Salcano 26 Fat Bike Alüminyum Kadro

S

Spook

Misafir
Selamlar

Kumsal ve ormanda sürmek, spor yapmak adına spariş ettiğim Fat Bike bisikletim bir kaç gün gecikmeli olsa da, Nihayet elime ulaştı.
Almadan önce test sürüşü yaptığım için açıkcası hızı ve fonksiyonu açısından tereddüt içinde değildim.
26 x4 tekerleklerine rağmen gayet seri hafiflik olarak ise 13.15. kg arasında seyrediyor.

Bu türü merak eden arkadaşlar için teknik özellikler :

• KADRO : 26" Fat Bike Aluminyum Kadro
  • MAŞA : Fat Bike Aluminyum
  • ARKA VİTES : Shimano Altus RD-M370 18 vites
  • ORTA GÖBEK : Neco Fat
  • AYNA VE KOL : Truvativ / 38-28T Krank Takımı
  • FREN TAKIMI : Shimano M355 hidrolik disk fren sistemi
  • VİTES KOLU : Shimano ALTUS SL-M370
  • RUBLE : Shimano HG200 34T/11T Kaset
  • ÖN DEĞİŞTİRİCİ : Shimano ACERA FD-M390
  • FURÇ TAKIMI : Chin Haur CH-9280TBW
  • TEKER SETİ : Kenda 26x4.0 Lastik

12970755_10206184145064706_5366786353230367395_o.jpg
Aldığım Aksesurlar ise :

Sedona: yazlık eldiven

12977075_10206184148264786_7753175250180370063_o.jpg

XLC üç camlı bisiklet gözlüğü

12973176_10206184147864776_628085561287004334_o.jpg

Ceberg Thermal bisiklet matarası

12976894_10206184148744798_8163766626813374325_o.jpg

XLC Kadans ve Kalori yakımını gösteren Km saati

12976977_10206184149744823_8161813275345759632_o.jpg

SS-FUN ön ve arka aydınlatma farı

12977273_10206184147224760_2228804384894766201_o.jpg

13002347_10206184147024755_2605717851978002395_o.jpg

Bisiklet ve aksesuarların montajı bitip eve dönene kadar hava kararmış olduğu için çok sağlıklı fotoğraflar çekemedim. Daha sonra Fat bike türünü merak eden arkadaşlar için detaylı ve işlenmiş olarak fotoğraf çekip yükleyeceğim.

saygılar

Scudo
Tepki
49
İsim
Engin hayta
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Hayırlı olsun çok güzel bir modele benziyor. Kazasız belasız sürüşler dilerim :)

etemete

Üye
Tepki
5
İsim
Volkan
Bisiklet
Salcano
Hayırlı olsun güle güle kullan

Byburak

Aktif Üye
Tepki
56
İsim
Burak kazancı
Bisikletiniz hayırlı uğurlu olsun. Güzel günler de kullanmanız dileğiyle. Benim bi sorum olacak ön ve arka aydınlatma nasıl? Memnun musunuz? Aydınlatmalar için ekstra foto ve video paylaşabilirseniz çok memnun olurum.

S

Spook

Misafir
Mrb Byburak

İyi dileklerin için teşekkürler. Arka aydınlatma gayet iyi. Ön aydınlatma beklentinizin türüne göre iyi ya da kötü olabilir. Zifiri karanlık bir yerde iş görmez. Fakat hafif aydınlatmalı yollarda yolun detaylarını görebilmesi açısından yeterli olacağını düşünüyorum.
En kısa zamanda Detaylı fotoğraflar yükleyeceğim.

Tekrardan selamlar
Sabah sporunu yeni bisikletimle gerçekleştirmek adına kendimi saat 9 civarı evden dışarı attım . Güzelşehir - Celaliye arası (gidiş-dönüş) düz yolda,15-20 km hız ortamalı bir sürüş gerçekleştirdim. O esnada da gündüz gözüyle bir kaç fotoğraf çekmeye çalıştım. Fat bike 26 x 4 teker sistemine karşın gayet seri ve akıcı bir bisiklet. Rampa ve dik yokuşları çıkarken hiç zorlamadı. Yokuş aşağı inerken ise km sayacının göstergesi 70'i gördü. (kondüsyonum çok iyi sayılmaz)

(kondüsyon eksikliğimden ötürü kumsalda bir hayli zorlansamda) Kumda da gayet seri bir bisiklet. Bu bisikleti spor ve eğlence maksatlı aldım. Ama asıl gayem, performasımı ve kondusyonumu artırabilmek adına efor sarfettireceğini düşündüğüm bir bisikletti. (Yol bisikletine hazırlanmak adına) fakat düşündüğüm gibi olmadı. Çünkü sürüşü gayet rahat ve seri. Benim için tek dezavantajı dikkat çekmesi,meraklı insanların utana sıkılada olsa sorular sorması. Örneğin bugün iki arabanın yanıma yaklaşıp bu bisiklet mi,ya da o tekerler yormuyor mu,nasıl sürüyorsun türünde soruları ile hızımı yavaşlatmak zorunda kalmam gibi.

Fat Bike'ı almadan önce babamın şehir bisikletine biniyordum. Kalkışlarda zorluyordu,yokuş ise çıkmamk imkânsız gibi bir şeydi. O bisikleti tofaş olarak adlandıracak olursam,Fat bike Bmw oluyor sanırım. Fat bike akıcılık,serilik bakımından bu kadar fark yarattıysa yol bisikletinin cazibesi beni daha methediyor. Kondüsyon açısından kendimi hazır hisettiğim vakit yol bisikletine geçeceğimi düşünüyorum.

Herkese kazasız,bol eğlenceli sürüşler.
saygılarımla...

Sürüşe başlamadan önce çektiğim bir kaç fotoğraf

IMG_0081.JPG

IMG_0064.JPG

IMG_0068.JPG

IMG_0061.JPG

cezmi özdemir

Aktif Üye
Tepki
113
Bisiklet
Merida
Km saatinde bi hata olmasin o bisiklet ile 70 cok yuksek birhz bence cunku ben yolbisikleti ile ful kapanip ful pedal cevirerek 53x11 73 zor gordum.bide cok yuksek hizlar bence tehlikeli

• Beğen
Tepkiler: Bisiklet şoförü
S

Spook

Misafir
Bisikletin montajı dün yapıldı,o esnada kadans ayarı ve km saati ayarlandı. Sanmıyorum sayacın yanlış göstereceğini. düz yol da maximum 28-30 gördüm (anlık) ortalama 15-20 km arası seyretti. İndiğim yokuş çok dik (çekerim fotoğrafını) hiç yol bisikleti kullanmadım ama düşüncem yol bisikletinin o yokuşta 90-100 km göreceği gibi. Hız yapmayı ortam müsait olursa seviyorum. (yol bisikletine olan ilgim,merakım bundan dolayı)
uyarın için teşekkür ederim.

cezmi özdemir

Aktif Üye
Tepki
113
Bisiklet
Merida
Bazi uygun fiyatli km sayaclari dusuk hizd dogru gosterirken yuksek hizda sapitabilior miknatiin ve okuyucunun biraz daha assagida olmasini sagarsaniz daha dogruocumler yapabilirsiniz

S

Spook

Misafir
Km sayacı alırken önümde iki seçenek vardı. Fotoğraf lenslerinden bildiğim sigma (asıl niyetim sigma almaktı) fiyat farkı olarak arasında 20 tl gibi cuzi miktar fark vardı. Fakat bu modelde "xlc" kadans ve kalori hesabı olduğu için tercihimi bu sayaçtan yana yaptım. Memnun olmazsam değiştirmeyi düşünüyorum. Fakat 26 x 4 tekerler görünüş olarak yanıltmasın dediğim üzere gayet hızlı bir tür fat bike. İnternette ,yokuş aşağı 80-90 km hızları bulan videolar mevcut. gerçi bu bisikleti üst paragrafta bahsettiğim üzere hız için almadım fakat bisiklet ile hız yapabilmenin ne derece zevkli bir şey olduğunu düşündürtmeye başladı.

S

Spook

Misafir
Teşekkürler Morningstar. Beklentimin üstünde gerçi spariş vermeden bir ay kadar önce belgrad ormanında kırmızı rengi ile sürüş gerçekleştirmiştim. Seri,akıcı,lastiklerinden ötürü yol tutuş çok iyi. Rampa ve dik yokuşları çıkarken zorlamıyor. Kullanım amacı,dağ,taş,orman,kumsal,karlık alan olduğu için en güzel performansı o alanlarda gerçekleştiriyor. Lakstiklerin bisiklete hantal bir görüntü vermesi kimseyi yanıltmasın gayet eğlenceli ve seri bir bisiklet.

muhiddin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.031
Bisiklet
Giant
Bisiklet salcano eldivenler sedona:))hayirli olsun.:)kazasiz belasiz surmeniz dilegiyle:)

chizer.adam

SOSYAL ŞEBEKE
Tepki
1.496
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
kazasız belasız sürüşler dilerim

S

Spook

Misafir
Bildiğim kadarı ile Salcano'nun aksesuar üretimi yok. Bayi'de medium beden olarak Sedona almaktan başka seçeneğim yoktu zaten.

Teşekkürler Aazam

Tekrardan Merhaba

Dün akşam @BF Okuru arkadaşımızın bahşetmiş olduğu ikili ayna kol'da doğru vites kullanımı bilgisinden sonra, Fat Bike'ımla Büyükçekmece-kumburgaz arası gidiş-dönüş 30 km tutan ilk mini gezimi gerçekleştirdim :))
Bu gezi esnasında bisikletin avantaj ve dezavantajlarını iyice etüd etmiş oldum. Bisikletin Avantajlarına değinecek olursam: Bisiklet gerçekten seri ve akıcı. Lastiklerin 25 x 4 gibi bisiklet için hayli devasa olması, yol tutuş problemini ortadan kaldırıyor. Shimano M355 hidrolik disk fren sistemi de bulunmaz nimet. Vites geçiş sistemi gayet iyi. Mıcır,toprak yol ve kumsal'da gayet iyi şekilde gidiyor. 30 km'de ortalama hızım "15",bugünkü mini gezimde anlık hızım ise "37 km"oldu.Kıssadan hisse bisiklet,Bir hayli eğlenceli ve keyifli bir sürüş sağlıyor. Yokuşları ve rampaları zorlanmadan, oturarak çıktım. Henüz kaskımın olmayışı ve alternatif yolları bilmediğim için trafiğin içinden yol almak psikolojik olarak zorladı.

Dezavantajları ise:

Selesi çok rahatsız edici. Elcikleri pek beğenmedim. Bisikletin Amortisörü olmadığından tüm titreşimi hissediyorsunuz. İkili aynakol ve arka rublenin 9 dişli olması hız açısından yetersiz kalıyor.

Bu bisiklet sayesinde, seri ve akıcı bisikletleri sevdiğimi anladım. Bu yüzden dolayı İkinci bisikletim büyük ihtimal yol bisikleti olacak ya da fitness bisiklet alıp (şayet takılıyorsa sonradan dropbara döndürmek de olabilir)

Bu türü (fat bike) beğenip-hantal olduğunu düşünüp-çekinen varsa,hiç öyle bir hisse kapılmasın. Aynı grup set ve componente sahip bir mtb ile pek farkı olduğunu düşünmüyorum. belki tek fark amortisor yokluğudur.

saygılar

Kaan Türkan

Aktif Üye
Tepki
95
Bisiklet
Mosso
bisikletiniz hayırlı olsun ne mutluki fat bike lılar çoğalıyor demin yukarıda km saatiyle ilgili bş yorum gördüm size tavsiyem mıknatısa göre kafası ayarlanabilen sayaçlar var onlardan kullanmanız salcano jant göbeklerini ne kadar yapmış bilmiyorum ama normal fat bike larda göbek geniş olduğuundan temassızlık sorunları oluyo mesela benimkinin ön göbek sadece 190mm ve sorun oluyo km saati bende arka tekere dediğim gibi bi km saati takıyorum:) mutlu günlerde kullanmanız dileklerimle:)

S

Spook

Misafir
Teşekürler @Kaan Türkan km göstergesinden çok kadans ayarlarında sıkıntı yaşıyorum. O başlıkta bahsettiğim üzere sigma'nın km saatini alacaktım,basit ve kullanışlı bir şey. Kalori göstergesi,nabız,kadans,wireless fonksiyonlarından dolayı xlc 17 fonksiyonlu cycle computer (?)'e yöneldim. ayarlarına da yapamadım. Şayet 16'sında gerçekleşecek olan Tüyap bisiklet fuarına gidebilirsem daha basit (az fonksiyonlu) bir sayaç bakacağım.

Kaan Türkan

Aktif Üye
Tepki
95
Bisiklet
Mosso
@Spook
ben aliexpress den aldığım Bluetooth lu bi cihazı kullanıyorum kadansıda hız göstergeside sorunsuz halde çalışıyo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Kazasız belasız sürüşler diliyorum bisikletiniz çok güzel. Artık bol bol maceraya atılırsınız bununla herhalde :)