pedalınız düz basın, güzel günlerde kullanmanız dileğiyle :)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
R065 Spd ayakkabı ve R540 Light Action pedallar ve Btwin 3'lü çorap. Ayakkabı ve çorap decathlondan. Pedallar Performans Bisikletten. Özenli paketleme ve zamanında kargo için Sadun Bey'e teşekkür ediyorum. Gönül rahatlığıyla alışveriş yapabileceğiniz bir esnaf.

DSC_0073 (1985 x 1320).jpg
DSC_0074 (1985 x 1320).jpg

DSC_0078 (1985 x 1320).jpg

DSC_0081 (1985 x 1320).jpg

ahmtayd

Forum Demirbaşı
Tepki
389
İsim
Ahmet
Bisiklet
Carraro
@Onur YCL
Hayırlı olsun, ayakkabı prdal ne kadara geldi acaba ?

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@ahmtayd Teşekkür ederim. Ayakkabıyı 179 liraya aldım. Çoraplar 3'lü 5.95. Pedal da kargo dahil 135 lira. Yurtdışından almayı düşünüyordum ancak dövizin artması sebebiyle aman aman bir fark kalmadığı için piyasadaki en uygun yerleri tercih ettim.