sağlık bakanlığı bisikleti ruble değişimi

DurgunDeniz

Daimi Üye
Tepki
419
Merhabalar arkadaşlar.Bizim evde bir süredir kullanılmayan bir sağlık bakanlığı bisikleti var.Ben bu bisikleti yokuş çıkacak şekilde yenilemek istiyorum.

(link)

Bizdeki 26 jant unisex olan.Donanım yorumlamasını bilmiyorum.Sorum şu:Bu bisikletle iyi yokuş çıkılamıyorsa nasıl değişiklikler yapmalıyım?

Not:Bilip bilmeden ruble değişimi yazmışım,vites-çekiş sistemine gönderme yapmak içindi :D yoksa hangisi değişecek içbir fikrim yok.

Scudo

07yusuf

Daimi Üye
Tepki
589
İsim
Yusuf
Bisiklet
b'Twin
vitesleri yanlış kullandığınız için çıkamıyorsunuzdur.
yok yere parça değiştirip masrafa girmeyin.
Bisikletten biraz anlayan bir arkadaşınıza söyleyin size anlatsın vites kullanımını, ya da yokuşta nasıl kullanmanız gerektiğini. gerçi internet üzerinde de bulabilirsiniz ama canlı görmek daha öğretici olur.

07yusuf

Daimi Üye
Tepki
589
İsim
Yusuf
Bisiklet
b'Twin
@DurgunDeniz
çıkar yahu niye çıkmasın.
yokuş çıkmak için sağlamlık filan gerekmez.
sadece uygun viteste pedal çevirebilecek bir adet sağlıklı insan lazım... hadi senin için sağlıksız da olsun :D

Saru

Aktif Üye
Tepki
194
Bisiklet
b'Twin
Göbekten vitesli değil mi onlar?

iskender şerit

Forum Bağımlısı
Tepki
464
Bisiklet
Bianchi
o bisikletler göbekten 3 vitesli olup vites oranları kaçtır neye tekabül ediyor bilmiyorum. Yokuş dediniz, nasıl bir eğimli yokuş türünden bahsediyorsunuz ?

iskender şerit

Forum Bağımlısı
Tepki
464
Bisiklet
Bianchi
@DurgunDeniz seni yoracak zorlayacak kadar çok dik ise bütçeye uygun geniş aralıklı vites sistemi takmak gerekli. Herşey paraya bakar... :harika: vites kolları, zincir, ön-arka dişli, ön-arka vites aktarıcı....

DurgunDeniz

Daimi Üye
Tepki
419
(link)

Anladığım kadarıyla göbekten viteslilerde yokuş çıkmak zormuş :( Benim vites değiştiricim Sturmey Archer 1-2-3 vites var sadece.Sürüş yaparken üçünü de kullandım.En hızlı pedal 1'de en yavaş 3'te çevriliyor.

Shimano göbekten vites nexus 7'li 500 tl imiş.Sanırım kondisyon yapmalıyım :D

Ismaildmr

Forum Demirbaşı
Tepki
397
İsim
Ismail demir
Bisiklet
Salcano
@DurgunDeniz bencede iyi calismayla epey yokus cikilir..eskiden 28 ruble 28 ayna kol oraniyla zor ciktigim yokusu simdi 28 ayna 20 ruble 14,15 km hizlarda cikiyorum.mesele kas iskelet sisteminiz saglikli olsun..gerisi geliyor..gobekten vites nasil cakisiyor bilmiyorumda 7 disli rublemin toplasan 3 dislisini anca kullaniyorum desem yeridir..zinciri capraza dusurmeyim diye toplamda 21 vites olan bisikletimi 7,8 vitesmis gibi kullaniyorum..sadece aynakolu 3 yaprak alirsaniz daha rahat edersiniz..aynakol kac yaprak bu arada.

Thranduil

Daimi Üye
Tepki
385
İsim
Sadık
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Brompton
Bende de bakanlığın verdiği bisikletten var. Üzerindeki Sturmey Archer 3 vitesli donanımla dik yokuşları çıkmak için çok çok iyi bir bacak kası ve akciğer lazım. Onların amacı günlük kısa mesafe gezi için, ağır şartlar için değil.

Taxonera

Forum Bağımlısı
Tepki
823
İsim
Gökhan
Bisiklet
Mosso
3x8 altus sistem taktırın

ASUS_Z00ED cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
@DurgunDeniz sağlık bakanlığı bisikletinin yokuşla bir alakası yok.

Bisikletine şimdilik bir şekilde binmeye devam et. O bisikletin amacı yokuş çıkmak değil, senin bisiklete binmen (Nasıl bineceksen artık, sanki her yer Konya. Neyse)

Tavsiyem bu bisiklete dokunma ve olduğu gibi kabullen. O bir eşşek, onu ata çevirmeye çalışman anlamsız. Para biriktirip bir at almanı öneririm. Çok fazla paraya ihtiyacın da yok, evdekileri kandırabilirsen Decathlon'dan 500-700 liraya, taksitle güzel bir bisiklet alabilirsin.

Baktın evdekiler yanaşmıyor, kimseye çaktırmadan harçlıklarını biriktir. Her hafta 10 lira koy kenara. Bu şekilde gitsen bile, Mayıs ayında (Hedefin Mayıs olsun çünkü yaz başlangıcı!) elinde 400+ lira para olur, 20 lira kenara koyarsan 800+ lira para olur. Hadi 30 lira koyarsan 1300+ lira paran olur gider krallar gibi yol bisikleti alırsın! (Eğer ailen psikopatsa sigaraya başladığını düşünür hepsi bu. :D bkz: Bu para nereye gidiyor bey)

Gerçekten istiyorsan bunu yaparsın, eh yapamıyorsan gerçekten istemiyorsun demektir. Sıradan bir insansındır, bisiklete binmesen de olur :snzdglsn:
Bisiklet fedakarlıktır! :)

DurgunDeniz

Daimi Üye
Tepki
419
@Thranduil benim amacım da okula gidip gelmek ama işte,yokuşlar...
@Serkan Mıstınoğlu
Hocam normalde benim planım 2 yıl para biriktirip üniversitede sürmek için şehir bisikleti almaktı.

Sonra aklıma bu geldi buna para biriktirene kadar bununla deneme yaparım.Hem tecrübe kazanmış olurum dedim.

Yarın arka sokaklardan dolanıp güvenli,çok fazla dik olmayan yol bakacağım.Bakalım :D

**:Bugün yokuşa gittim.Zannettiğim kadar kötü değildi ama kondisyon lazım,ondan sonrası yolun çoğu düz zaten.Halledceğim bir şekilde.Teşekkürler :)