Sağlıklı Yaşam İçin Dr. Öz'ün Tavsiyeleri

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Bedreddin Vardar tarafından paylaşıldı.

 1. Bedreddin Vardar

  Bedreddin Vardar Kıdemli Üye

  Kayıt:
  23 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  213
  Beğeniler:
  131
  Şehir:
  sakarya
  Seviye:
  Mehmet Öz... Türkiye artık onu çok yakından tanıyor.... Yüzlerce başarılı kalp ameliyatının yanı sıra son olarak "yapay kalp mucizesi"ne de imza attı ve geçen gün Dr. Öz'ün de içinde bulundugu ekip, Amerika'da 59 yaşında bir hastaya yapay kalp nakletti. İşte Doktor Öz'ün hastalarına tavsiye ettiği ilkeler:

  1.Sigara içeni ameliyat etmem. Sigarayı bırakmayan hastayı kesinlikle tedavi etmem. Sigaranın belki de en büyük düşmanlarından biriyim... Çünkü insanı öldüren bir şey. Hasta kendini öldürmeye karar verdiyse ben ne diye onun için uğraşayım ki, şifa bekleyen onca hasta var, enerjimi onlara harcarım.

  2.Sevgisiz insanın kalp riski yüksek. İnsanlara severek kızarım. Herkesin de böyle yapmasını tavsiye ederim. Çünkü sevgisiz, kötülük düşünen, beddua ve küfür eden insanın kalp krizi riski ve ölüm oranı çok daha yüksek.

  3.Dua etmek insanı iyileştirir. Ben inançlı biriyim. Her ameliyatımda mutlaka dua ederim... Bence duanın, meditasyon gibi, şifa gibi, iyilestirici özelliği var... Ameliyat sonrası hastalarıma da mutlaka dua ettiriyorum. Bunun sağlıklarına çabuk kavuşmalarında müthiş bir etkisi var.

  4.Doğu tıbbı çok gerekli. Ben de " klasik " tıp adamıyım ama alternatif yani tamamlayıcı tıp yontemlerini reddetmiyorum. Akupunktura yüzde 100 inanıyorum... Çinliler bu minnacik iğnelerin sırrını çözmüş. Ama bu tür tamamlayıcı tedavilerde insanın istemesi çok önemli. Doğu tıbbında özgür irade ön planda.

  5.Hipnoz etmeden ameliyat etmem. Ben ve ekibim ameliyatlarım öncesinde hipnoz kullanıyoruz... Çünkü hasta heyecanlanıp kalp krizi geçirebiliyor. Sakinleştirici verdiğimde de sorunu geçici olarak çözmüş gibi oluyorum ama kökenine inmedigim için problem devam ediyor... O nedenle hipnoz yapıp sorunun kaynağına iniyorum. Hasta daha çabuk sağlığına kavuşuyor.

  6.Her gün aspirin içmeli. Hayatımda ilaç kullanmadim. Zorda kalmadikça kimseye de tavsiye etmem. Ama herkese her gün mutlaka bir aspirin içmesini salık veriyorum. Ben de içiyorum. Aspirinin kanı sulandırdığını biliyorduk ama şimdi yeni faydalarını da öğreniyoruz. Örnegin, vücuttaki birçok doku tahrişini önledigini yeni öğrendik. Aspirin ömrü uzatıyor.

  7.Sağlıklı beslenmede dikkat edilecek önemli konular:

  7.1.Çay yerine ıhlamur içilmeli. Günde en fazla iki çay ya da kahve içebilirsiniz. Fazlası zararlı. Ancak ıhlamur kesinlikle zararlı değil, dilediğiniz kadar için...

  7.2.Sarımsak müthiş bir bitki... Vücudu koruyan hücreleri destekliyor, tansiyonu düşürüyor. Sarımsaktan çıkan maddeyi yüksek tansiyonlu kişiye kullandığımızda, tansiyonu hemen düşüyor. Her gün birkaç diş sarımsak yenmeli...

  7.3.Başka bir mucize sebze de ayşekadın fasulye. Türkiye'de bol üretilen bu sebze bence her ögün, özellikle de çiğ olarak mutlaka sofrada bulunmalı. Vücuda müthiş yararlı bir bitki...

  7.4.Semizotu da içindeki Omega 3 nedeniyle son derece faydalı. Çiğ yenirse, daha da yararlı. Biz her gün ailecek öbek öbek çiğ semizotu yiyoruz.

  7.5.Et yiyecekseniz, yanında mutlaka çiğ domates de olmalı. Çünkü domatesin içindeki Lucyopin (?) adlı antioksidan, etteki zararlı Omega 6'ları yararlı hale dönüştürüyor.

  7.6.Kayısı çok yararlı ancak 1 günde 1 avuçtan fazla yenmemesi gerekiyor.

  7.7.Karpuz ve kavunda ise ince bir dilim tercih edilmeli. Üzüm ve muz, çok yüksek dozda şeker içerdigi için daha az tüketilmeli.

  7.8.Her sabah aç karnına içilen bir bardak ılık suyun ardından bir avuç ceviz çok iyi gelir. Ben her sabah alıyorum.

  7.9.Artık sütün de '"Sağlıklı olanı" çok zor bulunuyor. Hayvanlara verilen hormon ve antibiyotikler süte karışıyor ve saflığinı yok ediyor.

  7.10.Çocuklara soya sütü içirilmeli... 35 yaşın üzerindekilere sütün içindeki laktoz pek iyi gelmiyor. Laktozu alınmiş süt yerine ise de bol bol su içilmeli.

  7.11.Balık hariç, kırmızı etle beyaz et aynı. Çünkü hem danaya, hem de tavuğa yüksek dozda hormon ve antibiyotik veriliyor. Et yenecekse, hepsi yenebilir. Fark etmez!

  7.12.Beyaz pirinç ve beyaz un son derece zararlı. Çünkü her ikisi de yanınca şekere dönüşüyor. Yani ha avuç avuc toz şeker yemişsiniz ya da pilav ya da beyaz undan yapılan ekmek... Arada fark yok. Pilav ve ekmek için esmer un ya da esmer pirinci tercih edin.

  7.13.Lahana zayıflamak için çok ideal. Hazmı zor olduğu için tıkar (?) ve kalorisi çok düşük.

  7.14.Şismanlık en az sigara kadar tehlikeli. Hatta sigaradan da çok. İdeal kilodan daha düşük kilolu olan insanlar uzun ömürlü oluyor...

  7.15.İdeal rejimler 1 haftada 1 kilo verdiren rejimlerdir. Diğerlerine aldanmamak lazım. Eğer haftada 1 kilodan fazla kaybediliyorsa, vücuttan sadece su kaybediliyordur dikkat!..
   
 2. irfancan

  irfancan Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  10 Kasım 2007
  Mesajlar:
  559
  Beğeniler:
  696
  Şehir:
  söke
  Seviye:
  Bunları bizlere aktardığınız için teşekkürler,ne diyebilirizki doktor doğruyu söylüyor.
   
  Bedreddin Vardar bunu beğendi.
 3. Hakan Yazman

  Hakan Yazman Onursal Üye

  Kayıt:
  31 Ekim 2004
  Mesajlar:
  4.046
  Beğeniler:
  5.754
  Şehir:
  Alanya/İstanbul
  Seviye:
  Çok doğru ve faydalı bilgiler, özellikle dua ve iyi düşünceler vücutta faydalı maddelerin artmasına neden olur, bilhassa da gülmek.
  6. maddeye çok katılamayacağım, bence asprin hergün kullanılmamalı.
   
 4. #4
  Bedreddin Vardar

  Bedreddin Vardar Kıdemli Üye

  Kayıt:
  23 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  213
  Beğeniler:
  131
  Şehir:
  sakarya
  Seviye:
  açıkçası bunu ilk kes öğrendim gülmenin faydalı olduğu şahsen görünüşte somurtkan biriyim fakat muhabbete girince çok gülerim bu konuda ciddiyim insanlar hep neden bu kadar güldüğümü sorar hatta durup dururken gülerim boş boş bakarken,deli olduğumu düşünenler var ben gayet sağlıklıyım elimde olan bişe değil gülmeyi seviyorum
   
 5. tayfur

  tayfur Onursal Üye

  Kayıt:
  22 Mayıs 2005
  Mesajlar:
  1.635
  Beğeniler:
  1.056
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Tek birşey söyleyeyim: Aspirin artık ASLA kullanılmaması gereken ilaçlar arasındadır. Kalp-Damar hastalıkları olan insanlara, dahiliyeciler ya da kardiyologlar tarafından reçete edilmedikçe artık ASLA kullanılması önerilmez.
   
 6. Hakan Yazman

  Hakan Yazman Onursal Üye

  Kayıt:
  31 Ekim 2004
  Mesajlar:
  4.046
  Beğeniler:
  5.754
  Şehir:
  Alanya/İstanbul
  Seviye:
  Bunun nedenlerini açarsak faydalı olur Tayfur, teşekkürler...
   
 7. Hakan Yazman

  Hakan Yazman Onursal Üye

  Kayıt:
  31 Ekim 2004
  Mesajlar:
  4.046
  Beğeniler:
  5.754
  Şehir:
  Alanya/İstanbul
  Seviye:
  Çok iyi yapıyorsunuz, gülmek, olumlu düşünmek vb vücutta faydalı sağlıklı hormonların ve kimyasalların salınmasına yardımcı olur. Hatta Norman Cousens (ismi tam yazamamış olabilirim) doktorlar kendisini ölümcül olarak hasta olarak teşhis ettikten sonra hergün 8-10 saat bulabildiği bütün komedi filmlerini seyrederek kendisini iyileştirmiştir... Her gün biraz gülmek sağlıklı olmanın en iyi destekleyicilerinden biridir...
   
 8. sertel

  sertel Aktif Üye

  Kayıt:
  1 Mart 2009
  Mesajlar:
  107
  Beğeniler:
  127
  Şehir:
  antalya
  Seviye:
  1.Sigara içeni ameliyat etmem. Sigarayı bırakmayan hastayı kesinlikle tedavi etmem. Sigaranın belki de en büyük düşmanlarından biriyim... Çünkü insanı öldüren bir şey. Hasta kendini öldürmeye karar verdiyse ben ne diye onun için uğraşayım ki, şifa bekleyen onca hasta var, enerjimi onlara harcarım.

  fikir ya da ilke midir anlamadım ben bunu...
  bir doktor olarak kendisi mi açıklamış bu maddeyi bunu da bilemedim
  bana açıkçası biraz ters geldi...
  bir doktorun böyle seçme hakkını kendine tanıdığını ilk kez duyuyorum....
  ilginç....
   
  Mert tatlı bunu beğendi.
 9. tayfur

  tayfur Onursal Üye

  Kayıt:
  22 Mayıs 2005
  Mesajlar:
  1.635
  Beğeniler:
  1.056
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  tabii.

  Aspirin, yani Asetil Salisilik Asit aslında anti-enflamatuar, yani bir bakıma şişlik indirici, anti-piretik, yani ateş düşürücü ve analjezik yani ağrı kesici etkilerin tamamını kendinde bulunduran yegane ilaçtır. Gerçekten çok kuvvetlidir ve vücutta Prostaglandin denen maddelerin sentezini önleyerek çalışır. Lakin pek çok yan etkileri vardır. Kanamaları arttırır ve kan pıhtılaşmasını zorlaştırır. Midede ülserlere yol açar. Küçük çocuklarda asla kullanılmamalıdır ve ölümlere, ciddi sakatlıklara yol açabilir. Kanamaya yatkınlığı olan insanlarda da ölümcül olabileceği gibi, mide ülseri gibi çok sık görülen bir durumu olan insanlarda da çok tehlikeli kanamalara sebep olabilir.

  Sıradan ağrı kesiciler, Apranax, Etol, Advil, Parol vb. ise bu 3 önemli etkiye aynı anda sahip olamazlar. Parol, Minoset gibi parasetamol bazlı olanlar ateş düşüremezken, Apranax vb'nin ise mide yan etkileri sık görülür. Lakin bu daha yeni nesil olan ağrı kesiciler kanama problemlerine, ülserlere ve çocuklardaki ciddi yan etkilere yol açmazlar.

  Aspirin'in artık tıbbi alanda sadece Kardiyologlar ve Dahiliyeciler tarafından, bazı belli başlı kalp-damar hastalıkları olanlara, damar sertliği, kalp krizi sonrası gibi durumlarda kullanılması tavsiye edilmektedir. Normal insanların ise düzenli aspirin kullanmaları ASLA uygun değildir. Düşünün ki düzenli bisiklete binen sağlıklı bir genç, Mehmet Öz efendinin tavsiyesine uyuyor, devamlı aspirin kullanıyor, sonrasında ise Allah saklasın trafikte bisikletiyle bir kaza geçiriyor. Eğer bu genç normalde kurtulabileceği bir kazadan kanama yüzünden hayatını kaybederek ya da ciddi sakatlıkla çıkarsa suçlusu kimdir?

  Aspirin kullanmayınız, soğuk algınlığında suda eriyen c-vitaminli aspirinlerden 1-2 tane içebilirsiniz. Onun dışında ağrı kesici, ateş düşürücü kombinasyonlarının bini bir para. Eczacıya sorduğunuz zaman size farklı seçenekler sunabilecektir.
   
  Hakan Yazman ve ZekiAlper bunu beğendi.
 10. captain_2

  captain_2 Aktif Üye

  Kayıt:
  28 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  155
  Beğeniler:
  109
  Şehir:
  aydın
  Seviye:
  slm dr öz ü ilk çıkardığı kitaptan bu yana dikkatle takip etmekteyim onun sayesinde çok şey öğrendim ve uygulamalarım her zaman başarıya ulaştı şimdi tayfur aspirin hakkında çok doğru şeyler yazmışsın bu sadece aspirin değil unutmamak gerek her ilacın bir yan etkisi vardır bilim ve tekneloji her geçen gün gelişmekte dr öz aspirini her belli dozjda alınmasını 5 yıl önce açıklamıştır oysa geçen yıl öz bunun zıttı açıklamalarda bulunmuştur teşekkürler