Şaft borusu değişimi hk.

cannn3715

Forum Demirbaşı
Tepki
192
Bisiklet
Cube
Merhaba arkadaşlar , forumdan bir arkadaşımızın yazması üzerine gördüm ki 2008 de çözdüğümüz olayı yazmamışız yöntemi çözümü vs ;
buna istinaden yazma gereği duydum çözüm ve fikir verebilmek adına.

O yılki sorun xcp75 maşanın şaft borusu değişimi idi konu. Pres yolu ile değiştirmiştik şaft borusunu ve olmadık işler açmıştı bize :)

Daha sonra başka bir maşada aynı sorunu yaşayınca bu sefer maşa şaft borusu değişimi yapmadık ama şaft borusunu ek ile uzattık. Şaft borusu değiştirme işini çok araştırmıştık ve bir önceki maşamızda uyguladık ve sağlıklı olmayacağını bırakma çıkma gibi durumların yanı sıra sökme ve takma işlemi sırasında maşayı çatlatma-kırma riskinin olduğunu deneyimledik. Ayrıca şaft borusunun bağlantı kısmı(maşa ile borunun geçtiği yer) biraz konik yapıda. Bu durumda aynı marka model maşanın şaft borusu gerekti ki buda yersiz oldu şaft için yeni maşa almadık tabii. Elde imal etmeye kalktık:)

Sonuç: Başarısızlıktı

Uzun süre olur olmaz tartışması sonrası;
Bulduğumuz çözüm ise çok daha basit uygun maliyetli ve sağlıklı bir yol oldu ,
sırası ile;

1- Şaft borusu ile aynı kalınlık ve genişliğe sahip boru bulduk
2- Şaft borusunu bisikletin boğaz kısmının tam ortasından denk gelecek şekilde kısalttık-kestik
3- Aynı kalınlıktaki şaft borusunu kaynakladık ve çapaklarını taşladık(bu bölüm kadrodaki boğaz boşluğunda kalıyor sıkıntı çıkarmazdı ama taç - yüzük denen furçun maşaya takılan parçasını rahat söküp takabilmek, olası bir furç değişim işinde sıkıntısızca maşadan parçayı rahat çıkarabilmek için taşladık)
4- Sağlamlığı garantilemek için şaft borunun içine sıfırına girecek başka bir boru daha soktuk ve borunun içinden kaynakladık.

Bu maşayı ise 6-7 yıl sıkıntısız kullandım :)

Fakat artık yıl 2008 -2009 değil :) eğer çok kısa değilse şaft borunuz aparatlar satılmakta uzatmak için.
Bizim durumumuzda iseniz yani kırılma çatlama varsa yahut çok kısa gelmişse bu yöntem belki işinize yarabilir.

Bu arada maşayı sattığım için fotoğraflarla gösteremedim :(
Ayrıca bu işlemi belirttiğim gibi 2008-2009 yıllarında uyguladığımız için maalesef foto vs yok elimde.

Mesajınız için teşekkür ederim (link) bu sayede bu sıkıntıları yaşayan kişilerle belki bir nebze faydalı oluruz.

Scudo