Ruble mi göbek mi?

krankmili

Forum Bağımlısı
Tepki
2.445
En güzeli bir bisikletçiye gitmek ve işin ehline danışmak. Uğraşmaktan zevk alıyorsanız o başka tabii.

Scudo
Tepki
71
@krankmili

Tabiiki bisikletçiye götürmek en kolayı ama evimdeki herhangi bişeyin (elektrik-elektronik-bilgisayar-mekanik) tamiri veya bakımıyla uğraşmak küçüklükten beri en büyük hobimdi.
Tabi şimdi de bu hobim artık işim oldu :)
Mekanikçi değilim ama anlatılan bişeyi anlar, yaparım :D
yani yapım gereği bişeyi önce kendim kurcalayıp uğraşıp(cep telefonu da dahil) en son tamircisine götürürüm :D garantisi olan ürünler başka tabi.

Bisiklete de bi yerden başlamak gerekiyodu zincir atmasından başladık, iç lastik değiştirme, fren filan derken kısmetimize ruble çıktı bu sefer demekki ruble değiştirmeyi veya tamir etmeyi de öğrenicez :D
Neyse fazla konuştum yine.

@Mehmet Bozdağ

Hocam sen daha önce de aynısını demiştin :D o bahsettiğimiz zamazingodan yok benim rublede :D yukarıdaki videodaki adam da onu söylüyo zaten. rubleyi söküyo artık buna ihtiyacınız yok diyip o plastik parçayı fırlatıyo atıyo :D

Şu bilya dağıtma işini tamir edebilme imkanım varsa basitçe veya komplex de olur farketmez :D anlatabilirsen minnettar olurum.
Yeteri büyüklükte anahtarı da buldum ama yukarıda başka bi arkadaşın dediği gibi ruble çok fazla sıkışmış ki açamıyorum bi türlü :(
Daha kolay bi yolu var mı D: çok fazla sıkışmış dönmüyor bi türlü etrafta mengene de yok ki :D:D

• Beğen
Tepkiler: krankmili
Tepki
71
kurbağacığı yerine yerleştirip tekerleği de sıkıca tuttuktan sonra elime 500gr lık çekici alıp kurbağacığa 10-15 vuruştan sonra gevşedi :D sonrada söktüm ruleyi. vidalı çıktı tabi.
sonra da ortada mili bişeyle tutarak dişlileri çevirmeye çalıştım, dönmedi.
ya sıkışıklık var ya da bilya sorunu yani .d
Düzeltme imkanı yok gibi görünüyo. yarın gidip ruble alacam. Düzeltme imkanım varsa söyler misiniz?

bide bu ruble 7li idi benim yenisini alırkene 8li filan alsam uyum sorunu olurmu aynı göbeğe ?

Tepki
47
@Selahattin Porsuk

ruble sıkışınca sökmek zor olur. bunun yerine biraz daha sıkıp sonra sökmeyi deneyebilirsin. bu çözüm olmaya bilir. bunun için fizikte bir kural var.kuvvet* kuvvet kolu. kurbacığın arkasına takacağın tıpkı kamyoncuların bijon söktükleri gibi bir boru yardımıyla sökebilirsin. inan okadar yumuşak söküyorki akla zarar. çok güçlü sökmeye çalıştığında jantın eğilebilir. kesinlikle lastikelr takılı olmadan sökme. koaly gelsin...

Tepki
71
@Mehmet Bozdağ

Dediğini anladım hocam anahtarın kolu zaten baya bi uzundu sorun tekerin yerinde durmamasıydı :D neyse senin de dediğin gibi kuvvetten kazanmak için anahtarın en uc kısmına bikaç sert çekiç darbesi indirdim rubleyi söktüm.

Eğer tamir edebilme imkanım yoksa bugün de gidip yeni bi ruble alacam. Rubleye biraz baktım ama perçindi vidaydı öyle şeyler bulamadım hiç. rulman ı tamir etme olayım yok galiba D:
Yoksa var mı?

Tepki
47
@Selahattin Porsuk

ruble pastan görünümyor abiş. sen hiç birşey yapmadan at bunu hatta göm ki kimseye zarar vermesin toprak olsun:D yeni bir ruble al. şimdiden hayırlı olsun....

Tepki
71
@Mehmet Bozdağ

haha bende onun rengi öyle sanıyodum :d
üzerindekiler yağdan dolayı öyle görünüyor olabilir gerçi D:.D
neyse zaten bende alacaktım :D dediğin gibi yapalım :d

alacağım adamda izin verirse onların da bi fotosunu çekeyim de sana sorayım yine :d hangisini alayım diye :)

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Bozdağ
Tepki
47
@Selahattin Porsuk

eğer paran varsa arka rubleyi kaset sisteme geçir. yada forumdan alabileceğin kaset göbek ve kaset ruble ler mutlaka vardır. çok uygundur buradaki fiyatlar. bi bakmanı tavsiye ederim. :in:

birde eğer varsa elinde onu bol mazotlu bi kutuya koyup fırçayla iyice temizle göbeğin dönemye başlar eğer üstündekiler kurumuş sakızlaşmış yağ ise

Tepki
71
ahah abi öğrenci adamız :D kışın para olmaz.
ama yazın o verdiğin donanımlara tekrar bakacam. kafama baya yattılar.

ruble ile ilgili veridğin linkteki ruble 9lu. benim söktüğüm 7 liydi. onun içn bide vites kolu lazım galiba :D

son verdiğin linkteki parçalar iyimiş.
Arka göbek acera 16TL
Ruble acera hg 40 8 li 18TL

ama arkadaş bursadan buraya göndermesi daha pahalıya gelecek giib görünüyor :D

senin pm ile attığın linkteki iyimiş 7 linin yerine 9lu ruble takmak sorun çıkarmaz dersen onu alacam :)

Tepki
47
@Selahattin Porsuk

sanırım 9 olan kaset sistemdi. bence sen ilk etapta bir kaset sistem yap arkayı. uymaya uyar elbette ama 1. ve 2. vitesi kullanamayabilirsin. arka aktarıcı bacağı yetmez sanırım ve vites kolunda 7 li ise oda çekmicektir. almışken bence 0 ı buradan alacağın 2. ellereden oldukça fazladır. bunun yerine az para ekleyerek arka göbek, ruble, aktarıcı ve vites kutusu alabilirsin. biraz masraflı olacak belki ama ilerisi için çok güzel olacağını düşünüyorum. ;)

• Beğen
Tepkiler: Selahattin Porsuk
Tepki
71
@Mehmet Bozdağ

şu anda masrafı önemli abicim :D
dediğin gibi kasetli sisteme geçirebilirim aslında. ama şu anda tek amacım bisikleti geçici de olsa kullanılabilir hale getirmek. Zaten aynakolun hali de içler acısı. Sabahtan beri ikinci ellerde dolaşıyorum forumdaki. kafama göre bişey bulamadım bi türlü.
en sonunda diycem gideyim şu benim bisikletçiye de 7buçuk liradan kötü bi ruble vardı markası modeli belli değil D: yaza kadar idare etsin beni de yazın komple çekiş sistemini değiştireyim.
göbekleri aynakolu zinciri aktarıcı filan ne varsa artık. forumda güzel ürünler var baya.
tabi şu mazot olayını da bi deniycem :)

Tepki
47
@Selahattin Porsuk

forumda bir ara eldeki fazla malzemeleri olmayanlara vermek gibi bir konu vardı. gerçi ben bu konunun suistimal edilmesini istemiyordum ama senin durumun biraz farklı. o konuyu bulabilirsen bulunduğun şehirde yada forum içinde sana yardımcı olmak isteyecek arkadaşlar vardır. bir bak istersen.

• Beğen
Tepkiler: Selahattin Porsuk
Tepki
71
Son dediğim giib yaptım valla gittim 10 TL ye geçici bişey aldım. taktım.
zaten attırıcı filan da sorunalar var. artık yazın toplu halde çekiş sistemini yeilerim.
Bisikletin görüntüsü külüstür giib olsa da çekişi sağlam olsa yeter :D

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Bozdağ
Tepki
47
@Selahattin Porsuk

bisiklet malzemelerini asla yaz dönemine girerken alma . almak için en iyi mevsim subat-mart aylarıdır. yaz döneminde fiyatlar alır başını gider.