Sağ Sti Kol Vitesi Küçültmüyor

Berkay*

Daimi Üye
Tepki
91
Bisiklet
Salcano
Merhaba, sorunumu son paragrafta yazdım. Önceki yazılar da sorunun nasıl ortaya çıktığı ile alakalı. Uzun yazı sevmeyenler okumasa daha iyi olur. :D

Bugün eczaneye girdiğim de (yol) bisikletimi kapının önüne bıraktım. Aynakol küçük dişlide, ruble en büyük dişlideydi. Ben de birisi binip çalmaya çalışırsa düşsün diye bisiklet dururken sti koldan aynakolu büyüğe rubleyi de en küçük dişliye ayarladım. Yani zincir hala küçük vitesteydi fakat ayarlar büyük viteslere ayarlıydı.
Sonra vitesi tekrar eski haline getireyim dedim. Sti kollardan ayarladım oldu mu diye pedalı çevirdim. Aynakol küçüğe geçti ruble de ortalara geldi. Tekrar küçülteyim dedim küçülmedi. Oynadım biraz vites büyüdü (küçük dişliye doğru) ama küçülmedi.

Sorunum şu ki vites rublede en küçük dişlide duruyor ve sağ sti kol (arka fren ve arka vites) vitesi küçültmüyor. Kolu ittiriyorum biraz gidiyor tam vitesi attırması gereken yerde takılıyor daha da ileri gitmiyor. Sti kolun nasıl çalıştığı hakkında hiç bir fikrim yok bu sorunu nasıl çözebilirim?

Not: Sora sistem

Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Berkay* Merhabalar,

Arka değiştiriciye giden vites telini gevşeltin ve değiştiriciyi serbest bırakın, sonra teli tekrar monte edin ve vitesi ayarlayın.

Berkay*

Daimi Üye
Tepki
91
Bisiklet
Salcano
@BF Okuru Teşekkür ederim.

Arka aktarıcıya giden teli söktüm. Sti kol vitesi büyültebiliyor ve küçültebiliyor gibi gözüküyordu. Tekrar bağladım kabloyu. Sti kolda vites büyültüp küçültsem de aktarıcı oynamıyordu. Tekrar söktüm baktım sti kol vitesi değiştiriyor, üzerindeki göstergede vites değiştiyor, tık sesi geliyor fakat kabloyu çekmiyor da bırakmıyorda. Ne yapabilirim? Sti kol açılabiliyor mu, açmam gerekir mi?

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Berkay* rica ederim. Vites kolunu en büyük dişliye göre ayarlayın ve teli eski yerine yani vidanın telde bıraktığı ize getirip sıkın. Tel çok gevşek kaldığı için arka değiştirici hareket etmiyor. Eğer yapamayacağınızı düşünüyorsanız hiç ellemeyin.

Berkay*

Daimi Üye
Tepki
91
Bisiklet
Salcano
Tekrardan teşekkür ederim.
Dediklerinizi biraz önce de yapmıştım. Fakat dediğim gibi sti kol kabloyu 1 milimetre bile çekmiyor. Videodan sonra bisikletin ısığını elime alıp sağ sti kolun içine baktım. Kablonun ucu boşta duruyor gibiydi ve hemen altındaki düz yuvarlağı biraz aşındırmış. Vites attırırken o yuvarlak ve mekanizma hareket ediyor fakat kablo hiç oynamıyor. Sonra sol sti kolun içine baktım. Onun içinde daha basit bir mekanizma vardı. Vites değiştirdiğimde kablonun çekildiğini görebiliyordum.

Ben kablonun sti kol içinde yerinden çıktığını düşünüyorum. Böyle bir şey mümkün mü? Bu kabloyu nasıl çıkarabilirim uğraştım fakat diğer taraftan ittirerek çıkartamadım.

Berkay*

Daimi Üye
Tepki
91
Bisiklet
Salcano
@BF Okuru Geçen gün bisikletçide yaptırdım. Tel yerinden çıkmış. Kabloyu da değiştirdi. Teşekkür ederim yardımınız için. :)