Ruble ve göbek değişimi

Cem Ç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.021
Bisiklet
Merida
arka rubleyı 7 li onu çıkarıp 8 li ruble takıcam jantın tellerinin yenıden örülmesi gerekiyor

ve göbeğide kaset rubleye uygun aldım

bisikletçiye götürmeden kendım lastık ve jantları aynakolu söküp çıkarabılıyorum

yalnız bu ruble kaset olduğu için jantı örmeyı yapabılırmıyım bılemıyorum

ne tur anahtarlar gerekıyor bunun için

elımde her turlu ıngılız anahtarı ve en buyuğunden kucugune alyan setlerı var yalnız jantların tellerını sıkıştırmak ıçın farklı bır alet gerekıyor sanırım.

bısıkletcıye sordum da hemen olmaz dedı meşguldu kendım yapsam sorun çıkarmı ve ne tur anahtar almam lazım jant akorunu yapmak ve kaset rubleye yenı arka göbeğe jantı ormek ıcın

• Beğen
Tepkiler: Mesut DOĞRU
Scudo

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
rubleyi takmak için "lock ring tool" diye bir alete ihtiyacız var, şu ilandaki ilk parça: (link) (rubleyi sökmek için ilave bir alet daha gerekiyor). Jant nasıl örülür bilmiyorum ama en azından akor anahtarına ihtiyacınız var, onun da tek bir tipi yok.

• Beğen
Tepkiler: Mesut DOĞRU

Cem Ç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.021
Bisiklet
Merida
yalnız sokeceğim ruble sabıt tek parça rublelerden takacağım yenı ruble de kaset ayrı ayrı takılan rublelerden

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
Göbek de değişeceği için rubleyi eski göbekten çıkartmanıza gerek yok, yanlış mı düşünüyorum?

Kaset rublelerin kapak benzeri bir parçası oluyor, onu sıkmak için de Ali Bey'in sattığı parçaya veya benzerine ihtiyacınız var.

Cem Ç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.021
Bisiklet
Merida
ruble janta bağlı göbek ile birlikte butunleşık

jantları sokmem gerekıyor eskı ruble kaset değil

(link)

(link)

takıcağım jantta bu

(link)

vites kolları da 8 li alındı arka ve ön aktarıcıda 8 lı uyumluymuş sımdılık ıdare eder dıye almadım

OzcnYldz

Üye
Tepki
0
İsim
Özcan Yıldız
Bisiklet
Kron
Herkese Merhaba.

Öğrenmek istediğim,arka göbeğin değişmesi gerekiyor ve benim bisiklette 7 li 14-28 ruble var. Kaset göbek takmak istiyorum dolayısı ile ruble de kaset ruble olarak değişecek. 7 li kaset ruble var piyasada fakat bende ki 14-28 ruble ve piyasada 14-28 kaset ruble bulamadım. Fakat 12-28 14-32 gibi 7 li kaset rubleler var.Sorum şu, bunlardan birini alıp taksam ne tür bir sorunla karşılaşırım_? 14-28 yerine 12-28 yada 14-32 takmak gibi...

Ayrıca takacağım kasetli göbekler de minimum 8 ruble destekliyor fakat ara somunla 7 li rublede takılabiliyormuş. Bu konuda da görüşlerinizi alırsam süper olur :)

Teşekkürler.

Mosso Relativo

Aktif Üye
Tepki
47
Bisiklet
Mosso
Arkadaşlar arka göbek için kac numara acık ağız anahtar lazım?

Thranduil

Daimi Üye
Tepki
385
İsim
Sadık
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Brompton
@OzcnYldz Ben vidalı göbekten kaset göbeğe geçtim. 14-28 gibi dişli kaset biraz zor hatta yok sanırım ama 11 ya da 12 dişli olması daha iyi olur daha geniş bir kullanım aralığı sunar. Bununla birlikte zincir ve aynakol da değişmesi gerekiyor eğer bisiklet henüz çok yeniyse gerekmez ama uzun süredir kullanılıyorsa değiştirmelisiniz.

@Mosso Relativo 15 numara kullanılıyor. 14-15 açık anahtar ya da kurbağacık alırsanız daha iyidir geniş kullanım aralığınız olur.

• Beğen
Tepkiler: Mosso Relativo

boom916

Üye
Tepki
3
Merhaba, geçen bahsettiğim arka göbeğimin çanak ve diğer aksamlarının dağıtması sonucunda yeni ruble (kaset göbekler için) ve arka göbek almak istiyorum. Şuan ki rublem vidalı göbek destekliyor ve piyasada vidalı göbek üreten sağlam firma görmedim henüz. O yüzden kaset göbek takmak istiyorum ama hangi parçaların değişmesi gerektiğini bilmiyorum. Okuduğum kadarıyla; arka ruble değişir ise göbeği kasetli yapabiliyoruz. Lafın kısası sizden ricam benim bisikletime uygun bir ruble önermeniz(40 TL civarı). Daha sonrasında arka göbek olarak kasetli göbeklerden Sram'ın bir modelini alacağım.

Not: bisikletim Kron XC 100

Arka set hakkında bazı fotoğraflar:

iksis

Aktif Üye
Tepki
155
İsim
ihsan
Bisiklet
Canyon
cannondale badboy 9 için jant teli nerden ve nasıl buluruM?

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.277
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@boom916
Gobegin degismesi icin jantin komple dagitilmasi gerekiyor ve yine montaj icin jant örümü ve akord gerekiyor.
Istediginiz sekildeki rubleyi her turlu bisikletcide bulabilirsiniz. 7li rubleler zaten asagi yukari belirttiginiz fiyat araliginda.. Doga bisiklet, ozceylan bisiklet gibi sitelerde rahatlikla bulabilirsiniz.
Ancak ilk bahsettigim jant örme isini siz yapamayabilirsiniz. Bir ustadan destek almaniz gerekecek.

• Beğen
Tepkiler: boom916

boom916

Üye
Tepki
3
@Kuzey Ege
Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Ben sadece ürünleri alıyorum, montajı servise yaptırıyorum. Ruble olarak hangi kriterleri seçmeliyim? 7'li ruble olması yeterli midir? Daha sonrasında göbek değişimi ile işlem biticek mıdır? Teşekkür ederim.

12-24 12-32 gibi kavramlar var. Benim bisikletime uygun olanı nedir?

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.277
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@boom916
Rublenizdeki disleri sayip ona gore alabilirsiniz. O rakamlar diş sayisi

• Beğen

boom916

Üye
Tepki
3
@Kuzey Ege
Kusura bakmayın dahaden ilk bisikletim. Dişli derken, tam olarak nereyi kast ettiniz?

Tepki
1.982
İsim
Ceyhun Özkan
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@boom916 Dostum bu değişikliği daha yeni yaptım, 2-3 hafta falan olacak.Sana kendi aldıklarımı önerebilirim.
(link)
(link)
Son olarak ta dt swiss'in tel başlarından alıp mevcut tellerimle arka jantımı baştan kendim ördüm.Örerken youtube kanallarından ve şu konudan yararlandım, sanılanın aksine çok ta zor bir şey değilmiş, sadece sabır istiyor.
(link)

boom916

Üye
Tepki
3
@Ceyhun Özkan

Hocam benimki 32 tel. Arka rublenin dişlisini bulmak için en öndeki dişli ile en arkadaki dişliyi mi sayıyoruz acaba? Öyle ise 14-28 çıkıyor benim dişliler, doğru mudur? Arka rublem; Shimano MF-TZ 21-CF.

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.987
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@boom916
Rublenin ya da aynakolun her parçasına yaprak ya da deniyor.
Yeniden jant toplamaya çalışmak çok masraflı iş. Arka jantımı yamultmuştum, oradan biliyorum. Masrafınızın tümü 200 lirayı bulacaktır diye düşünüyorum ki bu rakam bisikletinizin 1/5' ine denk geliyor sanırım.

Benim tavsiyem 2.el jant bulup yeni ruble almanız. Ruble olarak sizin rublenizi kullandım. halihazırda kullanmakta olduğum ruble ise 8 yapraklı 12-32 oranında. Galiba teknik bilginiz yok, o yüzden 12-32 olayını açıklayayım:

12 son vitesteki dişlinin diş sayısıdır. Bu sayı azaldıkça hız kapasiteniz artar. 32 ise ilk vitesteki dişli sayısıdır. Bu sayı büyüdükçe pedalın dönme hızı artar fakat her pedalda gittiğiniz yol azalır. Yani yokuşlar içindir.

Mf tz-21 14-28 ve cs hg 31 12-32 kullandım. 32 dişli yokuşlarda gerçekten rahat ettiriyor. arazi çok çok engebeli ve dik değilse yeterli oluyor, tavsiye ederim. Sizinki 7 vites olduğu için şöyle bir şey işinizi görür. (link)

• Beğen
Tepki
1.982
İsim
Ceyhun Özkan
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@boom916 O zaman şunlara bakabilirsiniz, bu siteyi güvenilir bir esnaf oldukları için tavsiye ediyorum, hem de çok hızlı ulaştı ürün.
(link)
Aynen öyle, doğrudur.

• Beğen

boom916

Üye
Tepki
3
@Mustafa Zeybek

Açıklayıcı cevabınız için teşekkür ederim. Yani ruble değişirken dişliler, şuan ki kullandığım ile aynı olmak zorunda değiller, doğru mudur? Jantım kırılmadı efenim, arka göbek tamamen dağıttı servis. Bende vidalı için güzel markalarda arka göbek bulamadım. Bu yüzden kasetli göbek takmak için rubleyi değiştiriyorum. :)

@Ceyhun Özkan
Tavsiyeniz için teşekkür ederim.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@boom916 Hocam Kron XC100 21 vites, 7"li kaset alacaksın muhtemelen, kasetin altına bir tane pul koymak gerekebilir. Onun dışında göbek janta takılacak işlem bitmiştir.