Sağ Bacak Eklem Yerinin Sağ Dış Kısmındaki Kıkırdakta Oluşan Ağrı

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Mert YAĞCI tarafından paylaşıldı.

 1. Mert YAĞCI

  Mert YAĞCI Yeni Üye

  Kayıt:
  15 Ağustos 2013
  Mesajlar:
  4
  Beğeniler:
  1
  Şehir:
  Zonguldak/Ereğli
  Bisiklet:
  Bianchi
  Arkadaşlar 25 yaşındayım ve yaklaşık 2005 yılından bu yana bisiklete hiç binmedim 2005 yılı ve onun öncesinde ise bisiklet tepesinden hiç inmedim diyebilirim.Tabi o zaman çocuktuk ve daha enerjiktik.O yıllarda bisiklet üzerinde ve yahut bindikten sonra vücudumun hiçbir yerinde en ufak bir sıkıntı yaşamamıştım.Bisiklete binmeye yeniden karar verdim ve binmeye başladım fakat ilk bindikten yaklaşık 1-2 saat sonra başlıktada belirttiğim yerde bir kas çekmesi ve ağrı hisseder oldum ve merdiven çıkarken rahatsız etmeye başladı ve yaklaşık 1 gün sonra geçti.İçimden herhalde hamlıktan oldu diye bir düşünce belirdi.Fakat daha sonra her binişimde aynı olay tekrar eder oldu.Sadece bisiklete bindiğimde yapıyor ve pedal çevirirken bir hayli rahatsız ediyor,bisikleti bıraktığımdada 1 gün içinde sürekli ağrı ve çekme meydana geliyor.Sizin fikirlerinizi almak istiyorum bu konuda.
   
 2. Ahmet Ayaz

  Ahmet Ayaz Bisikletkolik

  Yaş:
  44
  Kayıt:
  19 Nisan 2013
  Mesajlar:
  1.165
  Beğeniler:
  2.301
  Şehir:
  K.Çekmece İstanbul
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  tahminen ilk sürüşte çok zorladınız. 3-4 gün ara verin vücudun kendini toparlaması için. daha ciddi bir sorun meydana gelmiş de olabilir, o zaman doktora görünmekte fayda var.
   
 3. #3
  Mert YAĞCI

  Mert YAĞCI Yeni Üye

  Kayıt:
  15 Ağustos 2013
  Mesajlar:
  4
  Beğeniler:
  1
  Şehir:
  Zonguldak/Ereğli
  Bisiklet:
  Bianchi
  Aslında bilhakis ilk sürüşte zorlamadım,dikkat edeyim dedim hatta bisiklete binmeyi bile unutmuş gibi hissettim garip yalpalamalar yapıyordum :) Dediğinizi uyguladım 4-5 gün binmedim ama dün ve bugün yine bindiğimde gene aynı olay cereyan etti.
   
 4. sedat saraç

  sedat saraç Kıdemli Üye

  Kayıt:
  30 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  204
  Beğeniler:
  50
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  geçmiş olsun kardeşim.
  Kas Çekmesi Nedir?

  Kas geçmesi , kasın aşırı gerilmesiyle ve ya aşırı bir yorgunluk olduğunda ortaya çıkar.Kas eğer sporcularda olduğu gibi aşırı hareket ediyorsa ve ya çalışıyorsa bir anda çekme meydana gelebilir.Kas gereğinden fazla gerilirse kasların gücü yetmeyip , arkadaki kası çekmesiyle büyük bir acı hissiyle beraber kas çekilmesi meydana gelecektir.Kas çekerken lifler ayrılacağından dolayı , kasın zedelenmesi söz konusudur.Zedelenmede eğer iç kanama yok ve kas çektikten birkaç gün sonra dinlenmeyle beraber kas çekmiyorsa , acı yoksa 1.dereceden yani kısa süreli kas çekmesinden olmaktadır.Eğer uzun süreli bir acı çekiliyorsa bu acı ödem oluşturabilir.

  Kas Çekmesinin Tedavisi Nasıl Edilir?

  Kas çekmesi , kasların en hafif alabileceği bir yaralanmadır.Tedavisi de bu yüzden evde yapılabilir.Tedavide mutlaka , dinlenme , buz tedavisi uygulanmalıdır.Yatacağınız yatakta ise bacağı yukarda tutmaya çalışmalısınız.Kas çekilmesinin acısının kesilmesinde ise bandajla , yumuşak bir şeyi ( pamuk , ufak yastıklar gibi ) bacağa sarmak lazımdır.Çünkü bacağın rahatlamasında bandajın ve yumuşaklığın etkisiyle , daha da hızlı iyileşmesini sağlamaktadır.

  Eğer acılarınız çekilmez acılardansa ve bir türlü kesilmiyorsa o zaman bir hekime giderek tedavi yollarına başvurmanız gerekmektedir.
  bi yerde okudum yardımcı olur inş.ağrı şiddetli olursa bengay krem kullan.kokusu bile acıyı unutturur:D
   
 5. ErcanArslan

  ErcanArslan Kıdemli Üye

  Kayıt:
  2 Mayıs 2013
  Mesajlar:
  226
  Beğeniler:
  7
  Şehir:
  Antalya
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  kıkırdak da diz kapagının altında bir ağrı aynısı başıma geldi sele ayarı ve fazla kullanmaya bağlı kıkırdak zedelenmesi dedi doktor, 2-3 gün bacağını uzatarak dinlenmemi tavsiye etti agrı kesici kremler v.b en iyi sonuç için doktora gidiniz. spor hekimliği tercih ediniz bulunduğunuz ilde varsa.
   
 6. #6
  Mert YAĞCI

  Mert YAĞCI Yeni Üye

  Kayıt:
  15 Ağustos 2013
  Mesajlar:
  4
  Beğeniler:
  1
  Şehir:
  Zonguldak/Ereğli
  Bisiklet:
  Bianchi
  Sele ayarını aslında biraz yüksek yaptım ayaklarım selenin üstünde yere değmiyor.O yüzden olabilir.Teşekkür ederim.
   
  ErcanArslan bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

anzac.png
Yine uzun ve detaylı bir makale ile kaldığımız yerden devam ediyoruz :D Bu haftaki konu beslenme ve su içme. Fakat içinde yağ ve karbonhidrat yakımına dair harika, herkesin işine yarayacak...
juice.png
Eğer sıklıkla kramp sorunu yaşıyorsanız, sebepleri ve çözüm önerilerini bu yazıda aktaracağım. Orijinal link yazını sonunda olacak :) [ATTACH] Eğer krampla yüzleşmişseniz, muhtemelen o...
upload_2016-10-26_10-10-26.png
Emre Üçüncüoğlu geçen yılın Aralık ayında 2016 hedefleri başlığıyla bir konu açmıştı. 2016 hedefleri Kışa doğru yaklaştığımız bu günlerde, 2017 hedeflerimizi şimdiden belirleyip, buna göre plan...