Sadece 100 günlük su kaldı !!

Murat EVGİN

Forum Bağımlısı
Tepki
955
İstanbul'a su sağlayan kaynaklar bir bir tükeniyor. Papuçdere Barajı'ndan sonra, azami 16.4 milyon metreküp su biriktirme hacmi olan Kazandere'de de su sıfırlandı. Su miktarının 4 milyon metreküpe düşmesinden sonra su alımı bir süre durdurulan Alibey Barajı'ndaki su miktarı ise 2 milyon 491 metreküpe indi. Istrancalar'da 5 dereden sağlanan su miktarı ise 525 bin metreküpe düştü. Bu arada İSKİ, yeraltı sularından faydalanmak için kuyu açma çalışmalarına hız verdi.

İSKİ verilerine göre, İstanbul'daki barajların doluluk oranı yüzde 31.53'e düştü. İstanbul barajlarının tamamında toplam 272 milyon metreküp su kaldı. İstanbul'a günde yaklaşık 2 milyon metreküp su veriliyor. Yetkililer, yaz aylarında yaklaşık 60 milyon metreküp suyun buharlaştığını varsayıyor. Bu hesaba göre İstanbul'un yaklaşık 100 günlük suyu kaldı.

14 yeni kuyu açıldı

İSKİ yetkilileri, su aldıkları 85 kuyuya ek olarak, aktif olmayan 6 kuyuyu faaliyete soktuklarını, 8 de yeni kuyu açtıklarını bildirdi. 25 kuyunun ihalesinin yapıldığını, bunların da yakın zamanda açılacağını kaydeden yetkililer, '14 kuyudan günlük olarak 16 bin 600 metreküp su elde ediyoruz' dedi. İSKİ ayrıca daha önce 85 kuyudan su temin ediyor.

İşte barajların azami hacimleri

İstanbul'a su sağlayan barajların azami biriktirme miktarları şöyle:

Elmalı: 9.6 milyon metreküp.
Ömerli: 235.4 milyon metreküp.
Terkos: 162 milyon metreküp.
Büyükçekmece: 148.9 milyon metreküp. Kazandere: 16.4 milyon metreküp.
Papuçdere: 54.6 milyon metreküp.
Darlık: 107.5 milyon metreküp.
Sazlıdere: 88.7 milyon metreküp.
Alibey: 34.1 milyon metreküp

Geçen hafta çatalca da her zaman balık tutuğumuz göl'e gittik, gözlerime inanamadım...
Göl yoktu, oysa 6 önce aynı yerde kilolarca balık tutmuştum...
Sanırım insan gözü ile görmeden bazı şeylerin farkına varamıyor..
Tüm uyarılara rağmen, hala insanların hortum'u takıp araba yıkadıklarını gördükçe, üzülmemek elde değil..

• Beğen
Tepkiler: Ercan Bayram
Scudo

hulyaars

Forum Demirbaşı
Tepki
222
Geçen ay Ankaraya gittiğimde aynı sorun oradada vardı.Belediye belli kısıtlamalar getirmiş su tüketimini önlemek adına. Bahçesulamak,halı yıkamak,apartman yıkamak vs. yasaktı ancak buna rağmen gizlice arka bahçede halı yıkadık diyerek bilinçsizliğiyle övünen pekçok kişiye rastladım.

Küçükken birgün sukaynakları tükenecek buyüzden savaşlar çıkacak diye okuduklarım hayali geliyordu bana.Çocuğum olsaydı onun adına çok üzülürdüm.Bizden sonraki nesiller için endişe verici gelişmeler bunlar....

• Beğen

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Acilen alternatif su kaynakları bulmak gerekiyor. Eninde sonunda bence denizden tatlı su üretimine geçilmesi gerekecek...

• Beğen

wildcraft

Üye
Tepki
8
istanbul hakkında son yapılan bir proje warmıs 187 km lik yer altından saglanan borularla bi akarsuyu denize değil de ömerli barajına nakil edeceklermiş....

24 saat çalışıyorlarmış işçiler...bakalım belki de seçim öncesinde diyee..... kim biilir...

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
Sebep sadece su kaynaklarının azalması değil.
Bence sorunun altınta yatan nedenlerden biri de, suya sahip çıkamayışımız, israf etmeden kullanmasını bilemeyişimiz, altın yumurtlayan tavuğu kirletip sonra katletmemiz.

Dünya adlı gezegendeki toplam su miktarı azalmıyor. Kullanılabilir temiz su kaynaklarında diğer su rezervlerine göre nisbi bir azalma söz konusu.

Ülkemiz yaşanan su sorunu ise dünyada global anlamda yaşanan içme ve kullanma suyu sıkıntısından çok daha hızlı biçimde acı sona doğru yaklaşıyor. Dikkat edilirse, ülkemizdeki ormanlık alan azaldıkça su kaynaklarımız da azalıyor. Su kaynaklarımız azaldıkça ormanlarımız da kuruyor.
Bu ikisinin arasındaki hayati bağı hala göremememiz çok büyük talihsizlik.
Hz. Muhammed'in bir sözünü anımsıyorum: "Kıyametin kopuyor olduğunu görseniz de elinizdeki fidanı dikiniz".

Ormanla, suyun etle tırnak gibi birbirini çektiğinin bir ısbatı da aşağıdaki coğrafik isimde saklı.
"Amazon yağmur ormanları".
Öyle bir ormanki, üzerine gelen yağmur bulutlarını aylarca sağıp suyunu çıkarmadan bırakmıyor.

İstanbulun eskiden kalma yemyeşil fotoğraflarını özledim. Boğazın, üzeri yemyeşil çınar ve selvi ağaçlarıyla kaplı tepelerle çevrili fotolarını.

Yakında sudan ucuz lafı tarihe karışacak.. Hatta karıştı bile.. :(

Kıyamet halen kopuyor olmadığına göre geç kalmış sayılmayız. Herkes eline bir fidan alsın ve diksin. Suyu kullanırken ise bir gün o suyun petrolden daha pahalıya satılacağının bilinciyle sarfedelim. Bu bilincin aynısından yetkililere de diliyorum.
Yani suyu tüketmeyelim, sadece ihtiyaçlarımızı karşılayalım ve israf etmeyelim.
Unutmayalım ki insan vücudunun %60 ı da sudan ibaret. Yani hayatımızın %60 ı suya bağlı.

Selam ve sevgilerimle.
Hepiniz su gibi aziz olun.

basar

Daimi Üye
Tepki
189
@Mesut Girgiç

O kadar haklısınız ki!

Malesef bu konuda da haince projeler üretiliyor. İstanbul 'a Malen Çayı 'ndan Ankara 'ya ise Kızılırmak tan su getirmek gibi. Bu oraların dokusunu bozacak, kuraklık ve çölleşmeyi arttıracak ve sonuçta ne çay kalacak ne nehir.
Ama bilim adamları bunları söylediğinde iş yapanlara engel oluyor deniyor.
Günü kurtarayım, oyları alayım benden sonrası tufan! Nasıl olsa ağaçların, hayvanların sesi çıkmıyor. Zaten yaşam haklarını da biz veriyoruz, (tek varlık nedenleri bize hizmet ya), Kızılırmak Deltası çöl olmuş kimin umrunda!

Kuyu açmak da yine çok zararlı bir şey.

Bu arada Ankara' ya göl getiren, her tarafa fıskiyeler yaptıran, çimlendiren blediye başkanına da buradan teşşekür etmek lazım.

• Beğen

çağatay_çankaya

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bisiklet
Sedona
bisikletçiyiz diyoruz sorun bakalım forumda kaç kişi ağaç dikmiş bence forumda bi kampanya çıkaralım bi banka hesabı olsun herkes oraya 5 ytl yatırsın ve tema ile ortak iş birliği yapıp bisikletforum hatıra ormanı olsun ist'a yakın bir yerde bizde orada bisiklete binelim filan güzel olmaz mı sizce bence bu konuyu yöneticilerin düşünmesi gerek...

• Beğen
Tepkiler: Murat19

Ergün Gündoğar

Forum Bağımlısı
Tepki
206
Türkiyede ne yazık ki bilirkişi veya bilimadamı diye danışılan insanlar günümüze ayak uyduramamış insanlardan oluşuyor, bizde öyle bir yerleşmiş ki günü kurtarmak, geçmişte yaşananlardan hiç ders almadan aynen devam ediliyor, türkiyenin su stratejisini 2. dünya savaşından itibaren güncellenerek en az 25 senelik yapması gerekirdi, biz ne yaptık, hiçbirşey, 3-5 tane baraj ile sağlıksız, altyapısız, günü kurtaran işlerle uğraştık, sıkıntısını yumurta kapıya dayanınca çekiyoruz, asıl büyük sorunları ise görmezden geliyoruz, dünyada ülkeler ekonomik bir güç üstünlüğü kurmak için yıllardır savaşırken diğer ülkeler ile türkiye tüm bunları görmezden geldi, eğer birgün savaş bizim ülkemize de sıçrarsa ülkenin durumu çok daha vahimdir.

Geçen günlerde enerji zirvesi yapıldı, türkiye enerji üretiminin yüzde 55ini dışarıdan alıyor, ve petrol konusunda da dışarı bağımlıyız tümüyle, seçim yaklaşıyor, siyasi bir konuya dönsün istemiyorum ama hangi partinin gündeminde ülkeyi geliştirmek var? hiçbirinde yok, tek amaçları iktidara sahip olup biraz daha sömürmek. Eskilerden beri siyasette olanlara karsi olsam bile yeni geleceklerin de eskilerden farkli olacagini düsünmüyorum, türkiyede siyaset, meclis, hükümet karli bir sömürü araci olarak görüldügü sürece körlerle sagirlar, birbirini agirlar.

Murat EVGİN

Forum Bağımlısı
Tepki
955
@Başar

Sevgili Başar;
Sanırım malen cayı diye bahsettiğin melen cayı, bu cay Akçakoca sınırında bulunan Melenağzı mevkiinde Karadeniz'e dökülüyor..
Yani boşa giden bir su kaynağı.. Bence yerinde bir proje ile bu suyu İstanbul'a kazandıranlara eleştirmeden önce biraz araştırıp, teşekkür etmek gerekir..
Diye düşünüyorum.
Sevgiler

basar

Daimi Üye
Tepki
189
Evet Melen Çayı. Umarım başkaları da neden bahsettiğimden tereddüt etmemiştir.

Bunlar genelde denize dökülür. Bu, boşa gidiroy (pardon gidiyor demek istedim) demek değildir. Suyu çevreye zarar vermeden almak mümkün mü, nereden nasıl alınabilir konularında bilimsel araştırma yapılıp, buna göre karar verilmelidir.

Bu proje çevreye zararlıdır, veya değildir diyecek bir bilimsel çalışma yapmadım. Fakat genel olarak göllerin ve nehirlerin hesapsızca kullanılmasının nelere yol açabildiğini biliyoruz. Göllerimizin teker teker kuruması da yapılan işlerin hesapsızca ve çevreye karşı duyarsızca olduğunu gösteriyor.

Melen Çayı 'ndan İstanbul 'a su getirme projesinde de bu bilimsel çalışmaların bir engel olarak görüldüğünü okumuştum. Haberin doğruluğunu da araştırmadım fakat yaşadıklarımız iyimser olmamı engelliyor.

• Beğen
Tepkiler: Murat19

Serkan TELYAKAR

Forum Bağımlısı
Tepki
1.492
Herkez çok güzel şeyler çok güzel öneriler sunmuş.Gerçekten süper!

Ama;

Unuttuğumuz bir şey var ki bu çok ciddi bir gerçek.Kıyamet alametlerinden bir tanesi Susuzluk ve Kuraklığın ortaya çıkması bunun için çok büyük savaşların olacağı ve bunun 3 yıl süreceği(4 yıl da olabilir tam hatırlamıyorum)!!!

Bunu yaşıyor olabiliriz yada buna çok yakın olabiliriz!Ortadoğu'nun karışacağı oranın yanacağı ve İsrail'in devlet olacağı en büyük alametlerdendi ve durum ortada açıklamaya gerek yok!

Bende bunu bir hatırlatayım dedim.Yorum sizin???

Murat EVGİN

Forum Bağımlısı
Tepki
955
@Başar

Evet kesinlikle haklısın, araştırmadan oturduğumuz yerden eleştirmek işin en basit kısmı..
Deniz'e akan bir suyun İstanbul'a kazandırılmasın, suzuz kalmamızdan daha kötü bir yanı olduğunu düşünemiyorum.

Ergün Gündoğar

Forum Bağımlısı
Tepki
206
Yazdığım mesajı sanki doğrularcasına Birleşmiş Milletler bugün bir rapor yayınladı, dünyadaki su rezervleri, suyun gelecekte kullanımı, siyasi, ticari ve askeri polikaları şeklinde. Raporda türkiyenin 2025 yılından itibaren ciddi içme ve kullanma suyu sıkıntısı çekeceği, 2040 yılında da su yüzünden savaşa girebileceği belirtiliyor.

• Beğen
Tepkiler: basar

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Susuz kalıcak olan Suriyenin Fırat ve Dicledeki barajları bobalaması bile gündeme gelicek. Savaşın çıkış sebebide bu olucak gözüyle bakılıyor...

basar

Daimi Üye
Tepki
189
konu ile ilgili bir haber:

(link)

Ve bir yazı:

Sadece muhalif olmak için yazıldığını düşünen olabilir. Fakat ben, bunların doğayı hiçe saydığını yıllardır gördüğüm için, gerçek olduğuna inanıyorum.

Konunun başında önerilen ağaç dikme konusunda da organize olalım arkdaşlar. Ben elimden geleni yapmak istiyorum fakat çok ciddi zamansızlık problemim var.

Murat EVGİN

Forum Bağımlısı
Tepki
955
Forum kurallarımız gereğince, Siyasi içerik taşıyan konulara ve link'lere izin vermiyoruz.
Konu açarken veya mesajlarımız da, bu kuralı göz önünde bulunduralım.