sağlıklı kilo vermek...

yoldas7

Forum Demirbaşı
Tepki
53
merhaba arkadaslar...
03.08.2009 tarihinde spor ile kilo verme kararı aldım. sabah uyandığımda tartıldım ve 86.8 kilo geldim.
10.08.2009 sabahında tartıldığımda 84.8 kg geldim. net 2.00 kilo vermişim.
spor programım
günlük yaklasık 1 saat (16-18 km/sa) bisiklet(600kal)
20 dk ağırlık çalışması(250kal)
20 dk yüzme(150kal)
ve yeme alışkanlığımda ise
bira, kola vb, bisküvi çıkardım,
çayı tek sekere indirdim.
spor sırasında verdiğim su miktarı kadar su kullanmaya dikkat ettim.

sormak istediğim. bu programı 1 ay devam ettirmek istiyorum fakat ayda 8 kg ediyor ve bu istediğim rakam.
internette ayda 4 kg verilmesi gerektiği yazıyor. acaba yanlışmı yapıyorum.

Scudo

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
Hızlı kilo vermek mesajınızın başlığında yazılı olan "sağlıklı kilo vermek" amacına uygun değildir.
Verdiğiniz her kilo mertebesine bünyenizin alışması için yaklaşık olarak 6 ayda 10 kilodan fazla vermeyin derim. Zaten fazlası tıbben patolojik sayılır. (Yani bir hastalığa işaret edebilir yada yol açabilir.)

Önce kilo vermeyi, ideal kilonuza ulaşınca da o kiloda kalmayı bir yaşam tarzı olarak edilebilirseniz işte amacınız olan "sağlıklı kilo verme" ve bilahare "sağlıklı kiloda kalma" amacınızı gerçekleştirmiş olursunuz.

Kolay gelsin. :)

yoldas7

Forum Demirbaşı
Tepki
53
6 ayda 10 kg benim için sürpriz oldu diyebilirim. O zaman spor yaparken beslenme alışkanlığı ve verilen kiloların sağlıklı bir şekilde alınması apayrı ve dikkat gerektiren bir konu.
cevabınız için teşekkür ederim.

Fırat Dizman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.018
Bisiklet
Cube
@yoldas7

bu programa 1 ay devam edeceksiniz,peki sonra,bu konu veya benzer konu forumda açıldı konuşuldu inceleyin,ama yaklaşık gr gr toplanarak yılda 1-3kg alıyorsunuz,genel olarak,30 yıl içinde bakıyorsunuz çok değil yılda 1den 30 yılda 30 kilo ama sonra,30 yılda alınan 3 günde verilmeye çalışıyor,bu sistem bisiklet parçasını çıkartır ,daha hafifini takar gibi kilo veremelisiniz,ikincisi kilo vermelimisiniz,tek başına kilo yeterli değil,solunum ,dolaşım,kas ve kemik yapısın sağlığı önemli,hep söylerim,herşeyi yiyip ,hiç birşey yapmayan ve kilo alamayan zayıf insan daha sağlıksızdır.beden kitle endeksleri vardır,tek bunları baz alıp hayatınızıda karartmayın,dünyada 5 milyar insanın parmak izleri benzemedği gibi ,sistemleri,metabolizma,sindirme ,emme vs farklıdır,tabi boyu 1.60 olup bel çevresi 90 olandanda bahsetmiyoruz,sadece sporla bu iş olmaz,benim için %60 hatta 70 beslenmedir,ironman yapmıyorsanız,
yani boğaz,ha ekseride var olanları eritip sıkılaşmayı sağlar.
saygılarımla

harunkenan

Üye
Tepki
56
Merhaba
Deneyimlerime dayanarak şunu söyleyebilirim, ilk 4-5 kilo çok hızlı veriliyor. ideal kiloya yaklaştıkça kilo vermek git gide zorlaşıyor. Diyetini bozanlar da genelde bu aşamada bozuyorlar. İlk zamanlardaki gibi kilo veremeyince motivasyonları azalıyor. Spor ve sağlıklı beslenmeyi sadece kilo vermek için yapılan bir aktivite olarak görmemek, bunları bir yaşam tarzı haline getirmek en doğrusu olacaktır.

caner ünsal

Forum Bağımlısı
Tepki
485
Bisiklet
Scott
@yoldas7

Yukarıda yapılan spor çok ağır değil. Beslenmede ki kısıtlamarda son derece mantıklı ve herkez için geçerli. eğer bir şey değiştirecekseniz geri kalan yiyecek miktar ve çeşitini gözden geçirin bence.
Bir de kilo vermede ağırlık çalışması pek kullanılan spor branşı değil yerine yüzme süresini arttırmak daha iyi olur diye düşünüyorum.

• Beğen
Tepkiler: yoldas7

Murat Orego

Aktif Üye
Tepki
150
Bisiklet
Corratec
İlk günler verdiğiniz kilo büyük oranda su kaybından kaynaklanır. Eğer dikkatli beslenmezseniz zaten daha çok yağ değil kas kaybederdisiniz.

Bir kilogram yağ 7800 kaloridir. Sizin günlük harcadığınız kalori 2500 kalori. Bütün sporlarınızla 3500 kalori yaktığınızı varsayalım.

Günlük de 2000 kalori alıyorsunuz (ki bunun altına asla inmemeli)

3500-2000=1500 kalori.

7800/1500=5,2

Yani 5 günde 1 kilo verebilirsiniz. Bundan fazla veriyorsanız kas ve su kaybıdır.

yoldas7

Forum Demirbaşı
Tepki
53
cevaplarınız için teşekkür ederim...
haftada 1 kilo yada ayda 3-4 kilo vermek(en fazla) vucut için daha sağlıklı. programım çok zor değil ve eksilttiğim gıdalarda keşke herkesin eksiltebilsem diyebileceği gıdalar:) (bira, cola, bisküvi...)
vucut ilk hafta 2 kg vermesi 1.2 kg filan kilo ise 0.8 kg ı su sanırsam. dikkatli olmak lazım haklısınız.

Tuna Mert

Üye
Tepki
3
İlk hafta veya ilk günlerde vücut hızlı tepki verir 2 kilo vermen normal.Ama bu giderek haftada 1.5 1'e düşer.Ayda 8 kilo vermezsin görüşümce.