Salcano CycloCross Kupası, İstanbul 17.02.2013

Konu, 'Dağ Bisikleti Yarışları' kısmında FİDAN KAYAOĞLU tarafından paylaşıldı.

 1. FİDAN KAYAOĞLU

  FİDAN KAYAOĞLU Üye

  Kayıt:
  3 Aralık 2012
  Mesajlar:
  60
  Beğeniler:
  62
  Şehir:
  İSTANBUL
  Bisiklet:
  Kron
  Seviye:
  17 Şubat’ta Türkiye’nin ilk resmi CycloCross yarışını düzenleyecek. Salcano CycloCross Cup, UCI CycloCross dünya kupasında C2 sınıfında yer alan bir yarış. İstanbul/Arnavutköy’de düzenlenecek olan yarışın en güzel yanı Salcano’nun yol bisikleti ile gelecek olanlara parkura uygun tekerlek seti hizmeti sunacak olması. Dolayısıyla “bisikletim yok” bahanesi kalmıyor.
  İstanbul/Arnavutköy’de düzenlenecek olan yarışın en güzel yanı Salcano’nun yol bisikleti ile gelecek olanlara parkura uygun tekerlek seti hizmeti sunacak olması. Dolayısıyla “bisikletim yok” bahanesi kalmıyor.

  CycloCross Hakkında
  Türkiye’de bisiklet denince herhalde akla en son gelen dal CycloCross. Belçika (Flaman bölgesi bilhassa), Fransa ve Hollanda da sonbahar/kış aylarında son derece revaçta olan bu bisiklet yarışı tipi aşağı yukarı 2km’lik parkurlarda turlanarak yapılıyor. Fakat yarışın kendine has karakterini belirleyen iki unsur var.

  1) Parkurun yapısı: mevsimsel nedenlerden de ötürü parkur genelde çamur deryası şeklinde oluyor, buna kar/buz, ağaç kökleri vb şeyleri de eklerseniz “normalde” bisiklet sürmenin imkansıza yakın olduğu bir ortam söz konusu.

  2) Bisikletler: Bisikletler ilk bakışta dişli lastik takılmış yol bisikleti gibi dursalar da aslında yol bisikleti ile dağ bisikletinin karışımı denebilirler. Yol bisikleti kadroları ve gidonlarının kullanılmasının bir nedeni cyclocross’ta parkur nedeniyle sık sık bisikletten inip bisikleti taşıma zaruretinin belirmesi. Bu nedenle zaten bisikletini omuzlamış, çamur içinde bir adam bu sporun ana görsel unsurlarından biri. Buna ek olarak ince ama dişli tekerlekler çamurda daha iyi performans sağlıyorlar. Son olarak cantilever tipi jant frenleri gene çamur ortamı için en uygun frenler.

  http://mtbtr.com/haber/haber.asp?kayitno=2849
   
  Levent_K ve Bisikletli Gezgin bunu beğendi.
 2. Akif Yılmaz

  Akif Yılmaz Yeni Üye

  Kayıt:
  24 Aralık 2012
  Mesajlar:
  46
  Beğeniler:
  25
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:

İlginizi Çekebilir

upload_2015-6-7_11-47-20.png
Bugüne kadar rüzgarın yönünü ve şiddetini, bisikletin başına geçip de sürmeye başlayınca farkediyordum. Strava'ya yeni eklenen StravistiX bu konuda iyi bir bilgi sağlıyor. Önümüzdeki bir hafta...
upload_2016-11-16_14-21-0.png
Bu sabah @emrah9700, kullanmaya başladığı güç ölçerle ilgili bir iki soru iletmişti whatsapp'tan. Astigmat başlangıcı nedeniyle telefondan okuyup yanıt yazmam zor. Sorularını buradan yanıtlamaya...
upload_2016-8-24_11-10-30.png
Sistemli çalışmak, gelişmek ve yarışlarda iddialı olmak isteyenler için akıl dolu bir site var. Adı Xert Online Xert Online | Login Baron firması bu siteyi hazırlarken aynı zamanda Garmin Edge...