Sağ bacağıma kramp girdi

Dizdar MERT

Forum Demirbaşı
Tepki
216
Selam arkadaşlar bu gün bisiklete binerken orta derecede bir yokuşu çıkmaya çalışıyordum vites sanırım aynakol ortadaydı ruble ise 3 teydi yokuşu sorunsuz çıktım diyecekken yokuşu bitirmek için ayağa kalktığımda bacağıma çok kötü kramp girdi söyleyerek anlatamayacağımı düşündüğümden şöyle göstereyim :

http://a.imageshack.us/img824/7193/atlasbacak2.gif

şekilde diz kapağının alt arkasında kırmızıyla gösterilen yere kramp girdi ve 1 dakika falan sürdü ama o kadar kötüydü ki sanki saatler sürdü ben oğuşturmaya hareket ettirmeye çalıştıkça daha çok acıyordu kramp geçince bisiklete tekrar binmedim direk evin yolunu tuttum şimdi ise hala çok aciyor yürürken falan çok sıkıntı oluyor ne yapayım sizce ne önerirsiniz bir de yarın bisiklete bineyim mi ? Birde ilk kez oluyor böyle :(
Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkürler

Scudo

iamhasancanbam

Daimi Üye
Tepki
530
Bisiklet
Sedona
Çok yanar can çok yanar. Bilirim Mert. Tavsiyem eve gidince o bölgeye soğuk su tut. Ve ayaklarını havaya dik 1 dakika boyunca. Zorladıysan bu baş gösterebilir. O bölgeye soğuk su tut. Ve ayaklarını havaya dik 1 dakika boyunca. Ben böyle yapıyorum. Birde kas gevşetici iç.

Dizdar MERT

Forum Demirbaşı
Tepki
216
Teşekkürler duş olayını babama söyledim suyu sıcak hissedinceye kadar acıyan yere tut dedi öyle yaptım şimdi biraz hafifledi annem de portakal kabuğuyla zeytinyağını aynı kavanoza koyup güneşte bekletiyordu ağrılar içinmiş şimdi de onu sürdü :D

iamhasancanbam

Daimi Üye
Tepki
530
Bisiklet
Sedona
Haydi bakalım Mert. Geçmiş olsun. :) Fazla zorlama kendini bir kaç gün.

Dizdar MERT

Forum Demirbaşı
Tepki
216
çok teşekkürler yalnız zorlama derken birkaçgün binmeyeyim mi yoksa bineyim ama çok sürmeyeyim mi?

Saim Deveci

Aktif Üye
Tepki
113
Bisiklet
Giant
Kramp girdiğinde ağrısı hemen geçmiyor. Krampın şiddetine de bağlı aslında. Benim başıma bisiklet sürerken hiç gelmedi ama denizde fazla zorlayınca senin bacağına giren bölgede birkaç kez yaşadım. Yorgun geçen bir günün gecesinde uyku esnasında da kramp girdiği oluyor. Senin başına ilk kez geliyor sanırım. Geçmiş olsun :)

• Beğen
Tepkiler: Dizdar MERT

ilkcan çağdaş

Forum Bağımlısı
Tepki
265
bu konuda eğer ağrı hemen geçmiyorsa,bengay adında,kas gevşetici bir krem var.Kokusu ağır ama,iyi de geliyor.Gerçi anne ve baba da gerekli tedavileri yapmış,yinede bir dene derim kardeş.

• Beğen

Fırat Dizman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.018
Bisiklet
Cube
kramp girdiğinde yapılması gereken şey kramp giren kası ters yönde germen ,aynı streching yapar gibi,ama nereye girerse o grubu ters yönde.daha sonra bir süre gevşemesi ve rahatlaması için onu aktiviteden uzak tutman .tabi daha sonrası için değil ,çalıştığın esnada.çeşitli nedenleri var ama sanırım sen ,antrenmansız ve çok yüklenme yapmışsın gibi.nedeninin o olduğunu düşünüyorum

Dizdar MERT

Forum Demirbaşı
Tepki
216
öncelikle önerileri için herkese teşekkürler.

@Fırat Dizman

geçen gün düştüğüm için bisikletten 4-5 gün uzak kalmıştım nedeni bu sanırım bir de bu ağrı yarın uyandığımda az da olsa varsa bisikleti o günlük sürmeyeyim mi yoksa sürmeye devam mı edeyim ?

Fırat Dizman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.018
Bisiklet
Cube
öncelikle,sele yüksekliğine dikkat et bacak uzunluğuna göre ayarlamanı yap,önce yumuşak çevirip,ısınmaya çalış mutlaka bol streching yap,acı ile spor yapmaya gelince acı seni zorluyor,ven her an artıyorsa devam etme,acı şiddeti sınırın olmalı,seni zorlamayan tatlı acılar olur,devam edersin ,bu sınıra sen karar vermelisin

Dizdar MERT

Forum Demirbaşı
Tepki
216
@Fırat Dizman

sele bacağımın tam olarak açılıp kapanacağı kadar yükseklikte bu nasıl yani normal mi ?

Birde cahilliğimi bağışlayın streching tam olarak nedir ?

Birde sakatlık gibi bir durum olur mu doktora gitmelimiyim ?

Onur Kahraman

Forum Bağımlısı
Tepki
853
@Fırat Dizman

tam ben yazıcaktım,mesajları incelerken gördüm. evet gerçekten işe yarıyor.ilk yarışımdan sonra eve geldim soğumadan direk uyudum.sabah her tarafım ağrı içindeydi.kollarım,bacaklarım,boynum.sonradan öğrendim,spor sonrası 5-10 dakika koşmak iyi geliyor.vücut denge sağlıyor.

• Beğen
Tepkiler: Emirhan.k

geotechme

Aktif Üye
Tepki
54
bisiklet sürerken olmuyora evde uzanırken ayağıma kramp girdi :) tahta gibi 1 2 dakka bekledim ondan sonra geçti :) hala ağrıyor :D geçimiş olsun ikimizede :)

Fırat Dizman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.018
Bisiklet
Cube
@Sedonaci_Baba

forumda sele uzunluğu ayarlama ile ilgili çok konu var ,oradan araştırabilirsin ,çünkü yükseklik bisiklet tarzı, sürüş parkuru vs nedenlere göre değişebiliyor.
sterching ,ağız alışkanlığı kusura bakmayın germe dedğimiz durum.sakatlık olacağını pek düşünmüyorum ,ancak olursa ve tedavi sonuç vermiyorsa tabiki,uygun bir doktor şart.ama acele etme,dinlenmeni,ısınmanı iyi yap ,bu aralar dik yokuşlardan ve tempolardan uzak dur ,gerekirse belli aralıklarla inip germe yap ve devam et.

• Beğen

Dizdar MERT

Forum Demirbaşı
Tepki
216
@Fırat Dizman

herşey için teşekkürler bu gün 2 bucuk saat gibi sürdüm çok hafif bir ağrı vardı o da sadece sağ bacağı aşağı indirirken oluyordu sürdükçe geçti şimdi hiç ağrı yok diyebilirim
:)