Sağ dizimdeki ağrının sebebi nedir?

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında emir yakup bulut tarafından paylaşıldı.

 1. emir yakup bulut

  emir yakup bulut Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  10 Ekim 2011
  Mesajlar:
  503
  Beğeniler:
  560
  Şehir:
  samsun
  Bisiklet:
  Ghost
  Seviye:
  arkadaşlar benim sorunum şu: yol bisikleti ile birkaç ay önce tanıştım ve 3 haftadır haftasonlarında 50 km mesafedeki samsuna gidip geliyorum fakat sağ dizimde bir ağrı oluştu..çıtırtı gibi bir ses yok, kilitli pedal kullanıyorum ve sağ bacağım daha kuvvetli olduğu halde neden sağ dizimde ağrı oluştu..kmler ilerledikçe ağrı kendini daha çok belli ediyor pedal çevirmeyi imkansız hale getircek kadar şiddetli bir ağrı değil daha çok sızı olarak nitelendirilebilir ve dün akşam ve bu sabah sağ dizimi her büktüğümde hissettiğim bu ağrıyı şimdi hissetmiyorum..bana ne tavsiye dersiniz :istirahat mi yoksa spd ayakkabının kalinin ayarını mı kontrol etmeliyim yada başka birşey?
   
 2. Hamza Hakkı

  Hamza Hakkı Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  21 Haziran 2011
  Mesajlar:
  570
  Beğeniler:
  310
  Şehir:
  Konya
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  Ağrı hangi durumlarda ortaya çıkıyor ? Sadece bisiklet üzerinde iken mi oluyor yoksa yürürken,oturup kalkarken, koşarken de aynı sorun meydana geliyor mu ?
   
 3. Eser Sevinç

  Eser Sevinç Onursal Üye

  Yaş:
  35
  Kayıt:
  5 Nisan 2011
  Mesajlar:
  1.812
  Beğeniler:
  2.677
  Şehir:
  Eskişehir
  Adı:
  Eser Sevinç
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Sele yüksekliği ayarınız doğrumu ? Diz ağrıları genelde bu yüzden oluyor. Eğer bu sebepten değilse kesinlikle doktora görünmeniz gerekir.
   
  emir yakup bulut bunu beğendi.
 4. #4
  emir yakup bulut

  emir yakup bulut Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  10 Ekim 2011
  Mesajlar:
  503
  Beğeniler:
  560
  Şehir:
  samsun
  Bisiklet:
  Ghost
  Seviye:
  sadece bisiklet sürerken yani yokuş tırmanırken daha fazla ya da kattettiğim mesafe arttıkça da diyebilirim yürürken ya da koşarken ağrımıyor sadece dizimi büktüğümde ağrıyor.
   
 5. alican aydın

  alican aydın Üye

  Kayıt:
  29 Mart 2010
  Mesajlar:
  89
  Beğeniler:
  18
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  sele yükseklik ,sele açı ,sele ileri geri ayarı ve uygun vites seçimi dikkatli kadans uyumu varsa yakın zaman içersinde önemsiz bir düşme veya diz zorlaması kendi ekseninde dizin sağ veya sola kaza sonucu aşırı zorlanması sonucu menisküs yırtığı belki olabilir dizin tam kapandığı anda ağrı ortaya çıkar ve bu durumdayken zorlanmaya devam edilirse dizde şişme meydana gelir. inş. böyle bir sorunuz yoktur ama ortopedist'e görünmekte fayda var.
   
  emir yakup bulut bunu beğendi.
 6. Ahmet Can Yakışır

  Ahmet Can Yakışır Forum Bağımlısı

  Yaş:
  31
  Kayıt:
  8 Kasım 2008
  Mesajlar:
  734
  Beğeniler:
  1.021
  Şehir:
  Denizli
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  öncelikle sele pozisyonunun doğru olduğundan emin olmalısın, bu en önemli şey... bozuk bir ergonomiyle seleye oturduğunda sadece dizin değil, yavaş yavaş bütün vücudun dökülmeye başlar.

  şimdi çabuk bir bilgi olarak şunu söyleyeyim: pedal çevirirken bir ayağın en alta geldiğinde, dizin hala hafifçe kırılmış vaziyette olmalı. bacağın tam düz olursa dizde sıkıntılar başlıyor.

  selenin yüksekliği, ileri-geri konumlandırılması, gidon mesafeleri ve diğer ayarlamalar için forumdaki 2 adet başlığın linklerini en altta verdim. oralarda anlatılanları okuyarak hem dizlerini, hem de vücudunun geri kalanını koruyacak ideal ayarlar hakkında detaylı bilgi alabilirsin.

  diz ağrısına sebep olan başka bir yanlış kullanım ise, vites ve kadans ile alakalı. pedalları mümkün olduğunca hızlı çevirmelisin, ki buna bisikletçi camiasında "yüksek kadans" deniyor. zaten spd kullanmanın bir faydası da, kilitli olmayan pedallarla ulaşılabilecek maksimum kadansın da üzerine çıkılabilmesi ;) elbette bisikletini bu şekilde sürebilmek için vites düşürmelisin. özellikle yokuş çıkarken, aynakol (ön dişli) vitesi küçük dişlide olmalı. düz yolda ise alışık olduğundan daha geç vites büyüterek, bacaklarının hızlı çalışmasını sağlayabilirsin.

  anladığım kadarıyla kalkış yaparken hep ilk hareketi sağ bacağınla veriyorsun, bu sırada dişliler de yüksek viteste oluyor. işte o kalkış anında sağ dizine tahmin edemeyeceğin kadar büyük bir yük biniyor, devamında yol boyunca düşük kadansla gidince de ağrı kaçınılmaz oluyor. kalkış vitesini küçültmelisin, ani frenler dışında her zaman durmadan önce bisikleti kalkış vitesine düşürmeyi alışkanlık haline getirmelisin.

  biraz önce bahsettiğim, oturuş pozisyonuyla ilgili konular ise şunlar:

  Bisiklet Ergonomisi - BisikletForum

  Bisiklette Ergonomik ayarlar: SELE - BisikletForum
   
  lgoncay ve emir yakup bulut bunu beğendi.
 7. Ferhat Köse

  Ferhat Köse Onursal Üye

  Yaş:
  41
  Kayıt:
  13 Şubat 2010
  Mesajlar:
  6.463
  Beğeniler:
  9.202
  Şehir:
  Eskişehir'de yaşıyor
  Bisiklet:
  Bisan
  Seviye:
  Öncelikle spd ayakkabı olmadan aynı mesafeye yakın bir mesafe kullan bisikletini spd siz ağrı oluyor mu onu kontrol etmek lazım.Spd ayarı benzer ağrılara sebep olabiliyor.Korkacak birşey yok anlattıklarından anladığım spd ayarı sorunu ama emin olmak için söylediklerimi yapıp yazarsan daha çabuk çözüm bulabiliriz.O kadar mesafe spd siz gidemem dersen bisiklete binmeye başla ağrı başladığı zaman ağrı olan tarafdaki ayağını kilitten kurtar ayakkabının ortasıyla kilitlenmeden sürmeye devam et ağrıda azalma hissettiğin an bil ki kallerin ayarı bozuk.
  benzer ağrıyı mtb de yaşamıştım 30 ncu kilometrelerde başlardı diz kapağının iç tarafına bıçak giriyor gibi ağrırdı, diz kapağını bükemez hale gelirdim ertesi gün hiç ağrı kalmazdı ben kal ayarı ile kurtulmuştum İnşallah seninki de böyle basit bir sıkıntıdır.
   
  emir yakup bulut bunu beğendi.
 8. Hamza Hakkı

  Hamza Hakkı Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  21 Haziran 2011
  Mesajlar:
  570
  Beğeniler:
  310
  Şehir:
  Konya
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  Genelde aktivite yapan kişilerde ''Patellofemoral ağrı sendromu'' denilen durum görülür. Anlattıklarınıza göre bana sorununuz eğer spd ayarınızdan kaynaklanmıyorsa büyük ihtimal bu sendromdan dolayıdır. Çünkü sadece dizimi büktüğümde ağrı oluyor demişsiniz. Spd ayarlarını yaptıktan sonra ağrı devam ederse buraya yazın yardımcı olmaya çalışırım. :)
   
  emir yakup bulut bunu beğendi.
 9. lgoncay

  lgoncay Yeni Üye

  Kayıt:
  17 Mart 2012
  Mesajlar:
  31
  Beğeniler:
  12
  Şehir:
  Florya
  Seviye:
  Selamlar, aynı sorun bende de yeni çıktı. Geçtiğimiz hafta yeni bir dağ bisikleti aldım boyum 1.84 bacak boyum da yanlış hesaplamadıysam 83 cm oluyor normalde 19 inch ideal sanırım benim için. Fakat bana satın aldığım yerde hali hazırda bulunan 18 inchlik modeli verdiler ve tam olduğunu söylediler.
  İçime biraz kurt düştü açıkçası siz üstadlarıma sorayım istedim. Dizim ağrımaya başlayınca bundandır sanırım problem diye düşündüm.
  Sizce kadroda bir inchlik farklar çok etkiler mi böyle şeyleri ? Yani iki buçuk santimden bahsediyoruz.
  Olmadı seleye ince ayarlar çekeceğim.

  Teşekkürler
   
 10. Ahmet Can Yakışır

  Ahmet Can Yakışır Forum Bağımlısı

  Yaş:
  31
  Kayıt:
  8 Kasım 2008
  Mesajlar:
  734
  Beğeniler:
  1.021
  Şehir:
  Denizli
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  kadronun yüksekliği çok da önemli değil, seleyle pedal göbeği arasındaki mesafeyi istediğin gibi ayarlayabiliyorsun sonuçta. hatta kendi boyundan bir inç küçük kadro kullanmak, daha atik bir sürüş yapmanı bile sağlayabilir. bence sen seleye ince ayarlar yapmalı, ve gidon mesafeleri gibi diğer ayarları da gözden geçirmelisin :)
   
  lgoncay bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

upload_2016-8-24_10-55-54.png
Sistemli çalışmak, gelişmek ve yarışlarda iddialı olmak isteyenler için akıl dolu bir site var. Adı Xert Online Xert Online | Login Baron firması bu siteyi hazırlarken aynı zamanda Garmin Edge...
upload_2016-11-16_14-35-2.png
Bu sabah @emrah9700, kullanmaya başladığı güç ölçerle ilgili bir iki soru iletmişti whatsapp'tan. Astigmat başlangıcı nedeniyle telefondan okuyup yanıt yazmam zor. Sorularını buradan yanıtlamaya...
upload_2016-10-3_17-1-4.png
Sonbahardayız ve önümüz kış. Bisiklette gelişmek adına bu dönemde ne tür çalışmalar yapabiliriz? Birçok konu var ama bana göre en önemlisi aerobik dayanıklılığa yatırım yapmak. Bu antrenmanları...