Ruble tutmuyor

Yigit Kabadayi

Daimi Üye
Tepki
81
Basliga tam olarak ne yazacagimi bilemedim. Yolda giderken pedala basmayi biraktigimda zincir tutuyordu(atar gibi) en sonunda bugun yokus cikarken artik hic tutmamaya basladi. Yani zincir atmis gibi, pedalllari cevirmeme ragmen teker donmuyor. Sorum şu ki; rubleyi degistirmem gerekiyor mu?

Scudo

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.877
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Ruble dislileri bitmis buyuk ihtimalle. Gozle kontrol ettiginizde disler kisalmis ve yuvarlaklasmis ise ruble omrunu doldurmustur.
Ancak zinciride kontrol edin. Bu sartlarda zincirinizinde omrunu doldurmus olmasi cok yuksek ihtimal.
Yasadiginiz olaya "zincir atlamasi" denir. Zincir veya ruble / aynakol dislerindeki asinma nedeni ile zincir tutunamaz ve guc uygulandiginda disliyi cevirmek yerine baklalar atlayarak bosa doner.

Sizin durumunuzda ikisini (ruble - zincir) ayni anda degistirmeniz en sagliklisi...

Zincir uzamasi olayini da arastirmanizi tavsiye ederim bu nedenle ;)

@Yigit Kabadayi

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Bana daha çok freehub body denilen parçanın (Türkçe'sini bilmiyorum) içindeki tırnaklar gitmiş olabilir gibi geldi.

prod80917_IMGSET.jpg

Pedal çevirince ruble dönüyor mu yoksa düz mü duruyor?

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
O halde dediğim gibidir. Kaset ruble kullanıyorsanız resimde görünen parçayı (rubleyi sökünce göbekte kalır) değiştirerek çözebilirsiniz. Vidalı ruble kullanıyorsanız iç parça temini mümkün müdür emin değilim ben hiç piyasada denk gelmedim. Ama rubleyi değiştirirseniz iç parça ile birlikte değişir. Kaset rublede ise rubleyi değiştirmek işe yaramaz. Ya göbeğin komple ya da sadece freehub'ın değişmesi gerekir. Nasıl sökülüp takıldığı ile ilgili videolar görmüştüm ama şahsen hiç sökmeyi denemedim. @Yigit Kabadayi

• Beğen
Tepkiler: Yigit Kabadayi

Yigit Kabadayi

Daimi Üye
Tepki
81
@Serden Us
Yorumunuz icin tesekkur ederim. Rublenin kaset mi vidali mi olduguyla ilgili hicbir fikrim yok (daha dogrusu hic dikkat etmedim) dediklerinizi goz onunde bulunduracagim. Bisikletciye yaptiracagim yeterli ekipman olmadigi icin.
Edit: kaset rubleymis

• Beğen
Tepkiler: S26

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Konuyla ilgili bilmeyen arkadaşlara da lazım olur şöyle bir özet geçeyim görsel olarak:

Kaset Ruble:Kaset Göbek:
150491150_tn30_0.jpg pr_01_3073_min.jpg

Vidalı Ruble:

Vidalı Göbek:
205891021b3p.jpg 194966601n0e.jpg
* Resimler alıntıdır.

@Yigit Kabadayi
Kaset ruble ise 2 seçenek var. Göbeğin değişmesi biraz zahmetli ve masraflı olabilir ama seçeneklerden birisi komple göbek değiştirmek. Diğeri ise göbeğe ve rubleye uyumlu freehub body temin etmek. Üstten sağdaki resimde göbeğin sağındaki parlak renkli, dişlilerin üzerine geçtiği parça. Şu linkte mesela bazı ürünler var: (Örnek ararken buldum bunu, belki daha çeşitli ve ucuz/pahalı satan yerler de vardır)
Adı flibber olarak geçiyormuş bu arada.

Hazır hızlıca bir arama yapmışken flibber değişim videosu da ekleyim tam olsun dedim:

Yigit Kabadayi

Daimi Üye
Tepki
81
@Serden Us
Gercekten cok cok tesekkur ederim . Videodaki ayni durum bende de var. Cok yararli oldu.

Capt

Üye
Tepki
16
İsim
Hasan A.
Bisiklet
Merida

Arkadaslar bendede boyle bi sorun var. Gobek balans yaparak donuyor. Dıkkatlı baktığınızda düz donmedıgını gorebılıyorsunuz. Neden kaynaklanıyordur. Normal bşrşeymi? Bısıkletımı yenı aldım. Merıda scultura 300.

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
Merhaba @Yigit Kabadayi . Hiç bir yeri sökmeden rubleyi tamamen batacak kadar bir mazotun içerisine sokun 10 dakika bekletin sonra deneyin. Sorun hala devam ediyorsa flipper ekonomik ömrünü doldurmuş demektir. Sadece katılaşmış yağ ve tortu var ise zaten temizlenecektir.

@Capt

Merhaba @Capt . Sanırım pedal çevirmediğiniz zaman rublenin oynamasından bahsediyorsunuz. O normal bir durumdur. Her bisiklette aşağı yukarı ruble o şekilde sallanır. Fazlalaşırsa eğer rublenin somunu gevşemiş olur. Anahtar ile sıkmanız yeterli olacaktır. Ancak sizinkinde böyle bir sorun olduğunu sanmıyorum. Her şey normal yani.. :)

Capt

Üye
Tepki
16
İsim
Hasan A.
Bisiklet
Merida
Merhaba @Capt . Sanırım pedal çevirmediğiniz zaman rublenin oynamasından bahsediyorsunuz. O normal bir durumdur. Her bisiklette aşağı yukarı ruble o şekilde sallanır. Fazlalaşırsa eğer rublenin somunu gevşemiş olur. Anahtar ile sıkmanız yeterli olacaktır. Ancak sizinkinde böyle bir sorun olduğunu sanmıyorum. Her şey normal yani.. :)

Cevabınız için cok tesekkur ederım SerkanH. Peki ruble ile jant arasındakı plastığı cıkarırsam sorun olur mu? Forumda eğer biaiklet düzgün toplanmıssa o plastıge gerek olmadıgına daır bılgı buldum. Sizce cıkarmalımıyım.

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
@Capt

Cevabınız için cok tesekkur ederım SerkanH. Peki ruble ile jant arasındakı plastığı cıkarırsam sorun olur mu? Forumda eğer biaiklet düzgün toplanmıssa o plastıge gerek olmadıgına daır bılgı buldum. Sizce cıkarmalımıyım.

Eğer vites ayarlarınızdan eminseniz, vites ayarlamasını biliyorsanız bir sorun olmayacaktır. Ben kaç yıl oldu hatırlamıyorum o koruyucu kapak olmadan. Görevi vites ayarınız bozuk ise ve siz bunu bilmeden en büyük dişliye çıkarırsanız ruble ile akort telleri arasına girmesin, girerse hasar vermesin diye yapılmış bir kapak. Yani kısacası burada doğru ile yanlışı tartışmamız mantıksız. Kapağı istemiyorsanız çıkartırsınız, istiyorsanız kalır. Zevk meselesi.

hufucu

Aktif Üye
Tepki
59
İsim
kaan
Bisiklet
Sedona
Bisiklet göbeğinde problem olma ihtimali yüksek.

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
@hufucu
Ben slx göbek ve slx ruble kullaniyordum. Çok km yaptım ve ilk günden itibaren vardı. Şu anda sıfır dt swiss s370 ve sıfır xt ruble kullanıyorum aynı olay onda da var. Acaba ne gibi bir sorun olabilir? Bilginiz var mı? Teşekkür ederim.

hufucu

Aktif Üye
Tepki
59
İsim
kaan
Bisiklet
Sedona
@Yigit Kabadayi
Ben aynı problem yüzünden sert düştüm köprücük kemiği kırdım Allah korumuş sizi