Saglik sigortasi dolandiriciligi

meseduzu

Forum Bağımlısı
Tepki
342
Bisiklet
b'Twin
Bugun beni 850 li bir numara aradi pozitif saglik hizmetiymis 1 sene once sigorta yaptirmisim bitmis 2 senelikmis ilki ucretsiz ikinci sene uretliymis iptal etmek istersem 500 tl devam etmek istersem 2400 tl imis onay vermedigimi soyledim boyle birseyede hicbir zaman onay vermem dedim. varmi tel kaydi dedim var dedi mahkemeyle dinleyebilirmisim. Bende tersledim bana.calistigim bir bankadan tahsil ediceklerini soylediler bende edin bakalim edebilecekmisiniz dedim. ben nasil bulurum ozaman sizi dedim kapatti. Bunun asli nedir bilen varmi.? Tc numarami nerden bulduysa onuda okuyo bana isin ciddiyeti var gibilerden. Anlamiyorum nerden buluyolar tc mi.

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Scudo

Mehmet H.

Forum Bağımlısı
Tepki
363
Bisiklet
Ghost
numaralarını googledan aratırsan dolandırıcı olduklarını görürsün
hepte aynı meblağ 2400 tl
benide bir kaç ay önce aramışlardı
bu kadar uzun süre aynı numarayıda kullanıyorlar hayret yakalanmıyorlar

• Beğen
Tepkiler: Çağlayan

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Yeni bir dolandırıcılık taktiği olabilir. Kesinlikle telefondan bankanız dahi arasa kişisel bilgilerinizi vermeyin şubenize gelicem diyin.

Mert E.

We create Chemistry
Tepki
3.598
Bisiklet
Giant
Ses kayıtlarını sizle paylaşmak zorundalar.

İmzanız ve yazılı teyidiniz olmadan, sizden böyle bir para talep edemezler. İstediklei kadar tehdit etsinler. Bankanız da size ait olan bir parayı başkasına vermez.

İşin komik tarafı alenen dolandırıcılık yapıyorlar ve yakalanmıyorlar.

TC ve telefon bulmak dünyanın en kolay işi. Yarışmaydı, çekilişti, oydu buydu derken havalarda uçuşuyor kişisel bilgilerimiz.

• Beğen
Tepkiler: Çağlayan

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
uc dort defa muhatap oldugum bir kurum :) ilk sefer gec anlayip kufure gec baslamistim ama cok sert olmustu bayan neye ugradigini sasirdi son iki seferdir kibarca uyariyorum birazdan kufure baslayacagim istersen once sen kapat duymamis olursun diye onlarda nazikce kapatmayi tercih ediyorlar :)

meseduzu

Forum Bağımlısı
Tepki
342
Bisiklet
b'Twin
Az once numarayifa polise bildirdim. Takibe alicaklarini soylediler. Ne kadar takip ederler Allahbilir

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Osman Kıtay

Forum Bağımlısı
Tepki
1.091
Bisiklet
Fuji
@meseduzu

Maalesef Devlet Hastanelerinde özel bilgilerimiz satılıyor. Devlet hastanesinde bir bölüme gittiğinizde o bölümle ilgili özel hastanelerden, sağlık sigortalarından tlf ve mesajlar gelmeye başlıyor. Hatta annem boyun fıtığından fizik tedaviye gittiğinde evimize fizik tedavi aleti satan bir kadın bile gelmişti.

• Beğen
Tepkiler: MehmetAliB.
Tepki
13
Bisiklet
Cannondale
Evet bunlar dolandırıcı ama tüm bilgilerimizi nasıl biliyor bilmiyorum.

Cömert

Forum Bağımlısı
Tepki
2.617
Telekom veya kullandığınız gsm opretörünün , bilgilerinizi işlemesine izin verdiyseniz , numaranız her isteyen tarafından ulaşılır hale geliyor.

Eğer bu şekilde hesabınızdan para çekilirse , bankanıza " credit voicer " talebinde bulunun. Bu alacak belgesi demektir. Karşı taraf ne türlü bir belge ibraz edip hesabınızdan bu parayı talep etmiştir ? Banka bu evrağı hesap sahibine göstermek durumunda. Eğer elektronik ortamdan provizyon alındıysa ( pos cihazı gibi) banka itiraz ettiğiniz meblağı donurup , bu belgeye ulaşana kadar bu bedeli sizden isteyemez. Bu parayı çekene ulaşıp , bu paranın çekim nedenini belgeleriyle ister. Karşı taraf bu belgeyi çıkartamazsa, banka çekim bedelinin % 40 kadar fazlasını ceza-i şart olarak ilave edip karşı taraftan tahsil eder. Eğer üzerinde bu çekimin yapılmasına onay veren ve sizinde onayınız olan geçerli bir belge çıkartırsa, bu bedeli sizden ister.

Not: İmzaya bağlanan bir sözleşmenin şartlarında değişiklik olduysa ( teminat şartları , ödeme miktarı ve şekli vs vs ) bu değişiklik ayrı bir sözleşemeyle imzaya bağlanmak durumundadır. Yani ilk sözleşme maddelerine konulmuş olan " bu sözleşme süre bitiminde itiraz olmaması durumunda , her sene kendisini yeniler" gibi bir maddeyle bir sözleşme yaparak , uzun bir süre her an değişken hizmet veya ücret talep etmek , kanunen bağlayıcı değildir.

Yani olay yargıya intikal ederse kolaylıkla kazanılabilinir.Ama kaç kişi bu durumu fark eder veya bu kadar uğraşır ? Zaten bu tür dolandırıcılarında güvendikleri asıl olay budur.

Ayrıca sizi bu şekilde arayanlar , genelde çözüm ortağı şeklinde lanse edilen , bağımsız ve özel Call center personelidir. Ve genelde bunların ana firmayla hiç bir alakası yoktur. Arama başına veya satış başına prim alırlar. Önlerine satması istenen ürün bilgileri ve bölge gsm dataları konulur. Bunlara küfür etmeninde aslında hiç bir manası yoktur. Çünkü ne satılan hizmet veya ürünü görmüşlerdir ne de sattıran şahsı veya firmayı. Firmanın dolandırıcı olup olmadıklarını bile bilmezler.

Bu datalar call center sahiplerince parayla satın alınabilinir. ( servis sağlayıcı tarafından , bedava dakika , sms , avantajlı kampanya vs vs vaadiyle, size onaylatılmak istenilen , bilgilerinizi işleme denilen olay aslında budur. onayınız varsa kişisel bilgilerinize kolaylıkla ulaşılabilinir.)

Celalettin aktaş

Daimi Üye
Tepki
19
Bisiklet
Sedona
bu tarz arayan firmalara tabiri caizse direk sövmeye başlayabilirsiniz. Şahsen ben öyle yapıyorum. Hangi insanı kandırırız diye direk dolandırıcılık çalışmalarıdır bilesiniz. İşin vahim tarafı, geçen sene 4 bankanın üst düzey yöneticisine müşteri numaralarını bu tarz şirketlerle paylaştıkları için dava da açıldı. Ayrıca GSM şirketleri de numara paylaşımını ufak maddeler ile izin verdiyseniz, hiç affetmiyorlar. Online işlemlerden hattınızı kontrol edin, orda reklamlarla ilgili bölümler olmalı yada abone olduğunu servisler, dikkatli bakın kapattırın.

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
İnternette çeşitli sitelere üye olurken tekrar tekrar düşünmekte fayda var. Beyefendi sözüm tabiki size değil.:) Telefon numaranız vs ortalıkta dolaşmaya başlar...
Bir diğer husus: Diyelimki herhangi bir firmayla irtibatınız oldu. Örneğin cep telefonu operatörleri. Bilgilerinizi üçüncü kişi ve kuruluşlarca paylaşılabilmesi istenirse kabul etmeyin. İşin sonu klima bakımı yapıyoruzdan banka hesap numaranıza kadar gidebilir.
Telefonları ve yöntemleri hakkında yazardım ama kötü örnek örnek olmaz
.

Safa Arslaner

Forum Demirbaşı
Tepki
223
Ben artık fatura kestirirken den tutun da anlık onay sistemler hariç (sanalpazar-gmail) tüm sitelere-sistemlere eski telefonumu veriyorum.

hem kimsenin canı yanmıyor hem bana ulaşamıyorlar zaten isteyince ben onlara ulaşıyorum kampanya falan yeterince mail geliyor bir de mesaj gelmesine gerek yok.

hele hele arayıp yalan yanlış bilgilerle kandırmaya çalışmasına hiç gerek yok bunlara mahal vermemek için önlem almaya çalışıyorum.

Ancak bana sormadan bir hastanenin böyle bir şey yaptığını kanıtlayabilirsem hiç acımam açarım davayı çünkü ben bir hastaneye girerken böyle bir kağıda imza atmadığıma şimdiye kadar eminim.

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@Cömert

Comert bey ben kufuru call center daki elemana etmiyorum :) genel firma calisanlari ve ozellikle bunlari dunyaya getirenlerden bahsediyorum zaten en baba call center calisani on saniye dayanabiliyor kufurlerin buyuk kismi bende kaliyor :) tabi bu kufurleride birsey olsun diye degil genel psikolojik tedavi amacli ediyorum :) bunu yuzde on onbeslik rampanin zirvesinde son yuz metreyi sprint atip cigerin bittigi noktadaki haykirma ile bir tutabiliriz :) maksat icimizdekini bosaltmak :)

call center calisani da salak olmasi lazim aradigi mevzunun dolandiricilik oldugunu anlayamamasi icin.bu konudaki firma bu isi uc dort senedir yapiyor cok fazla dolandirdiklari da mevcut.bende ilk arandigimda epey arastirmistim nedir ne degildir diye. tek sansli oldugum nokta saglik sigortasi bedava bile olsa yaptirmama gibi bir huyum var :) yani cok yanlis yerden girdiler mevzuya :)

bu arada kredi karti kullanan arkadaslar cep bankaciligi kullaniyorsaniz kartinizi internet ve telefon ile post alisverisine acip kapatmak otuz saniye surmuyor ben surekli kapali tutuyorum kullanacagim zaman acip kullandiktan sonra yine kapatiyorum tavsiye ederim herkese.

Gürkan Ç.

Forum Bağımlısı
Tepki
195
Ben aradıklarında yoğun olduğumu söyleyip, yedek olarak kullandığım mail adresimi veriyorum, bazıları mail olarak yazıyor ürün veya kampanyalırının. tabii dönüş yapmıyorum sonra. :evil: