Salcano İnsomnia / Ng 650 ?????

Selim Leylak

Forum Bağımlısı
Tepki
677
meraba arkadaşlar bende aranıza yeni katılanlardanım ve bisiklet alıcam kısmetse bu yüzden sizlerden yardım istiyorum.bisikletlere baktıkça daha da kararsızlaşıyorum:) sizce salcano insomnia mı yoksa ng 650 mi?ikisininde birbirine göre artısı eksisi olduğunu gördüm yardımlarınızı bekliyorum.boyum 1.80-1.85...

Scudo

gokhancan

Forum Bağımlısı
Tepki
661
@kafile

Bende ve bir kaç arkadasşımızda salcano ng650 var. Kadro yapısı cok guzel ama sizin boyunuza uygunmu onu anlamanın yolu bisikleti kullanmanız.

Tourney vites sistemi var.

Fena değil pek tutulmasada stabil bir vites sistemi.

Tek sorun bisikletin göbekleri.

Rulmanlı göbek yapısı olsaydı super olucaktı.

Doğal olarak 240 ytl lik bir bisiklet için oldukça iyi genede.

Salcano ng650 tercih edilebilir.

saygılar.

• Beğen
Tepkiler: Selim Leylak

Selim Leylak

Forum Bağımlısı
Tepki
677
@gokhancan

gokhancan kardeş sağol ng 650 yi de çok araştırdım kafama yattı aslında ama insomnia da ki bazı özellikler de dikkatımı çekti örneğin ön arka zoom disk fren ahead boğaz ama buna karşın hi-ten kadro var o kötü ng 650 de biliyosunuz alüminyum.biraz yönlendirirse bu konuda kullanmış,test etme imkanı olmuş yada bilgisi olan arkadaşlar çok iyi olucak.saygılar...

gokhancan

Forum Bağımlısı
Tepki
661
@kafile

Disk fren seni aldatmasın.

Mekanik disk fren sorunludur dostum.

Ayrıca iyi ayarlanmış bir V Fren en az hidrolik disk fren kadar işlevseldir.

Amacına bağlı amacın neki bisiklet alırken?

• Beğen

Selim Leylak

Forum Bağımlısı
Tepki
677
amacım prof. olarak değil genellikle akşamları çıkıp gezmek ama uzun mesefe olarak önceden de çok bisikletim oldu ama hep bilinçsizce alınan bisikletlerdi markasına bakar alırdık.bir de bu insomnia da hi-ten kadro varmış ama resminde ince bir bisiklete benziyor yani ağır bir bisikletmidir?

Selim Leylak

Forum Bağımlısı
Tepki
677
sağol cagcagim kardeş bende öyle düşünüyorum bir alüminyum kadro kadar hafif olamaz zaten de çok bir fark yaratır mı onu bilemiyorum sonuçta tek amasörlü sitede insomnia kullanan biri yok mu anlamadım araştırdım ama bulamadım

GSİ CLUB

Üye
Tepki
2
insomnia'yı denedim açıkçası içime sinmedi.disk fren olması güzel bir şey ama sorun çıkartabilmesi daha kolay.onun için ng650 derim ben ama karar genede senin

• Beğen

Selim Leylak

Forum Bağımlısı
Tepki
677
@GSİ CLUB

teşekkürler arkadaşım yardımın için bugunlerde karar vericem artık peki insomnia ve ng 650 arasındaki tip görünüş olarak karşılaştırman nasıl olur?

deniz çelik

Forum Demirbaşı
Tepki
195
@gokhancan
Merhaba Gökhan bey:Hidrolik frenle V Fren arasında dağlar kadar fark var kıyas dahi edilmez;hatta mekanik disk fren shımano markalarını kullandınız mı? bence V Frenden çok daha iyi tutuyor;V fren teker momenti kısa olduğundan çok daha çabuk tutar gibi geliyor ama V fren tekeri kaydırma olanağı daha fazla disk firen çok daha çabuk durduruyor ama maşası sağlam olması lazım;çünkü yük daha fazla biniyor:V firenin bir eksi yanı ise jantta çok az bir akotr bozukluğu olsuğu zaman sürtünme yapıyor bisiklet sürmenizi zorluyor çap olan yerde frenleme yaptığında lastiği hep aynı yönden yediğinden lastiğin ömrünü kısaltır firenleme sırasında ise sürtünme fazla olduğundan jant çok ısındığından dış ve iç lastiğin kimyasını bozuyor lastik çürüme yapıyor bu yüzden patma olsılığı daha fazla bu yüzden disk firen daha avantajlı hele bir de hidrolikse çok mükemmel bir tutuş sağlıyor V firenle kıyas dahi edilmez

gokhancan

Forum Bağımlısı
Tepki
661
@deniz çelik

Pekala mekanik disk fren arıza durumunda arkadaşımıza ne kadar para harcayacağını söyleyeblirmisin?

Benim burada bahsetmek istediğim konu arkadaşımızın bütçesinin dar oluşuydu.

Bu işler bütçe işidir. sonucta herkez biliyor hidrolik veya mekanik disk fren almayı. Tabi alanlar pek mekanik disk fren tavsiye etmiyor şahsen ben disk fren kullanmadım.

Ayrıca kaliteli jant ve seti aldıgınızda o v fren adeta oluyor bir canavar.

V fren ile hiç bir yol denememde kaydırma yapmadım. Sizin yola bakış açınıza, psikoteknik ( sürüş anındaki psikoloji) durumunuza bağlı. Arkanızda bir korna sesi duyarsınız ve aniden frene asılırsınız. Kimisi vardır bunu önemsemez.

140 km yol denememde goruldugu odurki zaten arka freni kullanmaya pek ihtiyac duymuyorum. Ön fren butun sorunumu cozuyor. Bisiklette ön fren kullanımının ne kadar önemli oldugunu söylemeye gerek yok sanırım.

mekanik disk frenler pek tercih edilmiyor forum genelinde ve gittiğim her bisikletçide önerilmeyen bir olay.

eğer alınacaksa uzun yol sürücüleri için hidrolik disk fren uygundur.

saygılar.

suzunkopru

Forum Bağımlısı
Tepki
1.474
Kardeşler, hem mekanik disk fren hem V frenli bisikletleri yaklaşık 1-2 yıldan beri kullanıyorum. Bir kere disk frenlerin görüntüleri çok güzel, ancak iki bisikleti aynı hıza çıkarararak ikisininde frenlerini kazıkladığımızda, V fren, Mekanik frenden daha çabuk durdu, ve bu denemeleriniz 75-80 km olan yolculuklarımızda da da farklı şekillerde yaptık, her defasında V fren üstündü, bisikletleri değiştik sonuç yine V fren üstün geldi.

Bazı arkadaşlar diyorlar ki, Jant yamulursa V fren olayı bozar. Aslında diske de yağ değerse o da tehlikelidir. Ayrıca fren kabloları delinirse yandınız, çünkü yağ akar ve fren asla tutmaz. Düşme esnasında fren tellerinde hafif sıyrıklar olsa bile yağ akması için yetebilir, sonra hidrolik yağı ve fren kablosu bulmanız gerekecektir.

Frenlerin Hidrolik olması yumuşak bir fren tutuşu ve balataların dayanaklılığı açısından önemlidir. Yoksa yarış bisikletçileri çok daha iyi diye hidrolik disk kullanıyor değiller, V fren pabuçları ve Mekanik disk fren balataları daha çabuk tükeniyorlar, yarışçının yarışı tamamlaması zorlaşıyor.

İyi bir V fren her zaman diğer türlerden daha iyidir. Düşünün lastiklerin dönüş gücünün en yüksek olduğu yerden mi daha rahat fren tutar, yoksa gücün nispeten daha az olduğu yerden mi daha rahat fren tutar.

Ancak Jantları duştan kapalayan bir disk icat edilirde bunlarda Hidroliklerle desteklenirse Hidrolik diskli V fren çok iyi tutar gibimie geliyor.

GSİ CLUB

Üye
Tepki
2
@kafile
insomnia'nın biraz tipi güzel gibi ama bu onun iyi olduğu açığa getirmez.ng 650'ninde tipi güzel ve sıkı bir bisiklet.bence alıcak isen ng650 tercihimdir.ilerde bir sorun çıkarcağını sanmıyorum.ben her 2 bisikletide denemiştim.insomnia'ya oturduğun zaman ilk başta iyi gibi geliyo ama detayla incelediğinde sanki ilerde bir sorun çıkartır gibi geliyo.kısacası parçaları çok sağlam değil.ama ng 650 öyle değil.gayet sıkı ve hoş.umarım sana yardımcı olabilmişimdir.

• Beğen

gokhancan

Forum Bağımlısı
Tepki
661
Arkadaşımız gayet sağlam bir açıklama getirdi v fren olayına.

Gozunuz korkmasın siz yeterki jantınıza akort yapmayı, v fren ayarlaması yapmayı vs öğrenin.

Kendi ayarlarınızı kendiniz yapın bu durumda hiç bir sorun yaşamıcaksınız.

onun icinde böyle ucuz ama kaliteli bir bisiklete ihtiyacınız var.

Giriş açısından salcano ng650 son derece uygundur.

Elinize anahtar alın korkmayın uğraşın dostlarım.

uğraşmadan nasıl öğreneceksiniz.

saygılar.

• Beğen
Tepkiler: GSİ CLUB

deniz çelik

Forum Demirbaşı
Tepki
195
@suzunkopruhidrolikli V fren mükemmel bir tutuş sağlıyor;bu genelde yarış bisikletlerde kullanılıyor,kaliteli bir jant ısıya dayanıklı iç ve dış lastik kullanılıyor,kaliteli yarış jantların içrisinden bir şerit ısıyı geçirmeyen yalıtım kullanılıyor ama çok pahalı jantlar:Bir de yarış bisikletleri disk fren kullanamazlar çünkü 28janta disk olmaz teker çapı büyük olduğunda diskin tutma gücü azalır;mtb bisikletlerde ise uygundur,bende logon mekanik disk vardı frenlenme gücü nerdeyse sfırdı,fren ayaklarını değiştirdim shımanonun en düşük modelini aldım inanınki firenleme gücü V frenden daha iyiydi durdurması daha kısa mesafedir:Diğer bisikletimde xt hidrolik frenler var arkadaşlar frenleme sırasında o kadar mükemmel bir tutuş sağlıyorki v fren mekanik fren yanında bir hikaye kalır;balataalrı o kadar sağlamki hiç formunu bozmadı ilk aldığım gibi tutuyor ama zıkkım çok pahalı keşke ucuz olsada bu teknolojiden herkes yararlansa.
Başıma bir çok kaza geldi V fren kullanırken bir ara sokakta hızlı bir şekilde giderken yolda giden kız yönünü değitirerek baabsına sarılırken baba ve kız arasına girmemek için frene bastım ama tel koptu direksiyonu kırdım ama ney fayda o çarpma etkisi anca bisikleti durdurdu kızda iki metre uzandı;babasıda beni uzatacaktı ama benim haklı olduğumu bildiği için birşey demedi! demekki herşeyde risk vardır mesala yağmurlu bir havada V frene bastığımda frenleme sıfır oluyordu anladımki çelik jant ıslak olduğu zaman tutmuyor;arkadaşlar herşeyde risk vardır ama hiçbirzaman riski yok edmeyiz sadece riski azaltırız!kaliteli bir hidrolik kablo delinme ihtimali çok düşüktür

• Beğen

gokhancan

Forum Bağımlısı
Tepki
661
@deniz çelik

üstad neye yaradı şimdi bu? buradaki arkadaşımızın problemine çözümüne bir yarar sağlayamaz bu mekanik disk fren.

bu arada psikotekniğin(sürüş anındaki psikoloji) ne kadar önemli oldugunuda kendiniz teyit ettiniz.

Arkadaşıma buradan sesleniyorum korkma dostum, bisikletinde v fren olması senın boş yere masraf yapmanı engellicektir, ilk etapta kesinlikle böyle disk fren, pahalı parçalara özenerek hareket etme.

Ayrıca psikotekniğini geliştirmelisin. Olası sorunlar karşısında soğukkanlılığını korumak için psikoteknik çok önemlidir.

saygılar.

• Beğen