Rüzgarın yönünü nasıl anlarız?

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Bahadır Gürel tarafından paylaşıldı.

1. Bahadır Gürel

Bahadır Gürel Onursal Üye

Adı:
    Bahadır Gürel
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Arkadaşlar selam,

Benim beceriksiz olduğum durumlardan biri de rüzgarın yönünü anlayamamak. Çok defadır başıma geliyor. Grupla bisiklet sürerken rüzgarın arkadan mı estiğini, önden mi estiğini anlamasına anlıyorum. Ancak çoğu zaman çapraz rüzgarlardan bi haber oluyorum ve yanlış yerde pozisyon alıyorum. Bu sorunun gruptaki diğer bisikletçilerde de olduğunu öğrendim. Onlar da benim gibi çoğu zaman hatalı yerde duruyorlar. Ancak yıllardır yarışlara katılan çok tecrübeli arkadaşlar adeta refleks olarak doğru konumu alıyorlar. Tabii bu şekilde bir süre sürdükten sonra rüzgarın yönünü çözememiş olanlar daha çabuk yoruluyorlar.

Bir olayı anlatayım: Çanakkale yolunun son 70 km'sinde tempo arttırılmıştı. Ben ve bir kaç arkadaş temponun gerisinde kalınca araca geçtik, tura erkenden havlu attık. Geri kalanlar ikişerli sıra halinde giderken Atilla araca gelip şunu söyledi: bakın soldaki ekipten kimse kalmayacak. Solda bu tecrübesiz arkadaşlar varken sağda bisiklet kurtları vardı. Bir süre sonra dediği oldu ve soldakiler yorgunluktan pes edip arabaya geldiler. Çapraz rüzgarı hiç birisinin fark edememiş olması önce garip geliyor ama kimse söylemezse gerçekten de anlamak zor oluyor.

Bunun öğrenileceği bir yol var mı?

ykaracavus bunu beğendi.
  2. Çetin Güzel

Çetin Güzel Kıdemli Üye

Seviye:
    Bahadır abi saçma gelebilir ama paten'den dolayı tecrübem var, önden ve arkadan esme olaylarını söylemiyorum, ama çaprazdan ve ya yandan vurdumu hafif sendeleme neden olur ya da hafif bir çekme neden oluyor ama bunun dışında benim gittiğim belli bir hız var o hızı yakalayamadığımda sağlam rüzgarı yediğimi fark ediyorum, yönünüde hislerden anlıyorum. Bende ki bu şekilde:))

Bahadır Gürel bunu beğendi.
  3. alperK

alperK Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    ağaçlara bakarım,yandan yersemde kontrol zorlaşır

4. Deniz Caz

Deniz Caz Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    benim söyleyceğim taktik saçma gelebilir ama şöyle buluyorum işaret parmağınızı ağzınıza sokun tükürükle ıslatın yarıya kadar sonra elinizi dik bir şekilde havaya tutun hangi tarafa soğuk vuruyorsa rüzgar o yöne doğru esiyodur çok işime yaradı hafif rüzgarların yönünü bile anlayabiliyorum

5. sedat_slave

sedat_slave Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Beldeyama
    Seviye:
  6. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Bahadir abi asil sormak istedigin karsi capraz durumlari arka caprazdan eserse nasil olsa iteceginden bisikleti konumlandirmak cok onemli degil.karsi caprazdan esiyorsa da muhakkak yuzunun bir tarafina diger taraftan fazla basinc ve uguldama olacaktir kezza kulaktanda alabilursin bu durumu.hangi caprazi anladigin durumda da ondeki bisikletin tam arkasi cok fayda etmeyecektir caprazin yonune gore yarim teker kadar ondekinin yanina girmek gerekir dogru noktayi da ancak o yarim teker yana yerlesirken ruzgar akimini hissederek bulabiliriz direk surasi demek cok zor.

Bahadır Gürel

Bahadır Gürel Onursal Üye

Adı:
    Bahadır Gürel
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Ferhat sağol, antrenmanda bir denerim.

Ferhat Köse bunu beğendi.