Salcano ALU ön amörtisör hakkında

Tepki
0
Bisiklet
Salcano
Herkese merhaba.

ikinci el salcano alu bisiklet aldım. vitesleri altlı üstlü otomatik olan versiyon. koldan çevirmeli değil.
1.) ilk olarak ön süspansiyonda yaylanma görevinden ziyade şöyle bir problem var: çatalların amörtisör içinde aşağı-yukarı yönde yapacağı mesafeyi inip çıkarken takılmalar yaşanıyor. sanki amörtisör boruları sıkışıyormuş gibi. yani ön freni sıkıp üstten yüklendiğimde borular içeriye girerken sıkışıyor ve sarsıntıyla içeri giriyor, geriye bırakırken de takılıyor. sonra birden tık-tık diye sarsıntıyla bırakıyor. acaba ne gibi bir bakım gerektirir?
ayrıca ön freni sıkınca bisiklet tam amörtisör borularının girdiği yerden esneme yapıyor. boşluk var gibi. değişmesi gereken parçalar ne ola ki?
ön maşa zoom. acaba bunun bir model uzantısı yokmudur?
ve bu bisiklette kullanılan bu zoom maşanın sökme-takma-kontrol-temizlik-yağlama-bakım işlemlerini bulabileceğim bir link varmıdır?
not: iki bisikletçi gezdim, iki usta da maşaya yapılacak birşey yok dediler, böyle binmeliymişim.

2.)ayrıca arka jant göbeğinde boşluk var, tekerlek sağa sola hafif oynuyor, göbeğin vidası sıkılarak mı boşluk alınmalı yoksa boşluk olduğunda mutlaka belli başlı arçalar değiştirilmeli mi?

3.)arka tekerlekte biraz yalpa var, jant ayarı yapılacak dedi bisikletçi. acaba jant ayarı basit bir şey mi yoksa ayrıntılı bir parça değişimi gerekli midir?

4.)Muğla Merkez de iyi bir bisiklet ustası tavsiye edebilir misiniz?
şimdiden teşekkürler...

Scudo

Cem Coşkun

Forum Bağımlısı
Tepki
1.502
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba Gökhan hoşgeldin. İlk olarak Kemeraltı Bisiklet Ali Usta'ya danışabilirsin. Biraz terstir ama ustalığı iyidir. Yapı Kredi Bankasının arkasında. Facebook'ta da grubu var, bulursun.

Konakaltı Kültür Merkezi'nin çaprazında Teksin Bisiklet Mustafa Usta var. En iyi malmeze çeşidi onda bulunur ama dikkat, çok iyi pazarlık yapman lazım.

Teksin Bisiklet'ten 40 metre kadar ileride, sahhafın yanında Cihat Usta var. Dürüst bir insandır, yapamayacaksa söyler; kazıklamaz.

Ayrıca bisikletini götürme şansın olursa Köyceğiz'de Tarkan Bisiklet var. Ustanın ismi Tarkan. Ben önemli durumlarda arabayla ona götürüyorum bisikleti. Kime sorsan memnunum der.

Sanırım jantların akort ayarı istiyor. Maşadaki boşluk da gevşemeden kaynaklıdır muhtemelen. Bisikletçiye verirsen bunları hallederler fakat göbeklerin ömrü dolmuş olabilir.

• Beğen
Tepkiler: Gökhan SÜZEN