rulmanlı pedalın artıları neler?

Türka¥

Forum Bağımlısı
Tepki
2.271
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Ghost
forumda bu konuda bi arama yaptım ama tatmin edici bir cevap bulamadım..

bilyalı pedal ile rulmanlı pedal arasında hissedilir bi fark var mı?

maddi anlamda 2 katı fark var onu hissetmemek imkansız tabi :D

• Beğen
Tepkiler: berkayyy
Scudo

Xoqo

Forum Bağımlısı
Tepki
443
Bisiklet
Diğer
Her konuda daha iyidir rulmanlı pedal. Daha az sürtünmesi var, ağırlık bakımından da artı puanı var. Yaklaşık 3 yıldır rulmanlı kullanıyorum. Öneririm tavsiyemdir.

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.283
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
bakım da istemiyor, bilyaların dağılma riski yok, vs...

• Beğen
Tepkiler: İbrahim A.

Türka¥

Forum Bağımlısı
Tepki
2.271
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Ghost
o halde rulmanlı pedal kolay kolay bozulmuyor diyebilir miyiz?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Türka¥
Ayrıca kolay kolay boşluk yapmıyor :) Rulmanlı yapısı, üzerine binen ağırlığı dengeli dağıtıyor. Bu nedenle zor bozulur. Elbette bozuluyor tabi, azıcık elin yetenekliyse değiştirirsin sen de rulmanı abi :)

Abdullah Hakkı

Forum Bağımlısı
Tepki
673
Bisiklet
Diğer
Rulman her zaman bilya'dan daha verimli, daha hafif ve daha sağlamdır. Sert bir darbe veya baskı altında bilya'ların ömrü daha kısa olur. Değiştirirken gres yağıyla etkileşiminiz bol olur. Bu yüzdende daha çok pislik tutar. Ayrıca o pislik zamanla orada kuruyacağından, pedalı çevirdikce altında dönen bilyaların arasına giren pislikten dolayı inceden zorlanmayı hissedersin.

Rulmanlar zaten ilk başta ağır sanayide kullanılmaya başladı. O yüzden sağlamlık ve uzun ömür olarak gözle görülür bir fark hissedeceksin eğer geçersen. Ayrıca bilyaların dağılması aniden olabileceğinden dolayı seni olmadık yerde yolda bırakabilir. Fakat rulmanlar önce boşluk yapmaya başlar. Sende bu boşluğu hissedip rulmanları değişirsin. Her zaman "rulman bozulunca kitler ağbiii" muhabbeti olmuştur. Doğrudur, rulmanın kitleme ihtimali vardır. Dansöz gibi kıvıran rulmanı kullanmaya devam edersen kitler :)

Fakat pedal için bakacak olursak, fiyat açısından baktığında ve kullanımınla kıyasladığında senin için sadece ekstradan para vermek anlamına geliyorsa, çokta yanaşmaya gerek kalmaz bence.

Halilibrahim

Forum Bağımlısı
Tepki
2.289
İsim
Halil ibrahim
Bisiklet
Specialized
İşin ağır tarafında kullanan biri olarak yazacak olursam.
Rulmanlı pedal daha verimlidir.
Daha dayanıklıdır (Koca kamyonlar, otobüsler bile rulman üzerinde gidiyor öyle düşünün.) Downhill yaparken bazen kayalar vuruyoruz, pedalın tipi kayıyor resmen ama rulman su gibi akmaya devam ediyor.
Kesinlikle rulman diyorum.
Rulmanlı pedal, rulmanlı furç takımı, rulmanlı jant göbeği , rulmanlı arka arttırıcı makarası, rulmanlı ne bulursanız alın tavsiye ederim.

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.283
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Şöyle diyelim, bilyalı (rulmansız) pedalın eksileri,

• Bir süre kullanımdan sonra rutin bilya bakımı gerektirir.
  • Ayağa kalkıp pedala yüklenerek yapılan kullanımlar için sağlıklı değildir. Yapısı bozulabilir.
  • Akıcılık, dönüş kalitesi sıkıntılıdır.
  • Bilyaların yatak sarıp pedalın kullanılmaz haline gelmesi riski vardır.
  • Su çamur ıvır zıvır girdi mi kullanım ömrü kısalır.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Deniz
Doğru bilgi bu.Teşekkurler Deniz.

@Kuzey Ege
Bilyalı derken rulmanda bilyalıdır.bilyasız rulman olmaz.su,çamur rulman için daha kötü neticeler verir ama klask rulman yerine kapalı rulman bunun önüne geçer.

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.697
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Halilibrahim
Eskiden bir tabir vardı hani :) grand cheeroke jip alanlara yanında da birde benzin istasyonu al derdik o aklıma geldi. Rulmanlı ne bulursan almasına alda yanında birde ne almak gerekir bilemedim. Cebine bi 10 binlik koymak gerek

mserifoglu

Üye
Tepki
46
Bisiklet
Whistle
1,5 aylık sıfır bisikletim son zamanlarda ses yapıyordu. Acaba aynakol göbeği yada vites donanımından mı diye şüphelenirken nasıl olduysa sol pedalın bilye düşürdüğünü ve sese neden olduğunu farkettim. İçini açtım fakat içinde olması gereken bilye sayısını bilmediğim için sağlam olanı da açtım. Tek pedalın bir tarafında 12 diğer tarafında 13 toplam 25 bilyesi olması gerekiyormuş ve diğerinde eksik bilyeler vardı. Pedallar daha yeni ve işimi gördüğünden eksik bilyalari temin ederek pedalı tamir edeceğim. Rulmanlı pedala geçene kadar idare eder diye düşünüyorum.

• Beğen
Tepkiler: Triban

Halilibrahim

Forum Bağımlısı
Tepki
2.289
İsim
Halil ibrahim
Bisiklet
Specialized
@soneryen
Öyle bi fiyat farkı yok ki hocam arada, kaliteli bilyalı ürünle, orta seviye rulmanlı ürün aynı para. pedal için de böyle , furç için de. Belki jant göbekleri ve makaralarda biraz farkedebilir ama F/P olarak rulman döver. :) 10.000 falan gerek yok.

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.283
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Asusmune
Tesekkur ederim. Ben rulmanin icinde renkli renkli minik boncuklar var saniyordum :)

Türka¥

Forum Bağımlısı
Tepki
2.271
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Ghost
detaylı açıklamalar için teşekkürler..
geçen ay carraro'dan ghost'a geçiş yapmıştım.
kutudan çıkan pedallar plastik, her an kırılacakmış gibi duruyor.
haliyle yeni pedal almayı düşünüyorum. bu nedenle bu soruyu sormuştum..
artık içim rahat bir şekilde rulmanlı pedal alabilirim :harika:

richezza

Üye
Tepki
48
Bisiklet
Carraro
beyler pedalın rulmanlı bilyelimi olduğunu nerden anlıyoruz, şu cahil arkadaşınızı bir aydınlatsanız

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Kuzey Ege Rica ederim, çok önemli değil aslında, nazik ve ince davranışınız için ben tesekkurlwrimu sunarım, kabulunu arz ederim efem.

@richezza dışardan bakıldığinda anlaşılmaz,model olarak araştırırken bilya yada rulman diye ibare vardır.

Tepki
21
İsim
Yavuz
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Street ve DJ
@Hamit.Ç (link) Bu pedalı almayı düşünüyorum. Klasik bilyalı rulman yazıyor. LSL yazıyor birde onu anlayamadım. Nasıl bişeydir önerir misiniz

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@yavuzselimsebik LSL ne olduğunu bilmiyorum ama pedal fiyatına göre çok hafif. Sağlamlığı konusunda tereddütte kaldım.

Tavsiye ederim.(link)