Sakarya-Karıncalıdede Türbesi-Alifuatpaşa-Beşiktaş Vadisi 03 Nisan 2016

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında recep24ank tarafından paylaşıldı.

 1. recep24ank

  recep24ank Bisikletkolik

  Yaş:
  38
  Kayıt:
  12 Kasım 2008
  Mesajlar:
  1.166
  Beğeniler:
  2.461
  Şehir:
  Sakarya Adapazarı
  Adı:
  Recep Eşref ÇINAR
  Bisiklet:
  Corratec
  Seviye:
  03 Nisan 2016 Güzel bir pazar günü buluşma noktamız olan Kentparktan Cafe Değirmen Önünden 26 gönüllü+Yavuz abinin abisi 1 Atv ile yeşillikler ve rengarenk çiçekler içerisinden Geyve İlçesi istikametine doğru 11 nci km. mesafede Ahmediye Köyü sınırları içerisin yüksek bir tepede yer alan ALLAH dostu Abdullah Bin Yaşari (Karıncalı Dede) Türbesini ziyaret ediyoruz. Burada hem kendisine hem de geçmişlerimizin ruhlarına da dualar ederek muhteşem manzarayı seyre dalıyoruz, fotoğraflar çektiriyoruz, türbe sorumlusuyla da sohbetler ediyoruz, yaklaşık olarak 15-20 dakika kadar da zaman geçiriyoruz. Gerçekten de görülmesi gerek bir yer.

  -Karıncalı Dede Hakkında Bilgi-

  (Asıl adı Abdullah bin Yaşari olan Hoca Ahmet Yesevi’nin talebelerinden Sakarya'nın Arifiye ve Adliye köyüne yakın bir tepede gömülü veli 11. yy.'da hanımı Ünzile Hatun ile Türkistan’dan gelip Anadolu’nun Müslüman olması için çalışan Horasan erenlerinden. Bir köyü karınca baskınından kurtarılması için dua ettiği ve duası kabul gördüğünden ismi Karıncalı Dede olarak kalmıştır)

  Daha sonra buradan ayrılarak 20 km. ileride bulunan Geyve'nin beldesi Alifuatpaşa gidiyoruz, karnı aç olanlar var tok olanlar var, her zaman gittiğimiz yer olan Sakarya Nehrinin altından aktığı yer olan, Geyve Boğazı Savaşlarının yapıldığı yerlerden ve eski ipek yolu güzergahı üzerinde kurulmuş olan II.Beyazıt Köprüsünün hemen dibindeki çay bahçesinde genel ihtiyaç ve mola veriyoruz. Bu köprünün savunmasında çok büyük emekleri olan Alfuatpaşa'nın da mezarını ziyaret ediyoruz. Alifuatpaşa'nın mezarı da caminin avlusunda bulunuyor. Ayrıca burada müzesi de var ama kapalı olduğundan ziyaret edemedik. Başka bir zaman inşallah.

  1 saat kadar burada zaman geçirdikten sonra Akıncı Köyüne Şehit Çobanı Anma Etkinliğine Beşiktaş Vadisine ve Şelalelerine gitmek üzere Akıncı Köyüne gittik. Akıncı Köyü muhtarı Kamuran bey bizi girişte karşılıyor, bisikletlerimizi caminin deposuna koyuyoruz ve kitliyoruz. Daha sonra etkinliğin yapılacak olduğu yaklaşık olarak 5 km. mesafe 500 metre yükseklikte Beşiktaş Şelalelerinin olduğu alana gitmek için araçlara biniyoruz. özellikle biz kamyonette gittik bir küçük kasaya 20 kişi oturduk)))

  2 kahraman bisikletçimiz engin ve aramıza yeni katılan Iraklı kardeşimiz etkinlik alanına kadar bisikletlerle geldiler, gerçekten onları tebrik etmek lazım, gerçekten helal olsun diyorum. Araçla yukarıdaki yol ayrımına geliyoruz, araçtan iniyoruz ve 1,5-2 km. civarında toprak yolda traking misali doğa yürüyüşü yaparak etkinlik alanına varıyoruz. çok güzel bir hazırlık yapmışlar, köy ayranları, muhteşem tereyağlı nohutlu pilavı ve eşi benzeri görülmemiş kuzine soba üzerinde pişen o köye mahsus ıhlamur çayını da içerek adeta enerji depoluyoruz. Tabi ki şehidimizi de unutmuyoruz. gerçekten gösterilen ilgi alaka ve hürmeti hiç söylemiyorum bile…

  Daha sonrasında sesiyle gürültüsüyle görkemiyle görseliyle muhteşem şelalelere doğru patikadan iniş gerçekleştiriyoruz. Gördüğümüz manzarayı tabi ki anlatmak yetmez yaşamak gerekir. Tek kelimeyle mükemmeldi. Etkinliğin anısına bu dereye yaklaşık 10.000 adet yavru balık atıldı. Ardından baharında başlangıcı olarak kabul edilen yaprak atma yaşatma görseli yapıldı, bol bol fotoğraflar çekildi, videolar çekildi, oradan hiç ayrılmak istemedik, istemedik ama muhtardan söz aldık tekrar gideceğiz inşallah, buraya bir çok kamu kurum personeli, yerel dernekler, doğa yürüyüşçüleri gibi doğa severlerde katılım gösterdi, onları da bu davranışından dolayı tebrik ediyoruz. Bu etkinlikler devam etmeli yaşamalı yaşatılmalı.

  Vakit geç olmaya başladı ve artık dönüşe geçiyoruz, geldiğimiz gibi yine araçla aşağıya iniyoruz, bisikletlerimizi alıyoruz, kazasız belasız çok güzel bir turu tamamlıyoruz. Emeği geçenlere katılımcılara sonsuz teşekkürler ediyoruz. Özellikle Yavuz abinin abisine çok ama çok teşekkür ediyoruz, bütün toplamda B km. yolculuğumuz boyunca bize sürekli gidiş-dönüş escorltluk etti. bir dahaki turlarda görüşmek dileğiyle..

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]