Sadece Aynakolu Değiştirmek

Cenk Akbulut

Daimi Üye
Tepki
255
Bisiklet
b'Twin
Merhabalar,

Btwin Alur 700 yol bisikletim var. Üzerindeki parçaları param oldukça üst seviyeleriyle güncelliyorum.

Bisikletimde 105 5800 10'lu set var, yalnızca aynakol Btwin'in kendi ürettiği 50x34 172.5 mm aynakol.

Gelelim soruma:

Ben Dura Ace 9000 50x34 veya 53x39 bir aynakol aldığımda vites sisteminde başka hiçbir değişiklik yapmak zorunda kalmadan bunu kullanabilir miyim?

• Beğen
Tepkiler: cember3454
Scudo

Superevo

Daimi Üye
Tepki
339
İsim
Arif
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
5800 11li vites seti eğer 11 ise 9000 veya ultegra 6800 kullanabilirsin yine aynı şekilde sram red kullanabilirsin fakat campagnolo aynakolu kullanamazsın

• Beğen
Tepkiler: Batuhanbuluc

Cenk Akbulut

Daimi Üye
Tepki
255
Bisiklet
b'Twin
@Superevo Yanlış yazmışım benimki 10'lu olan 105 5700 hocam. Bu durumda Dura-Ace 9000 kullanamıyor muyum yani?

Superevo

Daimi Üye
Tepki
339
İsim
Arif
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Cenk Akbulut
10lu viteste zincir aynakol dişlerine zarar verebilir yani dişlerin ömründen daha kısa sürede aşınmasına neden olur ve sesli çalışacağını düşünüyorum. Kullanabilirsin fakat zincir uyumsuzluğu olacaktır. 7900 dura ace aynakol sisteme tam uyum sağlar veya 10/11 uyumlu fsa slk aynakolda yükseltmen için düşünebilirsin

• Beğen
Tepkiler: Cenk Akbulut

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
10'lu hatta 9'lu vites sisteminde 11'li aynakol kullanabilirsiniz; zincirlerin iç genişlikleri aynıdır (11'li zincir dıştan daha dardır, rublenin aksine aynakol dişlileri arasındaki mesafe zincir genişliğinin olanak verdiği minimumda olmadığı için sorun yaratmaz).

Bisikletinizin orta göbeği, Dura Ace 9000'e uygunsa sadece aynakolu değiştirebilirsiniz; değilse orta göbeği de değiştirmeniz gerekir.

50/34'ten veya 53/39'e geçerken ön aktarıcıyı yukarı almanız gerekir. Ayrıca zincir kısa gelirse zinciri de değiştirmeniz veya bakla eklemeniz gerekebilir.

Kook

Aktif Üye
Tepki
170
@Cenk Akbulut süperevo nun dediklerine katılıyorum. Sesli çalışma veya sürtünme gibi sorunlar olursa bir de 11 li zincir alırsın. Zincirin fiyatı aynakolun yanında bir şey değil.

Şu sayfaya bir bak: (link)

Bu arada niye yaprak değişikliği yapmıyorsun?

@Murat B. 8 li sistemin dişli kalınlığı farklı diye biliyorum.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
@Kook

Evet, öyleymiş. İlk mesajımı düzeltiyorum.

eren konu

Forum Bağımlısı
Tepki
565
Bisiklet
Specialized
@Murat B.
Murat Bey peki 9'lu aynakol ile 11'li vites sistemini kullanabilir misiniz?

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
@eren konu

Emin değilim, ama kullanabilirsiniz. 9'lu aynakolda dişliler arası mesafe, 11'liye göre çok fazlaysa; vites geçişleri sorunlu olabilir.

• Beğen
Tepkiler: eren konu

Cenk Akbulut

Daimi Üye
Tepki
255
Bisiklet
b'Twin
@Kook Nasıl Mevcut aynakolu hafifletmek istiyorum. Aynakol dişlilerinde bir sıkıntı yok hocam.

• Beğen
Tepkiler: Kook

Cemil Dada

para todos todo nada para nosotros
Tepki
694
İsim
Cemil Dada
Bisiklet
Cube
@Cenk Akbulut Düşündüğünüz değişiklikle ilgili uyumluluk meselesine cevaplar zaten verilmiş, bu konuda benim bilgim sınırlı o yüzden ekleyeceğim bir şey yok ama bir öneride bulunmak isterim. Parça parça değişiklikler setinizi üst serilerle değiştirmekten daha pahalıya geliyor. Yıl sonu, black friday, clearence sale tarzı indirimleri incelerseniz daha cazip indirimlere de rastlayabilirsiniz. Tabii bu arada yıl sonu için de son günler ve belki de sadece aynakol indirimiyle ilgili çok uygun bir fırsat da yakalamış olabilirsiniz

• Beğen
Tepkiler: Cenk Akbulut

Cenk Akbulut

Daimi Üye
Tepki
255
Bisiklet
b'Twin
@Cemil Dada Haklısınız hocam, belki de beklemek lazım.

Şu an bütçeyi düşük tutup sadece aynakolu değiştirmek vardı aklımda ama direkt uygun fiyata grup set yakalayıp onu almak çok daha mantıklı :)

• Beğen
Tepkiler: Cemil Dada